Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, január 2013

titulka 0113

Kaprárina - Keď ostatní končia...

 

Keď ostatní končia...

 

Keď ostatní končia, my začíname. Taký je osud skoro každého obchodníka, ktorý sa snaží zabezpečiť si živobytie predajom rybárskych potrieb. Na jar, v lete a na jeseň, keď je hlavná rybárska sezóna, makáme v obchode, chodíme pre tovar, aby bolo z čoho vyberať a aby boli naši zákazníci spokojní. Neskorá jeseň je aj napriek nie práve optimálnemu počasiu veľmi zaujímavou časťou kaprárskej sezóny a vhodným obdobím na ulovenie práve tých väčších obyvateľov našich, ako aj zahraničných vôd.

 

RRR 0113 01

Druhá výprava na Carp Dream Lake

 

Druhá výprava na Carp Dream Lake 

 

Leto utieklo ako voda a konečne prichádza kaprármi toľko očakávaná jeseň. Obdobie, kedy veľa rybárov očakáva tých najväčších velikánov riek, či jazier. Všade naokolo vôd príroda hýri všetkými možnými farbami a aj samotné kapry sa potrebujú pripraviť na zimu. V tomto období je asi najväčšia šanca chytiť aj tie najopatrnejšie ryby, keďže reflex žravosti je dosť silný. Môj výber lokality padol na revír, ktorý je na južnej maďarsko-slovinskej hranici. Ide o pekné štrkovisko Carp Dream Lake, ktoré patrí známemu kaprárovi Mišelovi Zadravcovi.

 

RRR 0113 02

Věstonický pupkáč

 

Věstonický pupkáč

 

RRR 0113 03

 

Pracovné dni sa pomaly, ale isto krátia a ja už viem, že ma čaká víkend na Věstonickej priehrade. Keď prichádzam na D6, práve hrá naša reprezentácia hokej na MS proti Taliansku. V rýchlosti chystám všetko potrebné, aby som bol čím skôr na vode...

Zväzový kaprodrom

 

Zväzový kaprodrom

 

Konečne dovolenka! Plánovaná vopred - ako sa patrí. Lenže čo čert nechcel, sledujem správy o počasí, kde hlásia tropický víkend a teploty na celý týždeň len niečo okolo 35°C. Trocha sklamanie, ale nevadí... Takéto niečo nás predsa nerozhodí. S Palim sme toho na rybách zažili už naozaj dosť, tak azda prežijeme aj toto. Začiatok lovu dohadujeme na pondelok. Super! Večer stíham pozrieť finále ME vo futbale, ešte kropím záhradku a teším sa na zajtra. Akosi ma však škriabe v krku. Je to možné? 1. júla mám chrípku. Dva paralény pred spaním to hádam vyriešia...

 

RRR 0113 04

Za kaprami s Lukášom (2. časť)

 

Za kaprami s Lukášom (2. časť)

 

RRR 0113 05

 

 

Niekoľko kaprov sa mi podarilo uloviť a denne som mal asi 10 záberov. V noci som mal potom iba 2-3 zábery. Veľmi záležalo na tom, ako dlho som bol schopný kaprov udržať na mojom kŕmnom mieste. Na väčšine horských jazier sa vyskytuje kapor šupinatý. V ojedinelých prípadoch chytíte lysca.

Výprava na Palotás

 

Výprava na Palotás

 

Čas letí a leto je nenávratne preč. O pár dní tu máme silné mrazy, ktoré premenia jazerá a priehrady na ľadové zrkadlá. Keďže ešte s kamarátmi nehodláme uložiť svoje udice do „kúta", zostávajú nám tri možnosti, ako si predĺžiť kaprársku sezónu. Môžeme sa venovať zväzovým vodám, kde platia obmedzenia a tým sa znižuje šanca na úspech. Môžeme navštevovať súkromné jazierka, ktoré sa často dajú prehodiť ako po dĺžke, tak aj po šírke, alebo radšej vycestovať do zahraničia, kde je reálnejšia šanca na úspech. Po zvážení všetkých kladov a záporov sa rozhodujeme pre revír Palotás.

 

RRR 0113 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0113 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Je povolené chytať z vyvýšeniny, ktorá sa vytvorila naplavením zeminy okolo mostného piliera?

 

Otázka č. 2: Je možné zbierať vodný planktón na rybných revíroch aj v čase, keď je lov rýb zakázaný?

 

Otázka č. 3: Jedným donucovacím prostriedkom člena Rybárskej stráže aj služobný pes? Môžem požiadať člena RS, aby mi dokázal, že ide skutočne o služobného psa, ktorý by mal byť (aspoň predpokladám) vycvičený? A keď, tak čím dokazuje, že ide o služobného psa?

