Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, september 2012

titulka 0912

Kaprárina - Výprava na rašelinisko

Výprava na rašelinisko

 

- Horúci začiatok júla som sa rozhodol stráviť spoločne s parťákom Davidom na rašelinisku blízko môjho domova. Na lov sme mali vyčlenené 4 dni. Ide o priblizne 14 ha jazero, kde sa už dlhodobo nezarybňovalo (možno aj viac ako 10 rokov), pretože sa nejedná o oficiálny revír...

 

RRR 0912 01

Bohušov víkend

Bohušov víkend


RRR 0912 02


- Každý rok jazdím so svojou priateľkou Irenkou na spoločnú rybársku dovolenku. Tento rok sme mali rozhodovanie veľmi ťažké, nevedeli sme sa totiž rozhodnúť, kam pôjdeme. Variantov bolo niekoľko: jazero Vrbenský, jazero Jaroslav a nakoniec nami zvolený rybník Hejlov. O Hejlove som čítal a počul mnoho chvály, videl som aj krásne a zdravé ryby, úchvatnú prírodu, no proste to, čo som hľadal...

Hľadanie jazerných obrov (3)

Hľadanie jazerných obrov (3)

 

- Ako som už spomínal, najradšej mám veľké jazerá, na ktorých ma rybárčenie najviac baví. Vďaka svojej veľkosti môžu skrývať tajomstvo a niekedy nie je ľahké v nich kaprov nájsť. Zvlášť vtedy, ak majú 1000-2000 ha, príp. 11 000 ha ako napr. jazero Bolsena v Taliansku. Na takýchto veľkých plochách nemusí kapor oblasť, kde lovíte ani navštíviť, nie ešte aby ste mali od neho záber...

 

RRR 0912 03

Príprava tigrieho orecha (instantný tigrí orech)

Príprava tigrieho orecha (instantný tigrí orech)

 

- Problematika kŕmenia je určite to, čo mnohých z nás zamestnáva takmer pri každej výprave. Čím kŕmiť, aké množstvo použiť atď.. Taktiež sa nám hlavou určite ženú myšlienky týkajúce sa toho, ako docieliť aby naše kŕmenie neprilákalo zbytočne malú rybu. Otázka ceny nie je tiež zanedbateľná, pretože ak si volíme kvalitné boilies, tak to samozrejme niečo stojí. Preto často siahame po nejakých prídavkoch k boilies.

 

RRR 0912 04

„Kaprovačka" v Maďarsku

„Kaprovačka" v Maďarsku

 

RRR 0912 05

 

- Je piatok 19. mája. Sedím v aute, ponáhľam sa domov a nepremýšľam nad ničím iným, iba nad rybačkou. Už polroka mám s parťákom objednanú „kaprovačku" u Mišela Zadravca v Maďarsku, na ktorú sa po dlhej zimnej pauze teším ako malý chlapec. Po kontaktovaní ostatných rybárov a dôkladnej kontrole všetkého náčinia plníme auto, ktoré o chvíľu vyzerá na prasknutie. Všetci sa stretávame na odpočívadle v Piešťanoch, kde si pri káve dohadujeme najvýhodnejšiu trasu a napokon vyrážame. Cesta sa mi zdá byť nekonečná, čo s Martinom využívame a rozoberáme taktiku lovu. O 10.00 h sme na mieste, kde sa zoznamujeme s ďalšími kaprármi. Po krátkej debate odchádzame na lovné miesto č. 1, ktoré sa nachádza na úplnom začiatku jazera.

Na aktuálnu tému - Ako si vybrať správne oblečenie?

Ako si vybrať správne oblečenie?

 

- Ak má byť oblečenie „funkčné", ak máme mať pocit "pohodlia" - nebudeme sa potiť, budeme mať voľnosť pohybu, nepremokneme, neprefúka nás..., musíme aplikovať princíp troch vrstiev. V prvom rade si musíme uvedomiť princíp jednotlivých vrstiev.

 

RRR 0912 06

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0912 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. Chcel by som sa opýtať, či niekto porušuje poriadok, keď si uloví ryby na VN, ale očistí ju od šupím a zbaví vnútorností v inom revíri. Mám pekné miesto s dobrým prístupom k vode na prívlač, ale nejaký „inteligent" mi tam chodí čistiť ryby z neďalekej VN. Kde to mám nahlásiť?

