Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, október 2011

Kaprárina - Miestne vody, 2. časť


Miestne vody, 2. časť

 

V pokračovaní článku z minulého čísla vám priblížime záver našej výpravy a jednu kratšiu výpravu na odstavenom ramene rieky. Zostávajúce 2 dni kolotoč záberov neutícha, ale nám sa už nedarí prekonať hranicu 10 kg. Hmotnosť našich úlovkov výrazne klesá, ale počet záberov stúpa. Preto meníme taktiku vnadenia a vynechávame repkové a halibut pelety. Kŕmime iba guličkami s priemerom 24 mm. Vždy dve hrste po zábere dostreľujeme kobrou na relatívne veľký priestor. Nakoľko sa v revíri nachádza viacero partií kaprárov, ktorí kaprov výdatne kŕmia boiliesom 18-20 mm a rôznymi zmesami partikla. Väčšie ryby sa pravdepodobne hromadne zakŕmeným miestam po čase začínajú vyhýbať.

 

RRR 1011 01

Kaprárina - Mega tour za slovenskými kaprami

 

Mega tour za slovenskými kaprami

Už začiatkom augusta som začal plánovať moju prvú výpravu na legendárnu Kráľovú. Ako mnohých rybárov, aj mňa lákala vidina veľkej ryby. Veď si stačí otvoriť hociktorý rybársky časopis a určite nájdete článok o tejto vychýrenej vode medzi kaprármi. Lákalo ma hlavne to, že túto vodu som ešte nikdy neskúsil a viem, že tam plávajú aj kapry s hmotnosťou približne 30 kg.

 

RRR 1011 02

Kaprárina - Pšenica

 

Pšenica

Mnoho rybárov skúša počas svojich výprav nástrahy od výmyslu sveta, ktoré sú stále modernejšie a pre ryby lákavejšie. Ale málo z nich je takých, ktorí zabúdajú na starú klasiku v podobe kukurice či repky. Zakŕmiť lovné miesto spomenutými pochúťkami patrí azda ku každému začiaku výpravy. Tiež to praktizujem, keď sa vyberiem na ryby. Ale tento rok som chcel vyskúšať aj niečo iné, pomaly upadajúce do zabudnutia...

 

RRR 1011 03

Kaprárina - Rôzne podoby jednej vody


Rôzne podoby jednej vody

Určite každý z nás má nejakú lokalitu, ktorú navštevujeme najčastejšie, k brehom ktorej sa vždy radi vraciame, kde trávime väčšinu svojho rybárskeho života. V mojom prípade mi takto k srdcu prirástla Liptovská Mara. Prvýkrát som „Maru" navštívil v roku 2007. Ako inak pribúdajúce úlovky v danom období a rovnako aj séria pretekov boli hlavnými stimulmi, ktoré ma viedli k tomu, aby som na Liptov zavítal. Viem, že téma Liptovskej Mary sa už mnohým zdá ako neustále omieľaná a mnohí už asi o nej nechcú viac počuť. Avšak to, čo týmto článkom chcem povedať, vysvetlím práve na prípade tejto VN. Pozastaviť sa chcem nad faktom, ako rôzna môže byť jedna lokalita, ako vás vie vždy niečím novým prekvapiť a ako nikdy netreba zaspať na vavrínoch.

 

RRR 1011 04

Pre začiatočníkov - Combi Rig

 

Combi Rig

V tomto čísle sa vám pokúsim troška bližšie predstaviť ďalšiu montáž používanú v mekke kapráriny - v Anglicku.

 

RRR 1011 05

Kaprárina - Nosice: známa - neznáma


Nosice: známa - neznáma

Už 12 rokov ubehlo od chvíle, keď som začal „písať" svoj zápisník na brehoch tejto 488 ha priehrady, ktorá ma nespočetne mnohokrát odmenila peknými úlovkami, ale aj rovnako mnohokrát nechala odchádzať sklamaného. Viem, že mnohých športových rybárov táto priehrada priťahuje z hľadiska jej veku a možnému výskytu trofejných rýb, no zároveň odradzuje svojou neprístupnosťou. Na úvod teda uvediem zopár informácií o možných lovných miestach vhodných na bivakovanie, príp. ktoré sú prístupné autom.

 

RRR 1011 06

Kaprárina - Prvýkrát na Merenye

 

Prvýkrát na Merenye

Naša výprava za maďarskými kaprami, ktorú sme mali naplánovanú približne rok, sa rýchlo približovala. S ohľadom na dlhodobú pauzu a nemožnosť lovu na našich priehradách, sme sa na túto výpravu veľmi tešili. Deň odchodu sme stanovili na 1. 4. 2011, kedy sa stretávame v Trnave s kamarátmi a pred polnocou vyrážame - smer Merenye.

