Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, jún 2011

titulka_0611

V priamom prenose

 

Už niekoľko rokov som mal v pláne nakrútiť rybárske DVD. Všetko chce však svoj časť a musí to vyzrieť. Okolnosti ma doviedli k človeku, ktorý okrem toho, že miluje rybárčenie, venuje sa aj nakrúcaniu a má k tomu všetko potrebné vybavenie, včítanie niekoľkých bezdrôtových podvodných kamier...

 

RRR_0611_01

Nadväzec Multi Rig

 

 

Nadväzec - často tak podceňovaná súčasť úspešnej koncovej udice. Hlavnými požiadavkami na nadväzec sú: poskytnúť prirodzené nastraženie nástrahy, nebrániť kaprovi k zožratiu a pritom byť ozaj čo najviac nenápadný, umožniť ideálne zaseknutie ryby na háčiku a odolať aj tým najväčším výpadom zdolávaného velikána.

 

 

 

RRR_0611_02

Kapry z riek na východnom Slovensku (2. časť)

 

Ďalšou alternatívou sú kratšie niekoľkodňové vychádzky na rozličné nami vytipované miesta. Na takýchto miestach musíme zaujať ryby niečím, čo sa označuje „Attractor-Boilies" (dráždivé boilies). Našou úlohou je čo v najkratšom čase presvedčiť kapry, že ide o potravu alebo využiť ich zvedavosť a poskytnúť im niečo celkom odlišné od prirodzenej potravy.

 

RRR_0611_03

Učarovala mi Liptovská Mara

 

Liptovská Mara je revírom, o ktorom sa už popísalo kadečo. Preslávil ju najmä kaprársky maratón a s ním spojené zážitky a poznatky účastníkov. Roman Koki sa tu narodil a rád sa na túto vodu vracia, preto sme mu položili zopár otázok.

 

RRR_0611_04

Štart sezóny - Váh

 

Nemohol som sa dočkať začiatku sezóny. V úvode apríla sa teplota vody začala šplhať k 10°C a to bol pre mňa signál, aby som vyrazil na víkendovú rybačku. Vybral som si termín od 8.-10. 4. Áno, presne v ten víkend, keď prudký vietor po Slovensku strhával strechy a lámal stromy. Aj tu padlo zopár haluzí a suchých stromov...

 

RRR_0611_05

Keď neberú...

 

Ak často chytáte v tom istom revíri, určite máte odsledované, že ryby berú pravidelne v určitý čas. Môže to byť skoro ráno, pri zotmení alebo v noci. Medzi týmito horúcimi momentmi zostávajú naše signalizátory väčšinou nemé. Ak lovím 2-3 dni, najviac času trávim čakaním na ďalšiu vlnu záberov.

 

RRR_0611_06

Dvojhodinový lov

 

Opíšem vám jeden tohtoročný úspešný lov. Aj na vopred nezakŕmenom mieste počas 2 hodín môžete uloviť mnoho krásnych kaprov. Mne sa to podarilo v priebehu niekoľkých sezón a vždy som nachytal ryby až do 16 kg. Nie, toto nie je sci-fi za predpokladu, že dodržíte určité pravidlá, ktoré je nutné rešpektovať, ak chcete byť úspešní. Pred samotným popisom daného rybolovu by som však chcel najprv povedať niečo o tých pravidlách, ktoré sa musia vždy dodržiavať...

 

