Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, apríl 2012

titulka 0412

Krásavec z Rainbow 35,2 kg

 

Krásavec z Rainbow 35,2 kg

 

RRR 0412 01

 

Ešte som si nedoprial odpočinok po októbrovom výlete na La Horry a môj odchod na Rainbow Lake sa už rýchlo blíži. Absolútny nedostatok voľného času je skutočnou prekážkou k prípravám na ďalšiu výpravu. Doslova na poslednú chvíľu balím všetok dôležitý materiál a vo štvrtok opúšťam svoj domov. Napriek tomu, že ma čaká necelých 2 000 km jazdy, cesta ubieha veľmi rýchlo a pohodlne. Konečne sme na mieste...

Kaprárina - Prechovávanie ulovených rýb

 

Prechovávanie ulovených rýb

 

Určite ste sa veľakrát mohli stretnúť s tým, že na niektorej vode je absolútny zákaz dávania kaprov do saku. Ide prevažne o zahraničné vody, ale s týmto nariadením sa čoraz častejšie stretávam aj na našich vodách, najmä v súkromných revíroch. Dôvod je jednoduchý. Zabrániť poškodeniu a v horšom prípade usmrteniu kapra dôsledkom zlého zasakovania. U často chytaných rýb, ktoré sú vystavené veľkému rybárskemu tlaku, je toto pravidlo nepostrádateľné. Niekedy sa môžete dočítať, ako sa niektorým rybárom podarilo prísť o sak s rybami. Niektoré ryby mali šťastie a podarilo sa ich zachrániť pred istou smrťou. Tie, ktoré toto šťastie nemali, uhynuli krutou smrťou...

 

RRR 0412 02

Januárové putovanie za kaprami

 

Januárové putovanie za kaprami 

 

RRR 0412 03

 

Túto zimu som si prial vyskúšať zimnú rybačku niekde na riekach. Spolu s Jardom Dufkom sme sa rozhodli, že sa pokúsime uloviť nejakého zimného kapra na francúzskej rieke. Francúzsko poznám celkom dobre, pretože tam jazdím cca 15 rokov. Vytipovanie vhodných miest preto nebolo problémom. Mal som aj poznatky z minulých výprav, takže som mal vo veciach jasno. Táto výprava bola pre mňa zaujímavá aj v tom, že som mal po prvýkrát možnosť tráviť na rybách aj Silvestra, preto som sa veľmi tešil.

Kaprárina - Pod lampou je najväčšia tma

 

Pod lampou je najväčšia tma

 

Predieram sa hustým krovím, stále si opakujúc „musím byť čo najtichšie, ináč ma odhalia", keď sa tu zrazu predo mnou objaví vodná hladina. Som tu! Z vrecka vyťahujem hrsť boilies a prikrmujem asi 30 cm od brehu... Jeden môj priateľ (zhodou okolností aj známy kaprár) mi raz dal dobrú radu, od ktorej sa ďalej odvíjali a odvíjajú moje rybárske kroky. Povedal: „Chceš byť úspešný? Tak rob veci podľa seba, úplne ináč než ostatní!". A podľa tohto vznikol aj tento príbeh.

 

RRR 0412 04

Na aktuálnu tému - Vysielací čas TV relácie RRR

 

Vysielací čas TV relácie RRR

 

RRR 0412 05

 

Nie je to tak dávno, čo sa naša TV relácia RRR vrátila na obrazovky STV2 a už nám do redakcie prišlo veľmi veľa povzbudivých slov. Mnohí z vás ocenili náš návrat, mnohí nám píšete svoje postrehy, posielate námety. Najčastejšou otázkou zo strany televíznych divákov je práve tá, ktorú my nedokážeme ovplyvniť. Ide o vysielací čas.

Kaprárina - Zimná rybačka, 2. časť

 

Zimná rybačka, 2. časť

 

Vždy je dobré venovať čas pozorovaniu vody. Keď niekde zazriem pohyb, oplatí sa do tých miest nahodiť farebnú voňavú nástrahu a pár hodín počkať. Vyberám si predovšetkým miesta v závetrí, ktoré sú vystavené slnku. Predstavte si napríklad chránenú plytkú zátoku pri ostrove. Takéto loviská slnko prehreje tak rýchlo, že sa nestačíte čudovať.

