Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, december 2011

titulka 1211

Kaprárina - Zomrel kráľ, nech žije kráľ!

 

 Zomrel kráľ, nech žije kráľ - článok od Petra Hofierku, 

 

RRR 1211 01

Kaprárina - Čo záber, to obor, 2. časť


Čo záber, to obor, 2. časť

 

Týždeň po pretekoch som vyrazil opäť do Francúzska. Po príchode k jazeru stretávam francúzskeho kamaráta, ktorý tam lovil 7 dní a podarilo sa mu uloviť 17 kaprov - z toho 6 nad 20 kg. Kamarát Johnny spolupracovník firmy Jet Fish sa hneď pochváli, že kapry ulovil na boilies Biosquid + oliheň - scopex. Lovili sme kúsok od seba na denných úsekoch a dva večery za sebou ma Johnny volal, aby som mu prišiel odfotografovať kaprov. Prvý vážil 21 a druhý 23 kg. Po týchto dvoch dňoch Johnny končí s lovom a odchádza pracovať. Prenecháva mi svoju loď, ktorú si pár hodín upravujem, vybaví mi potrebné povolenia a začínam loviť na vytipovaných miestach. Podujal som sa na náročný lov.

 

RRR 1211 02

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

 

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

 

Pri poslednej výprave na Kráľovú sa mi už v hlave črtá myšlienka, čo ďalej, kam ísť chytať tentoraz, ktorú slovenskú vodu vyskúšať. Už dosť dlhý čas sa málo hovorí o Oravskej priehrade. V dávnejších časoch veľmi ospevovaná nádrž na severe Slovenska, ktorú vychvaľovali nielen kaprári, ale aj prívlačiari. Po niekoľkoročných nájazdoch poľských susedov a tiež aj našich raubírov dopadla táto voda ako dopadla.

 

RRR 1211 03

Kaprárina - Jesenná mizéria

 

Jesenná mizéria

 

Čoraz častejšie sa tento rok stretávam s negatívnymi názormi a sťažnosťami na túto sezónu, vraj bola slabá aktivita rýb a podobné veci. Rybári presedeli hodiny pri vode bez záberu, či na zväzových alebo súkromných vodách, kde nie sú na to veľmi zvyknutí. Priznám sa, že ja som tieto problémy túto sezónu nemal. Mám za sebou úspešnú jar i leto, môžem dokonca povedať, že to bola asi moja zatiaľ najúspešnejšia sezóna. Problémy však prišli v túto jeseň...

 

RRR 1211 04

Kaprárina - Nahadzovanie na veľké vzdialenosti

 

Nahadzovanie na veľké vzdialenosti

 

Ako som v minulom čísle avizoval, dnes sa pokúsim vysvetliť, ako správne nahadzovať. Často totiž stretávam rybárov, ktorí sa pokúšajú dostať svoje montáže do čo najväčších vzdialeností, alebo sa len jednoducho nevedia trafiť na požadované miesto. Keď ich však sledujem, pri samotnom náhode robia veľmi veľa chýb.

 

RRR 1211 05

Kaprárina - Pochopme sami seba

 

Pochopme sami seba

 

Prebúdzam sa do ďalšieho hmlistého rána. Na bivaku počujem zreteľný šuchot padajúceho lístia, všade dookola panuje neskutočný pokoj a ticho. Hladinu jazera zahaľuje hmla, ktorá sa dá doslova krájať. Kladiem si tisíc otázok, či som všetko urobil tak, ako som chcel.

 

RRR 1211 06

Kaprárina - Jesenná rieka plná záhad

 

Jesenná rieka plná záhad

 

Lov kaprov v jesenných mesiacoch obľubujem najmä na jednej slovenskej rieke, ktorá je mojou „srdcovkou". Lovím na nej už takmer 10 rokov, ale ešte stále ju spoznávam a každú výpravu mi prichystá niečo nové. Mnohokrát som sa presvedčil o pravidle "čo funguje dnes, nemusí fungovať zajtra".

 

RRR 1211 07

Kaprárina - „The Wild Life" Sarrebourg


„The Wild Life" Sarrebourg

 

Písal sa rok 2004, keď som prvý raz zavítal do oblasti medzi riekami Rýn a Mosela. Mojím hlavným cieľom bolo preskúmať túto časť nemeckej a francúzskej zeme. Nie je to až tak ďaleko od mojej republiky a podmienky pre rast kapra sú tam ideálne. Navyše je tu mapa plná jezier, riek, kanálov, slepých ramien riek, rybníkov a pieskovní! Nebolo jednoduché začať...

