Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, september 2011

titulka_0911

Obsah septembrového čísla

 

Čo prináša septembrové číslo Ryby, rybky, rybičky

 

P04_obsah_cisla

Kaprárina - Miestne vody

 

Miestne vody

 

Sezóna je v plnom prúde a my stojíme pred rozhodnutím - kam na ryby? Práve sa začal nonstop lov, čo znamená na našich miestnych vodách enormný tlak rybárov. Rozhodujeme sa, kde strávime nasledujúcich 7 dní...

 

RRR_0911_01

Kaprárina - Nečakaný úspech

 

Nečakaný úspech

 

Je 1. júna a všetky revíry sú už konečne rybárom dostupné. Vďaka nezmyselným zákonom je prvých 5 mesiacov v roku pre rybárov „mŕtvych". Ja som sa rozhodol začať sezónu spolu s parťákom na jednej zväzovej vode neďaleko domu. Na vode s rozlohou cca 80 ha som ešte nikdy nechytal, ale aké-také informácie som o lokalite vedel. Bola to pre mňa výzva a zároveň som chcel ísť chytať tam, kde som ešte nebol. Času na lov nebolo tiež toľko, koľko by som si prial. Pri vode sme strávili štyri noci od stredy do nedele.

 

RRR_0911_02

Kaprárina - Rybačka snov (3)

 

Rybačka snov (3)

 

V noci to prišlo - stretli sa nad nami dve silné búrky, lialo a blýskalo sa do 4.00 h, potom už iba dážď a zamračené...

 

RRR_0911_03

Pre začiatočníkov - Kombinované D-čko

 

Kombinované D-čko

 

Dnes vám predstavím montáž používanú s plávajúcimi nástrahami, či už ide o boilies alebo pelety. Inšpiroval som sa jedným anglickým časopisom, pretože práve v Anglicku ide o jeden z najpoužívanejších nadväzcov.

 

RRR_0911_04

Kaprárina - Atraktivita nástrah

 

Atraktivita nástrah

 

Leto sa prehuplo do druhej polovice a mne sa črtá konečne troška viac času, ktorý chcem venovať rybám. Mám naplánovanú trojdňovú rybačku, na ktorej by som rád experimentoval. Chcem skúsiť netradičné zatraktívnenie nástrah. Veď napokon, všetko je to len o skúšaní a testovaní priamo pri vode, nie iba o teoretizovaní niekde doma za stolom.

 

RRR_0911_05

Príprava + skladovanie boilies

 

Príprava + skladovanie boilies

 

Raz som si položil otázku, či sa veľké kapry dajú chytať iba na hotové boilies. Išlo mi prevažne o európske revíry, s ktorými je moje meno (vďaka niekoľkým úlovkom pekných trofejných kaprov) spojené. Môžem iba dúfať, že tieto úspechy budú pokračovať a že sa mi opäť podarí dostať na breh krásne úlovky. Väčšina mojich priateľov a známych vie, že chytám iba na hotovky. Pokúsim sa vám vysvetliť dôvody, prečo som sa tak rozhodol. Článok začínam písať na brehoch Orientu, kde je práve krásne teplé a slnečné ráno. Je polovica októbra, na vode je pokoj a stále nemenné počasie.

 

RRR_0911_06

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Naša organizácia zaradila tento rok do svojich predpisov okrem iného aj zákaz používať motorové vozidlá na ceste vedúcej popri rieke. V zákone je uvedené, že je zakázané ničiť hrádze okrem iného aj jazdením po nich autami okrem miest na to určených. Chcem sa teda opýtať, ako je to po právnej stránke? A moja podotázka je: „Čo je to miesto na to určené?" Môžem zísť z mosta dole k rieke, keď je tam vjazd? Celkovo v tom nemá jasno veľa rybárov. Pochopím, že nemám jazdiť po hrádzi, ale prečo nemôžem jazdiť popri rieke, keď je tam cesta roky používaná? Žiadne zákazové značky tam nie sú.

2. Na rybách sa mi prihodilo toto: Ulovil som kapra, čo mal 42 cm. Riadne som ho zapísal do prehľadu a vložil do sieťky. Keďže išlo o týždňovú rybačku, rozhodli sme sa, že ho na druhý deň ugrilujeme. Inú rybu som neulovil. Počas grilovania prišla RS. Keď zbadali hlavu z kapra a telo na ražni, obvinili nás, že tá ryba nemala mieru a že zápis v prehľade sa nedá dokázať, pretože ryba je rozporcovaná. Incident sa niesol v duchu vyhrážok a znepríjemnil nám výpravu. Pýtam sa, ako je to vlastne? Musím dokazovať, že privlastnená ryba mala mieru? Chápem, že pokiaľ je v sieťke, tak sa to dá zmerať. Ale ako to RS overí, pokiaľ ju konzumujem?