 

RRR 0412 06

Príprava partikla

 

Príprava partikla

 

Partikel - už mnohokrát preberaná téma medzi rybármi. Jednoduchá a asi aj najlacnejšia alternatíva pri love kaprov a amurov. Je tu éra boilies a peliet, ktoré začali rybári preferovať. Priznám sa, že aj ja som používanie partikla veľmi obmedzil a dávam prednosť ako väčšina z nás spomínanému boilies a peletám, no na partikel som stále nezabudol a nedám naň dopustiť. Pomaly sa začína sezóna, voda je chladná a práve v tomto období rád používam partikel pri love kapra.

 

RRR 0412 07

Lov v znamení „hotoviek"

 

Lov v znamení „hotoviek"

 

RRR 0412 08

 

Spomínam na moje absolútne začiatky s lovom kaprov na boilies - takže sa vrátime približne 10 rokov dozadu. Vtedy som navštevoval asi 500 ha priehradu, ktorú som mal v blízkosti môjho bydliska. Moje prvé boilies boli od mojich kamarátov - skúsenejších rybárov. Bolo to hotové boilies jednej anglickej firmy. Lenže tieto boilies nemali až taký úspech ako tie, ktoré sme si robili doma. Čo môže byť jednoduchšie? Pár vajíčok, rybacia múka, kukuričná múka, sójová múka, detská krupica, príp. pomleté psie sucháre. Asi jednoduchšie nebolo nič. Za málo peňazí veľa muziky.

Architektúra chuti, 2. časť

 

Architektúra chuti, 2. časť

 

V minulom čísle ste si mohli prečítať podrobný opis architektúry chuti návnad a nástrah, ako aj presné definície a potrebu obsahu bielkovín a tukov v našich nástrahách a návnadách. Opäť dúfame, že si v nasledujúcich riadkoch nájdu potrebné informácie aj domáci malovýrobcovia boilies.

 

RRR 0412 09

Jarná (jednoduchá) kaprárina

 

Jarná (jednoduchá) kaprárina

 

Snehy a ľady sú už roztopené, ryby a rybári ožívajú. Treba si vybrať vhodné náčinie na lov. Vlasec by som volil maximálne 0,30 mm, ak nejdeme loviť do extrémnych podmienok. Na jazerách dokonca bežne používam aj 0,25 mm vlasce, predsa sú rybky ešte opatrné a zábery veľmi jemné.

 

RRR 0412 10

Čas strávený na rybách sa do života nezapočítava...

 

Čas strávený na rybách sa do života nezapočítava...

 

RRR 0412 11

 

Na jeseň minulého roka som mal možnosť venovať sa kaprom niekoľko týždňov na veľkých slovenských priehradách. S odstupom času som si uvedomil pár vecí, ktoré by mohli pomôcť rybárom, ktorí sa chystajú na tieto priehrady, aj keď sa niekedy podmienky naozaj menia z roka na rok, čo som už nejedenkrát zažil na vlastnej koži. Taktiež záleží aj od ročného obdobia, stavu vodnej hladiny, úhrnu zrážok a pod..

Rybárske paragrafy


Rybárske paragrafy

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0412 12

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. V rybárskom poriadku pre držiteľov zväzových kaprových povolení na rok 2012 je v hraničných vodách rozhodnutím MŽP SR č. 8947/2009-8.1 povolený lov na rybku a prívlač od 1. apríla do 31. januára. Rád by som vám položil v súvislosti s tým pár otázok:

a) Keďže nie je a ani nemôže byť ministerstvom udelená výnimka z § 12 písm. a) zákona o rybárstve č. 139/2002 Z.z., znamená toto rozhodnutie, že je povolený lov na prívlač alebo rybku iba tých druhov rýb, ktoré v tejto dobe nie sú individuálne chránené t.j jalca hlavatého a ostrieža?

b) Je zákonné konanie člena RS, ktorý v tomto prípade vyhodnotí použitie 10 cm voblera, rybky nastraženej na trhačku a pod. ako cielený lov šťuky alebo sumca, teda rýb individuálne chránených a odoberie loviacemu povolenie na rybolov? Je právne relevantné tvrdenie loviaceho, že v prípade ulovenia ich plánuje pustiť?

