Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, november 2016

titulka 1116

Z listov

List pod názvom „Opäť rybárom“ odkrýva príbeh mladého človeka, ktorý si po autonehode nepamätal, že bol rybárom...

RRR 1116 00

Redakcia: Karavána ide ďalej...

Októbrový, mimoriadny snem SRZ sme očakávali s veľkým napätím. Avizovaným obsahom mala byť zmena stanov, základného dokumentu rybárskej organizácie. V zákulisí sa však hovorilo aj o niečom inom, čo by tento snem mohol priniesť nám rybárom.

RRR 1116 01

Ďoďo: Hon na Šakala

Túto sezónu nezačínam práve najlepšie. Zdravotné problémy ma držia do konca júna doma. Moje prvé kroky v tomto roku ma nesú na moje obľúbené štrkovisko, ktoré mi pri krátkej vychádzke daruje pekného 8,5 kg kapra. Prvé rybačky sa mi celkom daria. Okrem kapra sa mi darí chytiť aj 88 cm dlhého a 6 kg ťažkého zubáča. Voda ma však začína držať v šachu v polovici júla, keď mi pár týždňov šťastena vôbec nepraje.

RRR 1116 02

Marek Šeba: Šírava potešila

Očarila ma naša Zemplínska Šírava, ktorú ľudovo nazývame aj naše Slovenské more. Začal som sa jej venovať naplno, chodieval som a trávil čas aj dovolenku s rodinou. Pričom aj syn Matúš sa venuje kaprárine, čo ma najviac teší. Bola to jedna z vysnívaných rybačiek, nuž ale môj sen je stále prekonať svoj osobák zo zväzových vôd. Rád chytám a vyhľadávam prevažne bahnité dná, pričom moje úspechy sú značne najlepšie.

RRR 1116 03

Redakcia: Kladivo na čarodejnice

Kladivo na čarodejnice alebo Malleus Maleficarum je nechvalne známa kniha pochádzajúca z konca 15. storočia, ktorú spísali dvaja dominikánski mnísi, Heinrich Kremmer a Jacob Sprenger. Z historických záznamov je dnes už zrejmé, že tento text skôr poskytoval kompetentným podklad pre zdiskreditovanie a odstránenie konkrétnych neželaných osôb.

RRR 1116 04

Milan Hepner: Rybársky bonus

Keď sa rozprávate s rybármi o výhodách a nevýhodách revírov chyť a pusť, často vie takáto diskusia rozpútať veľké vášne. Nie vždy je ľahké na niektoré argumenty reagovať.

RRR 1116 05

Janči Kováč: Ryby neberú?

Keď je kaprárina hlavne o srdci a o vzťahu k prírode... Je piatok ráno. Teplomer ukazuje slabých 6°C a ja si práve pri vychádzajúcom slniečku vychutnávam rannú kávu. Moja týždenná výprava sa chýli ku koncu a ja by som mal bilancovať, čo som nachytal. Čo však hodnotiť, keď záberov bolo veľmi málo? Predsa mi len niečo napadá...

RRR 1116 06

Redakcia: Online Rybičky

Nezastaviteľný vývoj sa dotkol aj nášho časopisu, ktorý začal písať svoju históriu v decembri 2003. Náš časopis znamenal doslova prelom v obsahovej, grafickej a tiež technickej kvalite medzi vtedajšími slovenskými rybárskymi magazínmi. Čitatelia okamžite ocenili najmä jeho obsahovú pestrosť, dovtedy u nás nepoznané rubriky, moderné grafické spracovanie a tiež kvalitu papiera. Je za nami presne trinásť rokov a „Rybičky“ opäť prichystali pre rybárov veľké prekvapenie, v podstate vlastne veľký darček.

RRR 1116 07

Jaroslav Sámela: Mongolsko

Pri čítaní rôznych reportáží zo zahraničných rybačiek ste si možno pomysleli, že aj vy by ste sa radi pozreli do týchto krajín. Možno ste si položili otázku, či to nie je príliš finančne náročné, nebezpečné alebo fyzicky namáhavé. Pokúsime sa teda osloviť rybárov, ktorí majú dostatok skúseností s pobytom a rybačkou v niektorej zaujímavej krajine a prinesieme vám ich rady, názory a odporúčania. Ako prvého sme oslovili Jaroslava Sámelu, ktorý často cestuje do Mongolska a poznáte ho aj z reportáží uverejnených v našom časopise.

RRR 1116 08

Milan Tychler: Feeder v novembri

Tento mesiac sa lístie zo stromov len tak sype. November svojou pestrou paletou a slnkom vykresľuje prekrásne scenérie plné červenej a žltej farby, ale vie sa aj poriadne zahaliť do nepreniknuteľnej hmly, bahna a sychravej nepohody. Vzduch vonia vlhkosťou a blatom. To sú cítiť vypustené rybníky, ktoré vydali svoje živé šupinaté zlato. Mnohé z týchto kaprov sa presťahujú aj do športových revírov a niektoré skončia na vianočnom stole. Ale mnohým rybárom tradícia velí uloviť si svojho vianočného kapra vlastnoručne...

