Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, marec 2013

titulka 0313

„Na toto sa predsa nedá nič chytiť!", 2. časť

 

„Na toto sa predsa nedá nič chytiť!", 2. časť

 

Veľmi dôležité je použiť kvalitné boilies, resp. boilies zo zmesi, ktorá sa tak rýchlo nerozpúšťa a vydrží nastražená pod háčikom aj dlhší čas, pretože niekedy na záber čakám aj dlhšie ako 24 hodín.

 

RRR 0313 01

Lov kaprov na štrkoviskách

 

Lov kaprov na štrkoviskách

 

Štrkoviská vznikli ťažbou štrku a pre nás rybárov sú zaujímavé pestrou rybou obsádkou. Najmä kapry tu dorastajú do kapitálnych hmotností. Štrkoviská oproti iným typom revírov vynikajú hĺbkami a čistou priezračnou vodou. V tomto článku by som chcel zhrnúť moje skúsenosti s lovom na tomto type revírov a rozdeliť ich podľa ročných období.

 

RRR 0313 02

Člny, mýty a realita

 

Člny, mýty a realita

 

RRR 0313 03

 

Keď som pred rokmi začínal s rybami úplne vážne, výber člnov nebol ani zďaleka taký veľký, ako je dnes. K mojej srdcovke sumčiarine som však nejaké plavidlo potreboval. So závisťou som z brehu pozoroval domácich rybárov na provizórnych loďkách ešte z čias Márie Terézie s vábničkami v rukách. Išlo im to a vtedy som si povedal, že idem do toho aj ja. Všetky úspory išli do člna, na ktorý som mal. Bol to Fishunter - komplet nafukovací...

Čaro rieky Moravy

 

Čaro rieky Moravy

 

Každý z nás to pozná - veľa práce, rodina, doba uponáhľaná a na naše koníčky máme stále menej a menej času. A ani ja nie som výnimkou. Rozhodol som sa však s tým popasovať a začal som sa venovať hlavne krátkodobým vychádzkam, 90% vychádzok v tejto sezóne som trávil na štrkoviskách v mojom okolí. Ale to už by bolo na iný príbeh... Ako sa to vlastne s výpravou na Moravu začalo? Začiatkom septembra som vyrazil celý natešený k vode. Bola nedeľa a po príchode ma čakalo nemilé prekvapenie. Dvakrát som prešiel celé štrkovisko dookola, lenže všetky moje vytipované fleky boli obsadené. Pripadalo mi to, ako by boli preteky.

 

RRR 0313 04

Stavil som na hotovky

 

Stavil som na hotovky

 

RRR 0313 05

 

Sezónu 2012 som začal zmenou - odložil som rollball a všetku dôveru som stavil na hotovky Legend Range. Keď som s nimi prišiel prvýkrát do kontaktu, boli takmer totožné s mojimi, ktoré som si šúľal. Mojím favoritom sú aj pri hotovkách boilies Biocrab. Druhú príchuť som si vybral Chilli.

Zimná „guľovačka" (alebo palotášska odveta)

 

Zimná „guľovačka" (alebo palotášska odveta)

 

Koniec sezóny sa nezadržateľne blíži a naskytujú sa posledné príležitosti na návštevu vodných plôch. Približujúci sa koniec sezóny však so sebou prináša aj vyšší apetít kapitálnych kaprov, ktorý treba aj patrične využiť.

 

RRR 0313 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0313 07

 

V marcovom čísle časopisu Ryby, rybky, rybičky odpovedá na otázky:

Otázka č. 1: §15 - V lipňových vodách sa zakazuje: a) loviť viac než jednou udicou, b) používať ako nástrahu živú rybku, c) používať pri love iné ako umelé mušky v počte väčšom než 3 a iné ako muškárske náradie, samozrejme, okrem výnimky pre držiteľov hlavátkového povolenia. Moja otázka znie: „Môžem loviť prívlačou na lipňových vodách, ak nie som držiteľom hlavátkového povolenia?"