c) Je možné v tomto prípade použiť ustanovenie § 14 ods. 14 vyhlášky č.185/2006, alebo toto ustanovenie rieši iba náhodné ulovenie ryby v dobe individuálnej ochrany?

d) Uvedená výnimka je udelená aj v revíri 4-3880 Karcsa. V tomto prípade, na rozdiel od ostatných hraničných vôd, ide o vodnú plochu, kde by podľa § 11 ods. 3 zákona o rybárstve mal platiť všeobecný zákaz lovu od 15. marca do 31. mája. Znamená udelenie výnimky zo zákazu lovu na rybku a prívlač automaticky aj výnimku z všeobecného zákazu?

e) Udelenie akejkoľvek výnimky podľa § 39 písm. m) alebo § 45 zákona o rybárstve č. 139/2002 Z.z. spôsobí situáciu, keď na časti územia Slovenskej republiky - hraničnej vode je konanie povolené, ale už o pár metrov ďalej, rovnako na území Slovenskej republiky je také isté konanie hodnotené ako neoprávnený zásah do výkonu rybárskeho práva, teda trestný čin pytliactva. Nie je toto v rozpore s Ústavou SR?

Malá riečka a okolie mostov

 

Malá riečka a okolie mostov

 

Základným predpokladom úspešného lovu je vždy nájdenie rýb a výber vhodného lovného miesta je omnoho dôležitejší, ako špičkový výstroj či perfektná vnadiaca zmes. Zvážte si, či je vami vybraná lokalita vhodná pre váš lov. Je pre vás dôležité, či sa naň dostanete autom?!

 

RRR 0412 13

Tri esá na lov pstruhov

 

Tri esá na lov pstruhov

 

Apríl. Mesiac, v ktorom sa konečne začne sezóna lovu pstruhov. Nedočkaví rybári sa vyberú od väčších riek až po malé nenápadné potôčiky, kde sa budú snažiť uloviť svojho prvého pstruha v sezóne. Už niekoľko rokov sa radím k tým nedočkavcom a 16-teho apríla si prichádzam na svoje. S čím ale vyraziť do boja???

 

RRR 0412 14

Pstruh

 

Pstruh

 

RRR 0412 15

 

Dni sa postupne predlžujú, zubaté slniečko vídame stále častejšie a celá príroda sa postupne prebúdza zo zimného spánku. Do začiatku pstruhovej sezóny zostáva už iba zopár dní. Príchodom prvých teplých dní sa v každom z nás začína prejavovať „absťák" po dlhej zimnej prívlačovej prestávke. Postupne začíname plánovať začiatok sezóny. Kde začať... Váh, Hornád, Poprad, Bešeňová alebo radšej Dedinky? Na horách je stále veľa snehu a je predpoklad, že na vyššie položených vodách pôjde snehová voda ešte dlho a aktivita rýb bude nižšia, čo nás skalných nemôže znechutiť, veď v prvom rade ide o vychádzku do prírody s prútom v ruke.

Prívlač „nedravcov"

 

Prívlač „nedravcov"

 

Pred 20-timi rokmi som pravidelne na rýchlych úsekoch Hrona ulovil na rotačné blyskáče niektoré druhy „nedravých" rýb - napr. nosáľa, či mrenu. Všetko sa to stávalo pri love jalcov a boleňov. Postupne som sa preorientoval na rieku Dunaj a lov jalcov a boleňov na rotačné blyskáče som vymenil za lov na voblery patričnej veľkosti. Lov nedravcov na také voblery sa mi nedaril až do roku 2011, keď som hlavne kvôli bolesti v ramene nechával voblery len tak pracovať na jednom mieste a pritom som si vychutnával pobyt v člne na vode. V minulom roku ma však často v odpočinku vyrušovali zábery na takto pracujúce voblery práve od mrien a nosáľov. Vtedy som si spomenul na Hron.

 

RRR 0412 16

Pod vodnou hladinou... V kráľovstve ľadu.

 

V kráľovstve ľadu...

