Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, august 2011

titulka_0811

Kaprárina - Čas trenia

 

Čas trenia

 

Po úspešnej jari, keď som pochytal viacero pekných rýb, bola na prelome mája a júna predo mnou 9-dňová rybačka. Plán bol taký, že prvé 4 dni strávim na jednom stredne veľkom štrkovisku, potom budem musieť na jeden deň rybolov prerušiť kvôli práci a nasledujúce 4 dni strávim na rieke.

 

RRR_0811_01

Kaprárina - Opäť tá naša!!! (2)

 

Opäť tá naša!!! (2)

 

Je ôsmy jún a naša výprava sa prehupla do druhej polovice. Po prvom, myslím si že úspešnom týždni, nás čaká ešte sedem dní lovu na štvrtej najväčšej slovenskej priehrade. V predošlých dňoch sa nám podarilo zdolať, ale aj prísť o niekoľko pekných rýb.

 

RRR_0811_02

Kaprárina - Rybačka snov (2)

 

Rybačka snov (2)

 

Po kaprovi s hmotnosťou 31,50 kg a splnenom sne som bol nad mieru spokojný. Miesto som zasypal dvoma hrsťami partikla, jednou hrsťou peliet Cream a hrsťou boilies. Vyviezol som a šťasný som si išiel ľahnúť do spacáku.

 

RRR_0811_03

Pre začiatočníkov - Nadväzec 360° Rig

 

Nadväzec 360° Rig

 

Dnes vám priblížim výrobu nadväzca „360-ka“. Ide o skvelé zosúladenie viacerých faktorov, ktoré si získavajú čím ďalej, tým viac svojich používateľov. Je navrhnutý tak, aby sa mohol otáčať o 360°.

 

RRR_0811_04

Kaprárina - Plávajúce verzus potápavé

 

Plávajúce verzus potápavé

 

Po dvoch týždňoch v práci sa mi znova črtá príležitosť dostať sa konečne na ryby na viac ako na pár hodín. Po predchádzajúcej návšteve jedného stredne veľkého rybníka neďaleko Trnavy som mal jasno v tom, kam budú smerovať moje kroky. Na poslednej návšteve tejto vody sme si slušne zachytali, tak sa chceme pokúsiť zdvihnúť hmotnostnú latku troška vyššie. Naposledy sa podarilo chytiť veľa menších rýb, kde najväčší bol kapor s hmotnosťou 9 kg.

 

RRR_0811_05

Kaprárina - Maskovať alebo zvýrazniť?

 

Maskovať alebo zvýrazniť?

 

Prečo nepoužiť výrazné olová, keď kaprom nevadí jasno zafarbené boilies alebo veľmi populárne fluoro pop-up? A nezabúdajme ani na kukuricu, ktorá na dne vytvára žltý koberec, na ktorom sa kapry spokojne kŕmia. Pôvodne som chcel testovaním dokázať, že výrazne sfarbené olová kaprom vôbec nevadia. Našlo sa aj niekoľko záujemcov, ktorí si chceli odo mňa tieto farebné olová kúpiť. Brali to ako obchodný trik, pretože sa domnievali, že trh zaplavím farebnými olovkami. Omyl! Nič z toho sa nekonalo... Ak chcete používať farebné olovká, stačí použiť farbu v spreji...

 

RRR_0811_06

Kaprárina - Neresiace kapry

 

Neresiace kapry

 

V májovom čísle RRR som sa s Vami podelil o zážitky, ktoré mi priniesla naša prvá tohtoročná výprava za rybami. Nešlo však o ich lov, ale o splav časti rieky Váh a vyhľadanie vhodných miest pre lov predovšetkým kaprov a sumcov. Niekoľkokilometrový úsek však bol na najlepších miestach obsypaný rôznymi prístreškami, ktoré nám jasne dávali najavo, že tu by sme asi vítaní neboli. Do očí nám však padol úsek, kde z vody vyčnievali majestátne kmene zatopených stromov.

 

