Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, júl 2011

titulka_0711

Kaprárina - Tandemová 24-ka

 

Tandemová 24-ka

 

Prečo Tandemová a prečo 24-ka? Na tejto výprave chytáme dvaja a čistá doba lovu je 24 hodín. Navyše budeme chytať na nástrahy od značky Tandem Baits. Podľa času, ktorý máme k dispozícií sme museli prispôsobiť aj výber revíru, na ktorom takto krátky lov vyskúšame.

 

RRR_0711_01

Kaprárina - Rybačka snov

 

Rybačka snov

 

Tento rok na jar to bola priam rybárska paráda. Začalo to na konci marca, keď sa mi podarilo ísť konečne na 10-dňovú rybačku do Francúzska a podarilo sa mi chytiť 13 kg kapra, čo bol pre mňa po dvoch rokoch návštev Francúzka najväčší ulovený kapor v zahraničí.

 

RRR_0711_02

Kaprárina - Chcem byť odlišný

 

Chcem byť odlišný

 

Väčšina rybárov sa pri love drží stále svojich zaužívaných postupov. To platí najmä pre kaprárov. Navaria si partikel, príp. kúpia boilies a poďme k vode. Tam dobre zakŕmia, nahodia a čakajú na záber. Poviete si: „Veď takto chytám aj ja a ide mi to!“. Iste sa dajú ryby týmto spôsobom nachytať, no postupom času to je stále ťažšie a ťažšie. Ryby sú učenlivé a časom nás prekuknú. A preto si myslím, že nie je zlé odlíšiť sa od väčšiny a chytať inak ako ostatní rybári. Mojich pár typov by vás mohlo inšpirovať.

 

RRR_0711_03

Kaprárina - Nadväzec Stiff Bottom Bait Rig

 

Nadväzec Stiff Bottom Bait Rig

 

Koncová udica je jedným z najhlavnejších článkov v love kaprov. Prečo? Veľakrát sa stáva, že prídeme o zábery alebo o rybu kvôli zlej koncovej montáži. Každý by si mal uvedomiť, že nemá zmysel za každú cenu používať nekvalitné háčiky, šnúrky, obratlíky...  pre niečo tak dôležité ako je koncová udica.

 

RRR_0711_04

Kaprárina - Neodolateľná Raduta

 

Neodolateľná Raduta

 

V máji som počas dvoch týždňov lovil na známom jazere Sarulesti. Rád tam lovím v blízkosti brehov a na rozsiahlych plytčinách. Ak je v tom období dostatočne prehriata voda v jazere, tak sa množstvo kaprov dlhodobo zdržuje práve v týchto oblastiach a množstvo záberov nie je ničím výnimočným. Spolu s Pavlom a Ľubošom sme obsadili dlhý breh, z ktorého sme mohli v pohode loviť v rozličných hĺbkach a tak dospieť k prvým záberom.

 

RRR_0711_05

Kaprárina pre začiatočníkov - Domáce plávajúce boilies

 

Domáce plávajúce boilies

 

Plávajúce boilies sa medzi rybármi teší vďaka svojej úspešnosti veľkej obľube. Nastražuje sa buď samostatne alebo spolu s potápavou guličkou na panáčika. Dnes je na trhu veľký výber príchutí, farieb a veľkostí týchto nástrah, preto si ich rybári doma bežne nevyrábajú. Ak by ste sa z rôznych dôvodov predsa len rozhodli, že si chcete vyhotoviť svoje domáce plávajúce boilies, poradím vám viacero možností, ako to urobiť...

 

RRR_0711_06

Kaprárina - Opäť tá naša!!!

 

Opäť tá naša!!!

 

Tak ako v živote nastávajú zmeny, nastala u mňa v tom smere rybárskom. Prijal som ponuku firmy Master Fish na spoluprácu ako tester pre výrobky a produkty firiem - ako sú anglická firma Richworth a novinku na trhu Fun Fishing od francúzskeho výrobcu, ktorého výrobky po preštudovaní a skúmaní by som nazval „iné a fun“. Lákalo ma, samozrejme, spoznávať a spájať komponenty na výrobu boilies, ako aj skúšanie hotoviek týchto výrobcov.