 

RRR 1211 08

Rybárske paragrafy - odpovede na vaše otázky

 

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1211 09

 

JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovnú otázku:

Na Slovensku je to tak! V septembri som sa zúčastnil týždňovej rybačky na VN Kráľová. Už z počutia mi bolo jasné, že ide o priehradu, kde je veľa rôznych obmedzení a zákazov, ale neodradilo ma to. Už z príchodu sa začal hrnúť problém za problémom. Už pri vjazde na ochranný val okolo priehrady som si všimol na kolene zbúchanú značku zákaz vjazdu (viď. foto č. 1), ktorá nespĺňa ani rozmer dopravného značenia. Chcem sa opýtať kompetentných, je to adekvátna a hlavne typizovaná dopravná značka, ktorá sa môže používať na pozemných komunikáciách a je záväzná pre účastníkov cestnej premávky? Nemala by mať náhodou určitý rozmer a tvar, taktiež aj farebné vyhotovenie? Ďalší problém nastal pri príchode na korunu hrádze, či skôr valu. Je naozaj taký veľký problém, keď si večer rybár vyvezie auto na tento val za účelom ochrany svojho súkromného majetku? Všetci dobre vieme, ako sa kradne na tejto priehrade a, bohužiaľ, polícii sa veľmi nedarí objasňovať tieto prípady. A nejde len o vykrádanie áut, ale aj kradnutie rôznych častí napr. kolies. Je oprávnený člen rybárskej stráže kontrolovať vozidlo odstavené na vrchu valu a je oprávnený disciplinárne riešiť takýto priestupok? Nie je to len v právomoci štátnej polície? Majú členovia RS oprávnenie sa presúvať po vale za účelom kontroly? Neporušujú zákon aj oni? Nakoľko v zákone sa nikde nespomína žiadna výnimka a ani nič podobné, môže ma postihovať, keď sám porušuje zákon? Ďalej by ma zaujímalo, či motorové vozidlá civilných ľudí, nie rybárov, nenarúšajú tento val? Dennodenne sa tadiaľto preháňa X-áut, čo môžete vidieť na foto č. 2, 3, 4 a 5. Nemajú problém sa autom presúvať po celej dĺžke valu a bez postihu. Ďalšou kategóriou sú domáci rybári. Členovia, ktorí sú združení v miestnej organizácii, majú nejakú výnimku? Môžu svoje autá nechávať počas rybačky na tomto problémovom vale bez postihu? Aj keď ide okolo RS, pozdravia sa a maximálne im dohovoria a celá vec je vybavená. Je toto adekvátny prístup? Majú iné povolenie na rybolov ako ostatní členovia SRZ? Na základe tohto by som sa chcel obrátiť aj na p. JUDr. Polakoviča, či by vedel odpovedať na moje otázky.

Prívlač - Zubáče kontra Kráľová


Zubáče kontra Kráľová

 

Vypúšťali VN Kráľová. Tento revír nie je môj „naj", ale zaujímajú ma toky vedúce od nej. Pre mňa sú to revíry Váh, Vážsky Dunaj, Malý Dunaj a, samozrejme, aj Dunaj. V minulom čísle padlo niekoľko obáv z toho, čo bude, keď sa vypustí. Ako to bude s rybami? Táto otázka bola najaktuálnejšia. V jednom z príspevkov dokonca čitateľ upokojoval verejnosť tým, že ryby ostanú, pretože im bude umožnené plávať hore prúdom Váhu až po Sĺňavu. Nechcem byť škodoradostný, ale jedno som vedel takmer isto - kaprovité ryby budú plávať proti prúdu, ale zubáče a niektoré ostatné ostriežovité ryby, tie pôjdu 100%-tne dole prúdom.

 

RRR 1211 10

Majstrovstvá sveta v LRU feeder – Taliansko 2011, 2. časť


Majstrovstvá sveta v LRU feeder – Taliansko 2011, 2. časť

 

Počas prípravy prichádza čas kontroly krmiva a živej nástrahy, kde sa kontrolóri majú problém dostať k vedrám našich pretekárov, pretože ich atakujú vedúci iných tímov, aby zistili, čo všetko ideme používať cez preteky. Pri meraní sa nič nedá skrývať, preto je to jedinečná možnosť, ako odhaliť skryté tajomstvá...

