Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, december 2012

titulka 1212

Kaprárina - Čarovná jeseň

 

Čarovná jeseň

 

Je druhá polovica októbra a ja sa vydávam na svoju pravdepodobne poslednú dlhšiu tohtoročnú výpravu. Šesť dní pri vode si chcem užiť a, samozrejme, pochytať zopár pekných kaprov. Všade sa dočítam, aké je jesenné obdobie na lov kapra super, ale moje jesenné rybačky z posledných sezón nedopadli zrovna podľa očakávania, skôr boli pre mňa sklamaním. Ale nebol by som správnym rybárom, keby som neveril, že tento rok to prelomím a chytím svojich vysnívaných kapríkov. Po slabom septembri sa ryba konečne rozbieha, o čom som sa presvedčil počas víkendu na tomto štrkovisku, takže moja viera v úspech sa zvyšuje.

 

RRR 1212 01

Premiéra na Lac du Der

 

Premiéra na Lac du Der

 

RRR 1212 02

 

Francúzske jazero, ktoré sa rozprestiera na rozlohe v závislosti od stavu vodnej hladiny až na vyše 4000 ha, je výzvou pre každého rybára. Zdolať nejakého kapra z tejto vody sme zatúžili aj my s Petrom. Keďže je október a sezóna u nás je už obmedzeniami poznačená, nastáva čas na výpravy do zahraničia. Na tejto veľkej ploche je pre kaprárov vyčlenených iba 35 miest. Domáci rybári holdujú prívlači a veľa turistov rôznym vodným športom, takže pravidlá zabezpečujú, že na svoje si príde každý.

24-hodinovka s obaľovačkou

 

24-hodinovka s obaľovačkou

 

Práca, rodina, povinnosti... to isté stále dookola. Času na ryby nie je tak veľa, ako by som si predstavoval. Čiže všetky moje výpravy za kaprami musím podriaďovať voľnému času. Chytávam najmä na tečúcich vodách, kde je troška problém rybu vystopovať, hlavne pokiaľ mám iba niekoľko hodín, ktoré môžem stráviť pri vode. Snažím sa preto aj nástrahy prispôsobiť podmienkam a skúšať, ako byť úspešný za čo najkratšiu dobu a pritom ťahať ryby v hmotnostnej kategórii okolo 10 kg.

 

RRR 1212 03

Rýchle zábery

 

Rýchle zábery

 

V auguste som sa opäť vybral na moje obľúbené jazero, kde som plánoval pobudnúť tri týždne a následne po ukončení lovu sa presunúť do Talianska na preteky WCC. Pri balení materiálu a výbavy som si dal viac záležať a začal som s tým už niekoľko dní pred odchodom. Aj keď mám svoju výbavu vždy v pohotovosti a značnú časť na jednom mieste, všetko som radšej prekontroloval. Pripravoval som sa na lov z brehu, ale aj na lov z člna a následné preteky. Tomu zodpovedalo aj množstvo kŕmenia pre kaprov, jedlo a voda pre mňa minimálne na tri týždne.

 

RRR 1212 04

Plávaná - Zimné bičovanie

 

Zimné bičovanie

 

RRR 1212 05

 

Musím povedať, že to bol skvelý nápad. Hoci možno aj tak trocha bláznivý. Usporiadať totiž preteky na tak malej vode sa u nás ešte asi nikomu nepodarilo. A určite nebolo ani jednoduché presvedčiť tak skvelých pretekárov v plávanej, aby vôbec prišli. Keď vchádzali do areálu, niektorí z nich by sa najradšej otočili a rýchlo vrátili domov. Hoci aj stovky kilometrov. Jediné, čo ma v tej chvíli tešilo bolo to, že som to nevymyslel ja.

Ľuborečské jazero - 104 cm amur

 

Ľuborečské jazero - 104 cm amur

 

Ráno sa balíme a cestujeme na kaprárske preteky na jazere Ľuboreč, kde sa koná 78-hodinový kaprársky maratón. Prišli sme o deň skôr, aby sme sa zoznámili s touto 60 ha tajuplnou a svojimi miestami prekvapivou vodou. Sektory sú delené počas pretekov na A, B, C.

 

RRR 1212 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1212 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:


Otázka č. 1: Mám otázku, ktorá mi leží v žalúdku už dosť dlho. Je zakázané loviť ryby z mostov. Aké mosty to zahŕňa? Je most nejako definovaný, alebo sa zaň považuje akákoľvek lavička vedúca cez rieku?

