Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, apríl 2013

titulka 0413

Kaprárina - plávajúca vs. potápavá

 

Plávajúca vs. potápavá

 

Blíži sa víkend a tým aj ďalšia šanca dostať sa aspoň na pár hodín k vode. Pozerám predpoveď počasia a pred nami je ďalší horúci víkend. Volám kamarátovi Maťovi a bez dlhšej prípravy vyrážame na VN Devičany.

 

RRR 0413 01

Vyrobte si kukuričné pelety!

 

Vyrobte si kukuričné pelety!

 

RRR 0413 02

 

V dnešnom článku by som vám chcel poradiť, ako si jednoducho môžete vyrobiť lacné pelety. Čo budete potrebovať? Recept je pomerne jednoduchý a jednotlivé komponenty sú bežne dostupné buď v rybárskych potrebách alebo v potrebách pre chovateľov, v ktorých vyjdu cenovo podstatne lacnejšie.

24-ka na miestnej vode

 

24-ka na miestnej vode

 

Ak si niekto myslí, že tento článok bude o 24 kg rybe, musím vás hneď na začiatku sklamať. Rozhodol som sa článok venovať 24-hodinovému lovu na miestnom 4 ha štrkovisku. Poďme však pekne po poriadku...

 

RRR 0413 03

Kaprárina - Svetový rekord v ohrození?

 

Svetový rekord v ohrození?

 

Kaprárine sa venujem už viac ako 20 rokov. Nikdy som netúžil po sláve a rekordoch. Koncom roka 2011 som sa dozvedel o zaujímavom rekorde. Rekord sa týkal legendy v kaprárine. Predpokladám, že meno STEVA BRIGGSa nie je ani na Slovensku neznámym pojmom - veď ide o fanatického kaprára, svetoznámu anglickú legendu. Steve Briggs je (okrem iných úspechov) aktuálnym rekordérom v počte ulovených kaprov nad 50 pounds (22,70 kg), ktorých sa mu podarilo úspešne zdolať a dôveryhodne zadokumentovať v 6-tich rôznych krajinách sveta. Tento svetový rekord je však momentálne ohrozený!

 

RRR 0413 04

Kúpeľné jazero Bled

 

Kúpeľné jazero Bled

 

Jazero Bled sa nachádza v severozápadnej časti Slovinska. Je to jedno z najteplejších alpských jazier, ktoré naviac láka turistov nádhernou okolitou prírodou a množstvom možností na športové vyžitie. Môžete tu navštíviť miestny hrad, ktorý sa nachádza 140 m nad hladinou a okrem príjemnej reštaurácie ponúka svojim návštevníkom nádherný výhľad na jazero i okolité vrcholce Julských Álp.

 

RRR 0413 05

Hokejista s prútom

 

Hokejista s prútom

 

RRR 0413 06

 

Roman Kukumberg je odchovancom bratislavského hokeja. Je známy z pôsobenia v Dukle Trenčín, za ktorú odohral štyri roky v slovenskej hokejovej extralige (sezóny 2000/01 až 2003/04), pričom v poslednej získal majstrovský titul.

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0413 07

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:


Otázka č. 1: Nie sú mi jasné niektoré otázky týkajúce sa povinnej výbavy rybára. Je jasné, že počas lovu musím mať pri sebe mierku na meranie dĺžky rýb, ďalej podberák a vyťahovač háčikov. To, že mierku používať musím, je jasné. Ale musím používať aj podberák? Alebo je to na mojom rozhodnutí, kedy ho použijem? Taktiež som sa stretol s názormi, že musím používať uvoľňovač háčikov. Bol som v tom, že toto je potrebné iba vtedy, ak má ryba háčik hlboko. Ako je to teda po právnej stránke? Môžu ma stíhať, ak nepoužijem podberák a peán? A ako je definovaný uvoľňovač háčikov? Musí byť špeciálny, alebo môžem použiť aj kliešte z domu tzv. kombinačky?

 

Otázka č. 2: Smernica č. 1518/331/12-00 o výkone RS hovorí, že trestného činu sa dopustí ten, kto loví zakázaným spôsobom. Konkrétne v článku VIII ods. 2, pís. ac sa pojednáva o love ostatných organizmov v čase ich ochrany. Článok IX, ods. 1 pojednáva o previneniach a je tam písané to isté. Previnenia sa dopustí ten, kto loví ostatné vodné organizmy v čase ochrany. Teda dopúšťam sa trestného činu alebo priestupku?

 

Otázka č. 3: Ďalšia otázka vybratá opäť z tej istej smernice. Previnenia sa dopustí ten, kto použije sonar v inom čase, ako pred začatím lovu. Mám to chápať tak, že inak sonar nesmiem použiť? Napríklad - ak lov ukončím a chcem skúmať dno? Alebo nesmiem použiť sonar ani vtedy, ak udice vytiahnem a idem skontrolovať, či mám na zakŕmenom mieste ryby?

Revolúcia Lowrance pokračuje

 

Revolúcia Lowrance pokračuje

 

RRR 0413 08

 

Lowrance prvý a jediný na svete spojil 4-kanálový sonar HDS GEN2 Touch s farebnou podvodnou kamerou. Okrem toho dokážete priamo v sonare prehrávať vaše rybárske videá (filmy, fotky...). Sonary HDS ako jediné na svete majú zabudovaný 4-kanálový systém snímania (priestorové snímanie vľavo, vpravo a skutočné snímanie priamo pod loďou + klasické 2D snímanie), kompletné GPS, vykresľovanie sonaru do mapy, nahrávanie, prehrávanie videí...

