Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, november 2011

titulka 1111

Obsah novembrového čísla

Nové číslo časopisu RRR v predaji už 29. októbra 2011


P04 obsah cisla

Kaprárina - Moderné štrkoviská

Moderné štrkoviská

Kaprárina nabrala za posledných pár rokov neskutočné tempo. Každým rokom sa na trhu objavujú veľké množstvá noviniek, či už to súvisí s kŕmením, nástrahami, bižutériou a v neposlednom rade samotnými spôsobmi lovu. Je na zamyslenie, ako sa vôbec tomuto všetkému dokáže kapor brániť. Zdalo by sa, že nemá takmer žiadnu šancu. Má a myslím, že sa bráni úspešne...

 

RRR 1111 01

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

Mega tour za slovenskými kaprami pokračuje

Naša návšteva Kráľovej pokračuje... Plný elánu nasadám do člna, pokladám montáž presne na to isté miesto a prihadzujem pár hrstí gulí. Do rána sa však už nič nedeje. Deň ubehol ako voda vo Váhu, zase bez záberu a navyše postupne začína fúkať severozápadný vietor, no už v znesiteľnej miere.

 

RRR 1111 02

Stopovanie kaprov na malých vodných plochách

Stopovanie kaprov na malých vodných plochách

Často sa stretávam s rôznymi názormi rybárov, ktorí tvrdia, že ryba niekedy berie, inokedy zase nie. Chodia si chytať stále to svoje, na to isté miesto a tým istým spôsobom. Vôbec sa však nezamýšľajú nad tým, či by z času na čas nebolo dobré niečo zmeniť.

 

RRR 1111 03

Kaprárina - Čo záber, to obor

Čo záber, to obor

Už dva týždne pred pretekmi WCC som odcestoval do Francúzska. Pred odchodom som ešte vôbec netušil, na ktorom z vytipovaných jazier budem vôbec loviť. Aj keď lovím len na obrovských priehradách, s voľnými miestami na lov je tam vždy problém. Tisíc a viac hektárové jazerá, ktoré navštevujem, majú vyčlenené len krátke úseky pre nočný lov a to väčšinou v najhorších miestach pre dané obdobie. Nachádza sa v nich iba zopár miest, ktoré sú aj tak nonstop obsadené. Prísť a objaviť voľné miesto na rybolov tak, aby spĺňalo aspoň trocha vlastnej predstavy, je zázrak...

 

RRR 1111 04

Kaprárina - Odľahčená nástraha

Odľahčená nástraha

K používaniu montáže, ktorú by som vám týmto chcel predstaviť, ma viedli siahodlhé debaty a úvahy, ktoré určite všetci poznáte. Išlo teda o to, ako docieliť, aby nastražen0 boilies pod háčikom nevzbudzovalo u kaprov nedôveru.

 

RRR 1111 05

Cielene na amura

Cielene na amura

Prišli teplé letné dni a práve to je podľa mňa správny čas na lov amura. V tomto článku by som vám chcel v skratke opísať dni strávené pri vode, keď som sa venoval amurom, moje úspešné montáže, kŕmenie a tiež lokalizáciu. Rozhodol som sa dať kaprom na chvíľu pokoj. Jedným z dôvodov je, že s kaprami som už trocha prechytaný a tento rok si ich užijem ešte dosť. Chcel som začať už v júli, ale akosi som to stále odkladal na august a okrem jedného náhodne uloveného amura pri love kaprov som iného v júli nechytil. V auguste som si vybral štrkovisko - vodu, ktorú veľmi dobre poznám.

 

RRR 1111 06

Kaprárina - Chytanie „opíc" na svahu

Chytanie „opíc" na svahu

Je to určite trocha zvláštny názov pre článok o kaprárine, ale opice, o ktorých sa tu zmienim, sú v skutočnosti kapry, ktorým sme tak hovorili preto, že na tomto jazere neopísateľne milujú tigrie orechy. Pretože toto jazero malo nevysloviteľné francúzske meno, premenovali sme ho na „Opičie jazero". Keď som na ňom po prvý raz lovil, musel som čeliť niekoľkým problémom, s ktorými som sa doposiaľ na žiadnej vode nestretol.

