Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, február 2011

titulka_0211

Je rozhodnuté, ceny sú rozdané!

Pozor! Skončila sa Veľká predplatiteľská akcia!

Dňa 14. januára 2011 sme v priestoroch predajne rybárskych potrieb RRR v Prievidzi uskutočnili očakávané vyžrebovanie nových majiteľov cien, ktoré sme venovali do Veľkej predplatiteľskej akcie. V hre bolo 15 atraktívnych cien, o ktoré mohol zabojovať každý, kto si zaplatil predplatné na 12 čísel nášho časopisu v čase od 1. 9. do 31. 12. 2010.

rrr_0211_23

Vaše úlovky

Pozor! Nová tvár úlovkovej súťaže! Stala sa z nej súťaž pre každého! Čítajte pozorne!

 

Fotografie nám môžete zasielať mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo poštou na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

rrr_0211_22

Pakomár

Pakomáre patria medzi základy jazerného muškárenia. Konkrétne vzory sú overené najmä v letných mesiacoch, či pri love lososovitých rýb, ako aj pri love kaprov. Ako koncový je pakomár zaliaty v epoxide tzv. epoxiďák, ktorý mierne pritápa celú zostavu nadväzca. Ďalší pakomár je vzdialený cca 1,5 - 2 m. Celková dĺžka celej zostavy by mala mať 3,5 - 4 m. Chytáme prevažne s plávajúcou šnúrou WF5-6F alebo Hover Monic WF5-6.

(postup viazania nájdete v časopise RRR)

rrr_0211_21

Rio Ebro tak trocha inak

Po štvrtý raz som navštívil priehradu Embalse de Mequinenza na rieke Ebro. Každá výprava bola zameraná najmä na lov sumca veľkého a tiež na kapry. Zakaždým som si vybral iný termín. Nebolo to tým, že by som chcel skúšať rôzne doby roka, keď sa dajú v týchto miestach uloviť tie najväčšie ryby, ale kvôli pracovným povinnostiam, ktoré mi nedali na výber.

rrr_0211_20

Zaostrené na ostrieže

Tento víkend som si pre zmenu vybral pre mnohých potápaniachtivých ľudí známu lokalitu Vojka, ktorá sa nachádza na pravom brehu Dunaja tesne pod Gabčíkovom.

rrr_0211_19

Začíname s prívlačou

Povedzme si otvorene - „Prívlač je komplikovanejšia, ako vyzerá!“ Pre mnohých je španielskou dedinou a vo veľa veciach má aj rybár loviaci inou technikou v prívlači guláš tak, ako my v tom jeho spôsobe lovu...

rrr_0211_18

Kotvenie člna

 Máte problémy pri love z člna? Väčšinou je čln zle ukotvený, príp. je použitá nevhodná kotva alebo spojovací materiál medzi kotvou a plavidlom. Podstatné je, či je voda stojatá alebo prúdiaca a aký silný prúd tlačí na čln. Bežne si rybár neuvedomuje ani to, že vplyv má nielen prúd vody, ale aj sila vetra, ľadochod + klesanie a stúpanie vodnej hladiny. Samostatnou kapitolou je vlnobitie.

Mongolsko 2010 (3)

Autom brodíme malú riečku, ktorú si pamätáme z minula. Bolo v nej vtedy veľa pstruhov a lenokov. Ďalej sa ísť už nedá, musíme pokračovať pešo. Voda v riečke je akási mliečne zakalená.

rrr_0211_16

Ohliadnutie za boleňom

Raz zažijete to, čo vám skúsenosti z predošlých rokov pri love potvrdí a inokedy úplne vyvráti. Niekedy sa rútia aj úplne „betónové“ názory...