 

RRR_0911_07

Týždeň na ostrove

 

Týždeň na ostrove

 

Určite každý z vás zažil situáciu, keď pri výprave za rybami na svoj obľúbený revír mal problém nájsť si voľné miesto. Vodné nádrže sú preplnené rybármi či dovolenkujúcimi. Na riekach býva zvyčajne situácia o niečo lepšia.

 

RRR_0911_08

Takto sa to asi nedá ... Splav po Dunaji

 

Takto sa to asi nedá ... Splav po Dunaji

 

Vlaňajší prieskum na Malom Dunaji mi dal inšpiráciu, aby som aj tohto roku prezrel ďalší revír, o ktorom sa málo píše. Je však určite veľmi zaujímavý - ide o Vážsky Dunaj. Revír dlhý 23,3 km, podľa revírovania SRZ sa začína cestným mostom Kolárovo - Komoča a končí vtokom do Dunaja pri Komárne. Ide o rieku, ktorá je splavná a je zatriedená do vodnej cesty I. triedy. V skutočnosti sa začína vtokom Malého Dunaja do Váhu kúsok nad Kolárovom.

 

RRR_0911_09

Veľká predplatiteľská akcia

 

Veľká predplatiteľská akcia

 

VYHRAJTE HLAVNÚ CENU - zájazd do Nórska! Súťaž o 15 cien!

Predplaťte si časopis a automaticky budete zaradení do tejto súťaže!

To všetko iba za 18,59 €! (V stánku zaplatíte za 12 čísel 22,32 € - predplatením ušetríte 3,73 €!)

Čo dostanete za 18,59 €:

- 12 čísel časopisu za cenu 10-tich

- 10%-tnú zľavu: - na všetky nákupy v našej predajni RRR na Veľkonecpalskej 17 v Prievidzi - počas celého roka 2012*

- na všetky nákupy v našej internetovej predajni rybárskych potrieb na www.shop.rrr.sk*

- na všetky telefonické objednávky - tel.: 046/542 19 12, 0905 890 275

- možnosť vyhrať niektorú z 15-tich cien

- každý mesiac možnosť vyhrať voľný nákup rybárskych potrieb v hodnote 34 € v predajni RRR

- každý mesiac nové číslo kvalitného rybárskeho čítania

- časopis dostanete zabalený vo fólii priamo do vašej poštovej schránky

Táto akcia platí pre všetkých, teda nových aj verných predplatiteľov. Tým, ktorí už časopis majú predplatený, predĺžime predplatné o 12 čísel.

RRR_0911_10_predplatne

UŠETRITE ČAS A PENIAZE!

Časopis si môžete predplatiť poštovou poukážkou typu H 2. triedy, ktorú dostanete na pošte. Ak si chcete časopis predplatiť prostredníctvom bankového prevodu, kontaktujte nás na našej e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a my vám obratom mailom zašleme číslo nášho účtu a variabilný symbol vašej platby. Bližšie info aj na tel.: 046/542 19 12

Akcia platí do 31. 12. 2011!

Feeder ... a ako to napichnúť? (Ryba a rybie mäso)

 

Feeder ... a ako to napichnúť? (Ryba a rybie mäso)

 

Použiť feeder na lov s mŕtvymi rybkami alebo rybím mäsom nie je až tak bežné, ale je to možné a dokonca veľmi účinné.

 

RRR_0911_11

Prívlač - Tuning voblerov

 

Tuning voblerov

 

Vobler je úžasná nástraha, do ktorej sa môžete rýchlo zamilovať. Dokonale imituje prirodzenú korisť predátora. Dokáže ho nájsť v hĺbkach, počkať naňho a len tak ho provokovať.

 

RRR_0911_12

Ľahká prívlač – nástrahy

 

Ľahká prívlač – nástrahy

 

Ako zistíme, že pred nami je potopený strom, či iná prekážka? Na prúdiacej vode prekážku pod hladinou lokalizujeme podľa zvírenej vody tesne za ňou. Presnú polohu prekážky sa po nejakom čase naučíme relatívne ľahko odhadnúť.

 

RRR_0911_13

Prívlač - Bodkovaný klenot (4. časť)

 

Bodkovaný klenot (4. časť)

 

Všeobecne prevláda názor, že potočák je typickým obyvateľom bystrín a potokov s chladnou, dobre okysličenou vodou. Pstruh potočný patrí medzi typických obyvateľov podhorských bystrín, teda jeho výskyt charakterizuje prvú zónu Huetovej klasifikácie. Potočáka nájdeme vo vodách od Nórska až po severnú Afriku, taktiež od Írska až na územie Ruska. Aklimatizoval sa vo vodách Severnej a Južnej Ameriky, v Austrálii, na Novom Zélande, v Afrike a Indii.

