Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, júl 2016

titulka 0716

Redakcia RRR: Z listov

List pod názvom „Vedec úchylák“ prezrádza, ako amatérsky „ichtyológ“ značkuje ryby vo VN Kráľová. Je to zvrátené? Prečítajte si list čitateľa a napíšte nám o tejto problematike aj vy!

RRR 0716 01

Slavomír Pavle: Revolúcia pokračuje...

Do redakcie nám prišiel list, ktorý s touto témou súvisí. Našiel sa opäť jeden statočný, ktorý sa nebojí upozorniť na niečo, čo nie je s „kostolným poriadkom“. Ide o niečo, čo bežných rybárov vlastne vôbec nezaujíma, o zmenu stanov SRZ. A ešte ide aj o to, či vôbec o niečo v našej rybárskej organizácii pôjde. Zdá sa, že rybári sú už apatickí. Je im v podstate jedno, čo si vrchnosť v Žiline schváli, aby mohla ďalej vládnuť mase všeľudových rybárov. Je to smutné a poučné zároveň. Rybára, človeka, odborníka vo svojom fachu a navyše aj funkcionára SRZ si za tento list nesmierne vážim. Ukazuje nám cestu i napriek tomu, že my všetci okolo sme už asi oslepli a potrebujeme vodiť za ručičku. Na pamätnom „revolučnom“ sneme SRZ sa pravdepodobne nevymenilo v rozhodujúcich pozíciách dostatočné množstvo skostnatených funkcionárov a tak si Rada bačuje po svojom ďalej...

RRR 0716 02

Tomáš Horgoš a Jozef Zetyák: Black Orient

Voda, ktorú veľmi rád navštevujem patrí podľa mňa, medzi top revíry v Maďarsku. Niežeby som odsudzoval tie naše, to nie. Lenže výzva pre ulovenie väčšej ryby, sem-tam zvíťazí nad zväzovou vodou. Úprimne, som športový rybár. Preto tomu prispôsobujem výber revíru a lokality, na ktorých sa snažím prekabátiť skúsených „mazákov“. Už minulý rok sme si zarezervovali miesto na tejto vode a podarilo sa nám zdolať zopár krásnych rýb.

RRR 0716 03

Redakcia: Rybie obleky

Hmotnosť a dĺžka rýb - to je to podstatné, čo nás v prípade našich úlovkov zaujíma asi ako prvé. Samozrejme chceme vedieť kde, ako a hlavne na čo uloviť obrov našich riek a jazier. Ešte som nevidel rybára, ktorý by sa zaujímal o šupiny rýb. Iba ak z vianočných kaprov a aj to len preto, aby si ich mohol dať do peňaženky. Rybacia móda je však aj o inom. Veľa sa o tom nepíše a ešte menej sa o tom vie...

RRR 0716 04

Roman Orlický: Leto

Je to už zopár týždňov, čo som napísal a vyšla mi prvá - jarná časť zo série článkov o vplyve počasia v jednotlivých ročných obdobiach na správanie sa rýb. Tým som sa zaviazal k pokračovaniu. Napriek tomu, že leto nie je práve moje najobľúbenejšie obdobie na lov, obzvlášť kaprov, rád chodím k vode i v tejto ročnej dobe.

RRR 0716 05

Redakcia: Poľský rekord

V Poľsku sa prednedávnom postaral o príjemný rozruch mladý rybár Dawid Mucha. Prečo a ako sa to stalo? Podarilo sa mu uloviť rekordnú rybu a to dokonca na mieste a v čase, kde to nikto neočakával. Zdolal totiž kapra, ktorý prekonal doterajší hmotnostný rekord tejto ryby v Poľsku. Dawidov kapor mal hmotnosť rovných 34,5 kg, čím prekonal ten posledný o 0,5 kg, no aj takýto malý rozdiel isto poteší. Ako sa však Dawidovi podaril tento, pre neho určite nezabudnuteľný zážitok? Nenechal sa odhovoriť a išiel si za svojím...

