Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, február 2012

titulka 0212

Obsah februárového čísla

 

Obsah februárového čísla


P04 obsah cisla


 

Zapojte sa aj vy do novej súťaže! Minulý mesiac sme uverejnili výhercu hlavnej ceny ESOX- úlovkovej súťaže + výhercu zájazdu do Nórska. Tento mesiac sme uverejnili 15 výhercov atraktívnych cien z Veľkej predplatiteľskej akcie. Popri tom sme vyžrebovali 15-tich, ktorí získavajú nákup v našej predajni RRR v Prievidzi nákup za 34 € a opäť ste svojím hlasovaní určili aj troch výhercov aktuálnych cien ESOX – úlovkovej súťaže.

Teraz sme pre vás spolu s firmou Master Fish s.r.o. Bratislava pripravili ďalšiu atraktívnu súťaž. Neváhajte, pošlite nám kupón a správnu odpoveď na súťažnú otázku a vyhrajte!!!


TV relácia RRR sa vracia na televízne obrazovky

 

TV relácia RRR sa vracia na televízne obrazovky

 

Je tomu presne rok, čo sme boli nútení oznámiť širokej rybárskej verejnosti, že ich obľúbená relácia o rybách na STV končí. Keď sme v roku 1999 začínali s reláciou, ani nám nenapadlo, že na scéne vydržíme viac ako 10 rokov. Nebolo to jednoduché a za ten čas sa pri jej tvorbe vystriedalo viacero technikov, kameramanov a redaktorov. Za reportážami sme precestovali takmer celé Slovensko, a keď to bolo možné, nazreli sme aj za hranice.

 

RRR 0212 01

Pre začiatočníkov - Výroba kŕmidiel

 

Výroba kŕmidiel

 

Kŕmidlá na klasický lov na ťažko si môžete ľahko vyrobiť sami doma. V tomto článku vám opíšem návod na výrobu dvoch druhov kŕmidiel. Jedno kŕmidlo je celé olovené a druhé má rebrá z drôtu a koncové čiapočky z olova.

 

RRR 0212 02

Kaprárina - Aká si mi bola Krásna...

 

Aká si mi bola Krásna...

 

Určite už mnohí z nás zachytili správy o tom, ako sa pekné kúsky našej krajiny napríklad aj vďaka stavebnej činnosti menia na obytné zóny, priemyselné areály, zastavané plochy atď.. Žiaľ, musíme konštatovať, že aj nás rybárov takéto činnosti a zásahy neobchádzajú. Príklad, ktorý by sme vám v tomto zmysle chceli priblížiť sa týka jedného revíru, ktorý sme si obľúbili a kde sme zažili mnoho neopísateľných chvíľ strávených pri vode. Krásny revír s výstižným názvom Krásna...

 

RRR 0212 03

Kaprárina - V jednoduchosti je krása

 

V jednoduchosti je krása

 

RRR 0212 04

 

Ako každý kaprár, aj ja sa zaoberám témou koncových montáží. Je to pre mňa najdôležitejšia časť udice. Mnohokrát som sa „popálil", keď som používal pri mojich začiatkoch prehnané a prekombinované montáže. Postupom času som „dospel" a zistil, že na „najprimitívnejších" montážach mi ryba perfektne drží a 99% rýb úspešne zdolávam. A čo to 1%? To je podľa mňa zanedbateľná časť, pretože vždy sa tam vyskytne možnosť, že ryba nesprávne nasaje ponúkanú nástrahu, príp. zásek príde veľmi skoro.