2. Počas rybačky na Liptovskej Mare som nechtiac zaspal. O 1:25 h ma budil policajt s otázkou, či sú to moje udice. Samozrejme, že boli moje. Musel som sa zbaliť a s putami na rukách, aj so všetkým rybárskym vybavením ma odviedli na políciu do Liptovského Mikuláša, zavreli do CPZ, obvinili z pytliactva, v CPZ som pobudol 14 hodín bez vody a jedla. Po týchto „krásnych" 14-tich hodinách som bol prepustený s papierom od prokurátora a podmienkou na 1 rok. Mimo to mi zadržali dve udice komplet, ktoré boli nahodené.

a) Bol postup orgánov zákonný?

b) Môže rozhodnúť o vine a treste prokurátor?

c) Musím prijať jeho rozhodnutie, alebo mám právo na súd, pokiaľ nesúhlasím?

d) Mám právo na obhajcu?

e) Ak prišlo zo strany OČTK k pochybeniu, tak v čom?

3. Lovili sme na rieke Morave. Rakúski colníci nás nasnímali na kameru a zavolali slovenskú políciu. Tá nás legitimovala a údajne máme založený spis. Chcem sa opýtať:

a) Môže sa použiť videonahrávka ako dôkaz?

b) Nakoľko sme vraj prekročili štátnu hranicu, chcem sa opýtať, kde je na rieke vlastne hranica? Boli sme v domnení, že lovíme v strede a rieka nie je rovná.


Lov kapra pod brehom

Lov kapra pod brehom

 

- Pomaly, ale isto sa blíži jeseň. Rybári to pri vode zväčša vzdali, snažia sa svoje „úlovky" hľadať skôr niekde v lese v podobe hríbov. Čakajú na jesenné násady, ktorými by mohli naplniť voľné miesto vo svojich mraziakoch. My skalní to však nevzdávame a špekulujeme, ako prekabátiť ostávajúcich mohykánov. Čas na zmenu...

 

RRR 0912 08

Riečny lov kaprov v prekážkach

Riečny lov kaprov v prekážkach

 

RRR 0912 09

 

- O extrémnom love kaprov už bolo popísaných mnoho článkov. Každý si pod tým názvom predstavuje niečo iné, extrémne vzdialenosti, lov v zarastených vodách a pod.. V tomto článku vám chcem priblížiť jeden z podobných lovov. Lov kapra na rieke medzi prekážkami. Tento štýl lovu je úplne odlišný od toho, čo klasická kaprárina predstavuje. Je to adrenalín, ktorý málokedy prežijete na stojatých vodách. Vtedy držať na prúte 5-10 kg riečne delo dá zabrať nielen vám, ale aj vašej výbave.

Venyimské kaprie dobrodružstvo

Venyimské kaprie dobrodružstvo


- Najdôležitejšou motiváciou rybárčenia je dobrodružstvo. Aj známe vody príležitostne ukazujú vždy inú tvár, nie sú dve rovnaké rybačky a predsa niekedy človek hľadá novú výzvu. A tak som sa dostal po niekoľkých hodinách cesty k Venyimským jazerám.

 

RRR 0912 10

Plávaná - Majstri sveta!

Majstri sveta!

 

- V dňoch 28. - 29. júla 2012 sa v slovinských mestečkách Radeče a Sevnica konali Majstrovstvá sveta juniorov v love rýb udicou - plávaná. Slovensko na tento šampionát vyslalo výpravu pretekárov v kategóriách U18 a U23, teda do 18 a 23 rokov. Mládežníci museli prejsť namáhavými nominačnými pretekmi, ktoré pozostávali z Ligy juniorov a Majstrovstiev Slovenska juniorov, z ktorých nakoniec vzišli reprezentačné päťky v zložení U18 - Andrej Rímeš, Roman Pavelka ml., Filip Kňazovický, Igor Krajčík a Martina Cibulková. V U23 to boli Ján Ottinger, Juraj Smaha, Tomáš Mindák, Roman Julényi a chlapcov doplnila Mirka Pavelková ml..

 

RRR 0912 11

Rybám na stope... Lov pod previsnutými konármi

Lov pod previsnutými konármi

 

RRR 0912 12

 

- Loviť na otvorených vodných plochách s čistými brehmi je určite pohodlné, jednoduché a bez komplikácií. Lenže nie všetci majú tieto vody radi a veľmi im chýba pobrežná vegetácia. Stromy, ktoré v horúcich dňoch pekne tienia a pod ktoré sa môžem schovať pri menšej dažďovej prehánke, sú dôležité aj pre mňa. Mám rád staršie zarastené vody a najmä rieky. Pieskovne s holými brehmi ma natoľko nelákajú, aj keď dobre viem, že aj tam sú veľmi pekné ryby.

