Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, jún 2016

titulka 0616

Obsah júnového čísla

obsah cisla

Redakcia RRR: Z listov

List pod názvom „Pytliactvo na východe“ je reakciou na nečinnosť rybárskej stráže, ktorá o pytliactve v lokalite Rolova Huta vie, ale vo veci nekoná... Prečítajte si list čitateľa a napíšte nám o tejto problematike aj vy!

 

Redakcia: Mega kapry

„Kaprárina - to je drina“, povedal kedysi známy slovenský kaprár Stano Rafaj a mal pravdu! Väčšina lovcov trofejných šupináčov a lyscov s tým bude pravdepodobne súhlasiť. Dlhé, niekoľkodňové, nezriedka i viactýždňové výpravy nie sú práve lacnou záležitosťou a navyše sú pre rybárov, najmä samotárov, maximálne vyčerpávajúce. Kaprárina - to je skutočne drina. Na mysli máme cielený lov obrovských rýb z kategórie 20 a viac kilogramov.

RRR 0616 01

Redakcia: Dobrú noc, ryby!

Kto z vás sa už niekedy zamýšľal nad tým, ako spia ryby? Každý kto loví ryby sa snaží zistiť o nich čo najviac informácií. Ak chce byť rybár úspešný, musí sa zoznámiť so životným štýlom podvodných obyvateľov. To znamená, že musí vedieť, pokiaľ chce loviť daný druh, kde sa nachádza a aké sú jeho životné podmienky.

RRR 0616 02

Redakcia: Žilina – budíček!

Zúčastnil som sa detských pretekov na jednej vodnej nádrži. Všetko to bolo pekné, príjemné, ešte aj počasie vyšlo. Bol to rozhodne lepšie strávený čas v prírode než kdekoľvek inde. Pri tomto pohľade som sa neubránil pocitu, že vidím vyrastať novú generáciu mladých nadšencov Petrovho cechu. Chvíľu som sa len tak prechádzal a nezávisle pozoroval všetkých jednotlivcov.

RRR 0616 03

Slavomír Pavle: Lovci záberov

Uloviť kapitálnu rybu nestačí, treba ju vedieť aj dobre nafotiť. Väčšina nádherných úlovkov nebola nikdy zdokumentovaná. A keď aj, výsledok bol viac ako žalostný. Česť výnimkám. Tie však v tomto prípade len potvrdzujú pravidlo, že čím väčší je úlovok, tým menšie sú schopnosti nás, amatérskych fotografov.

RRR 0616 04

Milan Hepner: Neviditeľní predátori

Ryby v našich vodách sú vystavované neustálemu nebezpečenstvu. Málokto si uvedomuje, že okrem bežných predátorov v rôznych formách, ich ohrozujú aj nástrahy, ktoré môžeme jednoducho prehliadnuť. Sú to rôzne parazity, choroby, ale aj nepriaznivé podmienky, ktoré na ryby vplývajú. Čo všetko môžeme badať na rybe a ako predchádzať rôznym nákazám? Na tieto otázky nám odpovie ichtyológ Richard Štencl.

RRR 0616 05

Ako si vybrať čln?

O člnoch už bolo povedané veľa, člny sa skloňujú pri každej rybárskej debate a ľudia majú rozličné názory. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime poradiť ako si dobre vybrať čln, presne pre vás a nekúpiť „mačku vo vreci“, možno lákavo vyzerajúcu.

RRR 0616 06

Jozef Čerpan: Slovenskí „šejkovia“

Na východe Slovenska pri Krivej Oľke sa spoločnosť Alpine Oil & Gas rozhodla pre geologický prieskum, kvôli ťažbe ropy. Lenže, keď ide o geologický prieskum netreba mať nejaké zvláštne povolenia a to ani v prípade, že sa chystáte robiť niečo podobné v oblasti, ktorá patrí pod sústavu chránených území Natura 2000. Čo je vlastne tá Natura 2000?

RRR 0616 07

Redakcia: Skryté prekážky

Kto sa kedy zamýšľal nad tým, aký terén je pod vodou? Je pravdepodobné, že aj mimo rybársku obec sa snažia ľudia predstaviť si, ako to asi vyzerá na dne, pričom rybári sa navyše ešte pokúšajú odhadnúť rôzne členitosti a zákutia, ktoré by zvýšili úspešnosť ich lovu.

RRR 0616 08

Milan Tychler: Feeder v júni

Jún je nádherný mesiac a rybárom prináša mnoho potešenia. Nielenže je počasie obvykle stabilné, teplé, ale ryby krásne berú a môžu sa loviť aj dravce. V júni teda môžete loviť čokoľvek, na čo si len spomeniete a na čo vaše prúty a vlasce stačia. Od polovice mesiaca sa môžeme venovať všetkým riečnym rybám a blázon by bol ten, ktorý by sa nevybral na mreny. Sú to impozantné ryby a ich lov v rýchlych prúdoch je prinajmenšom vzrušujúci.

RRR 0616 09

Milan Hepner: V krajine Mozarta

V predchádzajúcich číslach časopisu sme v jednotlivých článkoch navštívili krajiny našich najbližších susedov, aby sme vám priblížili základné zásady a pravidlá, ktoré je nutné dodržať, pokiaľ tam chcete ísť na ryby. V dnešnom cestovaní za rybárskymi vyhláškami a zákonmi sa vydáme k našim juhozápadným susedom, ktorých si väčšina ľudí spája skôr s návštevou lyžiarskych stredísk, príp. s nákupmi vo Viedni.

