Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, máj 2011

titulka_0511

Pre začiatočníkov

 

Nadväzec KD Rigs

 

O téme koncových udíc sa už toho popísalo veľa, či už v rôznych časopisoch alebo na internetových fórach. Rovnako je veľa možností, či už výroba domácich nadväzcov alebo jednoduchšia - kúpiť si hotový, zabalený pekne v priesvitnej fólii (rôzni výrobcovia, rôzne háčiky, rôzne šnúrky...).

 

RRR_0511_02

Kaprárina

 

Prvá tohtoročná výprava

 

Vyhľadávam revíry, kam sa dá ísť aj cez zimu. Snažím sa nájsť si čas ísť na ryby aspoň na týždeň v decembri a potom niekedy koncom februára - začiatkom marca. V decembri 2010 som strávil 8 dní na juhu Francúzska a tento rok v polovici marca som ďalších 7 dní jeho severe. Prečo práve Francúzsko? Je to jednoduché - veľa pekných štátnych revírov s celoročným lovom na štyri prúty bez zbytočných zákazov a obmedzení.

 

RRR_0511_03

Neres kapra

 

Neres kapra

 

Voda doslova vrie. Vodné trávy sú v pohybe, na hladine sa ukazujú obrovské plutvy rýb. Je ich neúrekom, viac ako by sme si dokázali pripustiť. Ryby strácajú plachosť. Občas sa v eufórii dostanú až na breh, aby znovu putovali do vody. Občas nás ošpliechajú z minimálnej vzdialenosti. Akoby ich na svete nič netrápilo. A naše signalizátory predsa mlčia. Sme bez záberu. Iba s veľkým záujmom sledujeme to dianie vo vode, ktoré je doslova fascinujúce. Prebieha neres kaprov. Obdobie, keď si mnohí z nás lámu hlavu na tým, ako donútiť rybu k záberu. K tomu však nestačí iba ticho sedieť. Musíme o tomto akte čosi aj vedieť.

 

RRR_0511_04

Jarné slnko

 

Jarné slnko

 

Koniec marca a rvé dni nášho bláznivého mesiaca sa niesli v znamení príjemného oteplenia. Určite mnohí rybári vyrazili na svoje výpravy. Niektorí na jednodňovky, iní si pobyt pri vode užili dlhšie. Je to logické. Jarné slnko vyláka von azda každého. A všetci čakáme, že sa oteplením pohnú aj ryby. A mnohí sme sklamaní, keď to tak nie je.

 

RRR_0511_05

Kapry z riek na východnom Slovensku

 

Kapry z riek na východnom Slovensku


Pri studených vodách je dôležité si dobre premyslieť, aké boilies použijeme. Uprednostňujem boilies s kvalitnými hodnotami, pretože tie vysielajú potravinové signály do okolitej vody dlhší čas.

 

RRR_0511_06

Výroba boilies

 

Spôsob prípravy boilies na krátkodobé výpravy

 

Najväčším nepriateľom lovu kaprov je čas, presnešie - nedostatok času. Dnes už iba s nostalgiou spomínam na 10 a viacdňové výpravy po všetkých možných revíroch a nekonečné kŕmne kampane, ktoré tomu predchádzali. V poslednom čase sa venujem takmer výlučne iba víkendovým výpravám. A ako to vyzerá, v blízkom čase sa na tom nič nezmení. Zákonite som preto musel zmeniť od základu taktiku lovu, aby som dosiahol aspoň trocha slušné výsledky. Dotklo sa to aj môjho rybárskeho výstroja podľa hesla - čím menej, tým lepšie!

 

RRR_0511_07

Rybárske paragrafy

 

Rybárske paragrafy

 

Nový Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových
a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Dopúšťa sa člen SRZ porušenia Stanov § 6 ods. 2 písm. j), ak pri prerušení alebo ukončení lovu odmietne predložiť rybárskej stráži doklady oprávňujúce na lov rýb a neumožní rybárskej stráži vykonať kontrolu?

