Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, október 2012

titulka 1012

Kaprárina - Chcel som uloviť amura

Chcel som uloviť amura


RRR 1012 01

 

Sú horúce augustové dni, aktivita kaprov klesá, preto som sa rozhodol najbližších 10 dní stráviť lovom amurov. Vybral som si dve lokality. Obe sú štrkoviská známe výskytom tejto ryby. Jedno má rozlohu 45 ha, druhé menšie má 8 ha.

Kaprárina - Bohušov víkend (2)

Bohušov víkend (2)

 

Pod hladinou bol potopený konár, z ktorého vymotávam vlasec a pomaly po ňom idem. Ten vedie do vysokej trstiny, ktorou kapor iba prešiel. Naskakujem do člna, domotávam vlasec a snažím sa dobehnúť kapra. Skúšam sa do kapra oprieť a zľahka ho pridvihnúť. Ten má iný názor a začína ma voziť po rybníku. Hovorím si: „To je určite 20-ka!". Asi po 10-minútovom boji podoberám šupíka, ktorý má iba 14,5 kg.

 

RRR 1012 02

Riečny lov kaprov v prekážkach (2)

Riečny lov kaprov v prekážkach (2)

 

RRR 1012 03

 

V minulom čísle som vám načrtol niektoré aspekty riečneho lovu kaprov v prekážkach. Teraz si prejdeme konkrétne zostrojenie udice a spôsob ukladania montáže. Minule som spomínal, že na tento štýl lovu vám odporúčam používať pletenky. Ale vravel som tiež, že na trhu je už možné dostať také vlasce v priemere od 0,35 mm, s ktorými sa to dá zvládnuť.

Kaprárina - Spomienka na stretnutie po rokoch...

Spomienka na stretnutie po rokoch...

 

Športový rybolov - koníček či skôr vášeň, ktorá nás k brehom našich vôd tak neustále ťahá, je bez pochyby spätá nielen so samotným lovom, ale aj so spoznávaním nových ľudí. Stretneme sa s mnohými zaujímavými ľuďmi, s ktorými vieme viesť rozumné debaty a s ktorými aj často zostávame naďalej v kontakte. Iné stretnutia majú zase charakter negatívny, na ktoré by sme najradšej hneď zabudli.

 

RRR 1012 04

Kaprárina - 5 rokov, 9 mesiacov a 26 dní...

5 rokov, 9 mesiacov a 26 dní...


RRR 1012 05

 

Necelých 6 rokov. Presne toľko som musel čakať. Rok 2012 je najmä o robote a na rybačky sa hľadá čas len veľmi veľmi ťažko. Dlhé viacdňové výpravy sme dali tento rok bokom a viac sme sa začali venovať krátkym vychádzkam k vode. Rozdiel v taktike je jasný asi každému. Správne miesto, intenzívne a pre ryby „lákavé" kŕmenie a hlavne správna príchuť a kvalita boilies sú faktory, ktoré jednoznačne ovplyvnia úspech alebo neúspech. Aj keď si to málokto prizná, niekedy potrebujete aj o čosi viac. Volá sa to ŠŤASTIE. Ak máte „svoj deň"...

„Páni" noci

„Páni" noci

 

Na viacdňový výlet sme sa vybrali v horúčave, počasie nesľubovalo žiadnu úľavu od horúčav ani žiadne zrážky. Na našej poslednej výprave som sa poučil, pretože som si dosť vecí zabudol doma. Teraz som si radšej pripravil zoznam vecí, o ktorých som si myslel, že sú nevyhnutné. Vybalenie a vytvorenie táboriska si vyžiadalo niekoľko hodín. Rybačka sa preto začala neskoro po obede. Ako základné kŕmenie som použil niekoľko kíl varenej kukurice, konopné semiačka resp. 4-6 mm Super Natural Carp a pelety High Oil, ktoré išli priamo k bójke. Popri zrnnej návnade som prihodil ešte aj jedno vrecko Machin's method mixu. Ryby hľadajúce menšie kúsky potravy sa tak zdržiavajú dlhší čas na kŕmnej ploche, pretože si ju vyhrabú aj spod bahna - je teda vhodné a účelové nasadiť návnady menších rozmerov!

