Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, január 2012

titulka 0112

Kaprárina - Zomrel kráľ, nech žije kráľ!, 2. časť

 

Zomrel kráľ, nech žije kráľ!, 2. časť

 

Z čiernych myšlienok ma okamžite dostáva záber, ktorý prišiel po 15.00 h. Signalizátor na ľavej udici iba jemne pípa a swinger poskakuje ako pri zábere od malej ryby alebo amura. Zdvíham udicu a cítim, že ryba visí vo vodných trávach.

 

RRR 0112 01

Kaprárina - 6 dní a 6 francúzskych nocí

 

6 dní a 6 francúzskych nocí

 

Je december a u nás na Slovensku sa už rybárska sezóna definitívne skončila. Do jari je ďaleko, a tak ako každý rok prichádza plánovaná výprava do Francúzska. Termín odchodu niekoľkokrát prekladáme a nakoniec odchádzame 28. novembra 2011. Čaká nás dlhá viac ako 1500 km cesta na jazero, kde sme ešte nechytali. Na výpravu sa vyberáme v trojici s Petrom a Janom. Dodávka je naložená na maximum a my sa vydávame na cestu...

 

RRR 0112 02

Kaprárina - Bolsena

 

Bolsena

 

RRR 0112 03

 

Rád lovím na veľkých jazerách a výprava na obrovskú Bolsenu bola roky v mojich plánoch ako nesplnená. Vždy som ju plánoval na koniec roka a prvotná chuť zo začiatku sezóny ma vždy po dlhých výpravách prešla. Priebežne som sledoval úlovky, ktoré vydávala táto voda a ako sa darilo mojim talianskym priateľom. Môžem povedať, že sa im darilo a úprimne som im závidel ich mohutné a dlhé kapry „italské torpéda" ulovené práve tam. V mnohom mi pomohli a poradili, ale vedel som, že pri samotnom love sa musím spoľahnúť len na seba a na tak veľkej vodnej ploche sú aj zaručené informácie často bezcenné. Až správa, že preteky WORLD CARP CLASSIC 2012 sa budú konať práve na tomto jazere, urýchlila moje plány. Chcel som ho navštíviť ešte pred pretekmi.

Kaprárina - Rybárčenie na snehu

 

Rybárčenie na snehu

 

Globálne otepľovanie začalo ovplyvňovať aj nás rybárov. Nevyspytateľné počasie znižuje šance na úlovok a príležitostí zachytať si na snehu stále ubúda. Mrzí ma to, pretože ja si sneh pri rybárčení užívam. Možno preto, že mi vyhovuje dramatická zmena podmienok, ktoré so sebou zima prináša. Poslednú príležitosť zachytať si na snehu som mal pred niekoľkými rokmi na Cassiene. Okolitá krajina so zasneženými vrcholmi v pozadí pripomínala rozprávkové ľadové kráľovstvo...

 

RRR 0112 04

Kaprárina - „The Wild Life" Sarrebourg, 2. časť

 

„The Wild Life" Sarrebourg, 2. časť

 

RRR 0112 05

 

Chytajú sa tu aj kapry nad 20 kg, ulovilo sa aj zopár exemplárov s hmotnosťou nad 30 kg. V mestečku Nancy je dokonca vypreparovaný kapor ulovený do sietí v roku 1990, ktorý vážil viac ako 35 kg.

Kaprárina - Nahadzovanie na veľké vzdialenosti, 2. časť

 

Nahadzovanie na veľké vzdialenosti, 2 časť

 

RRR 0112 06

 

V minulom čísle som vám opísal, aké náčinie použiť na nahadzovanie do veľkých vzdialeností. Teraz sa už pripravíme na samotný náhod. Uistíme sa, či máme dostatočne zatiahnutú cievku. Pri jej prípadnom pootočení pri náhode by došlo k zníženiu vzdialenosti hodu, v horšom prípade poraneniu bruška na prste.

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

 

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

 

...po chvíľke sa po prvýkrát ukazuje na hladine a je mi jasné, že ide o krásneho lysca, ktorému odhadujem hmotnosť viac ako 10 kg. Je to prvý krajší kapor, ktorého som videl na tejto priehrade. Ostal som doslova unesený bojovnosťou tejto zdravej ryby. Odkedy sa nám kapor prvýkrát ukázal na hladine, ubehlo už ďalších päť minút. Je úžasné sledovať takýto boj v krásnej a hlavne čistej vode, kde je viditeľnosť niekoľko metrov.

 

RRR 0112 07

Stretnutie na Balatone

 

Stretnutie na Balatone

 

RRR 0112 08

 

Súčasný celosvetový trh sa neustále mení. Ako sa hovorí, zmena je život. A to platí aj pre rybárske odvetvie. Našťastie zmeny nám prinášajú aj pozitíva. Ako príklad môžeme použiť značky Daiwa a Cormoran, ktoré ako jedny z prvých zareagovali na potrebu zmeny v spôsobe obchodovania s ich produktami. Opustili spôsob regionálneho zastúpenia na Slovensku a zaviedli systém priameho zásobovania maloobchodných predajní priamo z nemeckej centrály.