RRR 1116 09

Pavel Vašíček: Prívlačový tuning

Nástrahy na prívlač alebo muškárenie sú v súčasnosti dokonalé vďaka technológiám pri ich výrobe a väčšina z nás si sľubuje od výzorovo aj pohybovo dokonalej gumy, mušky alebo voblera 100% úspech pri love. Prvý úspech s nástrahou zaznamená obchodník: dokázal nám ju predať a my musíme túto nástrahu vedieť použiť.

RRR 1116 10

Tibor Ferjančík: Medená smrť

Blížiace sa mesiace november a december sú pre niekoho predstava chladného a upršaného počasia s nízkymi teplotami, ktoré už hraničia s bodom mrazu a najradšej by ich človek strávil doma pod perinou so šálkou horúceho čaju s rumom.

RRR 1116 11

Peter Bitter: Zubaté prekvapenie

Lov šťuky prívlačou je na prvý pohľad jednoduchý, ale opak je pravdou. Šťuka je veľmi pozorný a opatrný predátor a často aj veľmi vyberavý. Je to najmä vtedy, ak má vo svojom prirodzenom prostredí dostatok potravy. November však už nie je mesiacom, ktorý by bol pre šťuky v rámci potravy tým „naj“ mesiacom.

RRR 1116 12

Mgr. Slavomír Pavle: Slovrybáci - 2. časť

„Rybárska spoločnosť Slovryb sa od svojho založenia v roku 1993 vyprofilovala na najväčšieho producenta lososovitých druhov rýb na Slovensku s takmer dvoj tretinovým podielom na domácom trhu tejto komodity. Od svojho zakladateľa - Slovenského rybárskeho zväzu spoločnosť prevzala a ďalej rozvinula najlepšie tradície pstruhárstva na Slovensku, od jeho začiatkov v sedemnástom storočí až po intenzívny chov pstruhov akcelerujúci v devätnástom storočí. Aj v súčasnosti spoločnosť disponuje špičkovými odborníkmi v oblasti chovu a spracovania sladkovodných rýb. Spoločnosť hospodári na piatich rybochovných zariadeniach, lokalizovaných pozdĺž severného Slovenska, ktoré sú zároveň štátom uznávanými chovmi, produkujúcimi ryby pod priebežným štátnym veterinárnym monitoringom...“

RRR 1116 13

Ing. Ľuboš Javor: Koľko nás stojí Žilina? - 2. časť

Vážená redakcia časopisu Nové Rybičky! V tomto liste Vám zasielam reakciu na článok „Koľko nás stojí Žilina?“. Prajem pekný deň všetkým rybárom - čitateľom časopisu Nové Rybičky.
Na článok reagujem na základe pripomienok od viacerých členov Rady SRZ, prostredníctvom ktorých sa informácia o jeho uverejnení ku mne dostala. Po prečítaní musím konštatovať, že ma veľmi zaráža jednostranný názor uverejnený v časopise Nové Rybičky na hodnotenie ekonomiky a organizačnej štruktúry sekreteriátu.

RRR 1116 14

Radoslav Temňák: Signalizácia záberu

Signalizácia záberu je najmä v noci počas viacdňových výprav u niektorých z nás občas problémom. Určite to viacerí poznáte, keď vás cinkanie rolničky v noci nezobudí z hlbokého spánku.

RRR 1116 15

Roman Matula: Zlatá horúčka

Ebro. Medzi sumčiarmi nie je veľa revírov, ktoré by mali také vyhlásené meno, ako táto špa- nielska destinácia. Ide o neuveriteľne produktívnu vodu, v ktorej sa sumcom darí až neobvykle dobre. Vďaka tomu sa za pomerne krátky čas začali v Španielsku chytať nádherné sumce. Ebro zažilo niekoľko „zlatých horúčok“, ktoré znamenali obrovské posuny vpred pre modernú sumčiarinu. Lenže nie všetko končí dobre...

RRR 1116 16

Ing. Ján Kohút a Ing. Peter Beleš, PhD.: Diskusia sa otvára

Odpoveď na Reakciu tajomníka Rady SRZ zverejnenú na internetovej stránke Rady SRZ zo dňa 20. 9. 2016 pod č. 1962/496/16-Sekr. na článok „Koľko nás stojí Žilina?“ uverejnený v časopise „Nové Rybičky č. 9/2016“, v ktorej sú dotknutí obaja autori.

RRR 1116 17

Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb a rybárstva. Prečítajte si napríklad, ktoré ryby sú najplodnejšie.

RRR 1116 18

Redakcia: Robíme na tom... – Nové Online Rybičky

Ako už bolo avizované v úvodníku, náš časopis končí s tlačenou verziou a prechádza na internet. V tejto podobe bude však oveľa prepracovanejší a môžeme v ňom využívať nové prvky, vďaka čomu bude multimediálny. A k tomu všetkému bude zadarmo!

RRR 1116 19
Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12