 

RRR 1211 11

Feeder ... a ako to napichnúť? - Rosáky


Feeder ... a ako to napichnúť? - Rosáky


Rosák je tou najprirodzenejšou nástrahou, akú môžete pri love rýb použiť. Určite mi nebudete oponovať, ak budem tvrdiť, že poriadny, živo sa krútiaci rosák je veľmi dobrým lákadlom nielen na väčšie ryby, ale aj na tie maličké, ktoré si chcú z neho odtrhnúť aspoň kúsok.

 

RRR 1211 12

Vianočná prívlač

 

Vianočná prívlač

 

Tohoročná rybárska sezóna sa nezadržateľne blíži ku koncu. Celá príroda je zahalená do zimného šera. Brehy riek a jazier sú takmer ľudoprázdne. Rybačke sa v tomto mesiaci venuje naozaj iba tých pár skalných. Voda je v tomto mesiaci už väčšinou dosť studená a priamo úmerne s teplotou klesá aj aktivita rýb. S klesajúcou teplotou vody sa aj pod vodou všetko spomaľuje. Ryby sú studenokrvné živočíchy a pri nízkej teplote vody sa spomaľujú ich životné funkcie. Pohybujú sa minimálne alebo oveľa pomalšie, žerú málo a potravu trávia niekoľkonásobne dlhšie ako v lete. Väčšina života v riekach sa odohráva na zimoviskách alebo v ich bezprostrednom okolí.

 

RRR 1211 13

Na aktuálnu tému - Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad, 2. časť


Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad, 2. časť

 

Ale čo ak ryba prežije silný tlak vody a podarí sa jej uniknúť len s poranením? V tom prípade mala šťastie, ale ozajstný boj ju ešte len čaká. Poškodenie slizovej vrstvy, ktorá pôsobí ako jedna z imunitných bariér, je otvorená brána pre rôzne druhy plesní a parazitov. Navyše, ak je ryba poranená, tak to dravá ryba jednoducho vycíti za pomoci svojho šiesteho zmyslu - bočnej čiary. Táto sústava kanálikov analyzuje všetky pohyby a vzruchy vo vode. Poranenú rybu okamžite vyhodnotí ako korisť.

 

RRR 1211 14

Prívlač - Mongolsko 2011, 2.časť


Mongolsko 2011, 2. časť

 

Zo začiatku máme problém s vedením raftu. Dostali sme totiž 3 veslá. Jedno som si zobral ja, druhé David a tretie si nechal Bacuch - náš mongolský sprievodca. Kým sme však pochopili jeho pokyny, podarilo sa nám nabehnúť na pár balvanov vo vode.

 

RRR 1211 15

Veľká predplatiteľská akcia - VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!

 

Súťaž o 15 cien! VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!

 

Predplaťte si časopis a automaticky budete zaradení do tejto súťaže!

To všetko iba za 18,59 €!

(V stánku zaplatíte za 12 čísel 22,32 € - predplatením ušetríte 3,73 €!)

Čo dostanete za 18,59 €:

- 12 čísel časopisu za cenu 10-tich

- 10%-tnú zľavu:

- na všetky nákupy v našej predajni RRR na Veľkonecpalskej 17 v Prievidzi - počas celého roka 2012*

- na všetky nákupy v našich internetových predajniach rybárskych potrieb na www.shop.rrr.sk*, www.rybarovrajsk* a www.pinewoodsk.sk*

- na všetky telefonické objednávky - tel.: 046/542 19 12, 0905 890 275

- možnosť vyhrať niektorú z 15-tich cien

- každý mesiac možnosť vyhrať voľný nákup rybárskych potrieb v hodnote 34 € v predajni RRR

- každý mesiac nové číslo kvalitného rybárskeho čítania

- časopis dostanete zabalený vo fólii priamo do vašej poštovej schránky

 

Táto akcia platí pre všetkých, teda nových aj verných predplatiteľov. Tým, ktorí už časopis majú predplatený, predĺžime predplatné o 12 čísel.

UŠETRITE ČAS A PENIAZE!

Časopis si môžete predplatiť Poštovým poukazom na adresu - 2. trieda PODAJ, ktorý nájdete v tomto časopise, príp. na pošte. Ak si chcete časopis predplatiť prostredníctvom bankového prevodu, kontaktujte nás na našej e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a my vám obratom mailom zašleme číslo nášho účtu a variabilný symbol vašej platby. Bližšie info aj na tel.: 046/542 19 12.

