Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, február 2013

titulka 0213

Obsah februárového čísla RRR

 

Obsah februárového čísla RRR


P04 obsah cisla


Kaprárina - Tentoraz po španielsky, 2. časť

 

Kaprárina - Tentoraz po španielsky, 2. časť

 

Je 14. november a my s Petrom sedíme na brehu Rio Ebro v Španielsku. Máme za sebou 10 dní lovu a na konte niekoľko pekných úlovkov. Sme plní očakávania, ako sa nám bude dariť počas nasledujúcich dní na rozchytaných lovných miestach.

 

RRR 0213 01

„Na toto sa predsa nedá nič chytiť!"

 

„Na toto sa predsa nedá nič chytiť!"

 

Po dlhšom čase vás zdravím - kolegovia kaprári! Rád by som vám prezradil, ako prísť na „kobylku" našim obľúbencom - kaprom a ako sa snažím ja a niekoľko mojich priateľov a ako oklamať tie najväčšie jedince...

 

RRR 0213 02

Priehrada Lago di Superior

 

Priehrada Lago di Superior

 

Priehrada LAGO DI SUPERIOR sa nachádza v Taliansku pri malebnom mestečku Mantova. Toto krásne talianske mesto ročne priláka tisícky zvedavých turistov túžiacich objavovať historické pamiatky a užiť si kus histórie. Nevedeli sme odolať ani my a rozhodli sme sa vyraziť a neskúmať tento kraj. Naše plány a foťáky sme nachystali však na iný zážitok... My sme túžili po realite a fotografiách s krásnymi talianskymi kaprami a sumcami.

 

RRR 0213 03

Kapry na snehu

 

Kapry na snehu

 

RRR 0213 04

 

Ešte predtým ako sem naťukám par viet, chcem vás upozorniť na to, že nepôjde o žiadny popis prostredia, hĺbok, hrán či nebodaj montáží a podrobný popis záberov, ktoré by neprišli, keby sme nepoužili nejaký úplne nový špeciálny a najlepší spôsob, ktorý má svoje meno... Toto je iba výpoveď podobná spovedi... je to o pokoji, priateľstve a harmónii.A k harmónii kapry patria.

Ryby z hlbín

 

Ryby z hlbín

 

Je polovica apríla, jar ohlásila svoj príchod už pred týždňami, ale len na krátky čas, počasie sa zase ochladilo, rána sú ešte mrazivé, v horských oblastiach sem-tam ešte zasneží... nie je to nič pre rybára s jemnou výbavou. Avšak rybárčiť treba, poháňa nás túžba po koristi a dobrodružstve, nasmerujeme si to teda na breh!

 

RRR 0213 05

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0213 06

 

Vo februárovom čísle časopisu Ryby, rybky, rybičky odpovedá na otázky:

Otázka č. 1: Musím mať osvetlené miesto lovu, keď lovím pod lampou? Stalo sa mi, že som lovil pod lampou pouličného osvetlenia a RS ma upozornila na to, že aj tak musím mať osvetlené miesto lovu.

Otázka č. 2: Každý rybár musí mať počas lovu pri sebe pomôcku na meranie rýb. Zabudol som si doma pásmo a na šťastie mám taký podberák, na ktorom je meter. Problém je, že je na ňom iba dĺžka 30 cm. Rybárska stráž o tom polemizovala. Mali pravdu? Je nejako ohraničené, koľko má mať pomôcka na meranie rýb v cm, príp. v metroch?

Otázka č. 3: V našej organizácii je niekoľko mŕtvych ramien rieky, ktoré patria medzi miestne vody. Celkovo sú 4 za sebou a spája ich kanál široký 5 m a dlhý asi 500 m, v ktorom je hĺbka asi 30 cm. Všetky ramená sú na začiatku označené riadne tabuľou. Kanál, ktorý ich spája, označený však nie je. Ryby migrujú z jedného ramena do druhého úplne voľne. V kanáli ich je hlavne v lete dosť. Ak tu chcem loviť, čo mám napísať? A hlavne, ak si tam niekto z nerybárov nahodí, dopustí sa trestného činu? Ak si nahodí v čase ochrany porušuje niečo?