RRR_0611_07

Rybárske paragrafy

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1.  Lovím na rieke Dunaj č.1 revír číslo 2-0480-2-2, lovím prívlačou a do povolenky som si zapísal dátum, číslo revíru, navštevujem jednotlivo časti daného revíru, tie sú od seba vzdialené aj 10 km najčastejšie 3 až 5 km, tieto časti zvyčajne prekonávam jazdou autom. Pred jedným takým presunom ma zastavila pri odchode od vody RS a skontrolovala mi dané doklady a následne ich chcela zadržať nakoľko som pri odchode od vody nemal vyčiarknuté políčka s úlovkami, keď som im vykladal, že stále lovím na jednom revíri len sa presúvam autom z miesta na miesto (po celej trase mi vedie cesta vedľa Dunaja), tak neprerušujem lov rýb, len sa presúvam v revíri. Aj vtedy by ma takto kontrolovali a chceli odobrať povolenie, keby som danú trasu prechádzal pešo? Má RS pravdu, že po každom prerušení rybolovu na presune na jednom revíri si musím vždy znova zapísať dátum a revír a po prerušení si tento vyčiarknuť, pretože ročne takto navštívim Dunaj určite 100-krát a lovím cca na 30 až 35 miestach. Porušujem zákon, alebo je to iba buzerovanie zo strany príslušníkov RS?

2. § 23 hovorí o oprávneniach RS. Okrem iného sa tam uvádza, že každý kto sa zdržuje v rybárskom revíri, je povinný uposlúchnuť výzvu RS a strpieť výkon jeho oprávnení. Znamená to, že aj kúpajúci nerybári alebo iné osoby, ktoré s výkonom rybárskeho práva nemajú nič spoločné, sú povinné sa legitimovať?

3. Lov rýb v hraničných vodách je upravený v zmysle dohôd medzi  SRZ a maďarským ryb. Zväzom. Okrem iného sa tu uvádza, že lov rýb je povolený celoročne 24 hod. denne s dodržaním individuálnej doby ochrany. Ďalej sa uvádza, že lov na prívlač a rybku je povolený od 1.4. V tomto období sú ale u nás dravce chránené. Znamená to teda, že aj keď je lov na prívlač povolený tak ryby si privlastniť nemožno? Pýtam sa preto, lebo vlani to bolo upravené inak. Aká dohoda tu teda platí?

 

RRR_0611_08

S plavákom na násadových kapríkov

 

V máji môžme ochutnať prvé čerešne, ale nám rybárom viac „chutí" lov rýb. Dôležitým medzníkom je 15. máj, kedy môžeme okúsiť prvý májový lov na stojatých vodách...

 

RRR_0611_09

Feeder … a ako to napichnúť? (Krúpy)

 

Krúpy v minulosti patrili medzi tradičné nástrahy, rovnako ako zemiaky a rôzne cestá.

 

RRR_0611_10

Fermentácia kukurice – bežná vec

 

Fermentácia je iba pre našincov takmer neznáma. Ide o proces zvaný aj riadené kvasenie, hnitie alebo konzervovanie.

 

RRR_0611_11

Bodkovaný klenot

 

Len málo živočíšnych druhov vzbudzuje pri love toľko vzrušenia. Ani jedna celá encyklopédia by nestačila na opísanie všetkých umelých mušiek vytvorených a určených na lov tohto krásavca. Ryba, ktorá je synonymom nedotknutej, panenskej prírody, najvyhľadávanejší a najtypickejší lososovitý predátor. A ak nie je najvyhľadávanejší, tak je o ňom napísanej určite najviac (muškárskej) literatúry. Nekorunovaný kráľ (nielen) horských potokov a bystrín - pstruh potočný (Salmo trutta morpha fario).

 

RRR_0611_12

Júnové voblery

 

V druhej polovici júna sa k slovu dostávajú v kaprových revíroch rôzne prívlačové umelé nástrahy. Už v apríli priniesla prívlač na Dunaji prekvapujúce výsledky - veľmi účinné boli absolútne novinky na trhu, ale ani staršie typy nástrah nezostali bez povšimnutia. Hladina Dunaja bola na toto obdobie dosť nízka a dravce sa hľadali veľmi ťažko. V júni sa začína voda veľmi prehrievať a v príbrežnej časti sa hemží plôdikom. Odporúčam skorý ranný a večerný lov a ak sa rozhodnete loviť cez deň, hľadajte ryby v hlbočinách.