Prívlač - Ostrieže a voblery

Ostrieže a voblery

 

- Keď sa spomenie ostriež, u väčšiny rybárov loviacich na prívlač sa to spája s gumenými nástrahami ako sú rôzne twistery, rippery a v posledných rokoch najmä smáčiky. Je pravdou, že tieto patria v jesennom období aj k mojim obľúbeným nástrahám. V letných mesiacoch však uprednostňujem lov s voblermi.

 

RRR 0912 13

Sports Salmo Spinning Cup EU

Sports Salmo Spinning Cup EU

 

- Miestna organizácia SRZ vo Vrbovom organizuje 14. októbra 2012 medzinárodné preteky mladých rybárov do 18 rokov v prívlači.Uzávierka prihlášok je 6. októbra 2012.

 

RRR 0912 14

Pod vodnou hladinou...V znamení bielej ryby

V znamení bielej ryby

 

RRR 0912 15

 

- Minulý týždeň pozerám do archívu. Čuduj sa svete, najobyčajnejšia zástupkyňa bielych rýb Plotica obyčajná (Rutilus rutilus) tam nefiguruje. Fotky, ktoré neprejdú mojím kritickým okom nemilosrdne posielam do koša. Mať veľa fotografií v nevyhovujúcej kvalite je pre mňa to isté, ako keby som nemal nič. Ak nechcete zahltiť svoj archív, príp. uspávať svojich priateľov množstvom nekvalitných a opakujúcich sa námetov, odporúčam riadiť sa filozofiou: „Buď dobrá fotografia alebo žiadna!". Odstránite chaos z archívu a posuniete sa vo fotografovaní dopredu. Teda, ak ste schopní učiť sa na svojich chybách. Nie je rozhodujúce, čo fotografujete, ale ako.

Prívlač - Septembrový (do)zber

Septembrový (do)zber

 

- Poľnohospodári už majú proces zberu - žatvy zdarne za sebou. S túžbou sme čakali na magický aprílový termín... a teraz je tu koniec pstruhovej sezóny. Ale nemusí byť zlý, či skôr neúspešný. A ešte jedna vec! Pstruh potočný už je 1. septembrovým dňom hájený, na čo nesmieme zabúdať pri vylovení veľkých jedincov, ktoré boli počas sezóny rezistentné voči našim nástrahám...

 

RRR 0912 16

Sumčiarina - Priehrada Lago di Superiore

Priehrada Lago di Superiore

 

Práca, práca, práca... poznáte to všetci. Na ryby sa vám chce, ale večne tie povinnosti. Srdce každého správneho rybára ho pravidelne ťahá na ryby a s tým sa nedá nič urobiť. Najlepšia terapia na prepracovanosť je krátka výprava a poriadny „reset" od starostí a povinností.

 

RRR 0912 17

Viazanie umelých mušiek - Furabu strímer

Furabu strímer

 

RRR 0912 18

 

Tohto strímra používam s obľubou na pstruhových vodách. Najčastejšie na mojej srdcovke - rieke Poprad. Tento strímer by mohol napodobňovať malý plôdik a je určený na chytanie všetkých dravých rýb. No najviac chutí pstruhom. Strímer je viazaný zo žltého a červeného grizzly furabu, ktoré sú v predaji aj v rôznych obchodoch s látkami. Na chytanie s týmto strímrom budeme určite potrebovať intermediálnu šnúru.

Viazanie umelých mušiek - Bažantia nymfa na jigovom háčiku


Bažantia nymfa na jigovom háčiku

 

Je pekné letné počasie a všetky toky, najmä tie malé sú kryštálovo čisté. Ryba nás vidí na diaľku, preto musíme byť opatrní. Ak chceme rybu oklamať, musíme loviť na väčšiu vzdialenosť. Takže použijeme 3 ľahké nymfy bez záťažovky. Na to je ideálna Jigová podenka. Môžeme ju viazať na rôzne spôsoby a varianty. Dnes si uviažeme klasiku - „Bažantiu nymfu", ktorú zatraktívnime prekrúžkovaním s Quill Body Perleť.

 

RRR 0912 19

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 9. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v septembri 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12