Otázka č. 2: Členova RS počas kontroly zistili, že loviaci majú vo vedre ulovené ryby - konkrétne jalca tmavého. Bolo to v čase jeho ochrany a ryby nedosahovali predpísanú mieru, lebo mali iba 17 cm. Bola privolaná polícia a všetko vyšetrené. Organizácia to riešila súdnou cestou, kde sudca vyriekol konečný verdikt. Je to priestupok, ktorý rieši disc. senát. Predtým spochybnil, že išlo o uvedený druh ryby s odôvodnením, že nebol privolaný znalec z oblasti ichtyológie. Toto je v skratke. Prosím o váš názor.

Otázka č. 3: Organizácia ma sankcionovala pokutou 10 Eur za to, že som sa nezúčastnil schôdze. Vraj sa to odsúhlasilo, aj keď ja na schôdze chodím a nič také si nepamätám. Môže sa niečo také vôbec odsúhlasiť?

Odplata po 20-tich rokoch

 

Odplata po 20-tich rokoch

 

V septembri roku 1992 som sa vybral spolu so svojím otcom Štefanom na tri dni na Liptovskú Maru loviť kaprov. Boilies a elektronické signalizátory boli pre nás ešte cudzím pojom. Boli to časy kukuričných návnad a nástrah. S výberom lovného miesta sme si nedávali námahu a zaobstarať si sonar bolo pre nás vtedy takmer nemožné kvôli jeho vysokej cene...

 

RRR 0313 08

Kaprárina - Vindšachta

 

Vindšachta

 

Blížil sa koniec júla, rybárska sezóna bola v plnom prúde. Leto bolo neskutočne teplé a bolo to poznať aj na aktivite rýb. Záberov nebolo veľa a ryba bola aktívna najmä v noci, keď sa voda aspoň trocha ochladila. Aj tieto okolnosti ma prinútili pouvažovať nad tým, kde strávim niekoľkodňovú dovolenku.

 

RRR 0313 09

Kaprárina - Veľkonočná rybačka

 

Veľkonočná rybačka

 

RRR 0313 10

 

Každý rok sa snažím na Veľkú noc navštíviť nejaký revír v Maďarsku. Minulý rok padla voľba na Poloske Tó, ktoré je známe svojou obtiažnosťou, ale aj veľkými kaprami, ktoré sa tam už podarilo chytiť. Zarezervoval som si miesto číslo 1 na celý týždeň (od stredy do stredy), čím sa mi podarilo vyhnúť veľkonočnému zhonu, ktorý zažíva azda každá rodina.

Pleskáč vysoký

 

Pleskáč vysoký - latinsky Abramis Brama

 

je jedným z najrozšírenejších druhov rýb na našom území. Patrí do čeľade kaprovitých. Obýva predovšetkým dolné časti nížinných riek, kde sa mu veľmi dobre darí, ale stretnete sa s ním aj v menších riečkach, väčších potokoch a umelých kanáloch.

 

RRR 0313 11

Mongolsko – Selenge 2012, 4. časť

 

Mongolsko – Selenge 2012, 4. časť

 

RRR 0313 12

 

Okrem nás tu boli dve domáce Mongolky - mama s dcérou - Minde a Ceceg, ktorej sme inak nehovorili ako Cecke. Starali sa o naše pohodlie, varili a kúrili v pieckach. Snažili sa v rámci možností napodobňovať európsku stravu. Príjemné bolo prebúdzať sa do rozkúrenej jurty, alebo sa po rybačke vracať do tepla. Okrem nich tu boli dvaja šoféri a Mergen, ktorý viedol kemp. Robí geodeta a vicegubernátora v neďalekej dedine Selenge Sum. V dobrej nálade sa v „krčmičke" dohadujeme, že ráno pôjdeme s Mirom a Peťom dolu. Miro nám chce ukázať miesta, ktoré vyzerali nádejne a mohli by tam byť pekné ryby.

Jalcovanie

 

Jalcovanie

 

Loviť prívlačou výlučne jeden druh ryby je na prvý pohľad možno ťažká vec, no uľahčí nám to správny výber lovného miesta. Po ulovení boleňov, zubáčov a už aj sumca mi akosi chýbal súboj s našou možno najbežnejšou rybou - jalcom. Z veľkých riek som sa musela premiestniť na menšie toky. Tomu som musela prispôsobiť štýl lovu a zmenšiť nástrahy...

