Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, august 2012

titulka 0812

Kapry z plytčín

 

Kapry z plytčín

 

Plytké zátoky na rieke sú často zanesené bahnom, konármi, trávami a, bohužiaľ, aj PET fľašami. Aj rozsiahle plytčiny na veľkých vodných nádržiach sú v letných mesiacoch kompletne zarastené vodnými trávami a preto zostávajú rybármi nepovšimnuté.

 

RRR 0812 01

Oddýchneme si v robote

 

Oddýchneme si v robote

 

RRR 0812 02

 

Keď sme plánovali prvú tohtoročnú výpravu, zvažovali sme mnoho lokalít, medzi ktorými boli vody tečúce i stojaté. Neúprosne sa blížil 15. máj a výnimky udelené niektorým jazerám a štrkoviskám tiež. Kvôli presúvajúcemu sa rybárskemu tlaku na tieto revíry volíme rieku. Týždeň pred výjazdom sme na vytipovanom mieste. Od miestnych sa dozvedáme nie príliš povzbudzujúce správy, kapor potravu neprijíma a tiahne na neres. Teplota vody bola 16-17°C, čo by tomu možno aj nasvedčovalo. Dlhodobé predpovede počasia hlásili prudké ochladenie, ktoré nám pri nerese príde možno vhod. Dokonca nás to ešte viac láka... pokoriť miestny, pomaly tečúci kanál, a preto tvrdohlavo ostávame pri pôvodnom pláne.

Hľadanie jazerných obrov, 2. časť

 

Hľadanie jazerných obrov, 2 časť

 

Vždy, pred každou výpravou na nejaké jazero, sa snažím čo najlepšie pripraviť tak, aby som čo možno najviac zvýšil svoje šance na pekný úlovok kapra. K tomu, aby som uspel, je potrebné dodržať niekoľko dôležitých aspektov. Kaprárina je ako skladačka a pokiaľ sa vám podarí poskladať do seba všetky kúsky, podstatne si zvýšite možnosť ulovenia nejakého pekného kaprieho obra.

 

RRR 0812 03

Kaprárina - Montáž so šťukovým lankom

 

Montáž so šťukovým lankom

 

RRR 0812 04

 

Asi každý z moderných kaprárov by chcel byť úspešný na svojich vychádzkach k vode. Často si kladiem tú základnú a stále tak dôležitú otázku: „Ako byť ešte úspešnejší ako doteraz, ide vôbec ešte posunúť rovinu športového rybolovu do vyššieho levelu ako je teraz?"

Kaprárina - Nočná plávaná

 

Nočná plávaná

 

Neznesiteľné teplá, ktoré zapríčiňujú letargiu rýb počas celého leta, sa často prejavujú aj na našich úlovkoch. Nespočetné hodiny presedené na slnku bez záberu odrádzajú aj tých najskalnejších rybárov. Nefunguje klasika, nefunguje feeder a ani plávaná. Je vôbec možné, aby ste v prehriatej vode ulovili peknú rybu?

 

RRR 0812 05

Kaprárina - Nový poľský rekord

 

Nový poľský rekord

 

RRR 0812 06

 

V januári mi zavolal môj parťák Jan Jensen, ktorý žije v Dánsku, či by som neprišiel na 4 dni do Poľska. Nemala to byť dlhá výprava, ale aj napriek tomu ma cesta lákala a preto som súhlasil. Mali sme 5 mesiacov na to, aby sme sa pripravili. Snažil som sa zistiť všetky dostupné informácie cez internet a študoval som fotografie. Jan už raz toto jazero navštívil, a tak mi mohol trocha pomôcť a poradiť, aké množstvo návnady si mám so sebou zobrať. Jan i ja sme brali cca 50 kg Boilies Mussel a asi 50 kg peliet. To všetko na 4 dni...

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0812 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. Podľa § 11 Ochrana rýb (3) V kaprových vodách sa zakazuje lov všetkých rýb od 15. marca do 31. mája. To neplatí v čase od 1. mája do 15. mája, ak užívate uskutočňuje rybárske preteky. ...sa zakazuje lov všetkých rýb do 31 mája. Podľa vyhlášky § 10 Čas indivi-

duálnej ochrany rýb (1) Čas individuálnej ochrany rýb, keď sú ryby chránené, sa ustanovuje pre tieto druhy rýb: f) od 15. marca do 31. mája - kapor rybničný (Cyprinus carpio - zdomácnená forma) v kaprových vodách; čas individuálnej ochrany neplatí od 1. mája do 15. mája, keď je jeho lov povolený v čase rybárskych pretekov a od 15. mája na základe ministerstvom povolenej výnimky. Ako treba zaobchádzať s „ostatnými" druhmi rýb, ktoré nemajú stanovený čas ochrany? Vzťahuje sa aj na ne daná výnimka, alebo sa vzťahuje na ne zákaz až do konca mája? Povedzme ulovím karasa alebo 65 cm amura môžem si tieto ryby privlasniť?