RRR 0616 10

Pavel Vašíček: Na zubane!

Medzi najcennejšie ryby patria šťuka a zubáč. Šťuka pre svoju dravosť a športový zážitok pri zdolávaní, zubáč pre svoju tajomnosť života a hlavne náladovosť. V dnešnom článku sa zameriame práve na „zubaňu“.

RRR 0616 11

Radoslav Temňák: Začínate s lovom sumca?

Lov sumca láka čím ďalej, tým viac mladých prívržencov Petrovho cechu. Nie je to ľahké a robia pri tom viacero základných chýb, napr. pri výbere vhodného náčinia alebo výbere lovného miesta, ktoré ich potom ochudobňujú o úlovok a nové zážitky z lovu tejto krásnej ryby. Začnem od začiatku, teda výberom náčinia na rybačku. Čo budeme potrebovať, aby sme boli úspešní?

RRR 0616 12

Juraj Banič: Nové sumcové prúty – Esox Power Cat

Prúty značky Esox určené na lov sumca a morský rybolov sa tešia veľkej obľube už veľa rokov. Ako prvé som používal prúty zo série Spider a neskôr som prešiel na už legendárny sumcový prút Esox Taurus. Tieto prúty boli dotiahnuté takmer k dokonalosti a obľúbilo si ich mnoho slovenských a českých sumčiarov. Firma Esox však nespala na „vavrínoch“ a na trh prišla s novinkou na rok 2016 a tou je séria Power Cat. Čím sa táto séria líši od svojich predchodcov z dielne Esox si povieme v nasledujúcich riadkoch.

RRR 0616 13

Radoslav Temňák: Začiatok sezóny

Začiatok tohtoročnej sezóny lovu sumca sme si s priateľmi naplánovali na koniec marca. Ako lokalitu sme vybrali menšiu rieku na severe Talianska, ktorej úsek sme už poznali z minulých výprav.

RRR 0616 14

Juraj Banič: Rotačný navijak vs. multiplikátor

Sumcové špeciály? Často kladená otázka začiatočníkmi. Niekedy aj skúsenejší sumčiari váhajú, čo si kúpiť pri voľbe novej výbavy. Túto triedu rybárov by som vedel zadeliť do troch skupín, pokiaľ ide o výstroj. Prvou sú zarytí zástancovia multiplikátorov, ktorí nepriestreľne tvrdia, že na sumcový prút patrí výlučne tento typ navijaka. Druhá skupina sú zase zarytí obhajcovia rotačných navijakov. Títo si v nijakom prípade nevedia predstaviť zdolávanie fúzatého obra s multiplikátorom.

RRR 0616 15

Dunajský prieskumník: Dunaj č. 1

V predošlom čísle sme sa dostali na rkm 1743. Je to spodný cíp Močianského ostrova. Ide o posledný ostrov, ktorý patrí SR na tomto úseku rieky. Je tiež chráneným územím a významným hniezdiskom stovky rôznych druhov vtákov, čo hlavne v nočných hodinách spôsobuje doslova strašidelnú zvukovú kulisu.

RRR 0616 16

Tibor Ferjančík: Prvý deň

Každý rybár, ktorý navštevuje pstruhové revíry sa už určite nemohol dočkať, kedy už konečne vypukne to pravé rybárske šialenstvo. Deň po dni sa kalendárový meter skracoval a blížil sa k dátumu 16. apríl.

RRR 0616 17

Redakcia: Moja prvá mucha – Čierna pijavica

Pstruhová sezóna sa už naplno rozbehla. Svoje šťastie začínajú skúšať začiatočníci, ale aj skúsení muškári. V oboch skupinách sa nájdu takí, ktorí si svoje nástrahy zhotovujú vlastnoručne doma. Tí zručnejší už v tom majú prax. Stále sa však nájdu začiatočníci, ktorí možno nemajú niekoho, kto by im poradil, čo robia zle.

RRR 0616 18

Redakcia: Viete, že...

Cyklus článkov o zaujímavostiach zo sveta rýb. Pozrite a prečítajte si napríklad, ako vyzerá amurský lysec...

Peter Bitter vám prezradí, ako loviť v júni v zmysle zákona + aká bude aktivita rýb v júni.

RRR 0616 19

Redakcia: Robíme na tom... - „Prašivá ovca“

Za lov na údajne podmierečného kapra je už 582 dní bez papierov! Ešte v roku 2013 prišiel Milan Rolinec o povolenie na rybolov. Konkrétne k tomu došlo 3. 8. 2013. „Papiere“ mu boli odobraté zato, že ako nástražnú rybu použil kapra, ktorý nemal mieru. Celý príbeh však začal ešte deň pred tým, kedy si pán Rolinec privlastnil lysca, ktorému nameral 41 cm a za prítomnosti viacerých rybárov si ho zapísal a vzal domov. Na druhý deň ho použil pri love na sumca. Rybárska stráž, ktorá prišla na miesto, kde lovil aj pán Rolinec ho vyzvala, aby rybu vytiahol, nech môžu spraviť kontrolu. Tá bola nakoniec vykonaná a kaprovi bolo nameraných už len 38 cm, pričom mu chýbala časť chvosta.

RRR 0616 20

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12