 

RRR 0313 13

Putovanie za kráľovnou

 

Putovanie za kráľovnou

 

O love hlavátky už bolo napísané naozaj veľa. Každý rybár, ktorý sa podujal loviť túto prekrásnu rybu, je vyzbrojený obrovským množstvom informácií a príbehov, ktoré si prečítal na internete alebo na stránkach časopisov. Plný prvotného entuziazmu sa konečne dostane k vode a všetko je úplne inak...

 

RRR 0313 14

Plechová kavaléria

 

Plechová kavaléria

 

RRR 0313 15a

 

Pre mňa platí, že najlepšia umelá nástraha na veľké šťuky a sumce je plandavka. Veľká plandavka... Ale ani tu, rovnako ako u ostatných nástrah nie je pravidlom, že stačí „hocijaká". Musí mať určité špecifické vlastnosti t.j. - čo najväčšiu plochu (aby ryba mala dojem, že okolo pláva dostatočne veľký kus potravy), musí byť primerane ťažká (aby sa s ňou dalo ďaleko nahodiť) a pritom tak ľahká, aby sme ju každým náhodom neodtrhli na dne.

 

RRR 0313 15

 

A pochopiteľne je veľkou výhodou, pokiaľ si môžete vybrať z niekoľkých farieb. Poznáte takú? Ja už áno...

Prívlač - Návrat k „husej" koži

 

Návrat k „husej" koži

 

Som dlhoročným rybárom, členom MsO v Novom Meste nad Váhom. Revíry máme pekné, najmä Zelenú vodu. Chytil som tu veľa krásnych rýb a aj jednu „bronzovú" šťuku 14,5 kg. Často chodím za rybami po Slovensku a aj za hranice.

 

RRR 0313 16

Ako uloviť jalca?

 

Ako uloviť jalca?

 

Jalec patrí medzi naše najrozšírenejšie ryby. Nájdeme ho od pstruhového pásma až po veľké vodné nádrže a nížinné rieky. Môžeme ho uloviť takmer všade, počas celého roka vrátane zimy a na všetky v súčasnosti používané nástrahy. Stále však Jalec nepatrí medzi rybármi k hodnotnej rybe a je často považovaný za plevelnú rybu. Teší sa skôr obľube medzi športovými rybármi loviacimi na prívlač a muškárením. Zameriam sa na lov jalcov prívlačou. Povieme si niečo o technike lovu a nástrahách, ako aj o taktike lovu.

 

RRR 0313 17

Viazanie umelých mušiek - Oranžová nymfa

 

Oranžová nymfa

 

RRR 0313 18

 

Túto nymfu som si veľmi obľúbila hlavne na začiatku sezóny. Nesklamala ma ani v prikalenej vode. Muška je viazaná z materiálu, ktorý mám veľmi rada. Je to obyčajný prírodný bažant, ktorý je dlho používaný, obľúbený a stále účinný. Pokiaľ sa nám muška nepáči z prírodným telíčkom, môžeme si už v dnešnej dobe kúpiť farbeného bažanta. Tým pádom môžeme muške dať telíčko červené, oranžové, olivové ba dokonca aj čierne. Muška sa mi najviac osvedčila na pstruhy. Vraj by im naša oranžová hlavička mala pripomínať ikry. Na fotke môžete vidieť dva varianty viazania tejto mušky. Jeden variant v postupe a druhému by sme len doplnili z oranžovej nitky zadoček.

Viazanie umelých mušiek - Rishi Brush (Red Head)

 

Rishi Brush (Red Head)

 

Hlavný použitý materiál je Rishi Brush. Je to knôt z jemných gumených a pevných vlasov. Žiadny dravec nezničí náš strímer. Tento materiál má vo vode výborný pohyb, s ktorým dráždi predátora. Konkrétny vzor obľubuje zubáč, šťuka a nepohrne ním ani boleň.

 

RRR 0313 19

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

 

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 3. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v marci 2013!

 

P63 ceny

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12