RRR_0811_07

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

V minulom roku ma v nemenovanom rybárskom revíri kontrolovala rybárska stráž asi takouto formou:
„Toto je kontrola rybárskych dokladov, rybárska stráž, predložte svoje doklady ku kontrole!“
Ledabolo odkryl jeden z nich (boli dvaja) svoj odznak a na moju výzvu: „Prosím vás, ukážte mi svoj služobný preukaz RS!“ niečo dosť nevrlo odvetil a vytiahol asi svoj preukaz RS azda z jedného metra a hneď ho schoval. Nestihol som ani zareagovať na jeho meno a tobôž číslo preukazu a už ho schoval so slovami, že on nie je povinný mi ho dávať do ruky, aby som aspoň vedel, s kým mám dočinenia. Bolo by to prinajmenšom slušné jednanie a ako verejný činiteľ vo výkone svojej funkcie azda ani nemá čo skrývať, či áno? Považujem to za elementárne slušné jednanie medzi dvoma občanmi - vzájomne si odkrývajúcimi svoju identitu. Už ani nehovorím o § 22, písm h Zákona 139/2002 Z.z., ktorý hovorí o dôstojnosti k sebe, aj k osobe kontrolovanej. Už sa mi stalo, že člen RS nemal preukaz a tak som si chcel aspoň spárovať jeho číslo odznaku s číslom preukazu.
1. Mám na to právo alebo nie? Spresňuje toto konanie nejaký predpis? Mám právo dostať preukaz do ruky a skontrolovať si jeho číslo na odznaku s preukazom? Veď on ma tiež vyzýva, aby som mu predložil doklady na kontrolu.
2. Ak mu ja - obyčajný rybár nedám do ruky ryb. doklady s odvolaním sa na jeho nekorektné správanie, dopúšťam sa priestupku alebo nebodaj trestného činu?
3. Čo nám - obyčajným rybárom v takomto prípade hrozí a čo hrozí RS?
4. Čo znamená výraz „povinný sa preukázať preukazom člena RS?“ Čo to fyzicky pri kontrole znamená?

 

RRR_0811_08

Na aktuálnu tému - Je mládež budúcnosťou SRZ?

 

Na aktuálnu tému - Je mládež budúcnosťou SRZ?

 

Túto otázku si kladiem už niekoľko rokov. V letných mesiacoch stretnete na rybách veľa mladých rybárov, ktorí majú záujem sa niečo naučiť a uloviť rybu. Ale spôsob, akým chytajú ryby, je vo väčšine prípadov otrasný. Tieto deti dostali rybárske lístky, stali sa prispievateľmi SRZ, ale evidentne v priebehu roka o nich nik neprejavil záujem niečo im z rybárskeho umenia ukázať. Tento trend minimálneho záujmu o rozvoj rybárskej mládeže pretrváva už dlhé roky a vôbec ma neprekvapuje, že namiesto rybárov gentlemanov vyrastá čím ďalej viac rybárov konzumentov.

 

RRR_0811_09

Plávaná - Jednoducho a účinne na kapra

 

Plávaná -  Jednoducho a účinne na kapra

 

Skúsim vám povedať niečo o love kaprov na plávanú očami obyčajného rybára. Po začiatku sezóny a ošiali pri našich jazerách a riekach nastáva pokoj. Rybárov je menej, rýb tiež. Vonku je teplo a letargia rýb naberá na „obrátkach“. Možno si niekto povie - „Načo ísť na ryby, keď aj tak neberú?“... Nesúhlasím. Vždy sa dá niečo vymyslieť, ako kapríky vyprovokovať k záberu. Veľakrát vidím, ako prídu rybári k jazeru a idú na to svoje obľúbené miesto. Nahodia, zavesia signálky a čakajú... nevšímajú si pritom smer vetra, pohyb rýb a pod.. Potom nastane čas odchodu a obligátna veta - „Dnes to nešlo!“. Často sú to oni, kto robí chybu - nevymýšľajú, nešpekulujú.

 

RRR_0811_10

Feeder … a ako to napichnúť? - Pečivo

 

Feeder ... a ako to napichnúť? - Pečivo

 

Viete, aká nástraha je neustále po ruke a je veľmi ľahké si ju zabezpečiť? No predsa pečivo rôzneho druhu...

 

RRR_0811_11

Feeder - Všetko naopak

 

Všetko naopak

 

Pri feedri neplatí nič všeobecne. Návod na správny lov feedrovou technikou, ktorý by mal byť univerzálny, je v tomto prípade len snom každého rybára. Pri úzkom diskusnom fóre sme sa nakoniec na ničom nedohodli alebo... dohodli sme sa, že všetko je naopak...

 

RRR_0811_12

Ľahká prívlač - nástrahy

 

Ľahká prívlač - nástrahy

 

Verná napodobenina rybky, fantastický vzor, plávajúci, potápavý, suspending, prirodzený pohyb či agresívny, hladinový, hĺbkový, jednodielny, dvojdielny alebo viacdielny. Pokiaľ ste hádali, že vymenované varianty sa týkajú voblerov, hádali ste správne. Doby, keď na pulte v rybárskom obchode ležali dve zabudnuté rapaly sú asi nenávratne preč. Vývoj a technický pokrok neobišiel ani voblery.

 

RRR_0811_13

Prívlač - Bodkovaný klenot (3. časť)

 

Bodkovaný klenot (3. časť)

 

Potočák je reofilný (zdržujúci sa prevažne v prúdivom - lotickom - vodnom prostredí), ikry zahrabávajúci litofilný druh. Pohlavnú dospelosť dosahuje vo veku troch rokov. Neres prebieha koncom jesene a začiatkom zimy, konkrétne od polovice novembra do polovice decembra, prípadne už od októbra do januára, keď teplota vody dosahuje pre neres teplotné optimum 5 až 10 °C.

