Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, jún 2013

titulka 0613

Kaprárina - Krátke vychádzky k rieke

 

Krátke vychádzky k rieke 

 

Ako minulý, tak aj tento rok v máji som sa venoval lovu rýb na rieke Váh. Rybársky tlak je v tomto období nižší, pretože väčšina rybárov sa sústreďuje na miestne preteky a na začiatok lovnej sezóny na stojatých vodách. Iní zase neveria, že by mohli byť počas krátkych vychádzok k rieke úspešní. Ja si naopak myslím, že aj na rieke môžem byť úspešný bez dlhých výprav. Chce to len trafiť správny čas a miesto.

 

RRR 0613 01

Leto v znamení rýb

 

Leto v znamení rýb

 

RRR 0613 02

 

V zime si plánujem výpravy na celú sezónu a leto zásadne vynechávam. Na ryby síce chodím, ale je veľmi obtiažne si stanoviť termín výpravy a tiež vodu, kde sú v lete dobré podmienky na chytanie kaprov. Na jar som bol dvakrát vo Francúzsku a raz v Maďarsku. Francúzsko mi tentoraz nedoprialo žiadne ryby, mal som smolu. V marci som sa vybral na juh - smer Salagou. Lenže keď som dorazil a ponoril sonarovú sondu do vody, bolo mi hneď jasné, že ak sa mi podarí spraviť čo i len záber, bude to veľký úspech.

Kapor – Akú potravu a kedy?, 1. časť

 

Kapor – Akú potravu a kedy? 1. časť

 

Michael Oberdortt 1995 píše: kapor na 75-90% prijíma výhradne živočíšnu potravu. Prijíma potravu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v jeho prostredí a ktorú vie najlepšie využiť pre svoj život a rast. Najväčšiu aktivitu vykazujú kapry v nočných hodinách, skoro ráno a večer.

 

RRR 0613 03

Stará láska nehrdzavie

 

Stará láska nehrdzavie

 

RRR 0613 04

 

Každý z nás má tú svoju „naj". Najkrajšiu, najlepšiu, najmilšiu, najobľúbenejšiu... proste tú svoju. Občas stačí, že niečo zacítime, uvidíme alebo počujeme a hneď si na ňu spomenieme. Príde to tak neplánovane, akoby podvedome. Hlboko v pamäti máme vpečatené silné emócie - zážitky, ktoré sa nám s ňou spájajú. Sú to tie chvíle, na ktoré nikdy nezabudneme. Dobré aj zlé, veselé aj smutné, pekné aj škaredé. No vždy sú spojené s ňou, s tou prvou, jedinou...

Prázdniny v južnom Francúzsku

 

Prázdniny v južnom Francúzsku

 

Je to už 5 rokov, čo som po prvý raz navštívil toľko ospevované jazero Saint Cassien. O tejto vode som počul a čítal mnoho fascinujúcich príbehov, z čoho mi bolo jasné, že sa v ňom ukrýva množstvo krásnych rýb. Preto som rád, že som jazero spoznal osobne, našiel si tam aj veľa francúzskych priateľov a užil si s rodinou čas, ktorý sa do bežného života nezapočítava. Práve o tom bola moja posledná výprava.

 

RRR 0613 05

Prvý reálny test kaprových prútov

 

Prvý reálny test kaprových prútov

 

RRR 0613 06

 

Nahadzujte aj vy 200 m! - Je dĺžka prúta pri ďalekých hodoch podstatná? Kto by nechcel hádzať až za obzor? Snom každého rybára je hodiť čo najďalej, ďalej ako všetci ostatní. Možno je to vrodený inštinkt lovca, byť čo najlepší...

Máj – lieňov čas

 

Máj – lieňov čas

 

Jar má u nás doma na Váhu niekoľko „rybárskych zastavení", pravidelne sa opakujúcich v približne rovnakých kalendárnych termínoch. Spomeniem zimné lovy bielych rýb na plávanú hneď po rozmrznutí rieky, či divoké jazdy prvých kaprov, tiahnucich zo zimovísk v priehrade do starého koryta za troška prehriatou vodou, prichádzajúce s veľkonočnými sviatkami. Prvé naozaj teplé dni a noci sú však časom lieňov...

 

RRR 0613 07

Plávaná - Čerešňová Nitra

 

Čerešňová Nitra

 

Znova nadišiel čas, keď dozrieva táto sladká pochúťka pre naše milované-nemilované jalce hlavaté. Kaprári i pstruhári ich nemajú veľmi v láske, no ja a mnohí iní určite áno.

 

RRR 0613 08

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0613 09

 

V júnovom čísle odpovedá na nasledovné otázky:


Otázka č. 1.: Čoho sa dopustí člen RS, ak vykonáva kontrolu pod vplyvom alkoholu?

 

Otázka č. 2.: Môže člen RS zasiahnuť v nutných prípadoch aj pod vplyvom alkoholu?

 

Otázka č. 3.: K donucovacím prostriedkom v zmysle novej smernice o činnosti RS nepatrí použitie strelnej zbrane. Môže ju mať člen RS ako pri výkone činnosti pri sebe, ak ju vlastní ako súkromná osoba? Môžem od neho žiadať, aby sa preukázal oprávnením na nosenie zbrane?

 

Otázka č. 4.: Držiteľ oprávnenia na nosenie zbrane je povinný ju nosiť schovanú pod odevom. Toto sa netýka polície a pod.. Pokiaľ ma kontroluje RS a má zbraň za opaskom evidentne trčiacu, môžem odmietnuť kontrolu? Má vlastne tento člen právo vykonávať kontrolu, ak sám pri tom porušuje zákon tým, že má zbraň na viditeľnom mieste?

