Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, marec 2012

titulka 0312

Kaprárina - Moja prvá 30-tka!

 

Moja prvá 30-tka!

 

Vo večerných hodinách dňa 30. septembra 2011, mám všetko zbalené. Auto je naplnené až po strop a smer je jasný, francúzske jazero La Horre. Navigácia ukazuje 1200 km cieľ.

 

RRR 0312 01

Kaprárina - Plávajúce nástrahy

 

Plávajúce nástrahy


RRR 0312 02

 

Plávajúce nástrahy sú už mnoho rokov veľmi atraktívnymi nástrahami medzi rybármi všetkých generácií a národností. Spomeňme si na chlebovú kôrku na hladine, polievkové guličky, fúkanú kukuricu a nakoniec i obľúbené boilies. Práve boilies patrí medzi moje obľúbené nástrahy, bez ktorých by som k vode už nešiel. Skrátka mi to na tie farebné plávajúce guličky ide...

Kaprárina - Stačilo pár kvapiek

 

Stačilo pár kvapiek

 

Po niekoľkých výpravách za sebou na maďarské štátne vody sa tentoraz rozhodujem, že skúsim štrkovisko na Slovensku. U nás tých možností nie je až tak veľa, predsa len máme viac priehrad ako prirodzených štrkovísk. Po niekoľkých rozhovoroch s Fekim sa rozhodujeme pre jednu nemenovanú vodu na juhu Slovenska.

 

RRR 0312 03

Kaprárina - Rybačka, ako má byť...

 

Rybačka, ako má byť... 

 

Posledný septembrový víkend sme sa s kamarátom rozhodli stráviť klasicky na rybách. Povedali sme si, že vyskúšame nami nepoznané zahraničné vody. Vybrali sme sa do Maďarska na jednu priehradu pri meste Székesfehérvár. Vôbec sme neriešili, na čo vlastne budeme loviť. Rozhodli sme sa, že si zoberieme so sebou tie isté návnady, ktoré sa u nás osvedčili a vždy fungovali. Veď načo meniť to, čo funguje?

 

RRR 0312 04

Kaprárina - Zimná rybačka

 

Zimná rybačka


RRR 0312 05

 

Keď zaspomínate na dobu, keď boli kaprári počas zimného obdobia na nútenom odpočinku, som rád, že to tak už nie je. S príchodom zimy už nemusíme zavesiť kaprárske prúty na klinec a zamerať sa na šťuky. Oceňujem, že sa mnohé zmenilo. V ročnom období, ktoré som predtým považoval za obyčajné mrhanie časom, som teraz nachytal parádne úlovky, ktoré si cením...

Pre začiatočníkov - Domáce pelety


Domáce pelety

 

Hlavne v studenej vode na jar a jeseň sú pelety často úspešnejšie ako boilies. V teplej vode sú zase silnou zbraňou pri krátkodobých vychádzkach trvajúcich iba niekoľko hodín. Je to dané ich rýchlejším rozpadom, kedy do vody rýchlejšie uvoľňujú arómy a iné pre ryby atraktívne zložky.

 

RRR 0312 06

Kaprárina - Best Baits Carp Cup – Těšany 2011

 

Best Baits Carp Cup – Těšany 2011

 

RRR 0312 07

 

Začiatkom septembra ma oslovil kamarát Pišta, či by som sa s ním nezúčastnil na pretekoch v Českej republike. Zmenil som zamestnanie, v ktorom pracujem s mojím parťákom Hofim. Všetko by bolo super, no na dlhodobú spoločnú rybačku môžeme zabudnúť. Do tejto kategórie patria aj rybárske preteky, ktorých sme sa spoločne zúčastňovali. Začiatkom roka som si preto nerobil žiadne plány a rovnako som ani nedúfal, že by som sa na dajaké preteky v tejto sezóne dostal. Preto ma Pišta nemusel dlho prehovárať. Rád si vychutnávam atmosféru pretekov a všetkého, čo k tomu patrí.

Kaprárina - Architektúra chuti

 

Architektúra chuti

 

Stavba a konštrukcia boilies a kaprového kŕmenia je všeobecne mojím dlhoročným koníčkom, ktorý sa po rokoch vzdelávania a následnej aplikácie do praxe prehupol do profesionálnej roviny. Vďaka nestorovi československej kapráriny Daliborovi Hašpicovi mám teraz možnosť dohliadať na vývoj návnad a nástrah firmy DH Baits.

 

RRR 0312 08

Kaprárina - Jesenná 24-ka

 

Jesenná 24-ka

 

RRR 0312 09

 

Keď som prvýkrát počul o Tone, neveril som vlastným ušiam. Neveril som tomu, že mám vo svojom blízkom okolí podľa mňa perfektnú vodu s rybami snov mnohých kaprárov. S ohľadom na to, že vodu otvorili len nedávno, je o ňu veľký záujem. Nechytá sa však na nej ako na väčšine súkromných vôd. Má rozdelený denný a nočný lov. Aj v tom je špecifická.

