Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, apríl 2011

titulka_0411

Obsah aprílového čísla RRR 2011

Nové číslo časopisu RRR v predaji už 1. apríla 2011

nahlad na obsah cisla_P04

Kaprárina - Lov v studenej vode

 

Lov v studenej vode na začiatku rybárskej sezóny má viaceré špecifiká. Ryby sú po dlhej zime ešte minimálne aktívne, kŕmia sa veľmi málo a ich trávenie je ešte mimoriadne pomalé. S rozmrznutím ľadu a následným oteplením však ich aktivita pomaly stúpa.

RRR_0411_01

Kaprárina - Jeseň či zima? (1. časť)

 

Jeseň či zima? - otázka, ktorú sme si kládli pri minuloročnej októbrovej výprave. Voda mala totiž 7°C a vzduch ráno -5°C. Na Slovensko sme za rybami vyrazili dvaja - ja a môj kamarát Jakub.

RRR_0411_03

Pre začiatočníkov - Nadväzec s bogey tmelom

 

Neviete, ako jednoducho nastražiť napr. repku, konope, proste drobný partikel na metódu pod vlas?

RRR_0411_04

Kaprárina - Nútený ústup

 

Už niekoľko rokov pravidelne navštevujeme pár lokalít, ktoré nám prirástli k srdcu. Určite je to najmä kvôli kaprom, ale aj zatiaľ skoro panenskej prírode a slabému rybárskemu tlaku. Všetky tieto veci spolu vytvárajú akúsi mágiu ktorá vás vtiahne do inej dimenzie.

RRR_0411_05

Dno a ryby v Dunaji

 

Zdá sa vám byť absurdné pri takom veľtoku hovoriť o dne? Nie všade je však štrkové! Dno a jeho štruktúra predurčujú výskyt rýb - najmä na jar. Nie všetky ryby ťahajú do prítokov. Časť populácie sa zdržiava stále v Dunaji, kde sa aj neresí.

RRR_0411_06

Studená voda a potravinové signály

 

Pri studených vodách je dôležité si dobre premyslieť, aké boilies použijeme. Uprednostňujem boilies s kvalitnými hodnotami, pretože tie vysielajú potravinové signály do okolitej vody dlhší čas.

RRR_0411_07

Žena – členka rybárskej stráže

 

Som rybárkou už celé štvrťstoročie. Za ten čas som popúšťala veľa rýb a iba minimum som si ich privlastnila. K tejto záľube vediem aj mojich dvoch vnukov. Učím ich, ako sa správať k rybám a zároveň ich zaúčam do tajov rybárčenia.

RRR_0411_08

Rybárske paragrafy

 

Nový Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

RRR_0411_09

1. Zaujímalo by ma, čo sa rozumie pod pojmom kontrolný odlov? Je to často používaný výraz hospodárov a členov RS. Môžu sa počas kontrolného odlovu loviť ryby, ktoré sú v dobe ochrany? Môže sa loviť bez dodržanej dennej doby lovu? Môže sa loviť na stojatých vodách, keď je inak lov zakázaný? Aké má vlastne pravidlá ten kontrolný odlov a je v súlade so zákonom?

2. Organizácia získava každoročne od svojich členov peniaze za predaj povoleniek. Časť z nich odvádza do Rady SRZ a za ostatné nakupuje ryby a používa ich na bežné výdaje. Na výročnej členskej schôdzi je čítaná správa, ako sa s peniazmi naložilo. Ale vždy nejaká rezerva ostane. Ako sa môže obyčajný člen dozvedieť, ako sa vynaloží s ušetrenými peniazmi a koľko ich vlastne celkovo za tie roky je? Kohokoľvek z výboru sa na to opýtam, dostávam iba vyhýbavé odpovede.

3. Počas prác vodohospodárov sa stáva, že nasadené ryby sa cez hrádzu dostanú do rieky a odplaví ich nevedno kam. Známy je príklad zo Sĺňavy, keď pri jej vypúšťaní bolo vidieť obrovské kusy, ako prepadali cez stavidlo. Organizácia ryby cielene chovala roky a takto o ne dochádza. Pri tom, keď niekto uloví podmierečnú rybu, alebo si privlastní viac kusov ako je povolené, dopúšťa sa trestného činu pytliactva (tým, že si zoberie o kapra naviac). O čo teda ide vtedy, keď pri prácach vodárov uniknú a zmiznú nenávratne tisíce rýb? Kto uhradí organizácii vzniknuté škody? Stáva sa to každoročne na viacerých riekach.

Poradili nám vlastné recepty na výrobu boilies

 

Tajné recpety na účinné domáce boilies nám prezradili Peter Reisenbuchler, Rado Temňák, Peter Slivka, Peter „Šunes" Šimonič a Rudolf „Rullo" Schwarz.

RRR_0411_10

Ako na jar loviť na plytčinách?

 

Apríl. Mesiac, na ktorý väčšina lovuchtivých nedočkavcov čaká celú zimu. Príroda sa konečne začína prebúdzať k jarnému životu. V lúčoch slnka je cítiť teplo, ktoré sa páči nielen nám, ale aj rybám. Tie začínajú vyhľadávať teplejšie partie vôd - plytčiny, či už v jazerách alebo riekach. Keďže je v tomto období povolený lov iba na tečúcich vodách, musíme za rybami vyrážať práve na takéto miesta.

RRR_0411_11

Feeder … a ako to napichnúť? (Kukurica)

 

Na kukuricu sa už pochytalo mnoho rýb. Berú na ňu malé, stredné, ale aj tie najväčšie jedince.