Rybárske paragrafy

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových

a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0112 09

 

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Rybárska verejnosť už vie, že bola vypustená VN Kráľová v októbri tohto roku. S ohľadom na to, že je to z hľadiska rybárskeho revíru veľmi významná voda pre SRZ a boli tam použité nemalé finančné prostriedky na zarybnenie a pod., pýtame sa: „Čo vyplýva príslušným rybárskym strážam (sú pravdepodobne 4 - RS Galanta, Šaľa, Sereď a Šoporňa) zo zákona, aby všetko prebehlo hladko, bez pytliackych zásahov a s dodržaním absolútneho zákazu lovu rýb na revíri 4930 a 4380? Vyplýva RS zo zákona podstatne zvýšiť ostražitosť a posilniť, či zhustiť hliadky v tomto čase voči pytliakom? Nemali by aj členovia SRZ zorganizovať prenášanie uviaznutých rýb v jamách a plytčinách do hlavného toku?" Zostane tam totiž veľa rýb a tie budú určite lákadlom ich ukradnúť! A to nehovorím o uviaznutom tohtoročnom plôdiku zubáča, šťuky, kapra, lieňa a iných hospodársky dôležitých druhov rýb. Voda v jamkách totiž klesne, vyschne a ryby tam uhynú!

2. Ulovil som sumca. Porušil som predpisy tým, že som ho neprechovával podľa zákona. Mal som ho uviazaného na lane. RS mi za toto odobrala povolenie. Sumca som mal riadne zapísaného. Nemal som v úmysle ho usmrtiť a kontrolný orgán trval na tom, že ho musím pustiť alebo usmrtiť. Preto som ho pustil. Mali právo odo mňa žiadať pustenie ryby po odobratí povolenia, keď som ho nemal ako inak uchovávať?

3. S ohľadom na to, že sme sa dostali do obdobia, keď môžeme na lipových vodách používať prívlačové prúty, dovoľuje nám to Zbierka zákonov č. 139/2002 § 15 bod d). Ale Rada SRZ vydala uznesenie vydané v júli r. 2002 - Z-15 „Lov v lipňových vodách". Na základe uznesenia Rady SRZ č.84/02 je v lipňových vodách v čase od 1. 11. do 31. 12. možný lov na prívlač len pre držiteľov hlavátkových povolení.

a) Môže dať Rada SRZ takéto uznesenie, kde dopĺňa zákon a kde mení jeho podstatu?

b) Môžem loviť pstruha dúhového na prívlač v lipňových revíroch, kde mám zapísanú vychádzku v lipňovej povolenke?

c) Môžem loviť pstruha dúhového na prívlač v lipňových revíroch s lipňovou povolenkou, kde mám zapísanú vychádzku a som držiteľom hlavátkovej povolenky, kde nemám zapísanú vychádzku, lebo chcem loviť pstruha dúhového a nie hlavátku?

d) Môže mi RS dať nejaký zápis alebo disciplinárna komisia nejaký postih?

Dodatok k tej prívlači na p.d. udica cca 250 cm, vrhania záťaž do cca 60 g, vlasec cca 0,18 mm, nástraha do 5 cm.

Na aktuálnu tému - Vlasce


Vlasce

 

Téma medzi nami rybármi tak často preberaná. Vedú sa neustále diskusie o tom, ktorý vlasec či šnúra sú tie najlepšie. No pri dnešnej ponuke, akú momentálne vídam v našich obchodoch je asi táto téma pomaly neriešiteľná. Na trh sa dostávajú stále nové a nové značky, výrobcovia. Preč sú časy, keď v obchode boli štyri druhy silónov. V poslednom čase je populárny fluorokarbón či splietaná šnúra...

 

RRR 0112 10

Feeder ... a ako to napichnúť? - Zemiaky

 

Feeder ... a ako to napichnúť? - Zemiaky

 

Zemiaky boli v minulosti frekventovanou a obľúbenou nástrahou pri klasickej položenej a tiež pri položenej s plavákom pri love na krátke vzdialenosti. Prečo?

 

RRR 0112 11

Na aktuálnu tému - Otroci alebo tyrani?

 

Otroci alebo tyrani?

 

Aj keď ide pre niektorých o hrôzostrašný a rozporuplný názov, tak vás môžem ubezpečiť, že vo svojej úvahe sa nebudem zamýšľať nad ničím iným, ako nad správaním a činnosťou ľudí, ktorí sú jednými z nás. Rybári, otcovia rodín, ľudia z rôznych vrstiev. Presne ako my, obyčajní rybári. A predsa sa od nás niečím líšia a to sú ich právomoci, ktoré im udelil zákon ako členom rybárskej stráže.

 

RRR 0112 12

Prívlač - Januárové potulky

 

Januárové potulky

 

RRR 0112 13

 

Nesmierne krátke dni, často zima zaliezajúca popod nechty a ešte stále možnosť prívlače. Je tu zima ako má byť a na riekach je vodná hladina voľná. Prečo si neurobiť vychádzku k vode a troška vyskúšať šťastie pri love rýb na prívlač?