 

RRR_0911_14

Prívlač - Výroba pilkrov

 

Výroba pilkrov

 

Pilkre na vláčenie si môžeme vyrobiť doma. Výroba je jednoduchá a zvládne ju takmer každý. Samozrejme, že je výroba oveľa lacnejšia ako hotové výrobky v predajniach rybárskych potrieb. Jedinou investíciou je kúpa formy na odlievanie a tá stojí podľa veľkosti 8 až 30 eur.

 

RRR_0911_15

Prívlač - Začíname s prívlačou (8)

 

Začíname s prívlačou (8)

 

Kvalite technologického spracovania, pevnosti, ostrosti i chemickej odolnosti voči vplyvu korózie sa pri výbere nástrah až tak nevenujeme. A načo vôbec, veď výrobca ich dáva pravdepodobne kvalitné. Nie je tomu vždy tak! Kvalitné nástrahy od producentov so zvučným, svetovým menom nie vždy musia zákonite mať aj požadovanú kvalitu háčikov, resp. trojháčikov a ich neoddeliteľnej súčasti - krúžkov.

Na aktuálnu tému - Dubník I.

 

Dubník I.

 

Počas víkendu od 22.-24. 7. 2011 sa uskutočnila súťaž v love kapra a amura v revíri Dubník I. v Starej Turej - revír s režimom chyť a pusť. Na štart pretekov nastúpilo 11 dvojčlenných družstiev z rôznych kútov Slovenska a Českej republiky. Jedným z účastníkov bol aj team redakcie RRR.

 

RRR_0911_17

Pod vodnou hladinou... O zubatom zubáčovi

 

O zubatom zubáčovi

 

Dnešný deň sa podobá Sahare. Teplomer sa vyšplhal na číslo 30. Vonku je ako v rozpálenej sklárskej peci, pomaly sa nedá ani dýchať. Predpokladám, že dnes vďaka takémuto počasiu budú ryby v letargii. Avšak tie, ktoré sa snažím neúspešne odfotografovať už niekoľko mesiacov, budú s ohľadom k ich žravosti v strehu. Nedajú mi spávať. Stále ma v mojej hlave prenasledujú. Najmä ak ich vidím ako trofej na fotografiách majstrov udice. Vždy, keď poškuľujem po týchto nádherných záberoch, ticho im závidím. Dnes cítim v kostiach, že sa konečne naplní môj sen a ja tú potvorku zubatú dostanem po viacnásobných neúspechoch a hľadaniach konečne pred objektív.

 

RRR_0911_18

Sumčiarina - Nežiadúci sumec

 

Nežiadúci sumec

 

Asi každý z vás pozná nespočetné historky o veľkých jedincoch našej najväčšej dravej ryby, ktoré v rybníkoch páchajú obrovské škody na rybej osádke. Na začiatku každej sezóny sa rybačka mení na jatky, pri ktorých sa stovky šupináčov odnášajú do mraziakov, či predávajú za celkom slušné peniaze. O pár dní sa však násada vychytá. Vtedy už rybári nadávajú na hospodára a slabú násadu alebo na veľkých sumcov, ktoré im ich kaprov vyžrali. Zabúdajú, že rovnako ako kapry, sa každý rok z revíru odnesie aj niekoľko jedincov tejto nádhernej ryby, čím sa jej stav reguluje. Iné je to však na vodách s režimom chyť a pusť, kde sumce pri priaznivých podmienkach dorastajú do úctyhodných rozmerov. Väčšie jedince tu už nemajú nepriateľa a pri premnožení je jasné, že dokážu napáchať citeľné škody.

 

RRR_0911_19

Muškárina - Strímer ako jig

 

Strímer ako jig

 

Na pstruhových vodách končí v septembri sezóna, na lipňových prevláda (okrem Hrona) pstruhová obsádka, takže sa dá očakávať, že sa budú musieť muškári pomaly presúvať na kaprové vody.

 

RRR_0911_20

Viazanie umelých mušiek - Katuška

 

Katuška (Katy Fly)

V roku 1984 vyšla prvá Encyklopédia muškárenia od Ing. Milana Kurnocika, ktorá mala 200 strán. V roku 1989 bola vydaná ešte raz a rozšírená o 52 strán. S touto nádhernou knihou som vyrastal a pokúšal som sa viazať vzory, ktoré som používal najmä na Váhu. Použité materiály som musel zháňať ako sa len dalo. V tej dobe bolo umením zohnať čo i len háčik s očkom na mušky.

 

RRR_0911_21

Vaše úlovky

 

Vaše úlovky

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

 

Kupón pošlite do 15. 9. 2011 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

- Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

- Hlavnú cenu na konci roka 2011 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

 - Pozrite si, o aké ceny hráte v septembri!

 

P63_ceny

A tu je hlavná cena pre úlovok s najväčším počtom hlasov v roku 2011.

P63_hlavna_cena

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12