Na svete je nová smernica o činnosti členov RS. Zaujal ma článok VII. „Na vyvodenie záveru, či v konkrétnom prípade ide o trestný čin alebo nie, stačí dôvodné podozrenie, nie istota. Takýto záver treba v prípade potreby obhájiť v následnom preverovaní, príp. trestnom konaní, osobitne keď došlo k zásahu do osobnej slobody alebo majetku podozrivého."

 

Otázka č. 2a: To znamená, že pokiaľ sa členovi RS zdá, že pácham trestný čin, aj keď ho nepácham, tak mi zadrží povolenie a som pytliak? Je toto v súlade so zákonom? Alebo sa to zákonu prieči? Veď nikde na svete sa nepraktizuje to, že pokiaľ je niekto podozrivý, tak je trestaný. Pokiaľ sa nedokáže vina, platí prezumcia neviny. Myslíte, že toto je v poriadku?

V odseku XII sa navyše uvádza: „V samotnej kontrolnej činnosti treba mať na pamäti prezumpciu neviny - t.j., že pokiaľ nie je vynesený právoplatný rozsudok o vine, hľadí sa na každého obvineného akoby bol nevinný."

Rybárska stráž má právomoci zodpovedajúce pre zisťovanie porušovania zákonov. Neprislúchajú jej právomoci rozhodovania o vine a treste. Vinu sú povinné preukázať orgány činné v trestnom konaní. Nie je povinnosťou podozrivého dokazovať vlastnú nevinu. RS nedokazuje vinu páchateľa, ale dokumentuje okolnosti, ktoré k uznaniu viny môžu viesť. Nemôže ani nahrádzať políciu s jej pátracími oprávneniami.

 

Otázka č. 2b: Toto všetko je uvedené v jednej smernici, čo platí od tohto roku. Je to rozporuplné a chcem sa opýtať na názor právnika.

 

Otázka č. 3: Môže ustanovený hospodár kontrolovať rybárov a ich rybárske lístky, keď má podozrenie z porušovania rybárskych predpisov?

Kapry v hmle

 

Kapry v hmle

 

Prišla zima, vzduch a voda má maximálne 10°C - pre mňa je to už dosť ďaleko od ideálnej rybačky, ale vďaka viacdňovému krásnemu slnečnému počasiu zvíťazila túžba po dobrodružstve: nasmeroval som si to na breh! Posledná rybačka sa konala na vodnom diele Búzásvölgyi (Maďarsko) a bola na ryby bohatá. Dúfal som, že počas jesennej rybačky budem úspešný... Lenže s teplotou vody klesal aj apetít rýb...

 

RRR 1212 08

Zalacsány - „krajina" amurov

 

Zalacsány - „krajina" amurov

 

RRR 1212 09

 

Testovanie noviniek je pre výrobcov veľmi dôležitou a podstatnou vecou, práve preto sme si naplánovali ďalšiu výpravu na (pre nás doteraz) neznámu vodu - jazero Zalacsány (Maďarsko). Jazero je obkolesené úžasnou prírodou a nachádza sa kúsok od Balatónu severo-západným smerom.

Za kaprami s Lukášom

 

Za kaprami s Lukášom

 

Kaprárina je azda najviac preferovaná medzi rybármi u nás i v zahraničí. Niektorí jej zasvätili celý život a všetok voľný čas. K nim patrí aj Lukáš Krása (Česko). Za kaprami precestoval už veľa kilometrov. A práve o svojich výpravách nám niečo prezradil.

 

RRR 1212 10

Rybám na stope - Malé stojaté vody

 

Malé stojaté vody

 

Lov feedrom na stojatých vodách vyzerá veľmi jednoducho, keď sledujete niekoho, ako ťahá rybu za rybou a k tomu občas zdolá nejakého kapríka. Z pohľadu diváka to potom vyzerá, akoby ste iba nahodili, prút sklonili špičkou dolu, napli vlasec a prút vložili do vidličky. Potom nasleduje krátka pauza a o chvíľku vidíte absolútne zreteľný pohyb špičky. Rýchly zásek a rybár už zdoláva prvú ploticu, pleskáča či karasa. Niekedy to nie sú rybky práve malé a na jemnom náradí celkom pekne bojujú. Dokonalá zábava...

 

RRR 1212 11

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách

 

Lov pstruhov prívlačou na lipňových vodách

 

RRR 1212 12

 

Lipňové vody si spájame s muškármi po pás zabrodenými vo vode, brázdiacimi svoje umelé mušky, či strímre najrôznejších skupín za pomoci hrubej muškárskej šnúry (rôznych typov i stupňov potápavosti), muškárskeho prúta a čudesného „kolovrátku" na jej konci - muškárskeho navijaka.