 

Tohtoročná zima začala trocha neskôr. Minuloročné Vianoce sa deti, ani lyžiarske strediská neradovali. Po snehu ani stopy. Zato vo februári si to vynahradila. Na túto chvíľu, keď sa hladiny našich riek a jazier zatiahnu nepreniknuteľným ľadovým pancierom, som nedočkavo čakal. Obdobie, keď život pod vodou upadne do zimného spánku.

 

RRR 0412 17

Morský lov

 

Morský lov

 

RRR 0412 18

 

Za rybami som už precestoval pol sveta a to som len v polovici, tá druhá ma ešte len čaká! Vďaka širokej ponuke káblovej televízie a satelitným programom, keď už v každej druhej domácnosti na Slovensku si môžete pozrieť Na-tional Geographic, Viasat Nature alebo Fishing and Hunting sa nám rybačka zo sveta dostala do našich obývačiek a hláv. Ešte pred pár rokmi by som vás presviedčal, že najlepšie si vo svete zachytáte v Mongolsku. Pre mňa to už nie je pravda a z môjho pohľadu ho predbehli už dve destinácie, lov lososov a jeseterov na rieke Fraser v Kanade, ale hlavne lov veľkých a nesmierne bojovných rýb na Maledivoch. Viem, veľa ľudí má výhrady voči morskému rybolovu, aj ja som bol taký, teraz tomu hovorím „červík v chrene", až pokiaľ som neochutnal jabĺčko a už viem, čo je to mať na palici nezastaviteľnú rybu z oceánu.

Nežná sumčiarina

 

Nežná sumčiarina

 

Kedysi dávno, keď sme so sumcami začínali, bolo všetko inak. Tieto ryby boli považované za pažravé a dokonca ich mnohí označovali za hlúpe. Dnes aj sumce prešli našim školením a my musíme zvažovať, na čo ich vlastne ideme loviť.

 

RRR 0412 19

Na aktuálnu tému - Kysuca... ľadová vodička

 

Kysuca... ľadová vodička

 

RRR 0412 20

 

Nevhodnými protipovodňovými opatreniami a neustálym rozširovaním koryta sa vodný stĺpec znižuje a vytvárajú sa tak plytčiny, ktoré v zimnom období premŕzajú a v lete nadmerne prehrievajú vodu v rieke. Tieto boli aj príčinou toho, prečo sa ľady zastavili tam, kde sa zastavili. Nemali na čom plávať, preto vytvorili veľkú bariéru. Predná časť kompletne ležala na dne a nedokázal s ňou pohnúť ani obrovský tlak ľadu, ktorý neustále pribúdal. Pretože ľad po suchu neprejde, nepomohli ani zásahy ťažkou technikou a odstrely.

Vyššia škola viazania umelých mušiek - Jalcovka

 

Jalcovka

 

Už podľa názvu mušky môžeme zistiť, že je určená prevažne na chytanie jalcov. Nie je to však pravidlo. Túto mokrú mušku môžeme použiť aj ako strímer. Týmto spôsobom sa dá chytiť pstruh, keďže muška môže napodobňovať malé rybky a pre dravcov ako je pstruh, je to ideálna potrava v kalnej vode. Muška je pomerne veľká. Viažem ju vo veľkostiach 8 až 12. Použiteľná je cez leto vo väčších a naopak v zime v menších veľkostiach. Tak ako každú mušku, aj túto môžeme modifikovať podľa vlastných predstáv. Ideálna muška na začiatok sezóny.

 

RRR 0412 21

Viazanie umelých mušiek - Yellow & Red Humpy

 

Yellow & Red Humpy

 

RRR 0412 22

 

Humpy je troška zabudnutá muška, ktorá je účinná na jalca, potočáka a aj duháka. Je vyrobená z materiálov, ktoré ju predurčujú k veľmi dobr0mu plávaniu po hladine. Zimná srsť z jeleňa a nahusto viazané nožičky ju robia nepotopiteľnou. Používam ju najmä za teplých letných dní. Hádžem ju pod kríky a brázdim ňou po hladine. Zábery pstruha sú často veľmi razantné a bez výstrahy, preto treba byť opatrný pri záseku. Najčastejšie používané farby sú červená a žltá, ale niektorí viazači ju viažu aj v iných farbách. Dokonca aj v modrej.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny


Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 4. 2012 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v máji 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12