RRR 0716 06

Slavomír Pavle: Piešťanská odysea

„Inkvizičné“ konanie Rady SRZ voči piešťanským funkcionárom dosiahlo vrchol. V slovníku cudzích slov je odysea charakterizovaná ako dlhé putovanie alebo blúdenie s pestrými životnými osudmi. Niečo podobné prežívajú v súčasnosti aj funkcionári Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Piešťanoch, ktorá združuje takmer 1400 priaznivcov Petrovho cechu. Dôvod je rýdzo slovenský? Chceli v organizácii „poupratovať“ a teraz s nimi zametajú. Poďme však pekne po poriadku.

RRR 0716 07

Pavel Vašíček: Browning cup

Feeder je u nás relatívne mladá rybolovná technika. Popri kaprárine sa za pár rokov stihla pre svoju účinnosť, relatívnu nenáročnosť a veľkú prispôsobivosť stať jednou z najobľúbenejších metód lovu. Veľmi efektívna býva na stojatých vodách, takisto na nížinných riekach všetkých rozmerov alebo na kanáloch pod elektrárňami. Na prvých dvoch lokalitách si nemajú problém zachytať aj začínajúci alebo príležitostný rybári. Stačí dodržať základné pravidlá a mať nejaké skúsenosti. Na kanáloch je to trocha o inom.

RRR 0716 08

Redakcia: Rybičky deťom

Akcia na pomoc deťom z rybárskych krúžkov je reakciou na mŕtvolné ticho vedúcich funkcionárov SRZ, česť výnimkám. O deťoch sa stále len hovorí. Ak si prečítate stanovy organizácie SRZ a porovnáte to so skutočnosťou, zaplačete. Viac sa rozpráva, než koná. Deklarovaná starostlivosť o najmladších členov Slovenského rybárskeho zväzu je iba na papieri. Nič viac a nič menej. Tam, kde to funguje, je to len a len vďaka abnormálnemu úsiliu dobrovoľníkov, ktorí sa pomoci nemajú šancu takmer nikde dovolať. Aj nadšenie má však svoje hranice. Musí prísť pomoc!

RRR 0716 09

Milan Tychler: Feeder v júli

Júl patrí k najteplejším mesiacom v roku a chytať sa dajú všetky druhy rýb, na aké si len spomenie-te. Je ťažké si vybrať. Môže vás to ťahať k jazeru aj k rieke a všade sú celkom slušné vyhliadky na úspech. Samozrejme, aj tento mesiac môže mať svoje nepríjemné úskalia. Aké? Jednak to môžu byť veľké teplá a s tým spojený nedostatok kyslíka vo vode, čo je veľmi nepríjemná vec, zvlášť, pokiaľ to dôjde až tak ďaleko, že sa ryby na stojatých vodách začínajú dusiť. Vtedy na ich lov ani nepomyslite! Skôr hľadajte okamžitú a účinnú pomoc!

RRR 0716 10

PR: Nekupujte mačku vo vreci!

Moderné technológie napredujú míľovými krokmi vpred. Inak tomu nie je ani v športovom rybolove. Aby sme si vedeli predstaviť, aká technológia čo sa skrýva v krabičke sonaru a aké má využitie v športovom rybolove, sa pokúsime zhrnúť v tomto článku. Srdcom sonaru je sonda. Kvalita sondy rozhoduje o šírke snímania, rozlišovacej schopnosti, hĺbkovom dosahu...

RRR 0716 11

Milan Hepner: Lov „hadov“

Loviť tieto zvláštne a tajuplné ryby môže byť niekedy naozaj na nervy. Človek sa vydá na miesto, na ktorom by mali zaručene byť a brať a...? Nič, ani ťuk a úhory všetky ponúkané nástrahy odignorujú. Naopak vo chvíli, keď to môže človek najmenej čakať a má nahodené na niečo úplne iné, sa zrazu ukáže tento „had“. Ako sa teda pripraviť, príp. loviť túto tajomnú rybu? Začal som zháňať informácie zo všetkých možných zdrojov. Od rybárov až po knihy. Vo výsledku som spísal niektoré rady, ktoré sa často zhodovali a majú teda najväčšiu šancu na úspech. Úhor je nočnou rybou a údajne je dosť „alergický“ na svetlo. No ako som sa dozvedel, ale ešte neodskúšal, nie je to pravda.

