Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, september 2016

titulka 0916

Redakcia: Robíme na tom... – Revolúcia v SRZ. Áno, či nie?

V sobotu 1. októbra 2016 sa v hoteli Slovakia v Žiline uskutoční mimoriadny snem SRZ, ktorý by sa mal všetku svoju energiu venovať predovšetkým úprave stanov. Požiadavku i termín stanovil ešte pamätný novembrový „revolučný“ snem rybárov v roku 2014. Či sa však na tomto vrcholnom podujatí najväčšej spoločenskej organizácie na Slovensku, združujúcej viac ako 100-tisíc priaznivcov Petrovho cechu, budú riešiť len stanovy, nie je vôbec isté. Viditeľné zmeny sa nekonajú, nespokojnosť medzi rybármi narastá a tak sme zisťovali, ako vnímajú momentálne dianie v najvyšších orgánoch SRZ aktívni účastníci onoho pamätného snemu slovenských rybárov, od ktorého uplynuli už takmer dva roky. V októbrovom vydaní nášho časopisu vám ponúkneme rozhovor pod názvom „Revolúcia v SRZ - áno, či nie?“. Odpovedať na otázky budú Peter Patoprstý, Peter Beleš a Ján Kohút.

RRR 0916 19

Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb a rybárstva. Prečítajte si napríklad, ako vedci zdokumentovali spiaceho žraloka alebo čo-to o výnimočnosti sumca.

RRR 0916 18

Redakcia: Riečne stavby 2

Publikoval viac ako 130 vedeckých prác, je (spolu)autorom vyše 30 kníh, ukončil 22 projektov základného výskumu a takmer 90 aplikačných projektov. Vedie diplomantov i doktorandov, popularizuje vedu a presadzuje informované rozhodovanie vo verejnej správe a spoločenskej praxi... K prírode ho od detstva viedol hlavne vlastný záujem a rodičia a neskôr z profesionálov A. Stollmann, J. Darola a J. Svatoň. Od októbra 1991 je samostatným vedeckým pracovníkom Botanickej záhrady Univerzity Komenského, pracoviska v Blatnici. Ing. Ján Topercer, CSc. Témou nášho rozhovoru sú riečne stavby.
(Pokračovanie rozhovoru z minulého čísla)

RRR 0916 17

Damir & Nika: Všetko inak

Takmer každý sumčiar túži uloviť čo najväčšieho sumca. Inak tomu nie je ani u mňa. Treba si však položiť otázku. Čo preto môžeme urobiť, aby sme pri love kráľa hlbín boli úspešní? Je mnoho vecí, no najčastejšie sa stretávame s názorom, že je potreba sledovať a počúvať vodu. Áno, to je pravda, no čo ak to nepomáha?

RRR 0916 16

Radoslav Temňák: Voľba nástrahy

Ktorá je tá najúčinnejšia nástraha na lov sumca? Koľko ich vlastne existuje? Odpoveď určite zaujíma každého sumčiara začiatočníka. Nástrahy by som v prvom rade rozdelil na prirodzené a umelé. Umelé nástrahy sa používajú pri love prívlačou: rôzne blyskáče, voblery, jigy a pod.. Pri love s vábničkou zase rôzne copy a chobotničky.

RRR 0916 15

Juraj Banič: Noci s obrami

Tesne pred začiatkom sezóny dravcov na Slovensku ma kamarát Maroš nahovoril, aby som ho zobral na sumce do zahraničia. Keďže to bolo niečo vyše mesiaca od mojej poslednej výpravy do tejto krajiny, sľúbil som mu moju účasť maximálne na 3 noci. Nerád píšem cestopisné články, ale táto krátka výprava stojí za zmienku. Náš úspech bol súhrou niekoľkých faktorov a pravidiel, ktoré platia na každej vode, či už niekde v Európe alebo u nás na Slovensku. T.j. prikalená voda po, či počas záplav, pravidelná zmena miesta a počet lovcov.

RRR 0916 14

Branislav Mravec: Správny prístup

Tento článok bude o tom, ako vhodne a šetrne zaobchádzať s rybami, u mňa konkrétne je to zubáč veľkoústy. V mnohých článkoch sa píše o tom, že uloveného zubáča treba pustiť do dvoch minút, aby prežil a do štyroch minút je to už preň kritické. Z môjho pohľadu je to iba mýtus, ktorý sa mi podarilo viackrát vyvrátiť.

RRR 0916 13

Peter Bitter: Cielene na jalce

Smutné je, že stavy jalcov v našich vodách silne redukujú rôzne priečne stavby, nakoľko k ich životu patria (najmä v jarnom období) dlhé neresové ťahy. Na druhej strane však nie sú náročné na kvalitu vody, čo dokazuje ich výskyt aj v značne znečistených riekach. Nájdeme ich od povodia Dunaja, až po potoky, v ktorých by mali dominovať skôr pstruhy. Jalec hlavatý a jalec tmavý sú všežravce. Ich apetít je v podstate rovnaký v zime aj v lete. Samozrejme, že v zime je to o menších dávkach, no dajú sa uloviť ako v januári, tak aj v júli a to bez väčších problémov. Len si treba vždy uvedomiť, kedy a kde lovíme. Pozrime sa podrobnejšie na tieto dva druhy.

RRR 0916 12

Pavel Vašíček: Netradičné dravce

Tieto druhy rýb v poslednom čase, aspoň podľa mojich pozorovaní loví čoraz menej amatérskych rybárov. Má to viac príčin, z ktorých jedna z najpodstatnejších je časová náročnosť, požiadavky na špeciálnu výbavu a v neposlednom rade i nižšia kvalita mäsa týchto rýb. Čo si budeme nahovárať, tresku dnes robí málokto. Keď sa nasádza kapor, pstruhy a iné atraktívne druhy, je to správa číslo jedna v mnohých organizáciách a po otvorení sezóny začne festival pri vode, kým to berie. O násade bielej ryby vedia len tí, čo ju vysadili a rybári, ktorí hlavne pri love kapra zaznamenajú úlovky.