 

RRR 1011 07

Kaprárina - World Carp Classic


World Carp Classic

Tohto roku sa už po štvrtý raz za sebou konal WCC na jazere Madine vo Francúzsku. Známe jazero netreba podrobne predstavovať, bolo o ňom už popísané veľmi veľa. Je to jazero s množstvom zátok a obrovských lyscov. Je až prehnane strážené ochrancami prírody, políciou a rybárskou strážou, čo ho robí určite zaujímavým a v značnej miere nedobytným.

 

RRR 1011 08

Rybárske paragrafy - odpovede na vaše otázky


RRR 1011 09

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

1. Podľa § 22 pís. b je člen RS povinný odovzdávať rybársky lístok príslušníkom polície. Prax je ale taká, že odobraté povolenia končia na disciplinárnych komisiách a polícia sa obchádza. Porušuje organizácia nejako predpisy, keď od člena RS prevezme odobraté povolenie? Veď podľa zákona majú končiť na polícii. Z tohto § nie je zrejmé, či sa povolenia odovzdávajú vždy, alebo iba pri dôvodnom podozrení zo spáchania trestného činu. Ako by to teda malo fungovať? Môže sa člen sťažovať, ak jeho doklady nenájde na polícii a ani o tom nevedia?

2. Počas lovu rýb na súkromnom rybníku, ktorý som si riadne zaplatiť prišiel ku mne majiteľov pes a začal ma ohrozovať. Majiteľ na blízku nebol, preto som psa, ktorý na mňa dorážal udrel palicou. Keď sa to majiteľ dozvedel vykázal ma z rybníka s tým, že porušujem pravidlá o nehlučnom a slušnom správaní počas lovu a odmietol mi vrátiť peniaze. Porušil som niečo, ak som sa bránil proti psovi palicou? Aký by bol správny postup a mám právo na náhradu škody?

Veľká predplatiteľská akcia - VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!


Veľká predplatiteľská akcia - VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska!


Súťaž o 15 cien!

Predplaťte si časopis a automaticky budete zaradení do tejto súťaže!

To všetko iba za 18,59 €!

(V stánku zaplatíte za 12 čísel 22,32 € - predplatením ušetríte 3,73 €!)

Čo dostanete za 18,59 €:

- 12 čísel časopisu za cenu 10-tich

- 10%-tnú zľavu:

- na všetky nákupy v našej predajni RRR na Veľkonecpalskej 17 v Prievidzi - počas celého roka 2012

- na všetky nákupy v našich internetových predajniach rybárskych potrieb

www.shop.rrr.sk

www.rybarovraj.sk

www.pinewoodsk.sk

- na všetky telefonické objednávky - tel.: 046/542 19 12, 0905 890 275

- možnosť vyhrať niektorú z 15-tich cien

- každý mesiac možnosť vyhrať voľný nákup rybárskych potrieb v hodnote 34 € v predajni RRR

- každý mesiac nové číslo kvalitného rybárskeho čítania

- časopis dostanete zabalený vo fólii priamo do vašej poštovej schránky

Táto akcia platí pre všetkých, teda nových aj verných predplatiteľov.

Tým, ktorí už časopis majú predplatený, predĺžime predplatné o 12 čísel.

UŠETRITE ČAS A PENIAZE!

Časopis si môžete predplatiť Poštovým poukazom na adresu - 2. trieda PODAJ, ktorý nájdete v tomto časopise, príp. na pošte. Ak si chcete časopis predplatiť prostredníctvom bankového prevodu, kontaktujte nás na našej e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a my vám obratom mailom zašleme číslo nášho účtu a variabilný symbol vašej platby. Bližšie info aj na tel.: 046/542 19 12.

Akcia platí do 31. 12. 2011!

 

RRR predplatne2012

Feeder ... a ako to napichnúť? - Cesto

 

Cesto

Cesto nie je nástrahou, ktorá by sa pri love feedrom používala často a dokonca si myslím, že mnohí rybári túto nástrahu už dávno vypustili zo svojho repertoáru. Otázka znie - prečo? Veď na cesto sa chytilo mnoho krásnych rýb a guličky z cesta boli predchodcom moderného boilies.

 

RRR 1011 10

Na aktuálnu tému - Splav po Dunaji 2. časť

 

Splav po Dunaji 2. časť

Ráno sa rozlámaný preberám čosi po piatej, zakladám ohník, uvarím kávu pre oboch a sledujem hladinu. Večer sme čln vytiahli dobre ďaleko od brehu a ešte sme ho zabezpečili kotvou, ale pri pohľade na vodu sme urobili úplne zbytočné veci. Hladina do rána klesla o dobrých 20 cm. Iba som sa čudoval, ako sme sa cez spleť kameňov a konárov vôbec dostali až sem. Neďaleko počujem rybárov ako intenzívne kŕmia, guľa za guľou padá do sivých hlbín Dunaja, potom ticho. Zasa voda bez pohybu.

