Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, jún 2012

titulka 0612

Obsah júnového čísla RRR.

 

Obsah júnového čísla RRR.

 

P04 obsah cisla

Kaprárina - Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode

 

Postrehy a vychytávky  - Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode

 

Na začiatku minulého roka som nemal veľa času na rybačku. No všetko som si to vynahradil koncom leta a celú jeseň, keď som na rybách strávil s prestávkami mesiac a to na niekoľkých vodách, či už stojatých alebo tečúcich. S odstupom času môžem povedať, že či už išlo o rieku alebo jazero, na každej vode mi fungovalo niečo iné. Týka sa to nielen lovu, ale aj kŕmnej kampane, nadväzcov či nástrah. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zhrnúť moje poznatky nazbierané z viacerých sezón strávených na slovenských zväzových vodách. Porovnával som aj rozličné druhy nástrah, príchutí a veľkostí.

 

RRR 0612 01

Kaprárina - Rybačka v Rakúsku a Španielsku

 

Rybačka v Rakúsku a Španielsku


RRR 0612 02


Kaprár profesionál - Na jeseň 2011 sme absolvovali dve zaujímavé výpravy za kapitálnymi kaprami. Koncom októbra sme so synom Sandrom navštívili nádherné jazero v Rakúsku a v druhej polovici novembra aj svetoznámu španielsku rieku Rio Ebro. Pri výprave do Španielska sa k nám pridal aj náš kamarát Tomi z Maďarska.

Carp Dream Lake, 2. časť

 

Carp Dream Lake, 2. časť

 

Prvá noc prebehla úplne pokojne, až ráno nás budí súvislý tón Jožovho signalizátora. Vybieha ospalý zo spacáku a narýchlo obutý uteká k prútom. Po záseku je jasné, že ryba bude celkom slušná. Záber prišiel z krajnej bójky v hĺbke 4,5 m. Po krátkom boji sa v podberáku ocitol pekný lysák odhadom 75 cm. Po odvážení a odpočítaní podložky bola jeho čistá hmotnosť 10,5 kg. Na rozbeh by to bolo celkom slušné. Záber prišiel asi po 10-tich hodinách od nahodenia.

 

RRR 0612 03

Kapry z Pádu, 2. časť

 

Kapry z Pádu, 2. časť

 

RRR 0612 04

 

Voda pomaly klesá a nám padá kameň zo srdca. S klesajúcou vodou odchádza aj naplavené drevo. Po dvoch dňoch začínam zase špekulovať, ako prejsť miestnym šupináčom cez rozum. Beriem kobru a kŕmim všade po celej zátoke - kde mi napadne a kam dohodím. Skúsim ich stiahnuťz hlavného toku.

Kaprárina - Návrat po rokoch

 

Návrat po rokoch

 

Rybárčenie nie je iba odpočinok a radosť, ale pre niekoho je to doslova niečo ako droga, posadnutosť alebo poslanie. Ohromná sila, ktorá nás neustále ženie k vode a nedá sa iba tak mávnutím prútika skrotiť. Presne tak to cítim už od detstva, keď som začal tráviť všetok voľný čas pri vode. Našiel som sa tam a som tam veľmi spokojný. Niektoré moje postrehy a skúsenosti získané za mnoho rokov aktívneho rybárčenia by som vám rád priblížil...

 

RRR 0612 05

 

Rybárska právna poradňa


Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0612 06

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Môžem používať bivak bez dna na miestach, kde je zakázané stanovať?

2. Môžem používať gril na miestach, kde je kladenie ohňa zakázané? Prípadne plynový varič?

3. Pokiaľ je rybársky revír zároveň uznaný ako chránené vtáčie územie, platia tu obmedzenia. Jedným z nich je zákaz vjazdu motorovými vozidlami. Známy mi tvrdí, že sem môžu autami jazdiť členovia SRZ, ktorí majú platné povolenie. Je toto tvrdenie nejako podložené zákonom?

4. Môže organizácia v čase od 1. 5. do 10. 5. usporiadať preteky počas celej povolenej dennej doby lovu to znamená od 4.00 do 24.00 h, alebo je dĺžka pretekov nejako ohraničená?

5. V tomto čísle ste mi odpovedali na moju otázku „Ako treba postupovať, ak chceme dať návrh na zmenu zákona, ktorý je nezmyselný a nefunkčný? Ide nám o ochranu väčších kaprov a ochrannú dobu rýb po vysadení do revíru.". Táto odpoveď však nebola pre mňa postačujúca, preto Vás chcem poprosiť o jej doplnenie. Viem, kto rozhoduje o zmene zákonov, ale nevieme, ako postupovať. „Chceli by sme vedieť konkrétne, akou formou treba napísať návrh na zmenu zákona, čo to musí obsahovať, ako by to malo byť odôvodnené a kam to konkrétne doručiť." Horná lovná miera kapra je totiž jednou z najdiskutovanejších tém s ohľadom na ochranu veľkých jedincov, nehovoriac o ochrane rýb po vysadení. Našim záujmom je chrániť krásne veľké ryby pred mäsiarmi a to zákonne a celoplošne. Záujem tisíce členov SRZ je teda evidentný, má zmysel a myslíme si, že je dôležitý aj s ohľadom na prirodzenú reprodukciu kaprov. Vopred ďakujeme!

