Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, júl 2012

titulka 0712

Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode 2. časť

 

Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode – 2. časť

 

Jazero: V minulom čísle som sa snažil podrobnejšie priblížiť lov na rieke a to konkrétne výber lovného miesta, spôsob kŕmenia a používanie samotných montáží na tečúcich vodách. Teraz by som rád zameral na stojaté vody, kde sú tieto kritériá dosť odlišné. Na jazerách chytám častejšie ako na riekach. Zameriavam sa najmä na väčšie priehrady, kde je šanca skôr uloviť kaprov vo vyšších hmotnostných kategóriách. Ale nie vždy je to také jednoduché, ako by si mnohí mysleli. Za nachytaním pekných rýb je veľa úsilia, stráveného času pri vode a určite je to aj o kvalite krmiva. Potom sú fotografie iba konečným výsledkom úspechu a driny. Nie je to vždy také jednoduché, ako možno vyzerá.

 

RRR 0712 01

Tajomné Labe

 

Tajomné Labe

 

Prameň Labe nájdeme na Labskej lúke v Krkonošiach v 1384 m n.m. Ako potok tečie najprv na juh, potom na juhovýchod, pri Pardubiciach už ako veľtok sa obracia na západ a potom k severozápadu k Děčínu, kde opúšťa Českú republiku pri Hřensku. Povodie Labe má v Česku rozlohu 51,4 tis. km, čo môžeme považovať v rybárstve za najväčší rybársky revír Českej republiky. Aby sme sa dozvedeli viac, oslovili sme chalanov z LK Baits teamu, ktorí sem podnikajú svoje výpravy.

 

RRR 0712 02

Čo ukrýva jazero Széki-tó?

 

Čo ukrýva jazero Széki-tó?

 

RRR 0712 03

 

Minulý rok v júli sme sa vybrali na jazero, kde sme predtým ešte nelovili. Vlastne to nie je celkom pravda, pretože náš kamarát Gabo sa tam už raz pokúšal loviť. Napriek tomu, že tam chytil zopár kapríkov, za ten krátky čas nevedel dôkladnejšie zmapovať a posúdiť túto lokalitu. Reč bude o 70 ha maďarskom jazere Széki-tó.

Hľadanie jazerných obrov

 

Hľadanie jazerných obrov

 

Každý z nás kaprárov má svoj obľúbený štýl rybárčenia. Jeden vyhľadáva rieky, iný zase jazdí stále na rovnaké vody, aby chytil (pokiaľ je to možné) všetky ryby, ktoré tam žijú a pod.. Ja rád poznávam nové revíry, preto ich často striedam. Ak ma nejaký revír osloví viac, rád sa tam vrátim. Medzi moje najobľúbenejšie patria veľké jazerá, kde sa cítim najlepšie a najviac to vyhovuje môjmu štýlu rybárčenia. Vždy sa snažím uloviť veľké kapry a ak to ide, vyhnúť sa tým menším...

 

RRR 0712 04

Jarná výprava na Rainbow

 

Jarná výprava na Rainbow 

 

Články, videá, debaty medzi kaprármi o RAINBOW LAKE nás dostatočne naštiepili k tomu, aby sme sa rozhodli navštíviť túto nádhernú vodu a otestovať seba i naše nástrahy. Boli sme zvedaví, čo dokážeme na tejto intenzívne chytanej a zároveň veľmi ťažkej vode, kde ani „vyhorieť" a odísť bez záberu nie je hanba.

 

RRR 0712 05

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0712 06

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:


1. Pred rokmi sme mali na členskej schôdzi návrh o hlasovaní ohľadom púšťania kaprov nad 70 cm, vrátane 70 cm. Nadpolovičnou väčšinou bol tento návrh schválený, toto hlasovanie potvrdzuje samotná zápisnica. Pri schvaľovaní miestnych poriadkov doteraz SRZ RADA Žilina nemala žiadne výhrady, kde sa medzi inými uvádza nasledovné: „Všetky matečné kapry nad 70 cm po odmeraní a odvážení je rybár povinný čo najšetrnejšie pustiť späť do vody..."