Jednoduchá zimná kaprárina

 

Jednoduchá zimná kaprárina

 

Je koniec decembra, chladné dni, čas lovu je už veľmi obmedzený, takmer nikde už nie je povolená nonstopka, 5 dní v týždni som v škole, takže som veľmi rád, že môžem vybehnúť aspoň na niekoľko hodín k vode cez víkend. Počasie na piatok mi vychádza výborne, teplota od -5 do 0°C a ráno som sa dokonca zobudil do zasneženej bielej krajiny. Keďže si chcem dobre zachytať, vyberám si stojatú vodu, súkromný revír. Myslím si, že s boiliesom je už ťažké uspieť, keď chceme ísť k vode len na chvíľu, preto beriem krmivo a kŕmidlá, ale verný ostávam stále tiež boiliesu, ktorý budem používať na druhej udici.

 

RRR 0212 05

Pre začiatočníkov - Obaľovačka

 

Obaľovačka

 

Sedím vo svojom kresle a ako tak pozerám do kalendára a hlavne na dlhodobú predpoveď počasia, môžem s pokojným svedomím povedať, že ďalšiu sezónu máme tento rok za nami. Už nám neostáva nič iné ako bilancovať, pozerať sa na svoje zdolané ryby, ktoré sa podarili zvečniť na fotografiách, spomínať na prežité chvíle pri vode a vymieňať si skúsenosti s kamarátmi...

 

RRR 0212 06

Kaprárina - Tigrí orech trocha inak

 

Tigrí orech trocha inak

 

O účinnosti tejto nástrahy som sa presvedčil už neraz. U nás ho síce rybári, žiaľ, až tak často nepoužívajú a to je škoda. Preto chcem v tomto článku priblížiť ešte viac spôsobov, ako ho zatraktívniť a vyrobiť tým z neho ešte kvalitnejšie lákadlo pre ryby. Kapry milujú tigrí orech - je drobný, sladký a pekne chrumkavý. Pri všetkých svojich výhodách a kladoch má však aj zopár slabých stránok.

 

RRR 0212 07

Kaprárina - Vianočný kapor

 

Vianočný kapor

 

RRR 0212 08

 

Už pri návrate z poslednej výpravy vo Francúzsku na začiatku decembra 2011, som sa pohrával s myšlienkou splniť si svoj sen a stráviť Vianoce na rybách. Do prípadného odchodu by mi však ostávalo len 12 dní...

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje - VN Sĺňava

 

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje - VN Sĺňava

 

Ako ďalšiu zastávku pri putovaní po slovenských priehradách som si vybral VN Sĺňava. Myslím, že po Orave je to pre mňa ďalšia dosť veľká výzva. Hneď mi hlavou prebehla myšlienka - „nie je to tak dávno, čo bola Sĺňava vypustená"... od jej opätovného napustenia som poriadne nezaregistroval nejaké významnejšie úspechy kaprárov. Nakoľko sa už počasie začína zhoršovať a v noci sú už jemné mrazíky, vôbec ma to neodrádza a plánujem tu zostať cca 5-6 dní... Do tandemu sa ku mne pridáva Jožo, čo ma potešilo. Nie je totiž jednoduché nájsť si dobrého parťáka na viacdňovú výpravu, pretože nie každý vám „sadne"...

 

RRR 0212 09

Rybárske paragrafy

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0212 10

 

JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Dňa 5. 11. 2011 som sa vybral s priateľkou na ryby do revíru č. 3-2590-1-1 OR Biele Brehy. Už pri príchode ma zaujal kus papiera vloženého do obalu s uvedením, že tu bol vysadený kapor rybničný, aj so zákazom jeho lovu po určitú dobu. Proti tomu nič nemám i keď ten papier nemá rozmery 50x40 cm ako predpisuje vyhláška 185/2006. Ale čo ma zaráža, chýbala tam pečiatka, kto to nariadenie vydal, čiže MsO Martin. Inak to tam mohol dať hocikto. Počas lovu k nám prišiel člen RS a chcel nám zobrať rybárske doklady, ak okamžite neprestaneme loviť na ťažko, lebo sú tam nasadené kapry. Keď som sa ohradil, že v rybníku sú aj iné druhy rýb ako amury, liene, pleskáče, ktoré sa loviť môžu - odpovedal, že lovenie na tigrie orechy a kukuricu považuje za vyslovenú provokáciu. A ako mu zaručíme, že keď sa chytí kapor, tak si ho neprivlastníme. Keď som sa ohradil, že podľa trestno-právneho poriadku SR platí prezumpcia neviny, odpovedal, že on nič dokazovať nemusí. Tak sme museli udice nahodené na ťažko zbaliť. V telefonickom rozhovore mi predseda RS v Martine povedal, že uvedený príslušník konal správne a že vyhláška mu umožňuje zakázať takto loviť. Po dôkladnom preštudovaní vyhlášky 185/2006 a zákona 139 som našiel len v § 17 odsek 11 odkaz, ale nebolo tam nič o tom, že nemôžem loviť iné ryby na ťažko na rastlinné nástrahy. Preto vás prosím o odborné posúdenie veci, aby sa zabránilo v budúcnosti ďalším takýmto incidentom. V prílohe prikladám fotografie uvedenej dodatkovej tabule.

 

RRR 0212 10a

 

2. Môže Rada SRZ vydať pokyn, kde sa uvádza zákaz vjazdu motorovými vozidlami k VN Kráľová? RS totiž vyháňa rybárov a odvoláva sa na prípis, ktorý je uvedený v rybárskom poriadku. Sankcionujú rybárov za „neuposlúchnutie výzvy RS". Viem, že ste odpovedali na podobnú otázku, ale mňa zaujíma, či je rybár povinný to dodržiavať, keď tam nie sú zákazové značky a či je Rada SRZ oprávnená vydať takýto zákaz.

Je rozhodnuté, ceny sú rozdané!

 

Je rozhodnuté, ceny sú rozdané!


Zúčastnili ste sa aj vy Veľkej predplatiteľskej akcie? Súťažili ste o 15 atraktívnych cien? My už poznáme ich majiteľov! Ak chcete vedieť, či ste vyhrali, čítajte nové číslo RRR!!! Prvé tri najatraktívnejšie ceny a ich výhercov uverejňujeme aj na našom webe!

 

RRR 0212 11

Kaprárina - Merenye trocha inak

 

Merenye trocha inak

 

Medzi kaprármi sú Merenye pojmom. Toto 120 ha jazero s priemernou hĺbkou 2,5 m už vyskúšalo aj mnoho rybárov zo Slovenska. Je tu však aj jeden spoločný team zložený zo Slovákov i Maďarov, pre ktorých sú Merenye akousi domovskou stanicou. Ide o členov teamu Silver Baits, ktorý sídli v Maďarsku.

 

RRR 0212 12

Feeder … a ako to napichnúť? (Pšenica)

 

Feeder … a ako to napichnúť? (Pšenica)

 

RRR 0212 13

 

Pšenica určite nepatrí ku klasickým feedrovým nástrahám, ale uisťujem vás, že na ňu môžete nachytať mnoho kaprovitých rýb všetkých veľkostí...

Prívlač - Silvester na rybách

 

Silvester na rybách

 

Vianočné sviatky a Silvester každý trávi prevažne v kruhu rodiny a najbližších známych. Voľné dni sú príležitosťou dohnať domáce práce, ísť lyžovať, či vypadnúť niekam do prírody. A čo my rybári??? Väčšina už má odovzdané povolenky a teší sa na nastávajúcu sezónu. Tých najskalnejších však neodradí ani zima, zlé počasie a posledné dni v roku sa snažia dohnať uplynulú sezónu. Je 30.12. a mne zvoní telefón. Kamarát Martin mi položil jednoduchú otázku: „Čo robíš na Silvestra?"

