Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, máj 2012

titulka 0512

Milosrdné jazero Rainbow

 

Milosrdné jazero Rainbow

 

RRR 0512 01

 

Blížil sa koniec prázdnin a s ním toľko očakávaný odchod na „jazero snov a rekordov". Už rok dopredu som vedel termín a miesto, kde budem loviť. Preto som mal dostatok času dobre sa pripraviť. V Olomouci u Radka som si objednal zmesi Mystic s A.C. Mystic a Biocrab s A.C. biocrab. Z oboch týchto zmesí som si naroloval boilies s priemerom 10 - 12 mm, k tomu ešte niekoľko kilogramov tigrieho orecha, ktorý som s dostatočným predstihom naložil do sladkého nálevu a nakoniec niekoľko kilogramov repky, ktorú kapry doslova milujú...

Najslávnejšia kaprová nástraha na svete má novú temnú stránku

 

Najslávnejšia kaprová nástraha na svete má novú temnú stránku

 

RRR 0512 02

 

Určite ste sa veľakrát mohli stretnúť s tým, že na niektorej vode je absolútny zákaz dávania kaprov do saku. Ide prevažne o zahraničné vody, ale s týmto nariadením sa čoraz častejšie stretávam aj na našich vodách, najmä v súkromných revíroch. Dôvod je jednoduchý. Zabrániť poškodeniu a v horšom prípade usmrteniu kapra dôsledkom zlého zasakovania. U často chytaných rýb, ktoré sú vystavené veľkému rybárskemu tlaku, je toto pravidlo nepostrádateľné. Niekedy sa môžete dočítať, ako sa niektorým rybárom podarilo prísť o sak s rybami. Niektoré ryby mali šťastie a podarilo sa ich zachrániť pred istou smrťou. Tie, ktoré toto šťastie nemali, uhynuli krutou smrťou...

Kaprárina - Počasie a vplyvy prírody

 

Počasie a vplyvy prírody

 

Tepelné žiarenie je kľúčom ku všetkému životu, teda aj k životu kaprov, pretože ovláda životný cyklus každého jazera, rieky, teplotu vody, množstvo kyslíka v nej rozpusteného a množstvo svetla, ktoré ním preniká. Ďalšie faktory ako sú vietor, dážď a tlak vzduchu majú tiež významný vplyv na správanie kaprov.

 

RRR 0512 03

Carp Dream Lake

 

Carp Dream Lake

 

Je koniec februára. Stále pomerne dosť veľká zima a v noci mráz. Brúsim po internetových fórach a hľadám vodu, kde by sa dalo chytať čím skôr. Samozrejme naše zákony nám rybárom nedovoľujú chytať u nás aj v marci či apríli, keďže kapor je v trení, čo je úplný nezmysel. Neviem dokedy budeme tolerovať takýto neodborný názor vytvorený niekde od stola a nie získaný sledovaním a zisťovaním reality v praxi. Asi veľa kaprárov zo Slovenska nemá na výber iné, ako sa za rybami vybrať do susedného Maďarska. Je to škoda, nakoľko myslím, že ozaj slušný obnos peňazí nosíme za hranice, napriek tomu, že by mohli ostať doma. No na to si asi budeme musieť ešte dlhú dobu počkať. Medzi prvými ma zaujalo štrkovisko na juhu Maďarska na hraniciach so susedným Slovinskom. Konkrétne išlo o jazero s názvom Carp Dream Lake. Voda s rozlohou cca 18,5 hektára s hlbšou vodou. Nemusel som ani dlho váhať a počas pár dní už bookujem dve povolenky v termíne 29. 3. - 1. 4. 2012.

 

RRR 0512 04

Poklad z Pálavy

 

Poklad z Pálavy

 

RRR 0512 05

 

Vinice, pivničky, krásne dedinky, ale tiež neskutočná príroda okolo vodných nádrží pod Pálavskými kopcami. Je to tam skrátka raj na zemi. Miesto, kde sa schádzajú ročne tisícky turistov a kaprárov z celej Českej republiky. Centrum všetkých rybárov s odlišným cieľom. Jedni si idú odpočinúť s rodinami na malebnejšie brehy vodných nádrží. Druhí si idú iba tak zachytať, chytiť si kapríka pre manželku. Tí tretí tam žijú celý rok a zarábajú si na seba predajom kaprov a vôbec sa tým netaja...

Kaprárina - Keď ľady rozmrznú

 

Keď ľady rozmrznú

 

Je začiatok marca a mňa to už neskutočne ťahá k vode. Vodné plochy na severe Slovenska sú ešte stále zamrznuté, ale na juhu sú už prvé stojaté vody pár dní bez ľadovej pokrývky a ja som rozhodnutý vyraziť na prvú tohtoročnú rybačku. Na tomto rozhodnutí nič nezmení ani fakt, že parťák Ludo ide na rodinnú lyžovačku a ani ranný ľad, ktorý škriabem z okna auta.

