Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, máj 2013

titulka 0513

Extrémna kaprárina

 

Extrémna kaprárina

 

Lov kapra už od nepamäti patrí k tým najatraktívnejším spôsobom lovu. Drvivá väčšina rybárov mu ostane verná počas celej rybárskej kariéry, pričom lov na „klasiku" je tým najviac rozšíreným. Medzi priaznivcami sa však čoraz viac ľudí začína venovať aj lovu na boilies. Spôsob lovu je dosť podobný, avšak s dobou ide aj technika, ktorá nás už potláča do úplných extrémov. V posledných rokoch som mal sám tú možnosť vyskúšať si tieto výdobytky a práve preto som sa rozhodol prakticky poukázať na veci, ktoré sa už pre mňa stali priam nutnosťou. Zameriam sa na výbavu.

 

RRR 0513 01

Hurá! Rozmrznuté!

 

Hurá! Rozmrznuté!

 

RRR 0513 02

 

Celú zimu som čakal na Davidov telefonát a čarovné slovo „rozmrznuté". Konečne môžeme vyraziť na prvú tohtoročnú rybačku.Príprava na ňu trvala prakticky celú dlhú zimu. Nejeden rybár si kráti čas nakupovaním novej výbavy, háčikov, šnúrok a inej bižutérie, príp. zháňaním surovín a výrobou nástrah. Je začiatok marca a prvé vody na juhu Slovenska sa pomaly zbavujú ľadového panciera.

Kaprárina - Tak sme si to priali...

 

Tak sme si to priali...

 

Minulý rok na konci leta sme lovili na našom obľúbenom jazere v blízkosti domova. Toto jazero navštevujeme viackrát do roka, nachádza sa neďaleko našej dediny, takže nám nerobí problém vyraziť si k nemu aj na niekoľkohodinový lov. Počas našich krátkych vychádzok sa nám podarilo zdolať už množstvo velikánov z tohto obrovského jazera. Počas našej minuloročnej výpravy v našej blízkosti lovili dvaja československí lovci Peter a Jardo.

 

RRR 0513 03

Kaprárina - Veľkonočná rybačka

 

Veľkonočná rybačka

 

RRR 0513 04

 

Na dátum 29. marec 2013 sa náš team veľmi tešili. Večer pred dňom D sme sa poctivo pripravovali a balili všetky potrebné veci ako na rybačku, tak aj na prežitie v takej krutej „jarnej" zime. Konečne ráno, plní adrenalínu a očakávaní sme nasadli do autíčka a hurááá na jazero Szelmezei v Maďarsku.

Kaprárina - Kúpeľné jazero Bled, 2. časť

 

Kúpeľné jazero Bled, 2. časť

 

Druhý deň nás v kríkoch objavil náš taliansky kamarát Thomas Zanella. Rukami nohami si vymieňame poznatky o tejto vode a najmä o krmive a taktike, ktorú každý z nás preferuje. Dávame mu na cestu nejaké novinky boilies od českej firmy, ktoré sa k nim ešte nedostali a on nás na oplátku pozýva na ryby k nim do Talianska.

 

RRR 0513 05

Pekelne účinné boilies

 

Pekelne účinné boilies

 

Boilies - čarovná nástraha, o ktorej sa už napísalo naozaj veľa článkov a kníh. Každý z nás má na túto tému svoj názor a svoju teóriu. Sme zástancami určitých značiek a príchutí, na ktoré samozrejme nedáme dopustiť, inokedy sa nevieme rozhodnúť, čo použiť a vtedy sa z dobre namierenej reklamy dozvieme o top nástrahe, ktoré nás nikdy nesklame a síce je trošička drahšia, ale je naozaj „in".

 

RRR 0513 06

Jalec tmavý

 

Jalec tmavý

 

RRR 0513 07

 

Jalec tmavý - latinsky Leuciscus cephalus z čeľadi kaprovitých je bežnou rybou, ktorú nájdete najčastejšie v riekách, ale pekné kusy môžete odhaliť aj na mnohých stojatých vodách. Niektoré priehrady a zatopené pieskovne ukrývajú veľké kusy, ale je ťažké ich uloviť.