RRR 0716 12

Dunajský prieskumník: Vybagrovaný Dunaj

Posledné kilometre revíru Dunaj č. 1 sme ukončili na jeho hornom konci pri vtoku Vážskeho Dunaja. Kde niečo končí, iné začína. V našom prípade (pretože postupujeme proti prúdu) sa začína revír, Dunaj č. 2. Jeho štart je v intraviláne dvoch miest: Komárna a maďarského Komáromu. My sa budeme posúvať proti prúdu na našej slovenskej strane.

RRR 0716 13

Pavel Vašíček: Nočné striebro

Popri šťuke je zubáč zrejme najviac žiadaná ryba, či už prívlačiarmi alebo lovcami na rybku. Je to tajomný obyvateľ tečúcich a stojatých vôd. Na jeho ulovenie na týchto lokalitách je potrebná znalosť spôsobu života a potravné návyky. No napriek tomu môže byť všetko úplne inak, ako si my predstavujeme, keďže táto ryba vie byť pekne náladová. Treba myslieť na to, že zubáč má rád tvrdé štrkové alebo piesčité dno a loví v skupinách. Čím menšie jedince, tým väčší húf.

RRR 0716 14

Jaroslav Sámela: Popradský triumf

Minulý rok slovenskí prívlačiari vybojovali strieborné medaily v tímoch na MS v Írsku, Peťo Horňák bol majstrom sveta v jednotlivcoch a Lukáš Hollý skončil tretí, čo je určite skvelý výsledok. Patríme preto k favoritom aj na tohtoročných 14. MS, ktoré sa konali u nás na Slovensku v dňoch 26.-29. 5. 2016 vo Svite na rieke Poprad.

RRR 0716 15

Roman Matula: Vypadnite z Pádu!

Sumec nad 100 kg. Bájna to ryba, ktorá láka pozornosť miliónov rybárov po celom svete. V západnej Európe je len pár destinácií, kde na takú rybu môžete naraziť. Preto sú tieto miesta pod neustálym rybárskym tlakom rybárov z celého sveta. A sú medzi nimi aj Česi a Slováci. Ale! Bohužiaľ práve Česi a Slováci nemajú na týchto vodách a hlavne v Taliansku dobrú povesť. Ako človeka, ktorý sa okolo lovu sumcov pohybuje už pomerne dlhý čas, ma súčasná situácia veľmi mrzí. Ale môžeme si za to sami.

RRR 0716 16

Juraj Banič: Na sumce bez rešpektu!

Na veľké sumce so spoľahlivým náradím...

RRR 0716 17

Radoslav Temňák: Lovné metódy

Techník lovu sumca je veľa. Medzi najrozšírenejšie patria lov na ťažko, lov na plávanú, rôzne bójkové systémy, prívlač či vábenie. Nie všetky sú však úplne vhodné pre začiatočníkov. Nim by som odporučil tie jednoduchšie, obzvlášť čo sa týka samotnej techniky lovu, ale aj materiálne.

RRR 0716 18

Kamil Záhradník: Kanadské výpravy

O tom, ako som začal loviť ryby v krajine javorového listu...

RRR 0716 19

Peter Vrablec: Podhorský elegán

Táto ryba je bezpochyby jednou z najkrajších druhov na našom území a jej dokonalé telo prispôsobené rýchlo tečúcim tokom podhorských riek zaujme nejedného rybára. Jednou z neprehliadnuteľných predností je bezpochyby jeho „vlajka“. Áno, reč je o veľkej a nezameniteľnej chrbtovej plutve. Aj tá môže často prezradiť, kde sa táto nevšedná ryba nachádza a či má zmysel loviť ju na hladine. Poďme však postupne.

RRR 0716 20


Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb. Pozrite a prečítajte si napríklad, ako prebiehali štrajky v Španielsku, ktorých sa zúčastnili nielen rybári, ale aj poľovníci, či obchodníci s rybami...

RRR 0716 21

Redakcia: Robíme na tom... - "Betónové katastrofy"

Téme malých vodných elektrární (MVE) sme sa venovali aj v článku s názvom Riečne monštrá (2/2016). Negatíva, ktoré so sebou tieto stavby prinášajú nás nenechávajú na pochybách o tom, že je nutné sa tejto téme naďalej venovať. Vplyv týchto stavieb na životné prostredie, (či už MVE alebo
rôznych hatí) je nepochybne predovšetkým deštruktívny a to hneď z viacerých príčin.

RRR 0716 22

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12