2. Sme majitelia súkromného jazera. Polícia zadržala na našej vode Róma, ktorý tu lovil ryby. Nič neulovil. Povedali nám, že sa nedopustil nijakého priestupku, keď že nič nemá. Pokiaľ niekto loví na zväzovej vode bez povolenia, tak sa to automaticky považuje za trestný čin pytliactva, aj keď nemá úlovok. Ako je to teda? Na súkromné vody sa to nevzťahuje? Tam môže loviť hocikto bez toho, aby to bolo pytliactvo?

3. Môžem na revíri Ipeľ č. 3 loviť z člna? Minulý rok bolo v poriadku napísané, že lov z člna je zakázaný. Tento rok tam nie je nič. Je vôbec možné zakázať poriadkom lov z člna na rieke?

Obri z nádrže Lőrintei-tó

 

Obri z nádrže Lőrintei-tó

 

RRR 0812 08

 

Už dlhší čas sme s kamarátmi plánovali výlet na jazero Lőrintei-tó, vychýrené obrami. Toto jazero nás zaujalo, lebo v poslednom čase sa tam podarilo vyloviť niekoľko kapitálnych kaprov. Obvykle chodíme loviť na veľké prírodné jazerá, ale na toto jazero sme sa chceli dostať za účelom preverenia potenciálu kaprov. Vodná nádrž s rozlohou 26 hektárov sa skladá z dvoch častí. Z vyššie položeného menšieho jazera a nižšie položeného jazera, ktoré je väčšie a hlbšie. Táto vodná sústava, ktorá je v správe rybárov asi 50 rokov, poskytuje domov obrovským rybám. Hĺbka vody je 2 až 5 metrov.

Výprava na Balaton

 

Výprava na Balaton

 

Koniec výpravy na jazere Rainbow sa blížil a ja som bol už myšlienkami na Balatone. Mali sme naplánované dve jarné výpravy, po Francúzsku Maďarsko. Balaton, nazývaný aj ako „maďarské more" ma lákal už dlhý čas. S ohľadom na to, že kamarát Tomi na tejto vode ešte nechytal, pozvanie prijal s veľkým nadšením. Prečo sme sa rozhodli práve pre Balaton? Často sa hovorí a na fórach i píše, že s ohľadom na nové pravidlá na Balatone a na rozlohu vodnej plochy (70 tis. ha) je zdolanie kapitálnych kaprov naozajstnou výzvou.

 

RRR 0812 09

Panoramatické reálne 3D zobrazenie dna

 

Panoramatické reálne 3D zobrazenie dna

 

RRR 0812 10

 

NOVINKA - nahrávky z Lowrance HDS GEN2 - reálny panoramatický 3D profil dna! Vytvorte si sami, vlastný REÁLNY 3D panoramatický profil dna z nahrávky Lowrance HDS GEN2!!! V jednoduchosti je krása! Prídem, nahrám a do 10 minút mám vlastný panoramatický model!

Kúzelné kaprie „cukríky"

 

Kúzelné kaprie „cukríky"

 

RRR 0812 11

 

Každý rybár, ktorý chce chytať kapry efektívne a to hlavne počas celej sezóny, musí stále tvrdo a svedomito pracovať. Technika v love kaprov neustále napreduje a kto sa nesnaží, nie je v obraze. Myslím, že je dosť obtiažne vymyslieť nástrahu na danú situáciu na hociktorej vode, aby fungovala podľa mojich predstáv. Za tým je neustále premýšľanie, skúšanie a učenie sa na svojich vlastných chybách.

Lov za mostným pilierom

 

Lov za mostným pilierom

 

Na rieke býva mnoho miest, ktoré sú veľmi zaujímavé. Zdržuje sa tam mnoho rýb, ale nie sú vždy dobre dosiahnuteľné. K týmto miestam patria okrem iných aj miesta v blízkosti mostných pilierov.

