Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, august 2016

titulka 0816

Obsah augustového čísla

obsah cisla

Z listov
List pod názvom „Revolúcia pokračuje...“ je reakciou na článok, ktorý sme uverejnili v minulom čísle. Rovnako tak sa dočítate aj o redakcii na článok „Prašivá ovca“, ktorý bol uverejnený v našom časopise v júni 2016.

 

Jaro Gubric: Na pokraji síl

V apríli sme si naplánovali s Dušanom Snehotom a Ivanom Čemézom týždňovú rybačku v zahraničí. Pre Ivana to bola premiérová rybačka mimo slovenských vôd. Prípravy každým dňom silneli a my sme sa nevedeli dočkať odchodu.
Výprava za veľkými kaprami naprieč tromi krajinami.

RRR 0816 01

Ing. Ľuboš Javor: Piešťanská odysea 2

Reakcia tajomníka SRZ Rada Žilina na článok uverejnený v našom časopise v júli 2016.

Mg. Slavomír Pavle: Vrtieť psom - Podstatu piešťanského problému ukryli priamo pred našimi zrakmi...

RRR 0816 02

Ing. Ľuboš Javor: Revolúcia pokračuje 2

Reakcia tajomníka SRZ Rada Žilina na článok uverejnený v našom časopise v júli 2016.

RRR 0816 03

Palo „Pački“ Pavlík a Peter „Pavlas“ Pavlík: Riečna výprava

Ako sa dá aj v upršanom máji zvládnuť úspešne rieka Dunaj...

RRR 0816 04

Peter Daňo: Veľké prekvapenie

Školský rok sa pomaly, ale isto končil a prázdniny boli predo mnou. Pred začatím letnej brigády som si naplánoval jednu štvordňovú rybačku na mojom obľúbenom jazierku, ktoré ma ako sa neskôr dočítate, veľmi prekvapilo.

RRR 0816 05

Redakcia + Ing. Ján Topercer, Csc: Riečne stavby

Publikoval viac ako 130 vedeckých prác, je (spolu)autorom vyše 30 kníh, ukončil 22 projektov základného výskumu a takmer 90 aplikačných projektov. Vedie diplomantov i doktorandov, popularizuje vedu a presadzuje informované rozhodovanie vo verejnej správe a spoločenskej praxi...

RRR 0816 06

Zdenka Prílepková: Preteky najmenších

Prvý ročník Detských rybárskych pretekov O pohár miniKEMPu Šíp v LRU plávaná, ktorý sa konal na Orave v revíri Štrkovisko Párnica v nedeľu 3. júla 2016, dopadol nad očakávania všetkých organizátorov aj pretekárov.

RRR 0816 07

Redakcia: Zabudnutý plavák

Klasika, ktorou možno väčšina z nás začínala, lov na plavák, sa vracia opäť na výslnie. Po vzostupe lovu na boilies, v prípade veľkých vodných plôch a feedrovej technike, určenej skôr na stredné jazerá, je to asi logické. Aj malé vody môžu totiž ponúknuť veľké zážitky. Nenáročný lov na takmer zabudnutý plaváčik je pre ne ako stvorený.

RRR 0816 08

Milan Tychler: Feeder v auguste

Prázdniny a dovolenky sú v plnom prúde a pri stojatých vodách je stále tesno. Cez deň sú všade kúpajúci sa ľudia, ktorí pri vode vydržia často až do večera. Mojou záchranou cez prázdniny sú preto rieky. Mám rád malé potoky, riečky aj veľké rieky, pretože sú tam ryby a ich druhové zastúpenie je niekedy až neuveriteľné. Naviac aj malé vody dokážu celkom prekvapiť a už neraz som tam chytil takú rybu, ktorá by svojou veľkosťou prekvapila aj v omnoho väčšom revíri...

RRR 0816 09

Milan Hepner: Blízko Baltu

Azda každý pozná notoricky známe fotografie tresiek z Nórska, či krásy fjordov. Pravdou však je, že pre takýto morský rybolov netreba cestovať ďaleko a draho. Málokto si uvedomuje, že naši severní susedia sú tiež prímorskou krajinou, kde sa dajú loviť morské druhy rýb a medzi nimi napr. aj obľúbené tresky. Jednou z hlavných výhod lovu v Poľsku je fakt, že takýto lov nemusí vyjsť ani tak draho ako Nórsko a prakticky stačí len prekročiť hranice.

RRR 0816 10

Veronika Košťálová: Diffusion – ohneň pod vodou!

Ako začínajúca rybárka si určite rada prečítam všetko, čo sa týka noviniek určených pre lov rýb. Boilies, kukurica, puffy, pelety. Proste všetko, čo mi pomôže uloviť rybu.

RRR 0816 11

Redakcia: Rast rýb

Rybári sú rozdielne sorty ľudí. Niektorí zaryto preferujú spôsob „chyť a pusť“ s tým, že ryba patrí do vody a pri rybačke ide len o oddych a zážitok. Iní si aspoň občas doplnia jedálniček nejakým tým vianočným kaprom, príp. brojlerovým dúhakom. No a potom sú takí, ktorým pomaly nestačia záznamy o úlovkoch.