2. Aké konanie je považované za konanie v priamej súvislosti s výkonom rybárskeho práva?

3. Ako je možné postihnúť člena SRZ, ktorý verejne alebo písomne vyjadrí nesúhlas so stanovami SRZ?

4. Aký orgán môže skonštatovať nesúlad stanov občianskeho združenia s ústavou, príp. inými zákonnými normami?

5. Aké kroky má podniknúť organizácia, ktorá na výročnej schôdzi schválila hornú mieru kapra a niektorí členovia to nedodržiavajú s odvolaním sa na to, že to nemá podporu v zákone. Ako postupovať, aby to bolo záväzné pre všetkých?

 

RRR_0511_08

Plávaná - Maconka

 

Tešíme sa na Maconku

 

Na zamyslenie je fakt, ako to funguje u našich maďarských susedov a ako by to azda mohlo fungovať aj u nás. Žiaľ, zákony a vôľa kompetentných majú za následok, že rybári, ktorí chcú v pokoji loviť ryby, idú minúť peniaze do zahraničia, kde sú podmienky na rybolov neporovnateľne lepšie a to nielen na súkromných vodách! Je to na škodu všetkých nás a je smutné, že v súčasnosti ideme skôr dozadu, než dopredu.

 

RRR_0511_09

Na člne dolu Váhom

 

Na člne dolu Váhom

 

Rôznorodosť slovenských riek je pre každého z nás niečím lákavým a odpudivým zároveň. Tí, ktorí sa rybačke na riekach venujú už dlhšie určite vedia, že horúce miesta sa presúvajú z roka na rok do inej časti rieky. Je to spôsobené predovšetkým veľkými vodami, keď sa dno rieky mení a tam, kde bola minulý rok perfektná jama, môžeme v ďalších sezónach hľadať hlbočiny len márne. Navyše pokiaľ danú lokalitu nepoznáme, musíme ju presondovať. Viete si azda predstaviť lepší spôsob, ako si vytipovanú rieku prejsť fyzicky pomocou člna?

 

RRR_0511_10

Plávaná

 

Postrach jalcov

 

Milujem čas, keď dozrejú čerešne. Je to ideálny čas na lov jalca hlavatého. Čerešne sú pri ich love podľa mňa TOP nástrahou. Jalec zvaný aj vodné prasiatko má rád červy, boilies, rybky, obilniny atď.. Je to ryba, ktorá dokáže vyťažiť z minima maximum. Nevadia mu ani dnešnou dobou čoraz viac znečistené rieky, obsadil menšie potoky, jazerá a často je to prvá rybka, ktorú začínajúci rybár uloví.

 

RRR_0511_11

Feeder … a ako to napichnúť?

 

Cestoviny

 

V minulosti sa cestoviny na lov rýb používali podstatne častejšie. Dnes to tak už nie je napriek tomu, že ide o celkom dobrú nástrahu. Otázkou zostáva, či sa k lovu feedrom hodí. Aby som na túto otázku mohol jednoznačne odpovedať, otestoval som to.

 

RRR_0511_12

Na aktuálnu tému

 

Mladí rybári na záletoch

 

Spolu s deťmi z krúžku Mladý rybár Štúrovo - „Pytliaci“ sme po druhýkrát zavítali na medzinárodnú výstavu rybárstva Fehova v Budapešti. Tento rok sme si to ešte spestrili návštevou Tropicária. Zažili sme deň, ktorý nás obohatil. Že to bola sobota s veľkým „S“, potvrdili aj účastníci nášho výletu. Zaujalo nás obrovské akvárium, v ktorom plávali v podstate všetky druhy rýb, ktoré sa v našich vodách vyskytujú. Bolo úžasné, že sme si ich mohli zblízka detailne poobzerať...

 

RRR_0511_13

Pre začiatočníkov

 

 Vyrobte si jigové hlavičky

 

Jiggové hlavičky si môžeme jednoducho a výhodne vyrobiť aj v domácej dielni. Výroba je jednoduchá a nezaberá veľa času. Najskôr si musíme kúpiť, príp. vyrobiť formu. Jednoduchšie je si ju kúpiť (najlacnejšie formy stoja od 10 - 20 eur podľa veľkosti a počtu hlavičiek, ktoré môžeme naraz odliať).

