Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, november 2012

titulka 1112

Kaprárina - Tandem Baits prevalcoval preteky!


Tandem Baits prevalcoval preteky! (330 kg kapra za jedny preteky)


RRR 1112 01

 

Ako aj minulý rok v septembri 2011, tak aj tento rok sme sa zúčastnili s mojím parťákom Petrom Holíčom „PEPEM" 62-hodinových kaprárskych pretekov v súkromnom revíri v Petrovej Vsi. Pretekalo sa v tímoch, pričom tím tvorili dvaja pretekári. Lovil sa kapor a amur za použitia člna s dvoma prútmi. Bodovaná ryba - minimálne 5 kg.

5 rokov, 9 mesiacov a 26 dní...


5 rokov, 9 mesiacov a 26 dní... (2. časť)

 

Hneď po záseku cítim, že to nebude „štyridsiatka"! Nádherná zdolávačka! Žiadne trasenie hlavou, žiadne prudké pohyby! Pomaličky ťahá do boku. O necelých 10 minút máme rybu na cca 20 m. Hladina rybníka je nízka, asi 7-8 m od kraja je hĺbka len približne 50 cm. Pali si dáva dole šľapky, berie podberák a ide do vody. Krása! Dva metre sú moje, o pár sekúnd si to berie späť. Tak sa „naťahujeme" asi 4 minúty. Pali prvýkrát zazerá na rybu! Pozrie sa dozadu a povie niečo, čo asi ani povedať nemal: „Bude mať 20!". Neverím, resp. verím, ale nechce sa mi veriť! Kolená sa mi roztrasú, tep mám na maximum, sú to poriadne nervy. Po Paliho hláške je zdolávanie menej zábavné a človek pociťuje to, čo môže stratiť. Osobák!!!

 

RRR 1112 02

Liptovská Mara


Liptovská Mara

 

RRR 1112 03

 

Nutných 700 metrov - September. Posledný mesiac nonstop lovu, kedy už začíname cítiť blížiacu sa jeseň. Dni sa skracujú, nočné teploty klesajú doslova zo dňa na deň. Teplota vôd sa začína pomaly znižovať. Ryby tieto zmeny vnímajú oveľa intenzívnejšie a pomaly si začínajú robiť zimné zásoby. Tento fakt sa snaží väčšina rybárov využiť a na sklonku leta ešte doplniť svoj fotoalbum o nejaký pekný úlovok, tí chamtivejší mrazničku. Inak tomu nebolo ani v našom prípade, tak sme sa v druhej polovici mesiaca rozhodli zorganizovať výpravu na jeden z našich klenotov - Liptovskú Maru.

Obaľovacie pasty


Obaľovacie pasty

 

Každý z nás má svoje vlastné zaručené a obľúbené spôsoby zvýrazňovania nástrah. Môžu to byť dipy, boostre, tekuté potravy, iné tekuté prelie- vadlá, kombinácie s práškovými atraktantami alebo obaľovacie pasty rôzneho druhu. Práve obaľovacím pastám, ich rôznym druhom a ich použitiu bude venovaných nasledujúcich niekoľko riadkov

 

RRR 1112 04

Malé guličky, veľké ryby


Malé guličky, veľké ryby


RRR 1112 05

 

Vzduch a voda sa značne oteplili, blížilo sa leto. Všetko bolo ako stvorené na príjemnú rybačku, ktorej miestom bola hrádza na priehrade Maconka. Chcel som chytať na prvom lovnom mieste, hlbšom úseku, čo sa aj podarilo vďaka príchodu na úsvite

Na lodi medzi bleskami


Na lodi medzi bleskami


RRR 1112 06

 

Každú zimu si vždy robím plány na celý rok, kam a kedy podniknem výpravu za kaprami. Snažím sa zakaždým všetko poriadne pripraviť a zistiť si vopred všetky informácie, aby som svoj voľný čas určený na rybárčenie využil čo najefektívnejšie. Pretože sa však aktívne podieľam stále na výrobe svojich produktov, dostanem sa na kratšie výpravy až na jeseň. Väčšinu roka, ale najmä na jar, prichádza pre mňa do úvahy iba kratšia výprava na české vody. V podstate vždy volím medzi tým sa niekam schovať na zle prístupné miesta, kde budem mať pokoj, alebo chytám priamo z lode.