RRR 0816 12

Dunajský prieskumník: Dunaj z člna

V minulom diely nášho predstavovania Dunaja č. 2 sme sa zaoberali jeho prvou časťou a skončili sme pri obci Veľké Kosihy (rkm 1787,5). Znova sa teda vydajme proti prúdu a predstavme si posledný úsek revíru, známeho ako „Dunaj č. 2“.

RRR 0816 13

Pavel Vašíček: Kaprovitý dravec

Každý pozná výrazné zvukové prejavy, ktoré sprevádzajú zháňanie potravy u tohto agresívneho lovca. Zdanlivo bezcieľne výbuchy spod hladiny, panické úniky potencionálnej koristi (väčšinou drobných rybiek) vyzerajú na prvý pohľad bez efektu. Rovnako vyzerá aj pokus o ulovenie tohto dravca u väčšiny rybárov. Dajú sa nalákať na veľkolepé divadlo, ktoré buď veľký samotár alebo skupina menších jedincov predvádzajú na riekach alebo stojatých vodách (hlavne väčších priehradách a jazerách).

RRR 0816 14

Peter Bitter: Augustové variácie

Pred nami je august, ktorý je pravým letným mesiacom. Práve v tomto období však býva prívlač odsúvaná na druhú koľaj, ako neúspešný spôsob lovu. Teplé vody a obrovské množstvo prirodzenej potravy akosi v teoretickej časti doslova vylučujú úspech. Je to naozaj tak???

RRR 0816 15

Juraj Haláč: Mikronástrahy

Počas leta sa začína tá pravá vláčiarska sezóna. Mnohí rybári sa vydávajú k vode s veľkými nástrahami, ako keby existovalo nejaké pravidlo, že čím väčšia nástraha, tým väčší úlovok. Voblery, twistery, rotačky a ostatné umelé nástrahy vo veľkostiach XXL nechýbajú v žiadnej výbave, pretože panuje presvedčenie, že len na ne príde zaručený záber veľkej ryby.

RRR 0816 16

Andrej Biro: Sumce a horúčavy

Tak tento rok nám počasie pekne nakladá a na urobenie hemendexu nám stačí dobre rozpálený kameň od slnka. Teplota vzduchu dosahujúca 37°C dáva zabrať všetkému živému. Trápia sa zvieratá v horách, trápi sa vtáctvo. Rovnako sa trápia aj ryby, ktoré majú síce vody dostatok (vlastne v nej aj žijú), lenže nízky stav hladiny a prehriatie malých riek ich núti meniť miesta a presunúť sa inde. Na miesta, kde je voda okysličená a kde nedosahuje takú teplotu, ako vo väčšej časti rieky. Ryby cez deň potravu takmer vôbec neprijímajú.

RRR 0816 17

Radoslav Temňák: Fúzaté lokality

V tejto časti článku pre začínajúcich lovcov sumcov sa budem venovať výberu lovného miesta na rôznych typoch revírov. Určite sa zhodneme, že výber miesta je pre úspešný lov kľúčový. Pre lepšiu prehľadnosť som rozdelil revíry do viacerých kategórií. Aj keď, výber lovného miesta je vo väčšine prípadov podobný, predsa len sú pri každom type určité špecifiká.

RRR 0816 18

Damir & Nika: Škodná

Sumec, ktorý už dosahuje väčších rozmerov je vo vode škodná, požiera násadové kapry aj menšie zubáče. Už ozaj veľké sumce nemajú problém zhltnúť aj 60-70 cm kapra. Dokonca aj niekoľko takýchto, týždenne. Sumec pôsobí vo vodách teda značné škody na osádke rýb, a preto je dôležité ich nepúšťať naspäť! Dovolím si tvrdiť, že presne takýto, ak nie horší názor má na sumca 80 % rybárov.

RRR 0816 19

Erik Zbiňovský: Do roka a do dňa

Rybačka, o ktorej budem písať, sa vlastne začala v januári tohto roku. Po minuloročnom double z Domaše (presne pred rokom a jedným dňom - 239 cm sumec a 105 cm dlhá šťuka) a jednom odtrhnutom nezdolanom sumcovi som využil možnosť prezrieť si, čo sa pri zdolávaní asi stalo. Vodná hladina Domaše bola v tom čase asi 6 m pod normálom.

RRR 0816 20

Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb a rybárstva. Prečítajte si napríklad, ako uvažujú úrady o zrušení možnosti používania oloviek pri love, príp. niečo o výstave preparovaných rýb, ktorá sa aktuálne koná v Hlohovci.

RRR 0816 21

Redakcia: Robíme na tom... - Mŕtva Slatina

Vážená redakcia, dva týždne pred začatím pstruhovej sezóny sme zarybnili rieku Slatina č. 3-3751-4 od Detvy po Hriňovú, lovným pstruhom dúhovým /300 kg/ a týždeň pred sezónou lovným pstruhom potočným /100 kg/. Radosť z peknej rybačky trvala iba 1 deň, lebo hneď 17. 4. 2016 v nedeľu došlo k znečisteniu a úhynu rýb na veľkom úseku. V sobotu 16. 4. 2016 kryštálovo čistá voda, v nedeľu voda hrdzavá a nebolo vidno dno, strašne zapáchala, na povrchu veľká biela pena a plávajúce uhynuté pstruhy od 30-40 cm. Čo na to povedať: smútok a bezradnosť!

RRR 0816 22

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12