 

RRR_0711_07

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Mám zväzovú povolenku, chodím na rieku Moravu konkrétne č.r. 2-1330-1-1 - čiastkové povodie rieky Moravy rkm 59 (pravá strana) pri obci Moravský Sv. Ján - Sekule po trojhraničný kameň (ústie Dyje). Revír je hraničná voda. Chcel by som chodiť aj na jeden závlahový kanál, čo je asi 2 km pred hrádzou, čiže nespadá do toku Moravy, ale kamarát má miestnu povolenku Sekule - Moravský Sv. Ján a v miestnom rybárskom poriadku má napísané, že je užívateľom nasledovných rybárskych revírov, z ktorých ma zaujíma ma len číslo 4. revír č. 2-1330-1-1 Morava od 59 km (pravá strana) pri obci Moravský Sv. Ján - Sekule po trojhraničný kameň (ústie Dyje). (ĎALEJ JE SPOMENUTÉ) Do revíru č.2-1330-1-1 sú zahrnuté ramená a jazerá: Kačenky, 17-18, Šiškovec, Lantov, závlahový kanál od rieky Myjavy (z. kanál podteká pod riekou Myjavou) po hranicu katastrálneho územia Veľké Leváre. Teda, ak som správne pochopil, toto všetko je vlastne revír č.2-1330-1-1. Chcem sa spýtať na váš názor, či môžem chytať aj ja na tomto závlahovom kanáli, ak je v zväzovom povolení písané len: č. 2-1330-1-1 (čiastkové povodie rieky Moravy rkm 59 (pravá strana) pri obci Moravský Sv. Ján - Sekul po trojhraničný kameň (ústie Dyje) - revír je hraničná voda. Ak nie, prečo.

2. Mám otázku - chytím rybu, ktorá je v tom čase v dobe individuálnej ochrany, čiže nie je možné si tento druh ryby privlastniť. Ale pri odháčkovaní ryby zistím napr. chorobné škvrny, ktoré sú v pokročilom štádiu (napr. vodnatielka) alebo veľké zranenia po útoku dravca. Chcel by som sa spýtať, ako mám postupovať s takouto rybou, aby som neporušil ustanovenia zákona č. 139/2002 Z.z. o rybárstve alebo ustanovenia iných platných vyhlášok.

 

RRR_0711_08

Plávaná - 1. liga LRU – plávaná – jarné kolo

 

1. liga LRU – plávaná – jarné kolo

 

Na to, že sa Slovensko stalo v roku 2010 Majstrom sveta v plávanej, by si človek myslel, že tento šport sa stane obľúbenejším a bude tu záujem o každé dianie, ktoré sa bude konať na našom území. V dňoch 27.-29. 5. 2011 sa konali preteky 1. ligy LRU - plávaná na rieke Nitra pri Nových Zámkoch. Perfektne pripravená trať a počasie, ktoré preverilo pretekárov a nezáujem rýb o nástrahy však urobilo z pretekov trápenie pretekárov a aj realizačných teamov každého družstva.

 

RRR_0711_09

Plávaná - Milujem apríl!

 

Milujem apríl!

 

S plavákom chodím na ryby každý mesiac v roku a chytám všetko od beličiek až po veľké kapry. Zaujímavý je však mesiac apríl. Tento mesiac je výnimočný tým, že sa môže chytať len na riekach, na ryby chodí málo rybárov, lebo väčšina rýb je hájená. Apríl je mesiac, keď sa dá chytať na očkový prút s plavákom bez toho, aby rybár oberal vlasec od páperia z vŕb a topoľov. Je to mesiac, keď sa príroda prebúdza po zime a zvyšuje sa žravosť rýb.

 

RRR_0711_10

Na aktuálnu tému - TV relácia RRR na internete

 

TV relácia RRR na internete

 

Do redakcie nám chodí množstvo príspevkov, v ktorých sa pýtate, čo bude ďalej s TV reláciou RRR. S odstupom času musíme smutne konštatovať, že situácia sa nezmenila a v dohľadnom čase neplánujeme vyrábať nové časti relácie.