Juniori na pretekoch v prívlači

 

Juniori na pretekoch v prívlači

 

RRR 1212 13

 

Pod vedením štátneho trénera juniorov Lukáša Hollého odcestovala výprava juniorov na medzinárodné majstrovstvá Českej republiky v LRU prívlač, ktoré sa uskutočnili v krásnom prostredí CHKO Křivoklátsko. Preteky usporiadala MO Křivoklát na rieke Berounke. Tréner vybral juniorov na základe výsledkov v súťaži juniorov a majstrovstiev Slovenska.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska juniorov..

 

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska juniorov

 

MO SRZ Drahovce usporiadala v dňoch 30. 6. a 1. 7. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska juniorov v LRU prívlač. Preteky sa uskutočnil aj vďaka firme Robinson a Romanovi Žulkovi. Táto firma sponzorovala cenami aj celú juniorskú ligu v prívlači 2012. Zúčastnilo sa 45 pretekárov všetkých kategórií zo Slovenska a Čiech.

 

RRR 1212 14

Mongolsko – Selenge 2012

 

Mongolsko – Selenge 2012

 

Po minuloročnej výprave na Chanagaj som myslel, že si dám rok od Mongolska pauzu. Onedlho po našom návrate však prišla ponuka od šéfa Ingolu Peťa Procházku, či by som nechcel ísť otestovať nové miesto, kde by chcel postaviť kemp na rieke Selenge. Takáto ponuka sa nedala odmietnuť. Bola to veľká výzva, ísť sa medzi prvými pozrieť na miesta, kde ešte veľa rybárov nechytalo. Samozrejme mohlo sa stať aj to, že veľa rýb nechytíme, ale to som si príliš nepripúšťal. Oslovil som aj svojho parťáka Peťa Zachara, či by nechcel ísť so mnou a bol som rád, že sa nenechal dlho prehovárať. Okrem nás mali výpravu tvoriť David Maixner, Miro Opavský, Vlasto Bednář, Peťo Procházka - „Dragoňák", Jirko Janda, Zdeněk... a, samozrejme, Peťo Procházka - „Ingolák".

 

RRR 1212 15

Prívlačou na šťuky

 

Prívlačou na šťuky

 

RRR 1212 16

 

Keď som pred rokmi začínal s prívlačou, bola mojou prvou cieľovou rybou práve šťuka. Keďže sa vtedy hojne vyskytovala v lokalitách, kde som chodieval na ryby, moje prvé úspechy aj neúspechy sa spájali práve s týmto dokonalým predátorom. Od tej doby už pretieklo v rieke veľa vody a aj počet šťučej populácie sa veľmi znížil.

S muškárkou na zubáče – 2. časť: Technika

 

S muškárkou na zubáče – 2. časť: Technika

 

Všeobecne je možné konštatovať, že zubáč nie je prieberčivý. Vo väčšine prípadov ho je možné uloviť s dobre fungujúcim strímrom vyhovujúcej veľkosti. Ak je ryba na našom lovnom mieste, záber je očakávaný skoro ihneď, už pri prvých hodoch. Na to sa musíme pripraviť po opatrnom preskúmaní a zaujatí nášho lovného terénu! Avšak aj keď nemáme hneď úspech, nemusíme terén opustiť. Pri dobrej riadiacej technike so striedaním mušiek vieme docieliť úlovok.

 

RRR 1212 17

Viazanie umelých mušiek - Potočník s mono krídlom

 

Potočník s mono krídlom

 

Muška, ktorú s obľubou používam na pstruhy a lipne. Vo farebnejších a trblietavejších variantoch ju používam aj na jalce. Vďaka prírodným materiálom dobre pláva a navyše medzi krídelkom z fólie a srsťou sa nám vytvára bublinka, vďaka ktorej sa stáva muška takmer nepotopiteľná. Muška sa mi najviac osvedčila počas teplých letných dní.

 

RRR 1212 18

Viazanie umelých mušiek - Bucktail strímer

 

Bucktail strímer

 

RRR 1212 19

 

Tento strímer je na viazanie nenáročný, ale pri love účinný. Tu sa potvrdzuje, že v jednoduchosti je krása. Použil som troška bláznivé farby, ale šťuka práve také obľubuje. V menších veľkostiach je ideálny aj na ostrieža. Činkové oči priväzujeme na vrchnú časť ramienka, aby strímer plával háčikom nahor, vďaka čomu budeme menej zachytávať o dno. Pri love použijeme intermediálnu šnúru a meníme tempo jej sťahovania. Strímer bude mať kolísavý pohyb hore-dole.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 12. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v decembri 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12