Otázka č. 4: Stretol som sa s rybárom, ktorý bol potrestaný pokutou 30 Eur za to, že lovil ďalej po ulovení dvoch kaprov, ktorí mali spolu 4 kg a žiadne iné ryby nemal privlastnené.

JUDr. Marko Polakovič sa k problému komplexne vyjadril v RRR č. 10/2008. Pán doktor podrobil stanovisko SRZ Rady Žilina ostrej kritike. Na ukončenie denného lovu treba splniť 2 podmienky. Dve hospodársky cenné ryby a 7 kg ostatných rýb. Praxou však je, že pokiaľ niekto uloví dvoch kaprov, ktorí majú spolu 4 kg a neukončí lov, je mu odobratá povolenka. Ako má postupovať rybár, ktorý je za toto potrestaný? Ďakujem Vám za pomoc pri riešení problému, ktorý trápi mnohých rybárov.

Je rozhodnuté, ceny sú rozdané!

 

Veľká predplatiteľská akcia 2012 - Je rozhodnuté, ceny sú rozdané!


Dňa 15. januára 2013 sme v priestoroch predajne rybárskych potrieb RRR v Prievidzi uskutočnili očakávané vyžrebovanie nových majiteľov cien, ktoré sme venovali do Veľkej predplatiteľskej akcie.

 

sutaz predplatne

Feeder - Univerzal

 

Univerzal

 

Vždy ku koncu roka sa zamýšľam nad uplynulou sezónou, a tak trocha rekapitulujem, čo sa podarilo a čo nie. Minulý rok sme urobili veľa práce, veľmi veľa a často som experimentoval, testoval, aj za riziko straty pretekov. Ale keď sa pozriem späť, nebolo to na škodu.

 

RRR 0213 07

Nosáľ sťahovavý

 

Nosáľ sťahovavý

 

RRR 0213 08

 

Nosáľ sťahovavý, (latinsky - Vimba vimba), je typickým druhom riek mrenového alebo pleskáčového pásma. Patria do radu maloostnatých a čeľade kaprovitých rýb. Je všežravá ako asi všetky naše kaprovité ryby. Dožíva sa cca 10 rokov. Bežne sa lovia kusy s dĺžkou 20-40 cm, ale sú známe aj rekordné úlovky blížiace sa k 60 cm a dosahujúce hmotnosť až 2 kg. Je to blízky príbuzný pleskáča.

Rekonštrukcia gumených nástrah

 

Rekonštrukcia gumených nástrah

 

Každý, kto loví na gumené nástrahy sa určite stretol so situáciou, keď sa z peknej nástrahy zrazu po útoku ryby stal nepotrebný kus zohavenej gumy. Stalo sa vám, že ste pri vyššej hladine na nejakom mieste odtrhli množstvo nástrah a nedočkavo ste čakali, kedy voda opadne, aby ste sa dostali k svojim nástrám? Lenže voda klesla a vy ste zbadali zničené nástrahy. Čo s tým? Je zima a my máme množstvo času. Vyrobme si nové nástrahy!

 

RRR 0213 09

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách - 3. časť

 

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách - 3. časť 

 

Dnes už nestačí, keď zavesíte na očko karabínky svoju osvedčenú „tutovú" umelú nástrahu, lebo prívlačiarov je viac ako kedysi a rýb je v našich revíroch naopak menej... a tie, čo ešte zostali už videli kde-tu plech, či inú rôznofarebnú, kmitajúcu drevenú rybku. Postačuje to možno len tam a vtedy, keď idete na pstruhy, ktoré sú čerstvo vypustené do revíru a predtým vôbec nepoznali svoj prirodzený biotop. Paleta nástrah určených na lov pstruhov vo všeobecnosti je priam neskutočná.