 

RRR_0711_11

Kaprárina - Netradične na kaprov

 

Netradične na kaprov

 

Začiatok hlavnej rybárskej sezóny prináša veľa očakávaní v každom z nás. 1. jún sa nesie v znamení lovu násadových kaprov. Každý rybár si k vode nesie svoje náčinie, ktoré je zostrojené podľa obľúbenej techniky lovu. Klasikári, feedristi či plavačkári sa prvé dni nevedia nabažiť častých záberov násadových kaprov, ktorým prvé dni chutí viac ako dosť. Po pár týždňoch sa ich obsádka však rapídne preriedi a vo vode ostane väčšinou už len pár mohykánov, ktorí sa vďaka svojej šikovnosti vyhli jatkám, na ktoré sa väčšina rybárov tešila celú zimu.

 

RRR_0711_12

Feeder … a ako to napichnúť? (Pelety)

 

Feeder ... a ako to napichnúť? (Pelety)

 

Pelety určite nepatria medzi klasické feedrové nástrahy. Napriek tomu si myslím, že keď im v oblasti feedra predpoviem veľkú budúcnosť, nebudem vôbec ďaleko od pravdy...

 

RRR_0711_13

Na aktuálnu tému - Kde je chyba? V zákone?

 

Kde je chyba? V zákone?

 

Chcel by som upozorniť na to, že vo vašom časopise, zrejme nevedome, podporujete porušovanie zákona (článok p. Bittera o prívlači na Dunaji v roku 2011). Predpokladám, že po mojom e-maili to tiež uznáte a v nejakom článku alebo právnej poradni, sa prihovoríte za dodržiavanie zákona. Ale čo je oveľa dôležitejšie, ak tak urobíte, bude nádej, že sa vyvinie na poslancov Národnej rady tlak a upravia Zákon o rybárstve (konkrétne lov prívlačou v hraničných vodách) tak, aby sme nevyhadzovali peniaze na násadu, ktorú potom ulovia občania iných štátov. Mohol by som vám preposlať celú komunikáciu, ktorú som mal s Radou SRZ, ale skúsim to skrátiť.

 

RRR_0711_14

Prívlač - Nahadzovanie na veľké vzdialenosti na bolene

 

Nahadzovanie na veľké vzdialenosti na bolene

 

Ako dostať nástrahu 60 a viac metrov od brehu tam, kde lovia bolene? Skúste nástrahy starých otcov alebo niečo nové... Brodiť sa nedá vždy a čln tiež nezvykneme mať k dispozícii na každej rybačke. Ak sa rozhodneme nástrahu nahodiť, bude problém. Bežné voblery, plandavky, blyskáče do vzdialenosti viac ako 50 m nenahodíme. Preto je vhodné použiť tzv. boleňové olovko.

 

RRR_0711_15

Prívlač - Ultra ľahká prívlač

 

Ultra ľahká prívlač

 

V našom rybárskom svete existuje mnoho spôsobov a techník lovu rýb a každý spôsob má svoje čaro. Medzi nami rybármi sú ortodoxní zástancovia aktívneho spôsobu lovu (vláčkári a muškári) a ako protipól kaprári, sumčiari a plavačkári. Všeobecne sa tvrdí, že muškárenie je kráľovnou medzi všetkými spôsobmi lovu. Pokiaľ je to tak, potom ľahká prívlač je určite „kráľom“.

 

RRR_0711_16

Prívlač - Pre začiatočníkov

 

Začíname s prívlačou (6)

 

Navijak, prút, kmeňový vlasec, či šnúru už máme popísané, rozdelené a vybrané na konkrétne podmienky lovu. Ale čo konečný prvok celej zostavy? Oplatí sa tu šetriť? Či mávnuť rukou a povedať: „...to stačí, veď to musí niečo vydržať!“...

 

RRR_0711_17

Na aktuálnu tému - Postrehy

 

Postrehy

 

Ráno sadám do auta po nočnej zmene a ako prechádzam okolo nášho jediného lovného pstruhového potoka, vidím tam čulý „život“. Vtom mi to trkne, veď je 16. apríl... pstruhy! Pri pracovnom strese som pozabudol na tento deň. Pozabudol som naň aj preto, lebo tento rok som si po dlhom čase pstruhovú povolenku nebral.

 

RRR_0711_18

Na aktuálnu tému - Detské preteky

 

Detské preteky

 

O tom, že rybolov nie je zábavka len pre „starých bláznov a dôchodcov“, ako to dosť často počúvam najmä od mladých ľudí, sa mohol presvedčiť každý účastník či návštevník, ktorý sa dňa 14. mája zúčastnil na už tradičných pretokoch lovu rýb udicou na VN Sebechleby, ktorá sa každoročne koná pod záštitou MO SRZ Krupina.