Kaprárina - Method mix v pančuche

 

Method mix v pančuche

 

Na mojich potulkách za kaprami som sa už stretol s viacerými faktormi, ktorým som musel čeliť a prispôsobovať môj lov danej situácii. Som názoru, že každá voda je svojím spôsobom iná a jedinečná, preto nie všade platí to isté, takže rád experimentujem s mojimi nástrahami. Ako čo najrýchlejšie dosiahnuť záber od kapra? Otázka, na ktorú je viacero odpovedí. V poslednom čase sa mi viac ako dobre osvedčilo používanie method mixov. Čo je vlastne method mix?

 

RRR 0312 10

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0312 11

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Kúpil som si pozemok pri jednej vodnej nádrži. Mám riadny list vlastníctva na pozemky, ako aj na 10 m pozemku pod vodou. Svoj pozemok mám riadne označený tabuľami a zákazovou značkou pre vjazd motorovým vozidlom. Prišiel priateľ a lovil na mojom pozemku. Počas lovu prišla na môj pozemok RS na motorovom vozidle a vykonala kontrolu loviaceho. Obvinila ho, že loví na rybky prinesené z iného revíru, pretože povedal, že ich má z domu z jazierka, ale ulovil ich na tejto vode ráno. RS mu odobrala povolenie. Ja ako neloviaci som ich vyzval, aby bola privolaná policajná hliadka. Toto odmietli. Preto som ich požiadal, aby motorovým vozidlom opustili môj pozemok. Na disciplinárnej komisii som bol riešený a potrestaný za to, že som zasiahol neoprávnene do výkonu RS. V tejto súvislosti mám pár otázok:

a. Ako môže RS kontrolovať osoby loviace na mojom pozemku? Nemusí prísť člnom a má právo mi vstúpiť na pozemok?

b. Môže člen RS odobrať povolenie za to, že lovím na rybky prinesené z domu z jazierka, keď som ich ulovil ráno v revíri, v ktorom lovím?

c. Môžem byť potrestaný za to, že som neoprávnene zasiahol do výkonu RS tým, že som žiadal privolanie polície a vykázal ich z pozemku?

d. Môže člen RS odmietnuť žiadosť o privolanie hliadky PZ SR?

2. Som majiteľom chatky pri jednej maličkej vodnej nádrži. Pravidelne chodím s člnom na vodu a lovím ryby. V príbrežných častiach je však problém s neúmerne zvýšeným počtom potkanov. Stačí, ak si bez dohľadu nechám na člne vrecká s boilies alebo iným krmivom a o pár minút mám všetko zničené a kontaminované ich výkalmi. Preto mám otázky:

a. Kto sa má postarať o likvidáciu, príp. eliminovanie počtu týchto hlodavcov? Ak hlodavce ohrozujú rybárov útokmi, nie je to trestným činom, ktorého sa dopúšťa ten, kto má na starosti hospodárenie na VN?

b. Ak je nám rybárom neustále spôsobovaná škoda na krmive týmito hlodavcami, môžem si u niekoho uplatniť náhradu spôsobenej škody?

 

Kaprárina - Liptovská Mara

 

Liptovská Mara

 

RRR 0312 12

 

Po niekoľkých rokoch po tom, čo som akosi zanevrel na túto krásnu priehradu, kde sa nám podarilo za desať dní „urobiť" v 3-člennom zložení viac ako 150 záberov, z dôvodu krádeží ŠPZ našich áut, svietiacich tyčových bójok a neohľaduplnosti prívlačiarov, som sa rozhodol navštíviť opäť tento skvost Slovenska.

Gramy verzus libry

 

Gramy verzus libry

 

Metóda lovu kapra na boilies už za posledných 10 rokov nabrala aj u nás na obrátkach. Priniesla nesporne veľa nového, či už v oblastiach nástrah, techník lovu, ale aj prútov a vrhacích záťaží. Do tejto doby bola na prútoch udávaná vrhacia záťaž len v gramoch. Ešte aj v súčasnosti majú mnohí problém s prepočtom vrhacej záťaže uvedenej na delenom boiliesovom prúte. Stáva sa, že sa informujú, akú maximálnu olovenú záťaž môžu použiť pri tej či onej libráži.

 

RRR 0312 13

Plávaná - Ľadové kapry


Ľadové kapry

 

Nie som nejakým veľkým kaprárom, ale v mesiacoch, keď nemôžem vetrať moje umelé nástrahy, tak sa z hlbín skladu snažím vytiahnuť aj iné náradie. Už celé roky to tak robím vo februári alebo začiatkom marca. V poslednom čase som sa rozhodol, že si budem tak troška potajomky zarybňovať také revíry, kde celý rok okrem volaviek a iných vtákov nechodí nik.