rrr_0211_15

Sezóna duhákov začína

Obdobie po Vianociach je pre nás rybárov loviacich prívlačou asi najhorším a najtrpkejším obdobím. Prívlačová sezóna sa skončila a my sme odkázaní iba na lov násadových duhákov na pár súkromných revíroch. Vo februári začína zima iba veľmi pomaly ustupovať a jar nám čoskoro začne klopať na dvere. Väčšina z nás venuje toto obdobie potrebným úpravám na rybárskom náčiní a príprave na novú rybársku sezónu. Medzi nami rybármi „pacientmi“ je veľká skupina nadšencov, ktorých zimný „absťák“ dohnal na brehy čiastočne zamrznutých súkromákov, aby sa oddali napospas sychravému počasiu a pokúsili sa uloviť nejakého toho „granuláka“.

rrr_0211_14

Čaro voblerov (13)

Sedíte v člne a premýšľate, ako sa „dostať na kobylku“ zubáčom loviacim tesne nad dnom. Nastal problém - hĺbka 10 a viac metrov, čo nie je na dosah akejkoľvek nástrahe a ešte v malom prevedení. Práve v momente bezmocnosti si poviete: „Veď ja mám v krabičke akési čudo, ktoré sa uchytáva zhora!“ Vtedy si spomeniete, že vlastníte aj vertikálnu nástrahu.

rrr_0211_13

Feeder … a ako to napichnúť? (Kukly)

 Ak sa vám v krabičke zakuklia kostniaky, nie je to žiadna tragédia. Nastražená kukla je rovnako dobrá ako kostniak a pretekári si kukly „vyrábajú“ z kostniakov bežne. Keď idem na preteky, vždy si so sebou nabalím najmenej 0,5 l kostniakov.

rrr_0211_12

Hron

Fotografie z rybačiek mi pripomínajú časy, keď bol Hron riekou s množstvom rýb. Časy, keď som sa túlaval ako chalan kilometre popri mojej milovanej rieke, sú dávno preč. V minulosti Hron znečisťovali fabriky. Dnes tu máme iných nepriateľov - KORMORÁNY, ktoré za posledné roky urobili viac škody ako fabriky. Napriek tomu, že je vonku zima, ťahá ma to na ryby. Jednoducho, musím. Lov v zime má svoje neopakovateľné čaro a inú atmosféru.

rrr_0211_11

Amortizérové gumy

Guma je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Gumárenský priemysel zasahuje už aj do rybárskeho športu, kde sa vyrábajú okrem prívlačových nástrah aj špeciálne amortizérové gumy pre feeder a plávanú.

rrr_0211_10

Rybárčenie – moja celoživotná vášeň

rrr_0211_09Nedalo mi, aby som na výzvu pisateľky a čitateľky z časopisu Ryby, Rybky, Rybičky nenapísala pár riadkov o nás ženách - rybárkach. Prešlo od vtedy už 10 rokov, keď som v jednom časopise vyzývala manželky rybárov, aby sa zapojili do tohto krásneho športu. Prezentovať svoj um a zručnosť, ktorou sa hravo vyrovnajú našim protipólom - mužom. Ja som rybárkou už 25 rokov.

Lov v splavoch

Krutá zima, ktorá momentálne vládne na celom našom území zanecháva chladnými takmer všetkých vyznávačov Petrovho cechu. Ja však patrím k tým, ktorí sa k vode radi vyberú aj v takýchto podmienkach. Nezriedka sa stáva, že k samotnému lovu sa kvôli viacerým faktorom ani nedostanem. To ma však neodradí. Snažím sa vyhľadávať miesta, kde sa ryba zdržuje po celý rok. Medzi tie „horúce“ patria aj rôzne splavy, či hlbšie pereje.

rrr_0211_08

Rybárske paragrafy

Nový Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových
a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

rrr_0211_07

Náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič v tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

1. Lovím v prúde alebo vo víroch. Lovím spôsobom, že na konci mám ľahké olovko a na háčiku červy. Samozrejme nástraha nestojí na mieste, ale cielene jej dovolím pohyb po dne. Ako možno charakterizovať takýto lov? Neporušujem zákon, keď takto lovím v čase, keď je lov prívlačou zakázaný?