 

RRR 1011 11

Prívlač - Za času nečasu

 

Za času nečasu

Moja manželka mi na začiatku vravela, že taký blázon som asi iba ja... ale keď som jej povedal, čo všetko som nachytal, nechápavo krútila hlavou, že za takého počasia a pri takej špinavej vode to je až neuveriteľné ...

 

RRR 1011 12

Prívlač - Voblery

 

Voblery

V roku 1905 sa narodil v chudobnej fínskej rybárskej rodine Lauri Rapala. Na zlepšenie svojich životných podmienok a k zvýšeniu efektivity svojich rybárskych výprav začal vyvíjať nástrahu, ktorá by mu pomohla dosiahnuť tento cieľ. V roku 1936 zostrojil jednoduchú drsne vyzerajúcu nástrahu, ktorej konštrukcia tvorí aj v súčasnosti základ mnohých typov voblerov. Tu sa začala písať novodobá história týchto účinných nástrah.

 

RRR 1011 13

Prívlačiari opäť na stupni víťazov

 

Prívlačiari opäť na stupni víťazov

Po minuloročnom triumfe na MS sme boli zvedaví, či naši reprezentanti dokážu potvrdiť svoje kvality aj na tohtoročných MS. Tlak okolia však často zväzuje ruky, naviac špička v prívlači sa čoraz viac vyrovnáva a takmer každý z tímov môže skončiť na stupni víťazov. Rieka Nera v talianskom Cerutte di Spoleto privítala 28. 8. 2011 - 16 účastníkov z celého sveta. Zaujímavosťou bola účasť Brazílie či Kazachstanu. V tomto roku mali MS príchuť rybárskych olympijských hier, ktoré sa konajú raz za 4 roky. Všetci účastníci z jednotlivých disciplín sa preto zišli na spoločnom slávnostnom otvorení vo Fiorentine. Poďme však po poriadku.

 

RRR 1011 14

Majstrovstvá sveta - Svetové rybárske hry


Svetové rybárske hry

V dňoch 27. 8. - 5. 9. 2011 sa konali v Taliansku Majstrovstvá sveta, ktoré sa po tretíkrát uskutočnili ako Svetové rybárske hry. Reprezentačné teamy zúčastnených krajín súťažili v 25-tich disciplínach.

 

RRR 1011 15

Pod vodnou hladinou... - Návšteva u šupináčov

 

Návšteva u šupináčov

Naším hrdinom dňa je asi najznámejšia ryba, ktorú pozná takmer každý človek azda vďaka štedrovečernému menu. Áno, nemýlite sa. Je to kapor. Ryba, s ktorou sa stretávam takmer v každom jazere, priehrade alebo v rieke. Nájdete ju na Štrkovci, v Seneckých jazerách, Dunajskej Lužnej, Vojke, v Dunaji a jeho ramenách, na Zlatých pieskoch, Oravskej priehrade, teda skoro vo všetkých vodách Slovenska. Najradšej chodím tieto prefíkané ryby fotografovať do Dunajských ramien. Stretávam sa tam aj s pôvodnou formou kapra, ktorého poznáme pod menom sazan. Jeho pretiahnuté telo, podobajúce sa malej ponorke, ma vždy uchváti ladnosťou, s akou dokáže manévrovať medzi rastlinami, či potopenými stromami.

 

RRR 1011 16

Sumčiarina - Keď nič neplatí

 

Keď nič neplatí


Tohtoročná sumcová sezóna bola v plnom prúde. Dohodli sme sa, že vyskúšame jednu vodu, ktorej sme sa v poslednom čase väčšinou vyhýbali.

 

RRR 1011 17

Sumčiarina - Nový kráľ Domaše, nový kráľ Slovenska!


Nový kráľ Domaše, nový kráľ Slovenska!

 

To, že Domaša v sebe ukrýva neskutočné ryby a najmä rekordné sumce, o tom niet pochýb. Aj tento rok v septembri vydala táto vodná nádrž ďalší zo svojich pokladov. Dušan Petnuch tu ulovil nový slovenský rekord sumca s mierami 257 cm a vyše 105 kg. Ani nás to nenechalo v pokoji a hneď sme mu položili zopár otázok.

 

RRR 1011 18

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku - Nepostrádateľná


Nepostrádateľná

Dnes si naviažeme ďalšiu muchu z Kurnocikovej encyklopédie. „Nepostrádateľná" napodobňuje viac druhov nýmf podeniek. Používa sa od konca leta až po celú jeseň. Pôvodne bola viazaná bez guličky, ale účinná je aj s ňou.

 

RRR 1011 19

Vaše úlovky

 

Vaše úlovky

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 10. 2011 na adresu:

Redakcia RRR,

Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu na konci roka 2011 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny hráte v októbri!

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12