Zemplínsky kapor


Zemplínsky kapor

 

Tento rok sa náš tím zúčastnil najprestížnejších pretekov v love kapra na Slovensku s názvom „Zemplínsky Kapor" s medzinárodnou účasťou. Týmito pár riadkami sa vám pokúsime priblížiť priebeh pretekov. Preteky sa konajú na Zemplínskej Šírave. Celá súťaž sa začala 8. septembra úvodným privítaním a predstavením tímov. Až potom prichádzalo na rad žrebovanie. Predtým ako tímy pristúpili k žrebovaniu, padol jeden návrh zo strany nemenovaného súťažiaceho tímu. Návrh znel, že keď v jednom sektore je vyhlásená čierna vlajka, tak nech to platí pre všetky tímy a všetky sektory. Organizátori to dali na hlasovanie súťažiacim a až na niektoré výnimky to súťažiaci odhlasovali. Nakoľko ide o najväčšiu vodnú plochu na Slovensku, takéto pravidlo bolo nepochopiteľné a znevýhodňovalo väčšinu tímov.

 

RRR 1112 07

Rybárska právna poradňa


Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1112 08

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. Počas kontroly som mal spor s členmi RS a žiadal som privolanie policajnej hliadky. Po ich príchode som bol jediný, kto sa podrobil dychovej skúške. Môžem ako rybár dychovú skúšku odmietnuť, alebo ma za odmietnutie čaká sankcia? Má právo policajt podrobiť ma dychovej skúške počas lovu?

2. Ako mám postupovať v prípade, že mi bolo neoprávnene odobraté povolenie na lov, pretože som porušil vyhlášku, ktorá bola v rozpore so zákonom? RS sa totiž opierala o smernicu, ale nie o zákon. Podal som trestné oznámenie, ale prokuratúra toto zastavila ako neodôvodnené, pričom prokuratúra označila smernicu v rozpore so zákonom to značí že odobratie povolenia bolo neoprávnené.

3. Ďalšia moja otázka nadväzuje na predošlú. Sporná smernica bola novelizovaná, lebo bola v rozpore so zákonom. Kto ale ponesie zodpovednosť za to, že sa vyše 10 rokov praktizovala protizákonne?

4. Už dlhšie sa hovorí o zmene zákona o rybárstve. Stále však nemám žiadnu informáciu, či je to aktuálne. Nemáte informáciu od Rady SRZ, príp. z Ministerstva životného prostredia SR o nejakom pozmeňujúcom návrhu? Kde by som sa mohol dočítať takéto informácie?

Plávaná - Jesenné radovánky s kapríkmi


Jesenné radovánky s kapríkmi

 

Aj u vás v novembri nasádzajú kapríkov? Nechcete si napchať mrazničku, ale iba si pri vode oddýchnuť a vychutnať zdolávanie rybiek? Ideálnym pre super vybláznenie je plavák. Nič zložité a špeciálne nepotrebujeme - iba plavák a pár maličkostí. Poďme loviť!

 

RRR 1112 09

Feeder- Umenie selekcie


Umenie selekcie

 

Priznám sa, neverím tomu, že použitím krmiva sa dá selektovať ryba. Lepšie povedané a opravené, neveril som tomu. Ja sumčiar sa feedru venujem preto, lebo musím. Nachytať nástrahové ryby je nevyhnutné. Možno poznáte ten stav, keď vám berú práve také ryby, aké nepotrebujete. Zákon schválnosti. Ak mám povedať pravdu, krmivo používam také, aké mám. Nosiť so sebou okrem kopy vecí ešte aj rôzne druhy krmív mi už kapacita auta nedovolí. Ale odbočil som od témy.

 

RRR 1112 10

Cesta do raja - Grónsko – august 2011


Grónsko – august 2011 (2. časť)


RRR 1112 11

 

Časom som prišiel na to, ktoré mušky fungujú na tejto vode. S niekoľkými nymfami a modrými mokrými muškami sa dajú pekne chytiť naše vysnívané ryby.

Na aktuálnu tému


Ryby a golf


RRR 1112 12

 

Viete o tom, že už aj u nás na Slovensku existuje miesto, kde sa môžu stať z rybárov golfisti a naopak?