 

RRR 1012 06

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1012 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. V augustovom čísle ste odpovedali na moju otázku ohľadom skoršieho lovu rýb od 15. mája. Z daného mi vyplýva, že ryby sa môžu loviť v kaprových vodách podľa §11 ods. 3 len v zákonom vymedzenom čase a to od 1. do 15. mája, pokiaľ užívateľ uskutočňuje rybárske preteky. V odpovedi sa spomína aj §39 písm. r) Zákona o rybárstve, kde som sa dočítal: § 39 Ministerstvo - Ministerstvo ako ústredný orgán štátnej správy na úseku rybárstva... r) v odôvodnených prípadoch povoľuje na základe žiadosti užívateľa výnimky zo zákazu lovu uvedeného v § 11 ods. 3; výnimku možno povoliť najskôr do 15. mája. Z tohto mi vyplýva, že lov na kaprových vodách od 15. mája do 31. mája je v rozpore so zákonom a ryby sa nemôžu loviť. Ako je to vlastne? Môže ministerstvo povoliť niečo, čo zákon jednoznačne zakazuje?

2. Stala sa mi kuriózna príhoda. Počas nočného plavenia sa po priehrade ma kontrolovala RS. Bol som v člne na vode, ale nelovil som, mal som riadne ukončený denný lov a udice som mal zbalené na dne člna. RS ma sankcionovala za to, že som nebol osvetlený. Moje otázky sú:

a) Musím byť osvetlený, ak som na člne v noci bez udíc, príp. už som ukončil lov a udice mám zbalené?

b) Musia byť osvetlení aj turisti, ktorí nemajú s rybolovom nič spoločné?

c) Je nejaký predpis, ktorý nariaďuje, ako má byť osvetlené plavidlo?

d) Členovia RS sa odvolávali na nejakú novelu zákona či smernice, existuje v rybárstve niečo, čo toto upravuje?

Rybám na stope... Ostrovčeky, trstinové polia a prieplavy

Ostrovčeky, trstinové polia a prieplavy


RRR 1012 08

 

Ak sa vyberiete loviť na nejakú neznámu stojatú vodu bez toho, aby ste poznali miestne hĺbkové pomery, je to vždy zložité a veľakrát odídete bez úlovku, príp. sa vám podarí uloviť iba drobotinu. Na stojatých vodách sa dobré lovisko hľadá veľmi ťažko. Preto je vhodné dobre sledovať, ako sú vytvorené brehy, v žiadnom prípade nenechajte bez povšimnutia žiaden potopený strom, krík, príp. aj konár trčiaci iba trocha nad hladinu. Ak sa tu nachádza maličký ostrovček, určite preskúmajte jeho okolie!

Cesta do raja - Grónsko – august 2011

Grónsko – august 2011


RRR 1012 09

 

Ráno som sa vybral z tábora dolu riekou, ale s rybou som sa nestretol. Ležím pri jednej skale, čítam knihu, okolo mňa sa potulujú skupiny pižmoňov. Rátam ich, takto na pohľad ich je viac ako 70 kusov. Jedno chlpaté, veľké asi ako prasačie mláďa si ma zvedavo prezerá v spoločnosti svojej matky, ktorá sa spokojne pasie a nedá sa vyrušovať mojou prítomnosťou. Odrazu sa však zjaví jeden veľký býk, komótne prikročí k nám a následne sa otočí ku mne.

Prívlač - Leto s Daiwou

Leto s Daiwou

 

Sponzorom slovenskej reprezentácie v prívlači je už druhý rok Daiwa - Cormoran. Moje prvé poznatky o tejto firme sa spájali hlavne s výbornými navijakmi, na ktoré chytala väčšina reprezentantov. Bol som však milo prekvapený aj ďalšími produktami, ktoré táto spoločnosť vyrába a ktoré som mal možnosť vyskúšať. Rozhodol som sa, že toto leto budem loviť práve na nástrahy od tejto značky.

 

RRR 1012 10

Výprava za zubáčmi

Výprava za zubáčmi

 

Letná prívlač je zvyčajne veľmi náročná a špecifická. Zubáč patrí medzi preferované ryby, a preto je aj v letných mesiacoch tlak na tento druh ryby enormný. Aj vám sa však zdá, že počas leta niekam zubáče zmizli? Nedajú sa podľa vás uloviť? Tak ste si vybrali buď zlé miesto, alebo ste ho dostatočne nepoznali a na vine neúspešného lovu môže byť tiež to, že nepoznáte ťah ich prirodzenej potravy a možno ste výbrali aj zlú nástrahu. Príčin neúspešného lovu môže byť hneď niekoľko.