 

RRR 0212 14

Prívlač - Putovanie za kráľovnou

 

Putovanie za kráľovnou

 

Prekrásna, majestátna, elegantná, zároveň opatrná, tajomná a vzácna od nepamäti nazývaná kráľovnou našich riek. Je to ryba, ktorú väčšina slovenských rybárov ešte nikdy nevidela a o jej ulovení radšej ani nehovorím. Je to pýcha našich riek, ktorú sme takmer vyhubili. Úlovok hlavátky je nesplnený sen väčšiny slovenských rybárov. Je veľa faktorov vplývajúcich na výskyt a úbohý stav hlavátky u nás. Počnúc kormoránom a končiac likvidáciou jej prirodzených biotopov. Aj napriek všetkým negatívam sa podarí pár šťastlivcom nejakú tú hlavátku uloviť. Som rád, že sa mi podarilo dať dohromady pár informácií a fotografií od priateľov, ktorým sa podarilo hlavátku uloviť.

 

RRR 0212 15

Prívlač - Mongolsko 2011, 4.časť

 

Mongolsko 2011 (4)

 

RRR 0212 16

 

Popoludní pokračujeme v love. Zdá sa však, že ryby už nereagujú. Rozhodujem sa vyskúšať bezlopatkový Warrior od Salma. Na konci pláne mám silný záber. Ryba vyskakuje nad vodu. Odhadujeme ju na 110 - 115 cm. Robí prudký výpad dolu prúdom. Skôr, ako stačím povoliť cievku, šnúra praská a ryba uniká. Nemôžem tomu uveriť. Musela sa o niečo predrať.

Na aktuálnu tému - www.rybarovraj.sk

 

www.rybarovraj.sk

 

Pred rokom sme vám predstavili internetový obchod Rybárov raj. E-shop, na ktorom sa dá nájsť takmer všetko. Od háčikov, bižutérie, cez prúty až po člny a motory. Je veľmi pohodlné a výhodné, keď si na jednom mieste nájdeme to, čo práve potrebujeme. A navyše si to môžeme prezrieť vďaka vyspelej technike aj z rôznych uhlov. A veľa zákazníkov to aj využíva. To, ako sa v internetovom obchode Rybárov raj za rok pokročilo sme sa opýtali vedúceho predajne RRR Ľubomíra Mokrého.

 

RRR 0212 17

Pod vodnou hladinou... Ťažkoodenci v pancieri

 

 

Ťažkoodenci v pancieri

 

RRR 0212 18

 

Pamätám si časy, keď boli takmer v každom potoku či jazierku. Dokonca aj to, že ako malý som ich na prechádzke s otcom objavil v známom bratislavskom Štrkovci. Časom sa akoby vytratili a moje stretnutia s rakmi začali rednúť. V posledných rokoch sa s nimi stretávam chvalabohu častejšie.

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Iron Blue Dun

 

Iron Blue Dun

 

Oceľová podenka je veľmi známa suchá muška. Niektorí muškári ju viažu ako nymfu či dokonca jig. Ja ju viažem najčastejšie ako suchú mušku. Používam ju v menších veľkostiach od čísla 14 do 18. Chytám na ňu najmä za slnečného počasia v mesiacoch jún a júl. Dobre sa mi osvedčila aj vo večerných hodinách. Medzi najčastejšie úlovky patrí lipeň tymiánový a pstruh potočný. Prajem vám veľa úspechov s touto nenahraditeľnou krásavicou.

 

RRR 0212 19

Viazanie umelých mušiek - Hnedý zonker

 

Hnedý Zonker

 

RRR 0212 20

 

Tento vzor strímra je vhodný na lov potočáka v dravých riekach. K činkovým očiam môžeme doplniť do telíčka aj olovený drôt, aby sme pri chytaní v silných a hlbších prúdoch dostali strímer ku dnu. Odskúšaný je na Váhu a bočných potokoch.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 2. 2012 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov. Okrem toho sú všetky hlasovacie kupóny zaradené do žrebovania a traja z vás, ktorí poslali svoj hlas pre niektorý z úlovkov získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2012 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny hráte vo februári 2012!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12