RRR 0916 11

Iveta Hepnerová: Nakupovanie bez rizika

Pravdepodobne každý už vo svojom živote skúsil nakupovať cez internet. Tento spôsob nákupov je jednoduchý, pohodlný, neobmedzuje ho otváracia doba a poskytuje väčší výber tovaru, pretože môžete prejsť viacero obchodov a to za zlomok času, ktorý by ste nákupmi strávili, keby ste obchody navštívili fyzicky. Cez internet sa dnes dá navyše kúpiť skutočne čokoľvek a rybárske potreby už dlho nie sú žiadnou výnimkou.

RRR 0916 10

Dr. Marián Kopečný: Krajina fjordov

Veď čo môže byť pre rybára krajším zážitkom, ako si v čistej nórskej prírode chytiť divokú rybku, ktorá nevyrástla v liahni? Každý dobrý rybár vie, na čo myslím. S rýchlo postupujúcou civilizáciou môžeme v krátkom čase o tieto krásy prísť. Práve preto sa sem veľmi rád a opakovane vraciam. Nórsko má pre milovníkov amatérskeho rybolovu vybudovanú dokonalú sieť pohodlných kempov a to od krajného severu až po juh krajiny.

RRR 0916 09

Martin Lipka: Piešťanská odysea 3

Piešťanská odysea stále pokračuje. Po tom, ako sme Vás informovali o problémoch v MsO SRZ Piešťany (článok Piešťanská odysea 07/2016), sme nechali priestor pre vyjadrenie tajomníkovi SRZ, Ing. Ľubošovi Javorovi (08/2016). V tomto čísle prinášame reakciu pána Lipku, ex-predsedu MsO Piešťany, ktorý je hlavnou postavou celého príbehu.

RRR 0916 08

Mgr. Slavomír Pavle: Koľko nás stojí Žilina?

Odpoveď na otázku bude veľmi jednoduchá a stručná. V roku 2013 nás stála Rada SRZ na mzdách vrátane odvodov 1 457 898 €. To však nie je všetko. V číslach sa budeme musieť ešte chvíľu motať, aby sme pochopili podstatu problému. Aj ďalšie čísla, ku ktorým sme sa dostali, sú totiž veľmi zaujímavé a vzbudzujú minimálne našu zvedavosť. V rokoch 2010 až 2013 sa výška nákladov a výnosov Rady SRZ pohybovala v sumách od 6 do 8 miliónov Eur.

RRR 0916 07

Milan Tychler: Feeder v septembri

Koniec prázdnin znamená opäť pokoj pri vode. Teda relatívne, pretože nájsť dnes pokoj pri vode nie je ľahké. S augustom sa to však nedá porovnávať. Koniec dovoleniek znamená koniec karavanov, bivakov, stanov a zase môžem chytať tam, kde se mi teraz dva mesiace nechcelo ísť. Z pohľadu rybára je september skvelý, pretože panuje väčšinou dobré počasie. Už nie sú horúčavy a ryby berú. Čomu sa však venovať? Na riekach skvelo berú napr. podustvy...

RRR 0916 06

Redakcia: Rast rýb 2

V minulom čísle sme sa venovali procesu rastu dvoch našich asi najpopulárnejších rýb: kapra a sumca. V našich vodách sa však nachádzajú aj iné druhy, ktoré si získali značný obdiv rybárskej verejnosti. Medzi ne patria aj dobre známe druhy ako - šťuka, zubáč, či tajomný úhor. Ako dlho musia prežívať strasti dospievania, kým dorastú do rozmerov, v ktorých sa stávajú veľkými a pre ľudí atraktívnymi?

RRR 0916 05

Tibor Ferjančík: Nebuďme ľahostajní!

Každá miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu má na starosť nejaký rybársky revír. Či už ohľadom zarybňovania, ochrany toku rieky/potoka pred znečistením, čistenie brehov od porastov v rámci presvetľovania brehov, ale aj kontroly revírov rybárskou strážou a mnoho ďalších úloh ohľadom zveľaďovania prírody a rýb.

RRR 0916 04

Janči Kováč: Rýchle rybačky

Nedávno sa ma jeden známy spýtal, či je možné uloviť kapra aj počas naozaj krátkej rybačky. Moja odpoveď znela áno, ale nie je to jednoduché, ako by sa na prvý pocit zdalo. Vždy to obnáša kopu trikov, skúseností a hlavne šťastia.

RRR 0916 03

Marián Zauška: Rainbow lake

Vietor nás s Peťom po slede udalostí zavial na toto legendami opradené jazero. Pôvodne sme chceli ísť vo februári do Španielska na kapry. Všetko bolo však celkom inak. Pišta Duc s Norom Kišom dostali ponuku ísť na Rainbow.

RRR 0916 02

Redakcia: Ukradnutá rieka

„Hory nám vyrúbali, fabriky zatvorili a rieky ukradli.“ Týmito slovami nás privítal náš sprievodca na hornom toku Hrona, pán Antonín Pavelka. Síce to nebolo veľmi povzbudivé privítanie, no už o malú chvíľu sme mali ťaživú váhu pravdivosti jeho slov pocítiť aj na vlastnej koži.

RRR 0916 01

Z listov

List pod názvom „Mŕtva Slatina 2“ je reakciou na článok, ktorý sme uverejnili v minulom čísle. Rovnako tak sa dočítate zaujímavé informácie o aktivitách pri čistení Hrona v liste „Urobme Hron krajším!“.

RRR 0916 00
Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12