Akcia platí do 31. 12. 2011!

 

RRR predplatne

Na aktuálnu tému - Spln Mesiaca


Spln Mesiaca

 

Poľovníci sa z neho tešia na posiedke pri love vysokej zveri, my rybári však z neho radosť nemáme, najmä keď osvetľuje hladinu jazier, priehrad a riek...

 

RRR 1211 16

Pod vodnou hladinou - Pár sekúnd pred smrťou


Pár sekúnd pred smrťou

 

Za oknom poletuje drobný sneh. Rok ubehol ako voda. Opäť tu máme Vianoce. V chaose predvianočného zhonu, ktorý mimochodom nenávidím, vybavil som si v pamäti jeden takmer neskutočný zážitok. Odohral sa na rozhraní októbra a novembra. Leto bolo už ďalekou minulosťou. Na tento deň padla dovolenka. Pekne krásne som ubzikol v posledný pracovný deň do tichých vôd dunajských ramien. Tam, kde niet žiadneho stresu, chaosu, nervóznych zbohatlíkov na offroadoch, ktorí majú pocit, že sú nadľudia s ohľadom na ich majetok. Táto civilizácia sa postupne rúti do záhuby. Pozitívny začiatok, že? Ale poďme k veci. Rameno Dunaja, ku ktorému som sa dostal bolo v tom období čisté ako sklo. Veď už bolo na čase...

 

RRR 1211 17

Sumčiarina - Riečny lov sumcov


Riečny lov sumcov


Dnes sa budem venovať môjmu najobľúbenejšiemu spôsobu lovu sumca - na riekach. Mám rovnako rád malé riečky, aj veľké rieky, pomaly či prudko tečúce úseky. Proste rieky sú TOP, kde rád lovím. Možno je to rozmanitosťou riek, na ktorých lovím. Každá je iná a každá si vyžaduje iný prístup. Na rieke môžem využiť všetky známe spôsoby lovu - aktívne aj pasívne.

 

RRR 1211 18

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Ružový jig


Ružový jig


Dnes si naviažeme mušku s názvom jig. Používame ich ako koncové mušky. Majú tungstenové hlavičky, čiže sú ťažké a slúžia nám na stiahnutie prívesných mušiek ku dnu. Jigové háčiky majú očko skrivené smerom dole. Po dne rieky idú opačne. Čiže háčik smeruje dohora a tým dosiahneme menšie percento zachytenia.

 

RRR 1211 19

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Mäsiarka


Mäsiarka (Blue Bottle)

 

Ďalšou muchou, ktorú si uviažeme podľa p. Kurnocika bude veľmi známa každému, nielen muškárovi. Ako chlapec si pamätám, že zabudnúť na ulovenú rybu a nechať ju na brehu čo i len polhodinu, bolo veľkou chybou. Najmä za pekného letného dňa mäsiarky nakládli do papuľky a popod plutvy vajíčka. Takže ich výskyt okolo vody je veľký. Mäsiarka je vhodná na lov jalca a aj pstruha potočného. Ešte aj v súčasnosti sú niektoré materiály, ktoré sa ťažko nahrádzajú umelou napodobeninou. Jedným z nich je bez pochyby aj pávie pero, ktoré aj dnes bude hlavným materiálom pri viazaní.

 

RRR 1211 20

Vaše úlovky – pozor! Posledná šanca určiť celoročného víťaza!!!


Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Kupón pošlite do 15. 12. 2011 na adresu: Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2011 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny hráte v decembri!

 

P63 ceny

SÚŤAŽ – Správne odpovede = zájazd do Nórska!


Vystrihnite súťažný kupón „Rybačka v Nórsku" a spolu s odpoveďami na 4 otázky ho pošlite na adresu:

Ryby rybky rybičky, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza,

najneskôr do 15. 12. 2011. Meno výhercu uverejníme v našom časopise v januári 2012.

 

A tu sú otázky pre súťažiacich:

1. Vymenujte aspoň dva druhy tresky, ktorá sa dá uloviť v Nórsku.

2. Aká je najväčšia platesovitá ryba, ktorá sa dá uloviť v Nórsku?

3. Patrí morský mieň medzi treskovité ryby?

4. Poznáte webovú stránku www.rybarcina.sk? Ak áno, čo ponúka?

 

sutazny kupon

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12