 

RRR 1111 07

Rybárske paragrafy - odpovede na vaše otázky

Rybárske paragrafy


RRR 1111 08

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. Mal by som jednu otázku ohľadom používania malých plavidiel na rybárskych revíroch. Naša organizácia má jednu vodnú nádrž s rozlohou 10 ha - nič by na tom nebolo, ak by tá VN nebola rozdelená na dva rôzne revíry, jeden lovný a druhý CHRO. Táto skutočnosť je uvedená aj na tabuliach. Dve rôzne čísla, dva rôzne názvy. Otázka znie: „Môže sa používať na zavážanie a zanášanie návnad a nástrah malé plavidlo alebo nie?" Podotýkam celá vodná plocha má 10 ha, čiže oba revíry dohromady.

2. Dá sa legálne presadiť trebárs v našej miestnej organizácii obmedzený poťet privlastnených hospodársky cenných rýb (ide najmä o kapra po násade na jeseň a v prvých dňoch sezóny na začiatku mája)? Počet privlastnených rýb na sezónu by pritom zostal 50 ks ako tomu bolo doteraz, len počet privlastnených na týždeň by sa určil na maximálne 4 ks. Význam pre miestnu organizáciu to ma veľký, pretože hlavne v prvých týždňoch dochádza k najväčšiemu „odrybneniu". Alebo, čo by ste poradili, ako v tomto prípade postupovať, aby nedošlo ku konfliktu so zákonom?

Plávaná - lov vrchoviek

Aby vás rybačka viac bavila – lov vrchoviek

V tomto článku by som rád pomohol začínajúcim rybárom, aj tým ktorí nevedia chytiť nástrahové rybky, tým ktorí si pri vode radi skrátia čas lovom drobných rybiek, príp. si zasúťažia s kamarátom „kto chytí viac". Pod pojmom vrchovky rozumieme rybky, ktoré sa zdržiavajú vo vrchnej časti vodného stĺpca. Patria sem belice, červenice, malé plotice a niekedy sa dajú chytať aj malé pleskáčiky a iný drobizg. Uvedené druhy sa vyskytujú v pásme pleskáča, ale aj mreny. Je to vďačný cieľ, lebo sú pomerne početné a zdržiavajú sa v blízkosti brehu. V teplých mesiacoch zvyknú do stĺpca popri vrchovkách vystúpiť aj pleskáče alebo kapry a ich zdolanie na bič je vzrušujúcim zážitkom.

 

RRR 1111 09

Feeder - Majstrovstvá sveta Taliansko 2011

Majstrovstvá sveta v LRU feeder – Taliansko 2011

V rámci 3. svetových hier v love rýb sa prvýkrát ukutočnili aj MS v love rýb feederovou technikou. Slovensko sa vďaka SRZ mohlo zúčastniť týchto majstrovstiev za podmienky, že bude vytvorený postupový kľúč, podľa ktorého sa určí reprezentácia. Splniť túto úlohu nám pomohla dlhoročná súťaž „Slovenská Feedrová Liga jednotlivcov". Táto súťaž má 5 dvojpretekových kôl. S ohľadom na časovú tieseň, nakoľko majstrovstvá sveta sa konali 1. septembra 2011 a naše dve kolá sa konali až po 1. septembri, odhlasovali sme si, že na MS vo feedri sa zúčastní prvých 6 pretekárov po vyhodnotení prvých troch kôl feedrovej ligy.

 

RRR 1111 10

Feeder ... a ako to napichnúť? (Fazuľa)

Feeder ... a ako to napichnúť? (Fazuľa)

Kukurica sa pri love feedrom používa bežne. So strukovinami to tak už nie je a aj keď áno, tak sa ako nástraha používa výlučne hrášok. Používa sa čerstvý, ale častejšie sterilizovaný na lov kaprov, pleskáčov a v riekach aj na lov jalcov a mrien.

