Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, október 2016

titulka 1016

Redakcia: Robíme na tom... – Horná miera rýb

Medzi rybármi často rezonuje otázka, či by mala existovať horná miera rýb. Obzvlášť pri niektorých atraktívnych a pravidelne lovených druhoch ako napr. kapor, amur, sumec, či šťuka a mnohých ďalších. Tieto názory sú často vyostrené a jedna skupina niekedy absolútne nechce počúvať, či akceptovať argumenty tej druhej a naopak.

RRR 1016 19

Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb a rybárstva. Prečítajte si napríklad, ktoré ryby sú na svete najrýchlejšie, príp. najstaršie.

RRR 1016 18

Tibor Ferjančík: Rekapitulácia roka

Tak, ako sme začiatkom apríla odpočítavali každý deň do dátumu 16. 4., čiže do začiatku novej pstruhovej sezóny, tak teraz práve naopak odpočítavame posledné dni do dátumu 30. 9., kedy sa pstruhové revíry opäť vrátia do režimu hájenia, resp. do zákazu lovu všetkých rýb na pstruhových vodách.

RRR 1016 17

Redakcia: Odštartujte jesenné nákupy s Rybičkami

Doprava pri objednávke nad 30 Eur úplne zdarma, sobotné doručenie po celom území SR bez príplatku, mailové a SMS oznamy o doprave zásielky. To je iba časť našej jesennej ponuky, v ktorej sme sa zamerali na vylepšenie služieb v oblasti dopravy.

RRR 1016 16

Radoslav Temňák: Prechovávanie sumca

Ak chceme úlovku darovať život a pustiť ho späť do jeho živlu zdravého a nepoškodeného, treba dodržať zopár zásad už počas zdolávania a vylovovania.

RRR 1016 15

Branislav Mravec: Lov nočných „vlkov“

Mnohí z vás už asi tušia, o čom bude tento článok. Bude o našej najkrajšej dravej rybe, zubáčovi. Aspoň z môjho pohľadu je to tak a preto sa mu pri vode najviac venujem. Je to moja najobľúbenejšia ryba zo všetkých sladkovodných druhov. Na ich lov sa najradšej vydávam v noci, vtedy je to pre mňa neskutočný zážitok a pohľad, keď sa predo mnou blysknú oči zubáča.

RRR 1016 14

Pavel Vašíček: Prívlačové preteky

Pod pojmom „prívlačové preteky“ si radový rybár predstavuje väčšinou buď jarné alebo jesenné preteky v love pstruha dúhového na stojatých vodách, ktoré organizujú čoraz častejšie miestne organizácie (ktoré na to majú podmienky). Stačí štrkovisko alebo jazero, násada pstruha a o zábavu je postarané.

RRR 1016 13

Peter Bitter: Malý Dunaj

Smutné je, že stavy jalcov v našich vodách silne redukujú rôzne priečne stavby, nakoľko k ich životu patria (najmä v jarnom období) dlhé neresové ťahy. Na druhej strane však nie sú náročné na kvalitu vody, čo dokazuje ich výskyt aj v značne znečistených riekach. Nájdeme ich od povodia Dunaja, až po potoky, v ktorých by mali dominovať skôr pstruhy. Jalec hlavatý a jalec tmavý sú všežravce. Ich apetít je v podstate rovnaký v zime aj v lete. Samozrejme, že v zime je to o menších dávkach, no dajú sa uloviť ako v januári, tak aj v júli a to bez väčších problémov. Len si treba vždy uvedomiť, kedy a kde lovíme. Pozrime sa podrobnejšie na tieto dva druhy.

RRR 1016 12

Mgr. Slavomír Pavle: „Slovrybáci“

Slovenskí rybári nemajú len „Žilinu“, svojím spôsobom sa ich týka aj spoločnosť Slovryb, a.s., sídliaca v Príbovciach pri Martine. V podstate sú prostredníctvom svojich materských organizácií SRZ, ktoré sú jej akcionármi, akýmisi vlastníkmi z „druhého kolena“. Za to, že o tom drvivá väčšina radových členov ani netuší, môžu práve ich organizácie. Nezaujíma ich to, pretože efekt, ktorý im to v podobe dividend prináša, je viac ako zanedbateľný. Za rok 2014 boli za jednu akciu (teda jednej organizácii) vyplatené dividendy v hodnote približne 50 Eur, o rok neskôr sa to pohybovalo na približne rovnakej úrovni. Nečudujme sa, že v takomto prípade organizácie SRZ ich akciovka Slovryb, a.s. v podstate prestala zaujímať. Zdá sa to byť logické, ALE...

RRR 1016 11

Ing. Mgr. Pavol Melicher – Piešťanská odysea 4

Po prečítaní si článku Piešťanská odysea 3 vo Vašom časopise č. 9/2016 som nevychádzal z údivu. Priznám sa, čakal som reakciu k danej problematike aj od ex-predsedu p. Lipku. To, čo som si prečítal, ma prekvapilo aj pobavilo. Nebudem klamať, keď poviem, že som očakával viac. Čakal som článok plný faktov, ktoré sú podložené relevantnými dôkazmi. Zatiaľ však môžem konštatovať, že článok p. Lipku je plný nepodložených tvrdení, domnienok a špekulácií. Nebudem písať dlhý list, ale budem reagovať priamo na vyjadrenia.