RRR_0411_13

Jarný feeder na rieke

 

Zima sa skončila a naše možnosti na úspešný lov sa výrazne zlepšujú - ryby ožívajú a rybári tiež. Výbornú rybačku nám môže prekaziť len rieka svojou výrazne zvýšenou hladinou...

RRR_0411_12

Pleskáče zelenkavé

 

Milujem lov na prívlač, ale v tomto období okrem hraničných vôd si ho neužijem. Preto si voľné chvíle krátim lovom pleskáčov na bič. Prečo pleskáče? Pretože sa dajú loviť celý rok, vyskytujú sa takmer všade a sú väčšinou pri chuti.

RRR_0411_14

Nástrahy

 

Boilies, krmivá, Method mixy, pelety, extrudované nástrahy, umelá kukurica a pod.. Ale sú aj iné nástrahy. Tento článok je pre tých, ktorí chcú experimentovať.

RRR_0411_15

Jerkovanie na Dunaji

 

Od 1. apríla môžeme loviť na prívlač na hraničných vodách. Okrem jalca a ostrieža nie je možné si privlastniť iné druhy rýb. Keďže je stav hladiny vyšší, dravce treba nájsť.

RRR_0411_16

Mongolsko 2010 (5)

 

Paľo v dobrej nálade častuje dvoch mongolských poľovníkov, ktorí tu boli aj včera. Oznamujú nám, že sa im darilo a v našej jurte majú uloveného medveďa. Samozrejme chceme ho vidieť. Kým sme však prišli z rýb, medveď bol už stiahnutý z kože. Dvaja psi sú zranení - medveď im zasadil niekoľko rán. Pochválime lovcov a vypijeme si s nimi zopár vodiek.

RRR_0411_17

Začíname s prívlačou (3)

 

Zaiste ste si všimli, že každým rokom sú pulty rybárskych predajní preplnené úplne novými, či vynovenými modelmi rybárskej výbavy. V tejto oblasti je ponuka rovnako rozsiahla, ako ponuka prútov opisovaná v minulom čísle.

RRR_0411_18

Pod vodnou hladinou...

 

Lieň fetišista

Nedávno mi zavolal priateľ - náruživý rybár, či by som sa nepoprehraboval vo svojich záberoch zo sladkovodného kráľovstva a nevybral pre jeho prázdnu stenu v rybárskej reštaurácii pár fotografií kapra a lieňa. „Nema problema!" odpovedal som mu do telefónu. Hneď ako som zložil slúchadlo, som si uvedomil, že lieňa vo svojom archíve nemám. Vlastne aspoň také zábery, ktoré by prešli mojím kritickým okom. Pri zostavovaní archívu fotografií je potrebné byť neúprosným kritikom vlastnej tvorby...

RRR_0411_19

Som pstruh

 

Som starý potočák, rybári mi dali meno Laco. Mám 14 rokov a cca 10 kg. Bývam v dedinke Ivachnová nad „profesorkou pláňou". Môj vek mi už dovoľuje aj trocha zaspomínať. Narodil som sa v Demänovskej doline, v krásnom potôčiku Demänovka (tesne pod Demänovskou jaskyňou). Život pod Chopkom nebol ľahký, voda tu bola celý rok extrémne studená a potravy tu bolo taktiež málo.

RRR_0411_20

Ako pomôcť našim rybárskym krúžkom

 

Slovenský rybársky zväz oslávil 70 rokov svojej existencie. Je najpočetnejšou záujmovou organizáciou združujúcou 122 základných organizácií s celkovým počtom približne 120 000 loviacich rybárov, z toho 80 000 je dospelých, 30 000 členov predstavuje mládež a 10 000 detí.

RRR_0411_21

Apríl, sumce a Dunaj

 

Apríl je pre sumčiarov dobrým mesiacom na lov sumcov. I keď sa lov sumcov začína až 15. 6., naša legislatíva nám umožnila loviť v hraničných vodách s Maďarskom aj v jarnom období - do 1. mája. Po dlhej zime sme sa už nemohli dočkať prvej výpravy, ktorú sme plánovali už od jesene. Ako sme spomenuli už v úvode, jediný skorší lov sme mohli absolvovať jedine v zahraničí alebo na Dunaji (v hraničných vodách).

RRR_0411_22

Muškárina - Aprílové sústo.

 

Keď v apríli rozkvitne čremcha so svojimi strapcami bielych voňavých kvetov, nastal čas pre nás muškárov...

RRR_0411_23

Strímer z vačice.

 

Veľmi jednoduchý, ale účinný strímer osvedčený na Váhu pri love pstruha potočného, ale aj duháka. Môžeme ho viazať s činkovými očami alebo aj s epoxidovými, ktoré po doviazaní nalepíme. Taktiež ho môžeme kombinovať s guličkami rôznych farieb a hmotnosti, čiže aj s tungstenom. Ak predpokladáme, že budeme loviť v hlbšom a silnom prúde, môžeme do telíčka natočiť olovený drôtik a v kombinácii s tungstenom náš strímer pôjde ku dnu ako sekera...

(postup viazania nájdete v časopise RRR)

RRR_0411_24

Vaše úlovky

Pozor! Nová tvár úlovkovej súťaže!

Stala sa z nej súťaž pre každého!

Čítajte pozorne!

Fotografie nám môžete zasielať mailom na:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

alebo poštou na adresu:

Redakcia RRR,

Veľkonecpalská 17,

971 01 Prievidza

RRR_0411_25

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12