 

RRR 1111 11

Prívlač - Šírava s príjemným prekvapením

Šírava s príjemným prekvapením

Zemplínska Šírava... Pre mňa táto 400 km vzdialená vodná plocha nie je na skok, preto som sa už vopred informoval, ako je to s lovom dravcov v tejto lokalite. Mal som chuť si dobre zavláčiť na stojatej vode. Lenže priatelia mi v telefóne opakovali to isté: „Co ty šaleny? Toho roku nebulo rýb ni za maku!"... Čo teraz? Žiadne priaznivé správy z východu a dovolenka je vybavená. Rozhodnutie padlo - ide sa! Po piatich hodinách sme zaparkovali pred penziónom a po krátkom vybavovaní nocľahu som sa vybral na breh Šíravy...

 

RRR 1111 12

Veľká predplatiteľská akcia - VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!

Veľká predplatiteľská akcia


VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!

Súťaž o 15 cien!

Predplaťte si časopis a automaticky budete zaradení do tejto súťaže!

To všetko iba za 18,59 €!

(V stánku zaplatíte za 12 čísel 22,32 € - predplatením ušetríte 3,73 €!)

Čo dostanete za 18,59 €:

- 12 čísel časopisu za cenu 10-tich

- 10%-tnú zľavu:

- na všetky nákupy v našej predajni RRR na

Veľkonecpalskej 17 v Prievidzi - počas celého roka 2012*

- na všetky nákupy v našich internetových predajniach rybárskych potrieb na www.shop.rrr.sk*, www.rybarovrajsk* a www.pinewoodsk.sk*

- na všetky telefonické objednávky - tel.: 046/542 19 12, 0905 890 275

- možnosť vyhrať niektorú z 15-tich cien

- každý mesiac možnosť vyhrať voľný nákup rybárskych potrieb v hodnote 34 € v predajni RRR

- každý mesiac nové číslo kvalitného rybárskeho čítania

- časopis dostanete zabalený vo fólii priamo do vašej poštovej schránky

Táto akcia platí pre všetkých, teda nových aj verných predplatiteľov.

Tým, ktorí už časopis majú predplatený, predĺžime predplatné o 12 čísel.

 

UŠETRITE ČAS A PENIAZE!

Časopis si môžete predplatiť Poštovým poukazom na adresu - 2. trieda PODAJ, ktorý nájdete v tomto časopise, príp. na pošte. Ak si chcete časopis predplatiť prostredníctvom bankového prevodu, kontaktujte nás na našej e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a my vám obratom mailom zašleme číslo nášho účtu a variabilný symbol vašej platby. Bližšie info aj na tel.: 046/542 19 12.

Akcia platí do 31. 12. 2011!

 

RRR predplatne2012

Prívlač - Obyčajný háčik

Obyčajný háčik

Prudký záber, protivník pod vodnou hladinou bojuje zo všetkých síl, udica je ohnutá na hranicu únosnosti, konečne prišiel záber životnej ryby. Na toto som čakal niekoľko rokov a konečne je to tu. Silný odpor z ničoho nič povolil. Čo sa stalo? Ryba ide smerom ku mne? Odtrhol som vlasec o nejakú prekážku pod vodou? Nevydržala karabínka? Rýchlo dovíjam vlasec a dúfam v nejaký odpor. Bohužiaľ, nič. Stovky hodín úsila, tisícky hodov a všetko zbytočne. Niekde sa stala chyba.

 

RRR 1111 13

Prívlač - Mongolsko 2011

Mongolsko 2011

Rieka Šiškid nás prekvapila svojou mohutnosťou a krásnym prostredím. Nekonečné stepi, voľne sa pasúci dobytok, belasá obloha a príroda sfarbená farbami, ktoré ani ten najlepší maliar nedokáže namiešať. Žiadny zhon, žiadny stres či hluk. Čas tu nič neznamená. Dokonca aj kravy žujú trávu akosi pomalšie. To je Mongolsko. Keď si k tomu pridáte čisté rieky s množstvom rýb, čo viac si duša rybára môže priať? Už pri mojej druhej návšteve tejto krajiny som vedel, že to nebolo naposledy. Netušil som však, že to bude tak skoro.

 

RRR 1111 14

Prívlač - Splav po Dunaji (3)

Splav po Dunaji (3)

V noci sa zobudím na rabovanie ryby... určite sumec, akoby sa tam teľa kúpalo vo vode. Som však voči tomu apatický. Usínam. Ráno sa zobudím do krásneho dňa, na oblohe ani mráčika, žiadne varenie kávy, beriem do ruky prívlačovku a začínam prečesávať okolitú vodu.