RRR 1016 10

Jozef Čerpan: Ryby a blesky

Búrku pri vode zažil zrejme už každý z nás, nielen my rybári. Pohodu a pokoj vystriedala rýchlo a neočakávane smršť, počas ktorej sa spustil prudký lejak a po oblohe lietali blesky vo svojej strašidelnej kráse. Väčšina ľudí sa vtedy snaží nájsť miesto, na ktorom by bez ujmy na zdraví prečkali toto vyčíňanie. A niet sa čomu čudovať, veď ide o život. A nielen rybárom, ale aj rybám. Je to však skutočne tak? Sú v rovnakom ohrození aj ryby?

RRR 1016 09

Milan Tychler: Feeder v októbri

Či chceme alebo nie, prvé jesenné dni sú tu. Rovnako ako leto, aj jeseň má mnoho podôb. Keď sa jesenné počasie vydarí, je to naozaj radosť. Aj v jesenných mesiacoch, zvlášť tých prvých, si môže človek užívať rybárčenie s feedrovými prútmi do sýtosti. Pokiaľ panuje pekné počasie, ryby stále berú a to ako na vodách stojatých, tak aj tečúcich. Teraz sú v dobrej kondícii a dosť bojovné. Stále sa ešte kŕmia v snahe získať čo najviac tukových zásob, pretože zima sa pomaly, ale isto blíži.

RRR 1016 08

Milan Metod: Zdatné bojovníčky

Lov mrien má svoje nezabudnuteľné čaro. Tieto prúdomilné bojovníčky sa totiž nevzdávajú len tak ľahko a patria k najlepším protivníkom na palici, akého sa rybár môže dočkať. Už malé kúsky vedia potrápiť človeka, nevraviac o tých skutočne veľkých.

RRR 1016 07

Redakcia: Revolúcia v SRZ - áno, či nie?

V sobotu 1. októbra 2016 sa v hoteli Slovakia v Žiline uskutoční mimoriadny snem SRZ, ktorý by sa mal všetkou svojou energiou venovať predovšetkým úprave stanov. Požiadavku i termín stanovil ešte pamätný novembrový „revolučný“ snem rybárov v roku 2014.

RRR 1016 06

Roman Orlický: Upršaná jeseň

Píšem tieto riadky a leto je v plnom prúde. Čas na ryby takmer žiadny, ale na počudovanie ma to vôbec netrápi. V predchádzajúcej letnej časti som písal, že v letných mesiacoch ma kaprárina až tak veľmi nebaví a radšej si užívam s rodinou teplé dni, i keď pri vode, ale bez udíc. Na druhej strane som pokojný, lebo viem, že môj čas a moje najobľúbenejšie obdobia na lov kapra sa ešte len blížia a vlastne moja pravá kaprárska sezóna ešte len začne a bude trvať, kým nezamrznú vody. Mnohí moji známi sa pýtajú, ako to môžem tak dlho bez rybačky vydržať.

RRR 1016 05

Dalibor Kolibár: Prvá týždňovka

Bola to moja úplne prvá týždňová výprava s cieľom uloviť nejakú väčšiu rybu nad 5 kg. To sa mi uplynulé dva roky, odkedy mám rybársky lístok, nepodarilo. S kamarátom Števom sme si za týmto účelom vybrali miestne štrkovisko v režime chyť a pusť, s peknou osádkou rýb. Aspoň pred pár rokmi to tak bolo, keď si Števo práve tu zlepšil svoj osobák na 16 kg. Keďže sme očakávali na úvod sezóny nával, prišli sme obsadiť flek už štvrtok poobede. Po následnom vybalení všetkého potrebného, postavení bivakov a nachystaní člna, nasledovalo konečne presondovanie dna. Trocha nás zarazilo, keď sme ani po polhodine krúženia nenašli plánovanú hĺbku okolo 2 m. Čo nás však potešilo, boli pekné kusy na obrazovke. Rozhodli sme sa ísť preto neplánovane o niečo hlbšie.

RRR 1016 04

Jozef Rakyta: Rybie torpédo

Amur - tento bojovník z východnej Ázie sa u nás tak udomácnil, že ho mnohí už považujú za našu rybu. Vo svojej podstate je to vcelku také malé „prasiatko“, ktoré neustále spása všetko možné vo svojom okolí.

RRR 1016 03

Ľubomír Mokrý a Marián Zauška: Veľký Cetín - EUROPE CARP CUP JUNIOR 2016

Druhý ročník juniorských pretekov sa konal na štrkovisku Veľký Cetín neďaleko Nitry. Tieto preteky sú určené pre mladých kaprárov vo veku od 15 do 21 rokov.

RRR 1016 02

Peter Šimonič: Letný test

V júli som podstúpil krátku výpravu na rozsiahlom jazere s množstvom zátok. Túto výpravu som bral ako test, či sa kapry budú zdržovať a kŕmiť v hlbokej alebo plytkej vode. Hlbokú vodu som si predstavoval okolo piatich metrov a plytkú do jedného metra.

RRR 1016 01

Z listov

List pod názvom „Kaskády a brigády“ je reakciou na článok, ktorý sme uverejnili v minulom čísle. Prečo je vlastne pokuta za neúčasť na brigáde rozumnejším riešením, ako aktivita členov SRZ?

RRR 1016 00
Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12