Kaprárina - Jeseň v znamení GLM

 

Jeseň v znamení GLM

 

Prečo je jeseň pre nás kaprárov taká čarovná? Na túto otázku je jednoznačná odpoveď a to vykrmovanie sa kaprov na dlhú zimu, čo znamená zmenšenú ostražitosť veľkých rýb a väčšiu šancu na ich ulovenie. Jeseň je čas veľkých poveternostných zmien, a preto je treba taktiku lovu tomu prispôsobiť.

 

RRR 0113 08

Kaprárina - Tentoraz po španielsky

 

Tentoraz po španielsky

 

Už niekoľko rokov sledujem a čítam články o chytaní kaprov na rieke Rio Ebro. Fotografie dlhých a určite bojovných kaprov vo mne dlhý čas vyvolávali túžbu túto lokalitu navštíviť. Peter, s ktorým sme absolvovali spoločnú a hlavne úspešnú výpravu vo Francúzsku, Ebro navštívil a opísanie nádhernej prírody rozhodlo, že doma sa dlho neohrejeme. Je 2. november, štyri hodiny ráno a rybárska výbava, ktorá iba na týždeň dostala voľno, putuje opäť na výlet. Balenie a príprava všetkého potrebného na tri týždne v divočine mi trvala dlho do noci a pred cestou mi na spánok ostali iba tri hodiny, ale každý ten zápal a túžba za lovom trofejných kaprov, vám dodá toľko energie, že na únavu nemyslíte.

 

RRR 0113 09

Plotica obyčajná

 

Plotica obyčajná

 

RRR 0113 10

 

Latinsky - Rutilus rutilus z radu máloostných a čeľade kaprovitých je našou bežnou rybou takmer všetkých vôd. Tento rybí všežravec sa v dobrých podmienkach dožíva až 18 rokov. Pohlavnú dospelosť dosahuje v 2-3 roku života a pri trie sa obvykle v máji. Vtedy podnikajú plotice ťahy na vhodné miesta proti prúdu. Vytierajú sa na potopené konáre, korene stromov, potopené rastlinstvo, ale v prípade núdze im poslúži aj kamenistý či piesočný substrát. Sú dosť plodné - samica kladie 20 000 - 100 000 ikier.

Postrach prívlače

 

Postrach prívlače

 

Už nejaký čas rozmýšľam o tomto staro-novom fenoméne v našich, hlavne väčších riekach a jazerách. Týmto fenoménom je tolstolobik a je to jedno, o ktorý druh ide, či je to biely alebo pestrý. Ja osobne ich mám za zlodejov. Prečo?

 

RRR 0113 11

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách (2. časť)

 

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách (2. časť)

 

Ak je rybia lovecká aktivita na bode mrazu, ryby sú apatické k nástrahám, musím pohyb a celkovú prezentáciu otočiť do roviny provokovania, dráždenia, či presviedčania. Snažím sa pohyb spomaliť, čo najviac a sústrediť sa na stacionárne prezentovanie danej nástrahy. Pokúšam sa prezentovať nástrahu prirodzenejšie. Jednak, ako som spomínal, spomalím. Pri následnom potiahnutí nástrahy opäť zastavím, príp. nevýrazne mykám, či potriasam voblerom na mieste, príp. mu zmením smer následného smerovania mojím potiahnutím špičkou prúta alebo v súčinnosti s navijakom.

 

RRR 0113 12

Mongolsko – Selenge 2012 (2. časť)

 

Mongolsko – Selenge 2012 (2. časť) 

 

Ryba sa rozbieha proti prúdu. Udiera hlavou do strán a darí sa jej zbaviť nástrahy. Uvedomujem si, že som ju asi slabo zasekol a držal príliš na tvrdo. Škoda, bola to slušná ryba. Chalani na menšie nástrahy zdolávajú zopár väčších lenokov. Najväčšieho asi 55 cm zdolal Peťo. Ja som už úplne prepadol tajmeňom, ale ďalší záber neprichádza, hoci skúšam všetky osvedčené nástrahy...

 

RRR 0113 13

Aké nástrahy do Nórska?

 

Aké nástrahy do Nórska? 

 

RRR 0113 14

 

Maroš nahadzuje 6-muškový systém zakončený malým pilkrom priamo do stredu „vriacej" vody. Všade vôkol nás hladina fjordu prská, špliecha a bublinkuje. Makrely naháňajú drobný sledí poter a na tie zase z hĺbky mora útočia veľké tresky. Rozšírenými zrenicami sledujeme najakčnejší film, aký si vie rybár predstaviť. V tej chvíli Marián zasekáva.

Nosnosť v kilách alebo sila v newtonoch?

 

Nosnosť v kilách alebo sila v newtonoch?

 

Veľké rozdiely údajov o nosnosti vlascov a splietaných šnúr, uvádzané pri rôznych výrobkoch s rovnakým priemerom a ich rozdielne označovanie u rôznych výrobcov ma zaujali natoľko, že som sa rozhodol podeliť sa s vami o svoje poznatky. Táto problematika sa už dlhší čas rozoberá v zahraničných rybárskych časopisoch. Cieľom je zjednotenie označovania tak, aby rybár dostal jasnú a pravdivú informáciu o vlastnostiach kupovaného produktu.