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0513 08

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1.: Môže mi odobrať RS povolenie na rybolov za túto uvedenú vec? „Dňa 1. 7. 2012 sme išli s mojím otcom a švagrom na ryby s tým, že tam budeme viac dní. Bola to prvá 24-hodinová rybačka, o polnoci sme si zapísali nové dátumy a povolenia sme dali otcovi do auta. Ja som si dal deku cca 1 m od udíc a ľahol som si späť. Asi o 00.30 h prišla RS a môj otec im dal povolenia. Potom ma člen RS prebudil a povedal, že mi odoberá povolenie na rybolov, lebo som spal!!! Keď som žiadal vysvetlenie, v akom zákone je napísané, že rybár nemôže spať, tak mi neodpovedal. Spísal záznam o previnení, v ktorom uviedol, že som bol opitý a že som sa agresívne správal a že som poslal do p... RS a PZ, ktorí boli tiež pri kontrole a nemuseli zasahovať. Moje vyjadrenie napísal člen RS, ktoré som odmietol podpísať. Dňa 20. 8. 2012 som bol na disciplinárnom riešení, kde som podal výpoveď, rovnako aj švagor a otec. Až 11. 1. 2013 mi prišlo rozhodnutie o trvalom vylúčení zo SRZ. Chcem sa spýtať, či som nejako porušil rybársky zákon a či výkon RS bol oprávnený, keď všetko ostatné sme mali v poriadku."

Otázka č. 2.: Váhu nám zákon používať neprikazuje. Na určenie hmotnosti ulovených rýb nám slúži tabuľka v dokladoch. Tam je orientačná hmotnosť v porovnaní s dĺžkou tela. To by bolo v poriadku. Ale má to aj druhú stránku veci. Napr. ulovím amura. Tabuľka mi ukáže hmotnosť 6,5 kg. V skutočnosti môže mať ryba však aj 7,5 kg. Záleží, v akej vode žije. Ak by to tak bolo, dopustím sa trestného činu pytliactva, nakoľko pokračujem v love aj po ulovení ryby nad 7 kg? Akým spôsobom mám zistiť hmotnosť ryby, keď váha nie je zákonom prikázaná? Čo sa stane, ak sa budem držať tabuľky a členovia RS pri kontrole môj úlovok odvážia a zistia, že je ťažší?

Otázka č. 3.: Mestská organizácia si pri výročí svojho vzniku dala urobiť upomienkové predmety (v tomto prípade odznaky). Čiastka 1,50 Eur/ks bola každému členovi MsO SRZ naúčtovaná priamo pri preberaní nového povolenia na rybolov v r. 2013. Otázka: Musím si kúpiť takýto upomienkový predmet, keď oň nemám záujem? Povedali mi, že ak si ho nekúpim dobrovoľne, prinútia ma iným spôsobom. Ako by ma mohli prinútiť? Majú právo ma trestať, keď si takýto predmet nekúpim?

Feeder - Na jar farebné špice

 

Na jar farebné špice

 

Je tu jar. Obdobie, keď sa príroda začína zelenať, ľudia opúšťajú svoje príbytky a aspoň na pár hodín sa vyberú k vode. Nám rybárom to prináša veľa možností. Teplota vody stúpa, slniečko sa opiera svojimi, aj keď ešte zubatými lúčmi o hladiny riek a v nich začína „prúdiť" život. Či už sa vyberiete k vode loviť plávanou, feedrom alebo klasikou „na ťažko", vaše šance na úspech sú omnoho väčšie.

 

RRR 0513 09

Plávaná - Na brehu rieky Rába

 

Na brehu rieky Rába

 

Lov kaprov skladačkou je neskutočným zážitokom. Preto som sa o to pokúsil na brehu rieky Rába v jeden sľubne vyzerajúci deň. Ryby, ktoré sa v tento čas živia o stupeň jemnejšie, som privábil dvoma malými návnadami: konopným semienkom a malými method peletami s príchuťou šípky. Konopné semienko je univerzálne, má vysoký obsah oleja a vďaka tomu už zďaleka stimuluje chuťové bunky rýb.

 

RRR 0513 10

Sú na Slovensku veľké zubáče?

 

Sú na Slovensku veľké zubáče?