„Bičovanie" v chladnej jarnej vode

 

„Bičovanie" v chladnej jarnej vode

 

Sú tu prvé jarné mesiace a s nimi spojené otepľovanie. Apríl je typický „zubatým" jarným slniečkom a aj teplota vody stúpne o nejaký stupienok vyššie. Samozrejme - čím bude teplejšie, tým sa naša šanca na úlovok zvyšuje.

 

RRR 0413 09

Kaprárina - Zimná „guľovačka", 2. časť

 

Zimná „guľovačka", 2. časť

 

V čižmách plných vody sa brodím cez trstinu k lyscovi a Jaro kričí, že ho už necíti na prúte. Pri pomyslení na stratu možno životnej ryby na mňa prichádzali infarktové stavy. Našťastie som sa k nemu konečne prebrodil a on tam stále bol...

 

RRR 0413 10

Kaprárina - Torpédo na pravoboku

 

Torpédo na pravoboku

 

RRR 0413 11

 

August sa blížil ku koncu a dlho trvajúce dažde dali cítiť, že sa blíži jeseň. V ten (pre mňa významný) týždeň som mal predĺžený víkend, čo som chcel využiť na pobyt pri vode. Do karát mi nahrával aj kamarát Tomáš, ktorý bol pri vode od pondelka. V utorok po práci som ho navštívil pri vode s dvoma vedrami krmiva pozostávajúceho z boilies, „tigráča" a repky. Vo štvrtok po ukončení lovu mi prepustí jeho miesto a ráno mi ešte nakŕmi už spomenutým krmivom. No proste ako v rozprávke.

Pstruh dúhový

 

Pstruh dúhový

 

Pstruh dúhový - latinsky Oncorhynchus mykiss z radu lososotvárnych, čeľade lososovitých nie je v našich vodách žiadnym nováčikom. Jeho domovom sú rieky Ázie a Severnej Ameriky, ktoré tečú do Tichého oceánu.

 

RRR 0413 12

Mongolsko – Selenge 2012, 5. časť

 

Mongolsko – Selenge 2012, 5. časť

 

RRR 0413 13

 

Myslím, že som podcenil zásek a oblúk na vlasci, ktorý vytvára silný prúd. Hoci sa na tomto mieste zdržíme dlhšie, ďalšie zábery už nemáme. Cestou dolu zdolávame ešte dvoch lenokov. Zdá sa, že sú ryby opatrnejšie. Za 10 dní už videli dosť našich nástrah. Vyžaduje si to aj od nás čoraz viac úsilia a zručnosti. Po návrate nám aj ostatní chalani dávajú za pravdu a aj keď dolu chytili troch menších tajmeňov, záberov ubudlo.

Aprílové variácie na Dunaji

 

Aprílové variácie na Dunaji

 

Je to tu! Prvé teplé dni ma ťahajú k vode, aby som si (ako aj všetci ostatní) „uhasil" lovecký pud. V tomto období je z roka na rok pohľad na Dunaj vždy iný. Všetko zvyčajne závisí od počasia nielen na našom území, ale aj v krajinách celej Európy, kadiaľ rieka Dunaj preteká.

 

RRR 0413 14

Kormorán – uloví viac rýb ako 20 rybárov!

 

Kormorán – uloví viac rýb ako 20 rybárov!

 

RRR 0413 15

 

Počet kormoránov lietajúcich nad našim územím pod záštitou ochranárskych združení nenaháňa strach už len rybárom. Renomované štúdie z posledných rokov jasne dokazujú, že sa niekde stala chyba. Našťastie sa počet lietajúcich čiernych lovcov vďaka výnimke začal redukovať už pred pár rokmi odstrelom. Vtedy sa odhadovalo, že sa ich nad našimi vodami objavuje až takmer 7 tisíc. S ohľadom k ich mimoriadnym loveckým schopnostiam by to znamenalo, že nad našou krajinou lietalo a lovilo ďalších 140 tisíc rybárov! A to bez akýchkoľvek povolení či povinností...

Black Cat útočí!

 

Black Cat útočí!

 

Prvá výprava v čierno žltých dresoch vyrazila do veľmi dobre zarybnenej oblasti v časti severného Španielska na prelome septembra minulého roka. Cieľom výpravy bolo (až v prvom rade) ukojiť túžbu po tvrdom boji s čo najsilnejším protivníkom. Nepreberné množstvo všetkej možnej techniky a praktických doplnkov od Black Cat sme chceli otestovať v samotnej Mecce sumčiariny. Rieku Ebro pozná väčšina „tichých bláznov", ale aj napriek tomu zhrniem fakty.

 

RRR 0413 16

Viazanie umelých mušiek - Mokrá červenoriťka

 

Mokrá červenoriťka

 

RRR 0413 17

 

Mušku s názvom Červenoriťka azda ani nemusím opisovať. Je to veľmi známa a účinná muška. V tomto článku vám ukážem, ako ju viažem ja v mokrom variante. Používam ju najmä na pstruhy, ktorých červený zadoček vie niekedy vydráždiť k záberu viac než hocičo iné. Funguje mi celoročne. Na červený zadoček môžeme použiť rôzne nitky, vlasy, chlpy a iné. Táto muška v mojej krabičke jednoducho nesmie chýbať.

Viazanie umelých mušiek - Wooly Bugger

 

Wooly Bugger

 

Pstruhová sezóna je konečne za dverami, tak si uviažeme niečo na potočáka. Pri love s týmto strímrom použijeme intermediálnu alebo potápavú šnúru.

 

RRR 0413 18

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 4. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v apríli 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12