Hľadanie kaprov

 

Hľadanie kaprov

 

Už pred poslednou výpravou som vedel, že počas nej budem loviť z člna a kaprov vyhľadávať na rôznych miestach a častiach jazera. Na takýto lov sa treba dôkladne pripraviť a prispôsobiť tomu značnú časť vybavenia. V čase, keď som začal loviť, voda v jazere bola ešte pomerne chladná, pretrvávalo chladné a daždivé počasie. Na túto výpravu som si vyčlenil dva až tri týždne. Všetko sa malo odvíjať od skorého nájdenia úseku, kde sa budú zdržiavať a kŕmiť kapry.

 

RRR 0612 07

Víkendovky - Výpravy za kaprami na 2-3 dni

 

Víkendovky - Výpravy za kaprami na 2-3 dni

 

Leto je tu čo nevidieť a s ním spojené tzv. víkendovky, ktoré vyhľadáva v dnešnej hektickej dobe čoraz viac rybárov - kaprárov. Pri takomto krátkom love sa stretávam s množstvom názorov, že boilies nemá význam používať. Vraj nie je účinné a sú to iba zbytočne vyhodené peniaze. Rybári zastávajú názor, že boilies je určené najmä na týždňové a dlhšie trvajúce rybačky. Ja s týmto názorom nesúhlasím. Áno, ešte pár rokov dozadu len málokto išiel na jednu noc k vode a mal so sebou vrecko boilies namiesto klasických. No v súčasnosti, keď máme na výber neskutočne veľké množstvo kvalitných a vysoko-atraktívnych nástrah, to za problém nepovažujem. Namiesto toho, aby použili 1-2 kg kvalitných boilies a peliet, si so sebou nemajú problém zobrať desiatky kilogramov partikla.

 

RRR 0612 08

Plávaná - S bičom na veľké ryby

 

S bičom na veľké ryby

 

Prvé zážitky s rybačkou som zažila ako dieťa so svojím starkým, s ktorým som prelúskala rieky a jazerá na južnom Slovensku. Boli to nezabudnuteľné zážitky, keď som chytila svoje prvé karasy, šťuky, kapríky. Dokázala som presedieť hodiny pri rybároch a sledovať ich, ako sa im darí vyťahovať krásne úlovky z vody, ako sa dokázali prehrať hodiny uväzovaním háčikov a vymýšľaním nových a nových nástrah, keď sa im nedarilo.

 

RRR 0612 09

Rybám na stope... Pod splavom

 

Pod splavom

 

RRR 0612 10

 

Iba ťažko nájdete na rieke dva rovnaké splavy a ak sa niektoré podobajú, prúdenie pod nimi je iné. Keďže máme toľko rôznych riek, máme aj mnoho krásnych splavov s tak rozdielnymi podmienkami pre rybárčenie, že sa veľakrát nevieme rozhodnúť, kam ísť radšej. Na väčších i menších riekach sa u nás stali splavy pravidlom. Prinášajú mnoho užitočného, ale môžu byť aj pohromou pre ryby. Bránia im v pravidelných ťahoch, keď idú do obdobia trenia a ani drahé a „kvalitné" rybochody situáciu nijako radikálne neriešia. Vždy je to niečo za niečo. Za energiu vyrobenú vodnými elektrárňami a ochranu pred povodňami platíme stavbou rybochodov a umelými výtermi rýb, ktoré sa vo svojom prirodzenom prostredí nemôžu sami reprodukovať.

Predajňa RRR oslávila 10. výročie!

 

Predajňa RRR oslávila 10. výročie!

 

Predajňa rybárskych potrieb Ryby rybky rybičky oslávila v apríli 2012 už svoje 10. výročie otvorenia. Hoci jej začiatky boli skutočne skromné, dokázala sa vypracovať na jednu z najznámejších predajní na Slovensku. Oslovili sme preto jej vedúceho - p. Ľubomíra Mokrého a položili mu zopár otázok.

 

RRR 0612 11

Na aktuálnu tému - Dunaj a jeho strasti

 

Dunaj a jeho strasti

 

RRR 0612 12

 

Rieka Dunaj, ktorá nás tak fascinuje, má svoju históriu a píše si sama svoj príbeh. Dokáže byť krutým živlom, ktorý vie pri veľkej vode poriadne potrápiť. No dáva nám aj mnoho dobrého, napr. je studnicou pitnej vody a nám rybárom dáva možnosť vynikajúcej rybačky.

Ako oklamať šťuku?

 

Ako oklamať šťuku?