 

RRR_0811_14

Prívlač - Pre začiatočníkov

 

Začíname s prívlačou (7)

 

V minulom čísle sme si opísali niektoré obratlíky a karabínky. Dnes pokračujeme... Ste kreatívny a zručný?

 

RRR_0811_15

Prívlač - lov vo Švédsku

 

Švédsko

 

Je máj a po štvormesačnom pracovnom maratóne sme si potrebovali troška odpočinúť v lone prírody, niekde mimo civilizácie. K nášmu odpočinku neoddeliteľne patrí aj rybolov. Z množstva ponúk sme si nakoniec vybrali pre nás neznámu destináciu - Švédsko. Krajina hokeja, lesov a predovšetkým aj vôd plných šťúk. Na dobrodružnú cestu sme sa vydali traja...

 

RRR_0811_16

Pod vodnou hladinou...

 

Žralok sladkých vôd

 

Nádherné hydrodynamické telo. Štíhla papuľa, plná ostrých zubov. Maskovanie, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani príslušník elitných jednotiek americkej NAVY Seals. Každý pohyb pri love koristi je prepracovaný do detailov. Žiadny zbytočný záber plutvou. Korisť je takmer vždy bez šance. Už asi tušíte, o kom dnes bude reč. O rybe, ktorá ma napriek skutočnosti, že ju stretávam skoro pri každom ponore, vždy fascinuje a prekvapí. O rybe, ktorá vďaka svojej kresbe na tele nemá kópiu. Je vždy originálom. Nenájdete dve rovnako sfarbené ryby - na to môžete vziať jed, viem o čom hovorím. Skúšal som ich kedysi dávno porovnávať. Naozaj, vždy išlo skutočne o originál. Veru tak. Reč bude o „žralokovi“  sladkých vôd - o šťuke.

 

RRR_0811_17

Pre začiatočníkov - Nástrahy

 

Nástrahy

 

Výbornými nástrahami sú strukoviny - fazuľka a hrach - v minulosti často používané. Priznám sa, že na fazuľu vidím chytať rybárov naozaj iba sporadicky a to je veru poriadna chyba!

 

RRR_0811_18

Na aktuálnu tému - o love rýb

 

Loviť ryby je úžasné!

 

Krásna príroda a ticho hladkajú dušu. Nezabudnuteľné zážitky proste patria k rybolovu. Každý človek potrebuje z času na čas „ujsť“ pred starosťami od každodenného zhonu. Takisto aj ja. Moja prvá rybárska výprava ma prekvapila tým, že to nebolo iba nudné sedenie pri vode s nahodenými udicami, ale boli to najmä príjemné chvíle so skvelou partiou priateľov.

 

RRR_0811_19

Muškárina - augustové mušky

 

Augustové miniatúry

 

Napriek tomu, že sa v auguste rojí veľa rôznych druhov hmyzu väčších rozmerov a ryby obľubujú väčšie sústa, počas mojej dosť dlhej muškárskej kariéry som zažil nejeden augustový týždeň, keď o osvedčené veľké muchy ryby nejavili záujem. Pritom sa zjavne počas celého dňa intenzívne „pásli" na sucho. Týmto dňom sme hovorili „profesorské", pretože uhádnuť tú správnu mušku nedokázali ani domáci „profesori" muškárenia.

 

RRR_0811_20

Na aktuálnu tému - Štúrovská zlatá rybka

 

Dni plné radosti

 

 V utorok 24. 5. 2011 sme slávnostne vyhodnotili 2. ročník Štúrovskej zlatej rybky. Je to projekt, ktorý je určený pre našich štúrovských škôlkárov.

 

RRR_0811_21

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku

 

Popper

 

Sezóna je v plnom prúde a na väčšine revírov lovia dravce tesne pod hladinou alebo až priamo na nej. Dnes si uviažeme strímer, ktorý bude čeriť hladinu a tým vydráždi dravca k záberu. V bielom prevedení ho obľubujú najmä bolene, ale v týchto farbách ho majú radšej šťuky. Aj keď niekedy môže aj motyka vystreliť... Pri love s touto nástrahou použijeme plávajúcu šnúru, ktorej sťahovanie budeme meniť. Raz plynulo, potom podtrhávať, zrýchliť a spomaliť. To všetko dokopy vydráždi šťuku k agresívnemu záberu a lovec má z toho neskutočný zážitok, pretože záber vidí aj vizuálne na hladine.

 

RRR_0811_22

Vaše úlovky

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Fotografie nám môžete zasielať mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo poštou na adresu:

 

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

RRR_nahlad_63_ulovkova

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12