 

RRR 0312 14

Feeder ... a ako to napichnúť? - Hrach

 

Feeder ... a ako to napichnúť? - Hrach

 

V súčasnosti sa hrášok prakticky vôbec nepoužíva, ale nebolo tomu tak vždy. V minulosti bol pomerne často používanou a obľúbenou nástrahou na kaprov. Hrášok bol nahradený úplne inými guličkami. Boilies a pelety vytlačili hrášok na samý okraj nástrah používaných pri love kaprov.

 

RRR 0312 15

Prívlač - Putovanie za kráľovnou

 

Putovanie za kráľovnou


RRR 0312 16

 

V minulom čísle sme uverejnili niekoľko prekrásnych úlovkov hlavátky zo slovenských riek. Dnes prinášame sľúbený príbeh Juraja Líšku, ktorý ulovil na Váhu dňa 8. 11. 2011 svoju životnú hlavátku s dĺžkou 120 cm a hmotnosťou 17 kg.

Prívlač - Spätný pohľad

 

Spätný pohľad

 

Sezóna sa skončila. Je čas ju bilancovať. Dunaj mi umožnil začať sezónu už v apríli. Jeho hladina bola nízka a rybolov úspešný. Vďaka množstvu boleňov to stálo za to. Mali v Dunaji vhodné podmienky na svoje rozmnožovanie, vďaka čomu nepodnikali svoje neresové ťahy do menších tokov. Po nerese prejavili priamo v Dunaji svoj obrovský apetít. Medzi ne sa zamiešalo aj zopár šťúk, ktoré neboli vyneresené práve kvôli nízkej hladine rieky. Čo je pre jeden druh výhodné, to nemusí byť dobré pre iný. V roku 2011 sa to na 100% potvrdilo.

 

RRR 0312 17

Prívlač - Iba to najlepšie!

 

Iba to najlepšie!

 

RRR 0312 18

 

Pri stavbe prútov TiBoron si firma Sportex predsavzala, že iba ten najlepší materiál je preň dosť dobrý! Vďaka tomu vznikol vynikajúci prút pre prívlač, ktorý má veľké predpoklady byť tým najlepším prútom.

Prívlač - Mongolsko 2011, záverečná.časť

 

Mongolsko 2011, záverečná časť

 

Skúšame vláčiť aj ďalej, ale žiadny ďalší záber už neprichádza. Bacúch nám navrhuje, aby sme sa poobede išli pozrieť na ďalšie pekné miesto asi 5 km pod zrubom. Príliš nás nahovárať nemusí a tak rýchlo zhltneme obed, berieme výbavu a vyrážame cez les dolu prúdom. Cestou obdivujeme krásnu prírodu. Pýtam sa Bacúcha na rôzne rastliny a machy. Ukazuje mi machy, kde ležia jelene po ťažkej zime, šišky, ktoré obľubujú veveričky, či chodník, kadiaľ prechádzajú líšky. Na čistine plnej brusníc a čučoriedok som našiel kôpku plnú škrupín, kôstok a vetvičiek. Drobím ju medzi prstami, privoniavam a pýtam sa, čo to je. Tuším, že ju tam nechalo nejaké zviera, asi veverička. Bacúch sa smeje a hovorí mi, že je to medvedí trus.

 

RRR 0312 19

Pod vodnou hladinou... O Kolkoch nielen poštových

 

O Kolkoch nielen poštových


RRR 0312 20

 

Kolok Veľký (Zingel zingel) a Kolok Malý (Zingel streber). Tieto kolky na pošte budete hľadať zbytočne. Leda že by sa nejaká pošta presťahovala na dunajské dno. Ide totiž o ryby. A nie lehocijaké. Málokto má to šťastie a môže ich pozorovať v prirodzenom prostredí. Predpokladám, že z času na čas sa podarí aj vám, ktorí lovíte na Dunaji, dostať túto tajomnú a zároveň nádherne zafarbenú rybu na háčik. Ak nájdete na konci udice kolka, určite pôjde o Kolka Veľkého.

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Biela nymfa

 

Biela nymfa

Táto nymfa nie je veľmi náročná, a preto ju zvládne naviazať aj začiatočník. Na takéto nymfy chytám najradšej. Muška je viazaná zo svetlých materiálov, niekde sa zablysne aj lesklé vlákno. Je účinná počas celej sezóny. V jeseni ju používam v menších veľkostiach. Je dobre viditeľná v čistej a mierne kalnej vode. Najčastejším úlovkom je lipeň. Dobre funguje na rieke Poprad.

 

RRR 0312 21

Viazanie umelých mušiek - Hnedý strímer

 

Hnedý strímer

 

Tento strímer je overený pri love na Váhu a jeho prítokoch. Účinný je na potočáka a divokého duháka. Pri love použijeme potápavú šnúru, ktorá nám strímer stiahne ku dnu. Môžeme ho viazať aj s tungstenovou hlavičkou v rôznych farbách. Ale mne sa najviac osvedčila červená.

 

RRR 0312 22

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 3. 2012 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

 

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny hráte v apríly 2012!

 

P63 ceny

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12