 

RRR 0512 06

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0512 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:


1. Od vodného diela je označená hranica, ktorú si určili vodné elektrárne (100 m). Členovia Slovenského rybárskeho zväzu (rybári) si na hranicu 100 metrov osadia udice a nahadzujú do zakázaného úseku. Niektorí členovia rybárskej stráže toto tolerujú, iní rybárov z uvedeného úseku posielajú preč s tým, že sa tam nesmie loviť. Ako člena disciplinárnej komisie ma tento problém zaujal, a preto sa na vás obraciam s prosbou o odpoveď k danému problému.

2. Počas rybačky som mal kontrolu členmi RS. Listovali v mojom prehľade o úlovkoch a zistili, že mesiac predtým som ukončil lov a zabudol som si túto skutočnosť zaznačiť. Odobrali mi za to povolenie. Medzitým som lovil už na iných miestach. Je to v súlade so zákonom?

3. Ak chytám ryby na muškárku na kaprovej vode - presnejšie VN Ružín, je to považované za prívlač? Lebo vo vyhláške a zákone o rybárstve z roku 2002 sa o tom priamo nepíše. Preto by som sa chcel spýtať, či by som porušoval zákon, ak by som mal jednu udicu nahodenú na kapra a zároveň by som chytal na muškárku bolene.

4. Ako treba postupovať, ak chceme dať návrh na zmenu zákona, ktorý je nezmyselný a nefunkčný? Ide nám o ochranu väčších kaprov a ochrannú dobu rýb po vysadení do revíru.

Kaprárina - Čarovná rybačka na Balatone

 

Čarovná rybačka na Balatone

 

RRR 0512 08

 

V roku 2011 sme si naplánovali našu prvú rybačku na prvý májový týždeň. V polovici apríla sme sa dozvedeli o veľmi dobrých úlovkoch v našom revíri a jeho okolí. Okrem iných vylovili aj 18 kg vážiaceho kapra - lysca.

Kapry z Pádu

 

Kapry z Pádu

 

Srdce každého kaprára cez zimu určite neplesá, a tak isto som na začiatok sezóny čakal aj ja. Zima nie a nie povoliť, jazerá boli stále zamrznuté a pod ľadom. Rieky studené a zdvihnuté od topiaceho sa snehu. Nezostávalo nič iné, len čakať. Mal som čas špekulovať, čo vymyslieť nové pre túto sezónu, hľadať nové revíry či miesta. Z jarnej „letargie" ma nečakane preberá telefonát od môjho kamaráta Rulla, s ktorým spolu chytávame pár posledných sezón... „Počuj, nechceš ísť do Talianska na rieku Pád? Skúsime kapry a sumce."

 

RRR 0512 09

Kúpa sonaru – bezpečný nákup

 

Kúpa sonaru – bezpečný nákup


slovenské ovládanie, metrické miery, 100%-tná garancia, funkčnosť

 

Opakovane sa stretávame s otázkami týkajúcimi sa hlavne sonarov zo zahraničia. Žiadosti o vyriešenie problémov sa množia, a preto znova reagujeme na podnet zákazníkov a radi by sme upresnili niektoré informácie ohľadom sonarov dovezených zo zahraničia alebo kúpených cez internet.

 

RRR 0512 10

Kapry zo stromov

 

Kapry zo stromov

 

RRR 0512 11

 

Po niekoľkých výpravách na našich slovenských vodách vyrážam znova do Maďarska. Jazero, na ktorom chcem loviť dobre poznám. Je to asi 50 ha veľká, zatopená baňa s typicky vysokými brehmi a s množstvom do vody pováľaných stromov.Samotný reliéf dna je poriadne členitý s množstvom stromov, ktoré vyrastajú priamo z dna. Nie je nič výnimočné nájsť tu pod vodou doslova celé stromoradia.Tento podvodný prales je doslova obsypaný drobnou slávkou zelenou, ktorú kapry veľmi obľubujú.

Kaprárina - Kombinovaná montáž

 

Kombinovaná montáž

 

Veľkou výhodou je, že je vo vode skoro neviditeľná. S ohľadom na slabú oderuvzdornosť fluorokarbónu sa neodporúča používať na silové zdolávanie a v miestach s väčším výskytom prekážok alebo na mušľových poliach.

 

RRR 0512 12

Feeder – miešanie zmesí a technika lovu

 

Feeder – miešanie zmesí a technika lovu

 

Od prvého vydania katalógu zmesí v roku 2008 sa Browning veľmi rýchlo dokázal zorientovať v dynamickom svete rybolovu. Tím odborníkov sledoval stále meniace sa podmienky pre rybolov, ale tiež zvážil významné zmeny rybolovnej techniky pri vývoji nových zmesí. Pre uspokojenie stále rastúcich požiadaviek moderného rybára boli v spolupráci s úspešnými medzinárodnými pretekárskymi šampiónmi zmesi Browning vylepšené a doplnené o nové komponenty, čím sa stali výborne chytateľné.