 

RRR 0513 11

 

Celodenný silný vietor neveštil nič dobré, obloha sa postupne zaťahuje ťažkými, tmavými, búrkovými mrakmi. Hlboké hrmenie je občas prerušené majestátnym bleskom. Voda vo Váhu začíma mať zlovestný tmavý nádych.

Drop shot – dvakrát a zakaždým inak...

 

Drop shot – dvakrát a zakaždým inak...

 

O nadväzci Drop shot sa všeobecne hovorí ako o novinke. Relatívne nový spôsob to samozrejme je, ale iba u nás - na starom kontinente. V zámorí t.j. za Atlantickým oceánom sa takto ryby lovia už veľmi dlho. Myslím, že minimálne 20 rokov.

 

RRR 0513 12

Sú nové technológie dobré?

 

Sú nové technológie dobré?

 

Svetové technológie sú v stálom vývine a ani rybárske náradie nie je výnimkou. Často sa medzi rybármi skloňuje pojem NANOFIL. Prečo sa však o ňom hovorí? Je to iba vďaka rozsiahlej reklamnej kampani alebo za to môžu jeho vynikajúce vlastnosti? Čo je vlastne Nanofil? Je to naozaj úplná novinka? Je takt taký dobrý? Oplatí sa ho používať aj na našich vodách? To sú asi najčastejšie otázky, ktoré kolujú medzi rybármi. Dnes sa pokúsim nájsť odpovede na tieto otázky.

 

RRR 0513 13

Mongolsko – Selenge 2012, 6. časť

 

Mongolsko – Selenge 2012, 6. časť

 

RRR 0513 14

 

Ráno sa zobúdzame do zasneženého dňa. Ideálne počasie na tajmeňa. Peťa dlho prehovárať nemusím, pridáva sa ešte Peťo „Dragoňák" a tak odkladáme balenie a vyrážame k hornej skale. Je taká zima, že si necítim prsty na rukách a iba s problémami nahadzujem. Takmer po každom hode musíme rozmrazovať očká. Asi hodinu sme bez záberu. Raft je celý pokrytý ľadom.

Jeho „veličenstvo" sumec

 

Jeho „veličenstvo" sumec

 

Nebojte sa, priatelia - rybári! Nebudete čítať klasickú rozprávku. Ale pre mnohých z nás, ktorí sme nemali šťastie ťahať z vody kapitálneho sumca, kúsok z nej v nasledovných riadkoch predsa len bude.

 

RRR 0513 15

Sumčiarina - Black Cat útočí, 2. časť

 

Black Cat útočí, 2. časť

 

Nabití adrenalínom a túžbou, ktorá v nás vrela po skvelom súboji so sumcom, vyrážame opäť vyviesť návnady a dúfame, že to nebol iba náhodný záber. Omyl! Celý dlhý deň sa nič nedialo. Ani náznak, že by sumce boli pri chuti, čo ma trocha znepokojilo po takom prvom neskutočnom úlovku. V hlave sa mi premietajú možnosti, ktoré sú pre mňa momentálne dostupné a priniesli by ďalší úspech a krásny zážitok...

 

RRR 0513 16

Viazanie umelých mušiek - Čierny jig

 

Čierny jig

 

RRR 0513 17

 

Táto muška je opäť jedna z mojich obľúbených. Čierna je farba, ktorá sa mi veľmi osvedčila hlavne do čistej vody. Takéto mušky mi najviac fungovali na rieke Poprad, najmä na jalce a lipne. Muške som na spestrenie pridala oranžový atraktor v podobe nite. Ako som už spomínala vyššie, mušku používam hlavne do čisto priezračnej vody a to aj keď je nízky stav. Dúfam, že sa vám táto muška osvedčí a pomôže k úspechu.

Viazanie umelých mušiek - Blob Rishi Brush

 

Blob Rishi Brush

 

V súčasnosti sa stáva čoraz častejšie, že do našich rybníkov a riek je napúšťaný pstruh dúhový. Na jeho lov sa používajú často bláznivé farby, ale veľmi jednoduché vzory. Napríklad taký Blob. Všimnite si jeho rôzne farebné variácie.

 

RRR 0513 18

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!


Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 5. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v máji 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12