Prívlač - Tuning voblerov

 

Tuning voblerov

 

Vobler je jednou z najpoužívanejších prívlačových nástrah. Konštrukcia tejto nástrahy je na pohľad jednoduchá, telíčko v tvare rybky väčšinou ukončené lopatkou. Samotný pohyb voblera ovplyvňuje viacero faktorov. Keď je nástraha funkčná, tak nás tieto veci vôbec nemusia trápiť a asi ani netrápia.

 

RRR 0112 14

Prívlač - Mongolsko 2011, 3.časť

 

Mongolsko 2011, 3.časť

 

Prichádza Michal s kamerou a ryba nám opäť predvádza nádherné výskoky a prudké výpady. Tak takýto súboj som nečakal. To je to, prečo som cestoval tisíce kilometrov. Asi v polovici toku ryba zaľahne na dno a mám čo robiť, aby som ju opäť zdvihol...

 

RRR 0112 15

Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad (3)

 

Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad (3)

 

Voda, ktorá je z priehrady vypustená so sebou odnáša aj to najcennejšie a to prirodzenú potravu, ktorej je práve na jar a na jeseň najviac. Náhla zmena prostredia a rozsiahla výmena vody môže spôsobiť, že sa naruší kolobeh vývoja prirodzenej potravy a ryba ostane niekoľko dní alebo týždňov bez prísunu jedla. Po tomto období však nastane veľký vzostup planktónu, pretože nová voda so sebou prinesie aj nové živiny, ktoré slúžia ako potrava pre planktón.

 

RRR 0112 16

Pod vodnou hladinou - Poddaní jej veličenstva hlavátky


Poddaní jej veličenstva hlavátky

 

RRR 0112 17

 

Nie, nečakajte Veličenstvo hlavátku! Bohužiaľ... Tento sen nosím vo svojej hlave už od nepamäti. Naň však treba dozrieť. Tak trpezlivo čakám. Publikovateľný záber hlavátky môže byť výsledkom aj ročného snaženia. Verte či nie, ale poznám u nás iba jedného človeka, ktorý sa môže pochváliť skutočne dobrými zábermi hlavátky. Že trpezlivosť ruže prináša? Niečo na tom bude. Ale na jedno sa môžete spoľahnúť - ak sa mi podarí túto najväčšiu lososovitú rybu zvečniť, budete prví, ktorí uvidia podvodné zábery „jej veličenstva". Iba dúfam, že dovtedy budú v našich riekach ešte nejaké hlavátky. Musím sa poponáhľať...

Prívlač - Nie je vobler ako vobler...

 

Nie je vobler ako vobler...

 

Prívlačujete? Aj vám sa stalo, že osvedčený vobler neviete nikde nájsť a kúpiť? Často na pultoch predajní chýbajú práve tie najlepšie voblery. Poviem vám úprimne, triafa ma šľak, keď si niekto v obchode pýta „rapalku" a ukazuje na vobler úplne inej značky. A toľko článkov o vobleroch už bolo...

 

RRR 0112 18

Muškárina - Moje začiatky

 

Moje začiatky


Ako každého viazača, boli aj moje začiatky veľmi zložité. Zorientovať sa v toľkých viazacích materiáloch a pomôckach bolo priam nemožné. Napriek tomu, pokiaľ to človeka baví, skôr či neskôr sa to určite naučí.

 

RRR 0112 19

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Red Spinner


Red Spinner

 

RRR 0112 20

 

Dnes si uviažeme podľa knihy od p. Kurnocika malý strímer. Keďže p. Kurnocik ho viazal na dvojháčik, nebudeme to meniť. Tento strímer je určený na lov pstruha v podhorských riekach. Napodobňuje plôdik rybky a červené telíčko pôsobí ako dráždidlo. Pôvodne bol viazaný s čírim korálikom, ktorý znázorňoval oči. Ja radšej použijem pierka z Jungle Coock a namiesto lametky drôtik, ktorý má dlhšiu životnosť.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

Súťaž pre každého!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 1. 2012 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov. Všetky zaslané hlasovacie lístky s kupónmi sú zaradené do žrebovania a traja odosielatelia získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

 

Hlavnú cenu na konci roka 2012, sadu bezdrôtových signalizátorov 3+1, 3 swingre a kvalitný tripod získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Ceny do súťaže venovala spoločnosť Esox Bratislava.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

P63 ceny

 

Hlavná výhra 2011 pozná svojho majiteľa!


Výhercovi stačilo na celkové víťazstvo v roku 2011 62 hlasov! Prekonajte to a hlavnú cenu v roku 2012 vyhrajte práve vy!

Za najväčší počet čitateľských hlasov (62) v roku 2011 získava hlavnú cenu - 2 ks navijakov TICA ABYSS v hodnote 248 € Dalibor Meleg z Trnovca nad Váhom za svoj úlovok kapra 105 cm a 26 kg. Úlovok bol uverejnený v RRR č. 8/2011.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12