 

RRR_0711_19

Prívlač - Bodkovaný klenot (2. časť)

 

Bodkovaný klenot (2. časť)

 

Pstruh potočný, ako ho my poznáme - „potočák“, žije v prekysličených horských potokoch, bystrinách a podhorských riekach po celej Európe. ROZŠÍRENIE - Pstruhy z riek ústiacich do Severného a Baltického mora patria do poddruhu Salmo trutta trutta, ale pstruhy z oblasti Čierneho mora sú radené k poddruhu Salmo trutta labrax. Avšak medzi nimi sú nepatrné rozdiely, ktoré vplyvom introdukcie,  umelého vysádzania, úplne vymizli. V riekach a potokoch ústiacich do Stredozemného mora žijú iní, no blízki príbuzní – Salmo trutta macrostigma a Salmo trutta marmoratus alebo tzv. marble trout.

 

RRR_0711_20

Sumčiarina - prúty

 

S akým prútom na sumce?

 

Sumec ma fascinuje už od malička. S jeho lovom som sa vážnejšie začal zaoberať pred viac ako 10-timi rokmi. Za tento čas prešlo mojimi rukami už niekoľko desiatok prútov, a preto si dovolím tvrdiť, že niečo o ich výbere a správnom použití viem. Akú dĺžku prúta si mám zvoliť? Akú gramáž? Aké má mať očká? To sú otázky, s ktorými sa stretávam veľmi často.

 

RRR_0711_21

Sumčiarina - dážďovky

 

Ako skladovať dážďovky

 

Každý z nás asi zažil okamih, keď si chcel v letných mesiacoch zachytať na dážďovky, ale problém bol v tom, že kvôli veľkému suchu a horúčavám sa nedali v nočných hodinách pri čelovke nazbierať. Potom je lepšie si ich poriadiť počas daždivých dní a skladovať ich. Ale ako ich skladovať, aby prežili?

 

RRR_0711_22

Pod vodnou hladinou...

 

Rozmary matky prírody...

 

Minulý týždeň ma dostal abstinenčný záchvat. Už skoro dva týždne som si neomočil ani kúsok môjho potápačského výstroja v kvapalnom skupenstve nazývanom voda. Nemohol som sa na nič sústrediť, zle som spal. Myšlienkami som bol stále pod vodou. „Absťák“ ako vyšitý! Veď to poznáte. Denne hladkáte očami svoj milovaný rybársky výstroj, na ktorý pomaly sadá prach. Už sa neviete dočkať, kedy vám slnečné lúče pohladia tvár, zopár komárov odovzdá štipľavý pozdrav a melódia bzučiaku rozozvučí okolie s nádejou veľkej ryby na konci udice. Len času akosi niet.

 

RRR_0711_23

Muškárina

 

Potočník, buď chválený!

 

Júl a august sú v muškárskom svete zasvätené lovu na potočníky. Či už na sucho, kukly alebo nymfy. Je ich nepreberné množstvo typov a každý môže použiť tú svoju najobľúbenejšiu. Prevažná časť viazačov robí potočníky s krídelkami strechovito zloženými pozdĺž tela (tieto asi najlepšie vystihujú tvar mušky a jej skutočnú podobu). Tieto typy sú vhodné na lov za denného svetla v čistej vode, keď ryba vidí všetky detaily mušky.

 

RRR_0711_24

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku

 

Mravce

 

Cez horúce letné dni sa stáva, že nás pri vode otravujú mravce, ktoré majú krídla. Často padajú na vodnú hladinu a ryby ich s chuťou požierajú. Ako je známe, keď je horúce leto, ryby sú aktívne najmä večer a cez páľavu sa málokedy lipeň zodvihne po suchú muchu. ALE! Mravec často robí divy a lipeň sa nechá vylákať zo svojho stanovišťa. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď na pravé poludnie nič nepasie, mravec môže všetko zachrániť...

 

RRR_0711_25

Vaše úlovky

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Fotografie nám môžete zasielať mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo poštou na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

RRR_nahlad_P63_ulovkova sutaz

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12