 

Konečne je tu leto a s ním aj dlho očakávaný začiatok prívlačovej sezóny na kaprových vodách. Po polročnej prívlačovej prestávke si voda aj ryby trocha oddýchli od umelých nástrah, čím sa v prvých dňoch sezóny naše šance na trofejný úlovok výrazne zvyšujú.

 

RRR 0612 13

Prívlač - júnom to iba začína!

 

Júnom to iba začína

 

Dočkali sme sa! V kalendári už ani nie je potrebné značiť si tento presný dátum, oznamujúci zasväteným - hor sa na dravce! Takmer presne v polovici júna, presne 16. júnový deň, je dňom, keď sa podľa zákona „otvárajú" brány kaprových vôd priaznivcom prívlače...

 

RRR 0612 14

Sonary Lowrance – jediné reálne zobrazenie!

 

Sonary Lowrance – jediné reálne zobrazenie!

 

RRR 0612 15

 

Inovácie a vylepšenia v rybárstve neobišli ani sonary. Nové modely, nové funkcie, nové možnosti zobrazenia a snímania. Rybári sa len ťažko vedia zorientovať v množstve technických parametrov, a preto vám prinášame porovnanie najpredávanejších sonarov.

Pod vodnou hladinou... Veľké malé rybky

 

Veľké malé rybky

 

Dnešný príbeh nebude o veľkých, kapitálnych rybách, o dravých a nádherných kráľovnách našich sladkých vôd. Predstaví sa vám malá nenápadná rybka menom Slnečnica pestrá (LepomisGibbosus) pôvodom zo Severnej Ameriky. Aj keď naozaj nejde o trofejnú rybu, myslím si, že všetci, čo sme sa upísali vode či už ako rybári alebo potápači, by sme obyvateľov našich vôd mali poznať. Tí, čo poznáte naše ryby určite viete, že ide o plevelnú rybu, bez akéhokoľvek významu pre rybársky šport. Avšak táto všadeprítomná rybka je skutočným skvostom, čo do nádhery jej farieb. Pripomína mi rybky z Amazonky, ktoré sú dobre známe skôr našim akvaristom. Jej žiariace farby vždy prirovnávam k rybám žijúcim na koralových útesoch. Ak ju vytiahnete z vody, nikdy nebudete mať možnosť obdivovať jej nádherné sfarbenie. Ihneď vybledne. Podobne ako náš lipeň. Ryby sú vždy najkrajšie vo svojom prirodzenom prostredí. Dúfam, že moje fotografie vás o tom presvedčia.

 

RRR 0612 16

Lov sumca v krajine Galského kohúta

 

Lov sumca v krajine Galského kohúta

 

RRR 0612 17

 

Pracovné povinnosti ma zaviedli na severozápad Francúzska, kde preteká jedna z najväčších riek tejto krajiny - Loire. Po vybavení povolenky v cene 66 Eur v miestnych rybárskych potrebách som sa ocitol na brehoch tejto rieky, kde sa smie loviť na tri udice a doba lovu je od 4.30 do 22.30 h celoročne, s prísnym zákazom používania úhora ako nástrahovej ryby, čo pre mňa ako sumčiara nie je veľmi dobrá správa.

Sumčiarina - Klenoty z Pádu, 2. časť

 

Klenoty z Pádu, 2. časť

 

Ako som už v minulom čísle avizoval, dnes sa opäť budem venovať sumčím krásavcom z rieky Pád. Na začiatok prezradím len toľko, že pri love z brehu sa nám až do konca našej výpravy okrem jedného cca 130 cm fúzača nepodarilo uloviť nič. Dosť času som však venoval vábeniu. O tento spôsob lovu sa pokúšam približne 3 roky a bol som celkom zvedavý, ako sa mi bude dariť v Taliansku.

 

RRR 0612 18

Na aktuálnu tému - detské rybárske preteky

 

Detské preteky v Novákoch

 

RRR 0612 19

 

Kráľovská rybka 2012

 

RRR 0612 20

Vyššia škola viazania umelých mušiek - Májovka

 

Májovka

 

Pomaly sa začína otepľovať a s tým je spojené rodenie hmyzu. Práve preto si dnes naviažeme suchú mušku na pstruhy a lipne. Táto muška je pomerne nezvyčajne naviazaná a svojím tvarom pre ryby neodolateľná. Muška je viazaná z prírodných farieb okrem časti pod krídlami, kde môžeme použiť trblietavý, lesklý alebo farebný dubbing na spestrenie mušky.

 

RRR 0612 21

Viazanie umelých mušiek - Boleňový strímer

 

Boleňový strímer


RRR 0612 22

 

Tento strímer mám odskúšaný na boleňa na Liptovskej Mare. Jeho výroba je jednoduchá a umožňuje rôzne kombinácie. Pri love týmto strímrom používam plávajúcu šnúru, ktorú sa snažím čo najrýchlejšie sťahovať. Záber boleňa býva veľmi razantný a boj s ním je veľkým zážitkom.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 6. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v júni 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12