Pri schvaľovaní miestneho poriadku na tento rok však mala SRZ RADA Žilina výhrady proti uvedenému kontextu a preto našej miestnej organizácii odporučila zmeniť text nášho uznesenia nasledovným spôsobom: „Podľa uznesenia schváleného členskou schôdzou na podporu úspešnej reprodukcie kaprov na VN ... pri ulovení kapra nad 70 cm, vrátane 70 cm po odmeraní a odvážení s náležitou opatrnosťou sa ODPORÚČA pustiť späť do revíru, v ktorom bol ulovený."

Otázka znie: Má právo SRZ RADA Žilina svojvoľne meniť uznesenia členskej schôdze? Ak áno, kto bude zodpovedný za vzniknutú škodu, ktorá nastane pri hromadnom úbytku kaprov nad 70 cm, ktoré MO SRZ zaopatrila za značné finančné prostriedky. V zákone o rybárstve sa píše len o najmenšej lovnej miere t.zn., že ak sa na členskej schôdzi členovia MO uznesú na hornej hranici v tomto prípade 70 cm pre kapra, neporušujú tým žiadny zákon a je to pre nich záväzné. Zoberme si ale opak, napr. Rybársky poriadok pre držiteľov zväzových kaprových povolení, aj tam sú pri niektorých revíroch uvedené iné lovné miery, aké udáva zákon. Kapor 45 cm - tu myslia na najmenšiu lovnú mieru, ktorú však zákon udáva je 40 cm, šťuka 70 cm - zákon 60 cm, lieň 40 cm - zákon 25 cm atď... Tu sa podľa mňa porušuje zákon!

 

2. Stala sa mi kuriózna vec. Lovil som ryby a sadol si vedľa mňa iný rybár. Na vzdialenosť asi 10 m. Ja som mal miesto označené bójkou a mal som zakŕmené. Ryby mi brali. Keď to sused uvidel, začal nahadzovať tam, kde som mal nahodené ja a zopárkrát ma prekrížil. Upozornil som ho, že miesto mám označené a zakŕmené. On na to odpovedal, že vzdialenosť jedného loviaceho od druhého je 3 m a tú neporušil. Ako to vlastne je? Platí vzdialenosť 3 m iba na brehu alebo aj vo vode? Ako mám postupovať pri podobných prípadoch? Na koho sa obrátiť? Ako možno definovať správanie rybára, ktorý mi prehadzuje udice, pričom je zrejmé, že naschvál nahadzuje na moje miesto?

Lov na priehradách

 

Lov na priehradách

 

Na veľkých vodách je ideálna hĺbka pre kapra väčšinou v rozmedzí od 1-5 m. Rôzne terénne nerovnosti dna uľahčujú kaprom prijímanie potravy a cítia sa v týchto zlomoch bezpečnejšie.

 

RRR 0712 07

Ako som pracoval s lopatou

 

Ako som pracoval s lopatou


 RRR 0712 08

 

Madunický kanál je veľmi pekná voda pre lov na feeder. Je to zväzová voda a patrí pod SRZ MsO Hlohovec.

Kanály a rovné úseky riek

 

Kanály a rovné úseky riek

 

Väčšina rybárov hľadá pri love na riekach pokojné miesta a dúfajú, že práve tam sa ryby sústreďujú. Ryby na takýchto miestach určite sú, pretože tam hľadajú potravu, ale nie všetky druhy majú tieto miesta v obľube.

 

RRR 0712 09

Browning Feeder Cup

 

Browning Feeder Cup

 

RRR 0712 10

 

Lov na feeder je pre niektorých z vás zatiaľ niečím novým a nepoznaným. Pre veľkú a rýchlo sa rozrastajúcu skupinu rybárov je však pohľad na tancujúcu feeder špičku priam magický. Sme preto veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť medzinárodného podujatia, ktoré nemá na Slovensku obdobu. Na Madunickom kanáli sa konal 1. ročník BROWNING FEEDER CUPu, kde sa stretli špičkoví pretekári v love na feeder podľa pravidiel CIPS.

Aj na jednu noc sa oplatí...

 

Aj na jednu noc sa oplatí...