 

RRR 0113 15

Za zubáčmi na Dunaj

 

Za zubáčmi na Dunaj

 

RRR 0113 16

 

Ako už všetci viete, z roka na rok má každý z nás stále menej príležitostí, kam vyraziť za rybami. V rámci zväzových povolení je stále menej revírov, čo má za následok viac rybárov na tých, čo ešte ostali. Už pred pár rokmi som sa práve z tohto dôvodu začal viac venovať našim riekam, kde ma uchvátili dravé druhy rýb. Cez leto je to jednoznačne sumec, s príchodom jesene sa viac začínam zameriavať na šťuku a zubáča. A práve s príchodom tohtoročnej jesene som sa rozhodol pokoriť našu najväčšiu výzvu - rieku Dunaj. Teraz, keď píšem článok je 4. 12. 2012.

S muškárkou na zubáče – 2. časť: Strímery

 

S muškárkou na zubáče – 2. časť: Strímery

 

Nepreháňam ak tvrdím, že ani umelá nástraha neimituje tak verne pohyb malej rybky, ako dobre nakomponovaný strímer. Ani zdobenie voblerov, či vibrovanie gumených nástrah sa nepodobá pohybu malej rybky, v porovnaní s pulzovaním strímra. K tomu však potrebujeme nite, perie a syntetické materiály a ich vhodnú kombináciu.Tri najdôležitejšie základné vlastnosti strímrov sú: vhodná veľkosť, verná kópia siluety a pohyb vo vode. Ten vtedy, ak sú tieto parametre správne, bude zubáč považovať našu mušku za potravu. A teraz sa na to pozrieme podrobne, akým spôsobom vieme so strímrami loviť v rôznych vrstvách vodného stĺpca...

 

RRR 0113 17

Viazanie umelých mušiek - Strímer z Palmer chenille

 

Strímer z Palmer chenille

 

Tento strímer je vhodný na lov ostrieža a zubáča. Pokiaľ je prítomný aj duhák, tak tiež ním nepohrdne. Je to dôveryhodná napodobenina malej rybky. Farby môžeme kombinovať podľa fantázie. Niekedy práve tie najbláznivejšie majú najväčší úspech.

 

RRR 0113 18

Viazanie umelých mušiek - Pijavica

 

Pijavica

 

RRR 0113 19

 

Dnes si naviažeme asi každému známu mušku. Bude to strímer, ktorý by mal napodobňovať pijavice. Bude mať oranžovú hlavičku, ktorá sa mi vynikajúco osvedčila na rieke v prikalenej vode. Mušku mám vyskúšanú aj na jazere. Najčastejším úlovkom bol pstruh dúhový, na rieke pstruh potočný. Táto muška sa dá viazať vo viacerých kombináciách, ktoré si ukážeme niekedy nabudúce.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


POZOR!!!

Poznáme víťaza hlavnej ceny za rok 2012!!!

Za najväčší počet čitateľských hlasov za svoju fotografiu úlovku v roku 2012 získava víťaz hlavnú cenu v hodnote 260 € - sadu signalizátorov ESOX RADICAL 3+1; stojan na prúty ESOX TRIPOD ET 2012 a 3 ks svietiacich swingrov ESOX VIPER. Víťazom je fotografia s najväčším počtom hlasov počas celého roka 2012. A kto to je? To sa dozviete v januárovom čísle nášho časopisu!

Okrem toho tu je ďalšia výborná správa! Aj v roku 2013 je sponzorom úlovkovej súťaže spoločnosť Esox, takže sa stále môžete tešiť na veľmi zaujímavé ceny! A aká bude hlavná cena za fotografiu úlovku s najväčším počtom hlasov? Osem nohové lehátko s prídavným matracom, pohodlné veľké rybárske kreslo a spacák, všetko značky Carpers, spolu v hodnote 289 EUR! Túto cenu získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 1. 2013 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v januári 2013!

 

P63 ceny

Kliknite na archív relácií RRR!

 

Kliknite na archív relácií RRR!

Kliknite na archív relácií a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili. V našom archíve nájdete všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. A čo na vás čaká v relácii 22 a v prvej januárovej?

Nové diely môžete sledovať okrem nášho archívu aj na TV kanáli Fishing and Hunting. Premiéra je každý druhý piatok o 17.30 h. Po odvysielaní premiéry je nový diel pridaný aj do archívu. Pokiaľ nestihnete premiéru tak relácia je vysielaná tiež v nedeľu o 14.00 h a potom v stredu o 22.00 h. A pokiaľ nemáte prístup na Fishing and Hunting, nič sa nedeje. To, čo vás zaujíma, nájdete vždy v archíve relácií na www.rrr.sk.

 

RRR TV

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12