 

RRR 0213 10

Mongolsko – Selenge 2012, 3. časť

 

Mongolsko – Selenge 2012, 3. časť 

 

RRR 0213 12

 

Zospodu prichádzajú aj ostatní chalani. Hovoria nám, že dolu sa dostali do ramien rieky. Je v nich ale dosť ťažké sa pohybovať a orientovať. Tiež chytili množstvo lenokov, ale nič väčšie. Vraciame sa spoločne do kempu.

Za zubáčmi na Dunaj - 2. časť


Za zubáčmi na Dunaj - 2. časť

 

RRR 0213 11

 

Ako som v minulom čísle sľúbil, dnes sa vám pokúsim priblížiť lov zubáčov na Dunaji v stave, keď sa iné metódy stávajú takmer nepoužiteľnými. Sám to mám na rieku Dunaj z domu dosť ďaleko a viackrát sa mi stalo, že pri niekoľkodňovom pobyte na tejto rieke sa hladina vody začala prudko dvíhať a lov na prívlač sa stal takmer nemožným.

Hmyzie šialenstvo

 

Hmyzie šialenstvo

 

Ako tento názov vznikol? Ako mi to vlastne napadlo? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Blížil sa okúzľujúci dátum: 16. júna. Plný očakávaní som sa začal „vyzbrojovať" zásobami umelých nástrah na novú sezónu, ktorá sa dňom po dni blížila.

 

RRR 0213 13

S muškárkou na zubáče – 4. časť

 

S muškárkou na zubáče – 4. časť

 

Pri strímeroch sa v prvom rade pokúšame imitovať belice, v dunajských podmienkach sú obľúbenou potravou zubáčov. Ich veľkosť prispôsobíme veľkosti malých rybiek, ktoré sa vyskytujú v danej lokalite, kde lovíme. Tú istú mušku môžeme uviazať vo viacerých veľkostiach (6-12 cm). Veľkosť a silueta sú pri porovnávaní vlastností strímerov dvoma najdôležitejšími faktormi, ktoré sú a inak to nie je ani v prípade zubáčov. Viackrát sa mi stalo, že zmena veľkosti priniesla úspech.

 

RRR 0213 14

Viazanie umelých mušiek - Tube Fly

 

Tube Fly

 

RRR 0213 15

 

Dnes si uviažeme na naše pomery trocha nezvyčajný, ale účinný strímer vhodný na potočáka, ale aj duháka. Trubičkové mušky u nás používa len málo muškárov. Ich viazanie je podobné ako u klasiky, ale vo zveráku nemáme háčik, ale rôzne trubičky v rôznych priemeroch a farbách. Trubičky sú plastové a mosadzné. Záleží na tom, v akej vode chceme s daným strímrom loviť. Ak chceme, aby strímer bol ťažší, použijeme mosadznú v kombinácii s plastovou a môžeme ešte použiť aj kónické hlavy, ktoré sú tiež v rôznych veľkostiach, farbách a hmotnostiach. Na trubičku sa dá urobiť ako malý strímrik na pstruha, tak aj rôzne šťukové alebo hlavátkové strímery, ktoré môžu byť veľké aj 20 cm a viac.

Viazanie umelých mušiek - Red Spinner

 

Red Spinner


Dnes si naviažeme jednu z mojich obľúbených mušiek, ktorú používam počas celej sezóny v rôznych variantoch. Dnes si ju naviažeme ako podenku. Tento variant používam takmer vždy iba za slnečného počasia, lebo muška má zadoček viazaný z perleťovej lametky, ktorá sa krásne leskne, keď na ňu dopadne slnečný lúč. Najlepšie na ňu reaguje pstruh potočný, pri ktorom sa mi neraz stalo, že mi krásne vyskočil po muške až nad hladinu. Určite neváhajte a vyskúšajte túto mušku.

 

RRR 0213 16

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

 

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 2. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny budete hrať vo februári 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12