Feeder na Dunaji


Súboj s mrenou na Dunaji

 

Kto zažil súboj s mrenou na Dunaji vie, že na ten zážitok v živote nezabudne. Má totiž toľko sily a chuti bojovať o svoj život, že nás zakaždým prekvapí a pripomenie nám okrem svojej žravosti, že vo svojom živle je ťažkým súperom. Určite je to podľa mňa jedna z najlepších rýb na vyžitie pri športovom rybolove. Neodolal som a vybral som sa skúsiť šťastie na Dunaj...

 

RRR 1112 13

November = Methodfeeder


November = Methodfeeder

 

Máme tu november a s ním spojené zhoršenie počasia, ochladenie, prízemné mrazíky. Voda chladne zo dňa na deň stále viac a zábery od rýb strácajú na intenzite. Možno ste si vybrali zlé miesto a možno ste si zvolili na toto obdobie zlú zostavu udice, či celkový spôsob lovu. Chytáte na klasiku, čiže kŕmidlo a 0,30 mm vlasec? Práve tu môže byť váš problém...

 

RRR 1112 14

Mreny na prívlač


Mreny na prívlač (2. časť)


RRR 1112 15

 

Gumených nástrah je v súčasnosti na trhu neuveriteľne veľa a môžem si dovoliť napísať, že je ich azda najviac zo všetkých druhov prívlačových nástrah. Poznáme mnoho značiek a výrobcov, ktorí tieto nástrahy vyrábajú. Je mi jedno, kto ich vyrába. Pre mňa je dôležité, či chytajú ryby. Na našom trhu máme mnoho gumených „príšeriek" v akýchkoľvek farebných prevedeniach, tvaroch a veľkostiach od mikronástrah až po hotové gumené obludy...

Rybám na stope...


Vonkajšia strana ohybu na rieke

 

Vonkajšia strana ohybu na rieke je zvláštne miesto, ktoré vždy stojí za povšimnutie pre každého, kto loví feedrom. Zaujímavé je predovšetkým vtedy, keď rieka po dlhšom rovnom úseku mení svoj smer. Voda tu totiž tesne pred ohybom tlačí na vonkajšiu stranu brehu, dochádza tu k zrýchlenému prúdeniu a tým k hĺbeniu koryta do tvaru žľabu alebo ryhy.

 

RRR 1112 16

Prívlač


Novembroví rabovači spod vodnej hladiny


RRR 1112 17

 

Čoraz chladnejšie, hmlisté rána a pestrofarebné lístie, ktoré ešte nestihlo zo stromov opadnúť jasne dávajú na známosť, že pani Jeseň panuje pevnou rukou. Teplota vzduchu už ani počas dňa výrazným spôsobom nekulminuje. No sú i v tomto mesiaci roka svetlé, či „denné" výnimky, kedy sa lúče jesenného slnka predsa len ešte dokážu oprieť a zohrať nielen nás, ale i ryby...

Na aktuálnu tému


Malý Dunaj

 

O čítaní vody píšem často a aj dosť často práve vďaka tomuto fenoménu viem úspešne loviť ryby na množstve našich riek. No je predsa len jedna rieka, ktorú neviem prečítať tak, aby som prišiel tunajším rybám na kobylku. Je to Malý Dunaj - prekrásna rieka s malými zásahmi ľudí do jej okolia, a ktorá sa kľukatí na podunajskej rovine.

 

RRR 1112 18

Muškárenie


S muškárkou na zubáče


RRR 1112 19

 

Možnosti muškárenia sú v našej krajine, žiaľ, obmedzené. Malý počet pstruhov zapríčiňuje to, že sa jalce stali cieľovou rybou klasického suchého muškárenia, ale na domácich vodách je možné uloviť také dravce, na ktoré platí strímrová technika. Popri šťukách a boleňoch je aj zubáč rybou, na ktorú toto platí a predsa je v kruhoch muškárov obkolesená mystériom a zvyčajne s ním muškári začínajú s nedôverou.

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku


Viazanie umelćh mušiek

 

Potočník - Jedna z mojich najobľúbenejších techník chytania rýb, je lov na suchú mušku. Je krásny pocit ťahať rybu, no ešte krajší, keď vidíte ako sa z hlbín vôd vynára papuľka lipňa, ktorá útočí na vašu vlastnoručne uviazanú mušku.

 

RRR 1112 20

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny


Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 11. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v novembri 2012!


 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12