 

RRR_0611_13

Moderný nákup

 

 

Uplynulo už 5 mesiacov od doby, keď bol pre širokú rybársku verejnosť otvorený internetový obchod www.rybarovraj.sk. Obdobie dostatočne dlhé na to, aby sme mohli zhodnotiť jeho prínos pre vyznávačov Petrovho cechu. Na výsledky sme sa preto opýtali vedúceho predajne rybárskych potrieb Ryby Rybky Rybičky na Veľkonecpalskej ulici 17 v Prievidzi - Ľubomíra Mokrého.

 

 

 

RRR_0611_14

Jarná prívlač na Ebre (2. časť)

 

Predpovede sa naplnili a ráno mrholilo. Pôvodne sme plánovali, že sa pôjdeme pozrieť na člne do okolitých zátok, ale pre silný vietor sme to vzdali.

 

RRR_0611_15

Začíname s prívlačou (5)

 

Silóny, forfáky (z nem. vorfach), pletenky, či šnúrky... to sú pomenovania, ktoré doslova zľudoveli medzi rybármi. Monofilové vlasce, či silóny poznáme už dlhé desaťročia. Splietané šnúry už tiež nie sú neznámym pojmom.

 

RRR_0611_16

Prvé narodeniny

 

Sumčiarik - to je názov nášho detského rybárskeho krúžku v Seredi. V znaku použitá žltá farba sybmolizuje farbu slnka, modrá farbu vody. Použité insignie v znaku - most cez rieku Váh spájajúci mesto Sereď a obec Šintavu. Vodná hladina rieky Váh so sumcom, ako kráľom nížinných tokov najmä našej časti Váhu. Sú to vlastne prevzaté znaky našej mestskej organizácie SRZ Sereď.

 

RRR_0611_17

Poďme na sumce!

 

Spomienka na to, keď som ako 12-ročný chlapec sedával na sútoku starého koryta Váhu a kanála Váhu a so závisťou som sledoval tých pár skalných, ktorým učarovala ťažká prívlač, vo mne ešte stále vyvoláva zmiešané pocity. Nevedel som pochopiť, prečo vtedajšia rybárska legislatíva umožňovala deťom loviť na prívlač až po dovŕšení 15. roku života. Prečo mi vtedajšie zákony ukradli pár rokov mojej vláčkarskej kariéry som dodnes nepochopil.

 

RRR_0611_18

Vábnička verzus bójka

 

Keď už sumcová sezóna beží na plné obrátky, je pre mňa vždy ťažké zvoliť si spôsob lovu. Rád pri vode odpočívam, preto často lovím na bójkový systém. Tiež mám rád trocha adrenalínu, preto si niekedy beriem veľký čln a idem si zavábiť.

 

RRR_0611_19

Pod vodnou hladinou...

 

Dobrodružstvo so sumcom

 

Prší. Počasie pre mnohých nevhodné na ponor. Nad hladinou sa vznáša hmla. Fúka studený vietor. Avšak voda môže byť napriek tomu celkom čistá. Predstava odpočívajúceho kráľa našich vôd - sumca, tam niekde v korune potopeného stromu, ma v jedno nedeľňajšie ráno vyháňa z postele.

 

RRR_0611_20

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku

 

Schránkový potočník

 

Tento typ mušky má hneď dva významy. Napomáha rýchlejšie vyklesať našim muškám ku dnu a taktiež je to muška, ktorá je často požieraná pstruhom a jalcom. Niekedy ňou nepohrdne ani lipeň. Používame ju ako koncovú záťažovú nymfu. Olovo v telíčku navinieme podľa potreby v závislosti od charakteru vody, kde budeme loviť. Čím väčší prúd a hlbšia voda, tým viac olova. Guličky môžeme použiť v rôznych farbách a typoch. Farbu hlavičky larvy môžeme meniť. Najčastejšie je to žltá alebo krémová, ktoré sú prirodzené. Ja som zvolil červenú na vydráždenie k záberu...

 

RRR_0611_21

Vaše úlovky

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

 

Fotografie nám môžete zasielať mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

alebo poštou na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

 

RRR_0611_22

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12