Feeder - Szeged

 

Szeged 

 

RRR 0613 10

 

Každý rybár má v obľube vody, na ktoré sa rád vracia. Mňa veľmi oslovila jedna maďarská voda, ktorá leží blízko hraníc so Srbskom. Je to v podstate umelý kanál, ktorý vznikol za účelom vybudovania športového areálu pre vodácke športy. Je to svetovo známy Maty-Éri Kajak-Kenu Pálya v Szegede. Na tomto umelom kanáli sa už konalo niekoľko významných rybárskych pretekov a musím povedať, že je to naozaj úžasná voda.

Kapor obyčajný

 

Kapor obyčajný 

 

Kapra obyčajného, latinsky Cyprinus carpio z čeľade kaprovitých pozná každé malé dieťa minimálne v spojení s Vianocami. Kapor je proste našou tradíciou a určite nie je medzi našimi rybami ryba známejšia a populárnejšia. Áno, sú tu aj také hviezdy ako šťuka, sumec..., ale kapor je proste kapor...

 

RRR 0613 11

Na aktuálnu tému - Kormorány na odstrel

 

Kormorány na odstrel

 

RRR 0613 12

 

Sú tu ešte vôbec nejaké ryby? Tak takúto otázku si neraz kladiem po niekoľkohodinovom neúspešnom love rýb na Dunaji. Zo začínajúcich pochybností ma však neomylne vyvádza niekoľko loviacich kormoránov. V priebehu krátkej chvíle, len pár minút po prílete, sa im už v zobáku trblietajú prvé pleskáče, plotice, ba ani úlovok zubáča nie je výnimkou. Pokiaľ je pleskáč príliš veľký, kormorán ho nechá poraneného plávať dolu prúdom a hľadá si prijateľnejšiu korisť. Stále žasnem nad ich schopnosťami...

Cez prekážky za šťukami

 

Cez prekážky za šťukami 

 

Na jún som netrpezlivo čakal nielen ja, ale aj všetci priaznivci prívlače, pretože v jeho druhej polovici štartuje naša sezóna. Okrem mojich obľúbených sumcov sa budem aktívne venovať aj zubatej kráľovnej - šťuke. Sám som však zástancom jej lovu v prekážkach, kde nachádza útočisko a hlavne veľké jedince tu zvyknú mať svoje teritórium. Kde a ako ich úspešne loviť, na tieto otázky vám skúsim odpovedať v niekoľkých nasledujúcich tipoch, ktoré sa mi pri takomto love osvedčili.

 

RRR 0613 13

Pstruhy z malých potokov

 

Pstruhy z malých potokov 

 

Niekto kedysi napísal, že lov pstruhov na prívlač je ako choroba, ktorá sa nedá vyliečiť. Mal pravdu a tí, čo prepadli tomuto lovu tak ako ja, s tým určite súhlasia. Veď len máločo sa dokáže vyrovnať potulkám po zarastených brehoch potokov a malých riečok. Aj keď sa veľakrát musíme predierať cez kroviny, malinčie či nepríjemnú žihľavu, brániť sa náletom dotieravých komárov a nepríjemných mušiek, stále nás to ťahá vrátiť sa späť. Lov pstruhov na malých potokoch, ktorých šírka nebýva viac ako 4-5 metrov, má svoje čaro i špecifiká.

 

RRR 0613 14

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku, 1. časť

 

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku – 1. časť

 

RRR 0613 15

 

Nekonečná zima sužovala dlho aj juh Európy. To nás však neodradilo od neutíchajúcej túžby stretnúť sa opäť s obrím sumcom. S priateľmi Pavlom, Markom a Květou sme sa vydali za rybárskym dobrodružstvom. V hlave mám tri varianty - prvý, že sa vydáme prevetrať sumčiarske náradie do Francúzska na lokalitu, ktorú už mám dlho vyhliadnutú, ale radšej si ju nechám na leto. Druhou možnosťou bola výprava do Talianska na rieku Pád. Lenže posledné správy naznačujú upokojenie extrémnych podmienok nepriaznivého počasia a brutálneho prietoku vody. Hľadal som skôr jarnú výzvu než pohodu, relax a teplo. Voľba padla na Španielsko.

Mongolsko – tajmeň 120 cm, ulovený na mušku

 

Mongolsko – tajmeň 120 cm, ulovený na mušku

 

Doterajšie skúsenosti nám ukazujú, že s hlavátkami môžeme rátať na úsvite a pri západe slnka. Pretože sme včera išli spať veľmi neskoro, neplánovali sme rybačku za úsvitu.

 

RRR 0613 16

Viazanie umelých mušiek - Redtag CDC

 

Redtag CDC

 

RRR 0613 17

 

Dnes som si pre vás pripravila ďalší variant ako viazať Redtaga. Konkrétne z CDC a pierka z kohúta. Muška je vynikajúca aj do prudších vôd, keďže je viazaná z veľmi dobre plávajúcich materiálov. Na spestrenie som použila perleťová lametku, ktorou som prekrúžkovala muške telíčko. Veľmi dobre sa mi osvedčila na jalce a lipne. Zriedkavo mi na ňu skočil aj pstruh. Používam ju počas celej sezóny, nie však do prikalenej vody.

Viazanie umelých mušiek - Hydropsyche

 

Hydropsyche

 

Túto dravú larvu potočníka môžeme viazať v rôznych farebných odtieňoch. Vyskytuje sa takmer na všetkých pstruhových a lipňových vodách na Slovensku. Aj napriek tomu je zabudnutá a v našich muškovniciach sa objavuje len sporadicky. Vďaka tomu ju nemajú ryby opozeranú, preto môže byť veľmi účinná, najmä na prechytaných vodách.

 

RRR 0613 18

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

 

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 6. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v júni 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12