 

RRR 0812 12

Strieborné double slovenských prívlačiarov na MS 2012 v Poľsku, 2. časť

 

Strieborné double slovenských prívlačiarov na MS 2012 v Poľsku, 2 časť

 

RRR 0812 13

 

Keďže je vedľajšie miesto voľné, posúvame Maťa striedavo práve na tieto dve voľné miesta. Celkovo v prvom kole ulovil 11 rýb, čo stačilo na 6. miesto. S ohľadom na vysoké číslo vstupu do sektora je to dobrý výsledok. V druhom kole vstupuje do sektora až ako 14-ty. Väčšina pretekárov sa snaží dostať do dolnej časti sektora, kde sa ulovilo veľa rýb.

Dunajské zubáče

 

Dunajské zubáče

 

V jedno poobedie sme sa vybrali spolu s mojim parťákom Pavlasom na staré koryto Dunaja. Počasie bolo výborné, na oblohe sa ukazovalo pár mráčikov, čo bola pohoda, a preto sme neváhali pripojiť vozík s člnom + prívlačový „vercajch".

 

RRR 0812 14

Ulovme si jalca!

 

Ulovme si jalca!

 

Na Slovensku je iba málo druhov rýb, ktorých dokážeme počas lovu na prívlač uloviť za pol dňa desiatky alebo aj stovky. Vďaka naozaj hojnému zastúpeniu jalca to na riekach ako Váh, Hron, Topľa, Kysuca, Dunaj, Morava a mnoho iných nie je ničím výnimočným. Menšie jalce (do 25 cm) sa v letných mesiacoch na plytkých prúdnejších úsekoch riek vyskytujú naozaj hromadne. Je to jedna z mála rýb, ktorej sa na mnohých miestach môžeme „uchytať" do sýta.

 

RRR 0812 15

Zaostrené na ostrieže

 

Zaostrené na ostrieže

 

RRR 0812 16

 

Všadeprítomný, všežravý, nenáročný pruhovaný lúpežník - ostriež zelenkastý. August síce nie je typickým príkladom tej pravej prívlačovej sezóny a na dôvažok zameranej na lov ostrieža, ale oddýchnime si od boleňov, či sumcov. Ak sa pozrieme bližšie a prehodnotíme lov ostriežov, tak to nie je len malá, hospodársky bezvýznamná rybka trpasličieho vzrastu, ale rovnocenný rybí súper, ktorý dokáže dorásť do úctyhodných rozmerov v porovnaní s tým prívlastkom „trpaslíka" sa mení na Goliáša s rozmermi atakujúc hranicu 50-60 cm.

Pod vodnou hladinou... Votrelci, 2. časť

 

Votrelci..., 2. časť

 

Posledným americkým votrelcom, ktorý trápi všetkých rybárov je malý brat veľkého fúzatého kráľa našich vôd Sumček čierny (Ictalurus melas).

 

RRR 0812 17

Vábenie sumcov

 

Vábenie sumcov

 

Vábenie sumcov na Slovensku má už pomerne dlhú históriu. Postupom času sa však ryby stali opatrnejšími a na vábničku sa ich chytá čoraz menej. Ale aj napriek tomuto faktu patrí táto metóda lovu k často používaným, nakoľko je oveľa aktívnejšia a napínavejšia, ako lov na trhačku či podvodné plaváky. Sám som sa o tento lov začal zaujímať asi pred štyrmi rokmi. Kúpil som si prvú vábničku a popri love kaprov sme sa s kamarátom vo vode pokúšali vydať prvé tóny. Chýbala nám však škola a rady od niekoho skúsenejšieho, a preto bola naša cesta za fúzatými obrami dosť zdĺhavá.

 

RRR 0812 18

Viazanie umelých mušiek - Záťažovka

 

Záťažovka

 

RRR 0812 19

 

Túto mušku sa oplatí mať v krabičke. Používame ju do hlbších jám a prepadlín tam, kde by sme chceli dostať prívesné mušky až ku dnu.

Novácky pleskáč - detský pretek

 

Novácky pleskáč

 

Prvýkrát som sa mal možnosť zúčastniť rybárskych detských pretekov. Nikdy by som nebol povedal, že tak málo stačí, aby sa detské oči rozžiarili a zároveň sa jeden voči druhému snažili čo najlepšie zachytať.

 

RRR 0812 20

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

 

Kupón pošlite do 15. 8. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v auguste 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12