 

Ako dobre viete, rád chodievam na dlhšie výpravy a na veľké vodné nádrže. Pred niekoľkými dňami ma kamarát nahovoril, aby sme išli na noc na ryby na rieku, vzdialenú niekoľko kilometrov od nášho bydliska. Pravdupovediac, veľmi sa mi nechcelo.

 

RRR 0712 11

Plávaná na kanáloch

 

Plávaná na kanáloch

 

Popri love kaprov na hlavnom toku Pádu v Taliansku som sa chcel venovať aj svojej obľúbenej plávanej. Nastal však problém, s ktorým som sa nevedel popasovať - veľká hĺbka vody. Breh bol strmý a po pár metroch dosahovala voda aj niekoľko metrov. Preferujem lov na pevný plavák, a preto som nemohol s danou situáciou vôbec nič urobiť. Moja nálada sa razom zlepšila, keď sme dostali ponuku od kamaráta Peťa ísť naloviť nástrahové ryby na lov sumcov na miestne kanále.

 

RRR 0712 12

Strieborné double slovenských prívlačiarov na MS 2012 v Poľsku

 

Strieborné double slovenských prívlačiarov na MS 2012 v Poľsku

 

RRR 0712 13

 

Dobré výsledky slovenských prívlačiarov sa zdajú takmer samozrejmosťou. Veď za posledných 6 rokov priniesli z Majstrovstiev sveta 6 medailí - 5 v súťaži družstiev a 1 získal v jednotlivcoch Juro Mrázik. Iba na Majstrovstvách sveta v Andorre sa im nepodarilo stáť na stupni víťazov. Zaradili sa tak k absolútnej svetovej špičke. Koľko driny, úsilia, času a financií za tým stojí, vie však iba málokto.

Prívlačové hody na Dunaji

 

Prívlačové hody na Dunaji

 

Po dlho očakávanej jari k nám zavítalo ustálené počasie a bola by škoda ho nevyužiť. Teplota vody v Dunaji celkom pekne stúpla a vyšplhala sa k 15°C, čo je slušné. Pri takejto teplote sú dravce veľmi aktívne - ako aj nami lovená ryba, sumec. S mojím parťákom Pavlasom sme sa rozhodli vyskúšať staré koryto Dunaja.

 

RRR 0712 14

Prívlač - hladinové lovy

 

Hladinové lovy

 

Puk - puk, puk - puk... no nie sme na sumcoch, priatelia! Sezóna sa nám zdarne rozbehla. Dravce lovíme vo všetkých vrstvách vodného stĺpca a hladina nie je žiadnou výnimkou... Musíme byť prispôsobiví! Pri hladine dokážeme za určitých podmienok loviť všetky dravce - boleňa, šťuku, jalca, dokonca aj zubáča a sumca.

 

RRR 0712 15

Pod vodnou hladinou... Votrelci

 

Votrelci...

 

RRR 0712 16

 

Nie, nemám na mysli ohyzdné monštrá zo sci-fi filmov. To by bola téma pre magazín fanúšikov sci-fi. Azda jediné, čo majú naši votrelci spoločné s tými filmovými, je pôvod. Príšery z vesmíru sa narodili v hollywoodskych štúdiách, zatiaľ čo naši votrelci v jazerách, riekach, močiaroch starého kontinentu. Už tušíte odkiaľ prišli? Správna odpoveď - z Ameriky. Prišelcov, ktorí sa k nám dostali cez oceán, dnes už ani nevnímame ako votrelcov. Stali sa súčasťou našej fauny a, bohužiaľ, sa im v našich vodách darí až priveľmi. Bez problémov sa prispôsobili prírodným podmienkam. Zbaviť sa ich je dnes už pravdepodobne nemožné. Iba ak by sa s nimi príroda vysporiadala sama.

Viazanie umelých mušiek - Brčko

 

Brčko

 

Je to známa muška, ktorá v mojej krabičke zastáva veľmi dôležitú funkciu a bez ktorej si neviem predstaviť žiadnu rybačku. Muška je viazaná z prírodných materiálov a farieb.

 

RRR 0712 17

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!


Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 7. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v júli 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12