 

RRR 1111 15

Pod vodnou hladinou... Corida po slovensky

Pod vodnou hladinou...

Corida po slovensky - Hoci sa to z nadpisu dnešného príspev-ku môže zdať, v žiadnom prípade dnes býkov naháňať nebudeme. Ani zabíjať. Po prvé - nemám rád takéto nezmyselné rozmary ľudskej populácie, po druhé - dnešným hercom v našom príbehu nebude statný býk, ale malý, takmer neviditeľný býčko.

 

RRR 1111 16

Na aktuálnu tému - Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad

Na aktuálnu tému - Začína sa jesenné vypúšťanie priehrad

Nutné zlo. Tak by sa asi dalo nazvať každoročné vypúšťanie priehradných nádrží pred očakávanými jesennými prívalmi dažďovej vody. Toto počínanie má hneď niekoľko dôvodov. Je to ako bolo spomenuté vytvorenie rezervy na ďalší prísun vody, čistenie od naplavenín, aplikácia ochranných náterov, príp. iné opravy súvisiace s chodom priehrady. Všimli ste si, že ani jeden dôvod na takéto počínanie nemajú rybári? Je to trocha paradox, pretože ryby, ktorým voda skutočne od dávnych vekov prislúchala, sa v tomto období musia prispôsobiť potrebám človeka, ktorý si vodu skrotil. Rybár sa môže len nečinne prizerať, ako mu jeho svet ničí vyšší záujem. K tomuto postupu tlačia všetkých kompetentných aj poisťovne, ktoré hrozia, že v prípade povodní nebudú akceptovať náhrady škôd, ak neboli vykonané všetky kroky na zabránenie povodne a teda aj dostatočná rezerva v priehradách.

 

RRR 1111 17

Lov mieňov

Lov mieňa

Blíži sa ten správny čas na lov mieňov. Mieň sladkovodný patrí medzi najtajomnejších obyvateľov našich riek a potokov, ktorého mnohí rybári ešte neulovili a s jeho lovom nemajú ani žiadne praktické skúsenosti.

 

RRR 1111 18

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Lipňovka a Vojačik

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku

Lipňovka - Už oddávna sú známe mušky s atraktorom tzv. „tipom". Je to časť mušky, ktorá by mala vydráždiť rybu k záberu. Ako tip používame najčastejšie rôzne fluo farebné a trblietavé materiály. Takúto muchu si dnes naviažeme. Účinná je najmä na začiatku sezóny počas slnečných dní.

 

RRR 1111 19


Vojačik - V súčasnosti dosť zabudnutá legenda medzi umelými muškami. V minulosti nechýbala v muškovniciach všetkých muškárov, a preto ju aj p. Kurnocik zaradil do svojej encyklopédie. Dnes sa už na Vojačika zabúda, aj keď je stále účinný pri love potočáka alebo duháka. Použitie: neskoré letné poobedie až do tmy, najmä po horúcom dni. Je to nenáročná mucha na viazanie.

 

RRR 1111 20

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

Vaše úlovky

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 11. 2011 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

- Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

- Hlavnú cenu na konci roka 2011 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

 

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny hráte v novembri!

 

P63 ceny

SÚŤAŽ – Správne odpovede = zájazd do Nórska!

SÚŤAŽ – Správne odpovede = zájazd do Nórska!

Vystrihnite súťažný kupón „Rybačka v Nórsku" a spolu s odpoveďami na 4 otázky ho pošlite na adresu: Ryby rybky rybičky, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza najneskôr do 15. 12. 2011. Meno výhercu uverejníme v našom časopise v januári 2012.

+ kupón s logom

A tu sú otázky pre súťažiacich:

1. Vymenujte aspoň dva druhy tresky, ktorá sa dá uloviť v Nórsku.

2. Aká je najväčšia platesovitá ryba, ktorá sa dá uloviť v Nórsku?

3. Patrí morský mieň medzi treskovité ryby?

4. Poznáte webovú stránku www.rybarcina.sk? Ak áno, čo ponúka?

 

sutazny kupon

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12