 

RRR_0511_14

Prívlač

 

Začiatok prívlačovej sezóny 2011 na Dunaji

 

Dunaj nás privítal podpriemerným vodným stavom a dosť teplou vodou na toto obdobie.  Začínali sme 2. apríla... Slnko, slabý vietor a teplota vzduchu 20°C. Najprv sme testovali nové nástrahy a ich správanie vo vode. Prvé vhodné miesto na lov sme našli asi po kilometrovej plavbe. Skok z 2 do 5 m hĺbky bol bez reakcie akejkoľvek ryby.

 

RRR_0511_16

Jarná prívlač na Ebre

 

Jarná prívlač na Ebre

Koncom januára ma oslovil kamarát Pavel z Moravy, či sa nechcem ísť pozrieť s partiou kaprárov na Ebro do Španielska. Je tam otvorený nový kemp a majú dve voľné miesta. Nad Ebrom som uvažoval už dávnejšie, ale nechával som si to na neskôr, keď budem starší a pohodlnejší. Keďže ponuka bola cenovo veľmi zaujímavá, oslovil som parťáka Peťa a v marci sme sa vybrali do slnečného Španielska.

 

RRR_0511_17

Prívlač - Pre začiatočníkov

 

Zubáč

 Zubáč je naša asi najčastejšie lovená a najviac prenasledovaná dravá ryba. Čím si zaslúžila svoju obľúbenosť? Prečo má viac „fanúšikov“ ako ostatné dravé ryby? Pokúsim sa vypichnúť niekoľko predností, resp. charakteristických vlastností, ktoré súvisia so zubáčom a jeho lovom. Zubáč je hejnová ryba. Jeho život aj správanie sú úzko späté so správaním celej komunity, v ktorej žije väčšinu svojho života.

 

RRR_0511_19

Pod vodnou hladinou...

 

Račie sumo

 Už dlhý čas mi nedá spať to, čo som nedávno objavil na svojich potulkách pod vodou. Čo to je? Neuhádnete. Bobria hrádza. Na jednej strane brehu nemenovanej lokality sa z ničoho nič objavila nenápadná kopa dreva, z ktorej za rekordne krátky čas vyrástla bobria hrádza. Vlastne zatiaľ len polovička. Okamžite som si predstavil fotografiu bobra pod vodou. Bobor majestátne vypláva zo svojej suchej skrýše cez vodný tunel do voľnej vody. Ja len stlačím spúšť... to bude záber!

 

RRR_0511_20

Sumčiarina

 

„Talian“ - 260 cm a 149 kg

V médiách sa objavila správa o ulovení obrovského sumca slovenskými rybármi na rieke Pád v Taliansku. Je známe, že týchto ľudí sprevádzal Erik Zbiňovský. Preto sme sa ho opýtali, čo je na tom pravdy?

 

RRR_0511_21

Muškárina

 

Pripravte sa na začiatok sezóny

 Predstavované mušky viazal 22-ročný študent Vladimír Mosný. Ryby loví od detstva, k muškáreniu sa dostal cca v 13-tich, chytá aj na mimopstruhových vodách; obľúbené vody sú VN Čierny Váh + rieka a VN Rohožník. Najradšej chytá na sucho, ale venuje sa všetkým metódam muškárenia...

 

RRR_0511_22

Vyššia škola viazania umelých mušiek na Slovensku

 

Palmer Tricolora

 Každý palmer je pre pstruha a najmä jalca sústo, ktorému len ťažko odoláva. Môj obľúbený vzor, ktorý mám vždy v krabičke. Pokiaľ viem, že v rieke (kde budem loviť) sú jalce, dávam túto mušku na príves a na koniec klasiku - Red Tag, či už s hlavičkou alebo bez. Používam plávajúcu šnúru aftm #4 pri použití štvorkového prúta s dĺžkou 270 až 290 cm. Pri love pstruha mušku oživujem kmitavým pohybom špičky prúta, čo ho zvyčajne vydráždi k agresívnemu záberu.

(postup viazania nájdete v časopise RRR)

 

RRR_0511_23

Vaše úlovky

 

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Fotografie nám môžete zasielať mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo poštou na adresu:

Redakcia RRR,

Veľkonecpalská 17,

971 01 Prievidza

 

RRR_0511_24

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12