 

RRR 0512 13

Rybám na stope... Prítoky

 

Prítoky

 

RRR 0512 14

 

Všetky miesta, kde dochádza k zmenám v prúdení, sú pre ryby zaujímavé. Ako je to možné? Vysvetlenie nie je zložité - v takýchto miestach je dno vplyvom prúdenia omnoho členitejšie, nachádzajú sa tu hlbšie jarčeky, rôzne priehlbiny a prúd sa môže rôzne stáčať a vytvárať tíšiny. A práve na takýchto miestach sa nachádza potrava, čo ryby dobre vedia a preto sa na týchto miestach zdržujú. Niekedy stačí, aby sa stretávali dva prúdy v jeden. Potrava je vtedy plavená v užšom páse a ryby na ňu iba čakajú.

Lov pstruha na rotačky

 

Lov pstruha na rotačky

 

O použiteľnosti a vhodnosti tejto nástrahy asi nikoho nemusím presviedčať. Je to stará dobrá klasika a mnoho rybárov si lov pstruha bez tejto nástrahy nevie predstaviť. Rotačka je pre mnohých príliš často jedinou nástrahou, na ktorú sú ochotní loviť pstruhy prívlačou.

 

RRR 0512 15

Splavy – Kde, s čím a ako?

 

Splavy – Kde, s čím a ako?

 

Bublajúca voda bohatá na množstvo rozpusteného kyslíka padajúca z výšky vytvorila hlbokú partiu vhodnú pre život nespočetných generácií pstruhov. Reč je o splave. Azda sa medzi lovcami ani nenájde taký, ktorý by práve splav obchádzal, či vyhýbal sa mu oblúkom. Pri splave sa zastavujeme v nádeji, že je to práve ten splav, ktorému kraľuje „PÁN PSTRUH"...

 

RRR 0512 16

Pod vodnou hladinou... Na citlivú strunu...

 

Na citlivú strunu...

 

Možno ma viacerí z vás budú dnes preklínať, že si neprečítajú niečo zaujímavé z druhej strany hladiny. Žiadne zábery s rybami či inými vodnými príšerkami. Nuž, bohužiaľ. Dnes to bude streľba do vlastných radov. Do nás, do ľudí...

 

RRR 0512 17

Sumčiarina - Klenoty z Pádu

 

Klenoty z Pádu

 

RRR 0512 18

 

Pád. Rieka s nespočetným množstvom sumčích prívlastkov. Bezpochyby rieka riek, ktorá už pravidelne vydáva fúzaté monštrá s hmotnosťami výrazne presahujúcimi hranicu 100 kg. Celá Európa sa tu schádza, aby si splnila svoj sen - uloviť trofejného sumca. Keďže u nás v marci ešte sezóna ani nezačala, rozhodli sme sa navštíviť túto rieku aj my! Prvé plány vydať sa za sumcami do Talianska sa zrodili niekedy na prelome roka a do samotného odchodu ešte pár ľudí z našej výpravy postupne poodpadávalo. Ostali sme štyria, pričom Peťo a Dominik vyrazili deň vopred, ja s Erikom sme sa za nimi vybrali nasledujúci deň. Povolenky sme mali vopred zabezpečené u Peťa Ondroviča, ktorý sa rieke Pád venuje už niekoľko rokov.

Muškárina - Gammarus

 

Gammarus

 

Táto muška je známa aj pod názvom Krivák. Najčastejšie je používaná na českú nymfu. Napriek tomu sa dá jednoducho naviazať aj na francúzsku nymfu ako prívesná muška. Je to overená klasika, ktorá ma nespočetne veľa farebných možností viazania. Tieto kriváky sú vynikajúce na prechytanú vodu na preteky alebo po nich. Ako pri každej muške, aj pri tejto bude veľmi dôležité naviazať kónické telíčko. Na tejto muške sa ho budeme snažiť vytvarovať pomocou plochého oloveného drôtika. Medzi najčastejšie úlovky patrí pstruh a lipeň.

 

RRR 0512 19

Viazanie umelých mušiek - Marcovka

 

Marcovka

 

RRR 0512 20

 

Niektorými muškármi zatracovaná, inými ospevovaná mokrá mucha, ktorá sa radí medzi legendy mušiek viazanými medzi prvými muškami vôbec. Radi ju požierajú potočáky a jalce. Ale ani udomácnený duhák, ňou nepohrdne. Viazaná je vo viacerých variantoch, najmä z peria jarabice. Ja však dnes použijem perie zo skalpu Diamantového bažanta.

Sumčiarina - LM Waller po tretíkrát prekonal 100 kg hranicu!

 

LM Waller po tretíkrát prekonal 100 kg hranicu!

 

Pád vydal ďalší zo svojich pokladov. Sumca dlhého 245 cm a vážiaceho 116 kg ulovil Ľubo Matušík so svojou partiou. V tom čase sa výpravy na Pád zúčastnila aj naša redakcia. Podarilo sa nám však uloviť iba menšie ryby. Preto nás zaujímal recept na ulovenie 100 kg ryby. Na to sme sa opýtali priamo Ľuba Matušíka.

 

RRR 0512 21

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny


Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 4. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v júni 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12