 

2. Vlastním pozemok pri VN Domaša. Môj pozemok siaha až k vode. Tu som si zhotovil mólo na lov rýb. Na vlastnom pozemku. Som normálnym rybárom s platným povolením. Bol som obvinený z toho, že si vytváram vlastné lovné miesto, že si ho vyhradzujem. Porušujem nejaký predpis? Ako je to s kontrolou členov RS? Môžu ma vlastne kontrolovať na mojom súkromnom pozemku? Ja, samozrejme, nemám problém sa preukázať, ale zaujíma ma to, akú má toto podporu v zákone?

 

3. Chystal som sa na lov rýb na VN Nitrianske Rudno. Počas vybaľovania vecí, ktoré som mal na brehu prišiel neznámy človek a ukradol mi z udice navijak. Toto všetko videl člen RS. Požiadal som ho, aby zavolal policajnú hliadku, ale odmietol. Taktiež som sa ho opýtal, či je ochotný mi dosvedčiť krádež, čo taktiež odmietol. Neporušil tým žiadnu zo svojich povinností? RS má právo iba kontrolovať? Pomáhať rybárom nemusí?

Maskovanie olova

Kamufláž olova sa dá robiť viacerými spôsobmi. V jednom z predchádzajúcich článkov som popísal postup maskovania pomocou octa a hypermanganu.Olovo môžeme nafarbiť farbami, a tak sa dá jeho odtieň prisposobiť realisticky farbe dna, kde lovíme. Na to sa najlepšie hodia práškové farby, ktoré po vytvrdnutí vytvoria na olovku pevný a hladký, akoby plastický povrch. Práškové farby sa dajú kúpiť v špecializovaných predajniach a na olovká sa nedajú nanášať ako klasické tekuté farby. Preto si pozorne pozrite postup tejto výroby na fotografiách.

rrr_0211_06

Kapry v zime

Prišla zima, teploty poklesli pod bod mrazu a väčšina rybárov už zazimovala svoje náčinie, príp. sa sústredí na lov dravcov. Kaprárov na brehoch ubudlo. Dajú sa kapry loviť aj teraz?

rrr_0211_05

Môj lov na neprístupných miestach

Za neprístupné miesta považujem tie, na ktoré sa nedostanem autom, ale musím sa na ne preplaviť člnom.Dunajské ramená, niektoré úseky Váhu či Malého Dunaja skrývajú nádherné miesta, kde môžete takmer nerušene chytať. Mnohí to určite poznajú, keď pri plavbe riekou nájdu krásne úseky, ku ktorým nevedie žiadna prístupová cesta a často ani na brehu niet takmer žiadneho miesta na zloženie našej výbavy. Na našu škodu takéto neprístupné miesta v poslednom čase vytvára umelo aj človek.

rrr_0211_03

Keď sa darí...

 O polnoci mám pípanec na pravú udicu. Počasie je nevľúdne a mne sa nechce von zo spacáku. Druhý pípanec ma však vyhnal a ja vidím, že na vode je pre zmenu Peter a zdoláva rybu, ktorá zachytila aj o môj vlasec. Rybe sa podarilo 3-krát o čosi zachytiť, a tak komplikovať zdolávanie. Nakoniec sa tešil parťák a priniesol krásneho kapra, ktorý bol rovnako široký ako dlhý a hrozne hrubý. Ohromne veľká hlava a zadná plutva - hmotnosť: 14,5 kg.

rrr_0211_02

Aké veľké boilies použiť?

 

Keď veľké ryby, tak veľké a tvrdé boilies!

Je november, blíži sa koniec rybárskej sezóny a ja premýľam, ako ju ukončiť. Mal som v pláne využiť každú voľnú chvíľku a venovať sa lovu kaprov naplno. Chcel som prekabátiť nejakého zabudnutého kapra velikána vo zväzovej vode a splniť si tak jeden z mojich snov.

rrr_0211_01

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12