 

RRR 1012 11

Mreny ulovené na prívlač

Mreny ulovené na prívlač


RRR 1012 12

 

V tomto článku sa budem zaujímať o lov mrien ľahkou a ultraľahkou prívlačou. Prívlač je sama osebe krásnou rybolovnou technikou a pre mňa zvlášť, lebo nám pri love postačí len jeden prút prispôsobený rybe, ktorú chceme loviť a nástrahe, ktorú použijeme. Mrena je ľahko uloviteľná ryba na plávanú i na feeder. Ale na tieto techniky sa lovia prevažne malé jedince. Pomocou prívlače dokážeme obmedziť úlovky malých mrien a tým im zbytočne neubližujeme. Lovíme prevažne mreny väčších rozmerov. U mňa sú to jedince nad 40-50 cm (ba aj omnoho viac).

Jal(c)ová sezóna

Jal(c)ová sezóna

 

Letné, tropické horúčavy vystriedalo pekné „babie" leto a už začiatkom septembra sme boli svedkami prebúdzania sa do hmlistého rána a dvíhajúceho sa oparu nad vodnými hladinami...

 

RRR 1012 13

Domáca výroba voblerov

Domáca výroba voblerov

 

Pod pojmom výroba voblerov si mnohí z rybárov môžu predstaviť veľkovýrobu známych výrobcov prívlačových nástrah ako sú napr. RAPALA, SALMO, KOVMASTERS, KENART, DORADO... Všetky majú dlhoročnú tradíciu a voblery vyrábajú pre širokú rybársku verejnosť. Majú na výrobu vyspelú technológiu, ktorá im výrobu veľmi uľahčuje. Už viem, že za cenu jednej umelej rybky z obchodu si viem spraviť 10 či 20 kusov nástrah, síce nie sú až také kvalitné ako tie z obchodu, ale mne to vôbec neprekáža.

 

RRR 1012 14

Jeseterie otázky

Jeseterie otázky


RRR 1012 15

 

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) jediný zástupca tejto čeľade, ktorý bežne žije v našich vodách (aj toto však zostane asi iba tvrdením). Na úseku nášho veľtoku - Dunaja a už nielen v ňom sa v posledných rokoch začína objavovať všeličo, čo sa dá zatriediť do čeľade Jeseterovité.

Sumčiarina - Výprava snov

Výprava snov

 

Moje úvodné slová budú smerovať k vám čitateľom. Každý z nás má určite svoj jediný sen, zdolať svoju životnú rybu či je to sumec, kapor, šťuka alebo iný druh ryby. Na Slovensku je to čím ďalej horšie a horšie chytiť trofejnú rybu. Sumec, ktorého ulovil môj otec mal krásnych 200 cm a 61 kg.

 

RRR 1012 16

Viazanie umelých mušiek - Micro nymfa

Micro nymfa


RRR 1012 17

 

Táto nymfa u mňa v krabičke nesmie nikdy chýbať. Okrem tejto mám aj ďalšie varianty micro nýmf. Sú to mušky, ktoré s obľubou používam najmä v jeseni, keď je stav vody veľmi nízky.

Viazanie umelých mušiek - Olivová podenka a Red Quill

Olivová podenka a Red Quill


RRR 1012 18

 

Olivová podenka bude mať telíčko viazané z telíčkovej nite a bude prekrúžkované s Quill Body Perleťou. Odtieň nite môžeme použiť akýkoľvek. Najčastejšie mám v krabičke rôzne, aby som sa mohol prispôsobiť situácii pri vode. Druhá muška tzv: „Red Quill" bude mať telíčko viazané z pávieho pera, z ktorého ale musíme stiahnuť chĺpky. Super to ide so školskou gumou, ktorú stačí „šlohnúť" deťom z peračníka.

S muškou na Nitru

S muškou na Nitru

 

Keď sa povie muškárenie, mnoho rybárov iba pokrčí ramenami a povie, že je to zložité a že si nevie predstaviť, ako na to. Hneď vidí samého seba beznádejne omotaného muškárskou šnúrou. Ja sám som nezačínal inak. Učil som sa sám a to doslova na vlastných chybách. Neskôr, keď som už ako-tak vedel narábať s prútom, začalo ma lákať viazanie mušiek. Zohnal som si rôzne knihy a viazal a viazal... či zo začiatku vlastne skôr len motal.

 

RRR 1012 19

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny


Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 10. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v októbri 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12