Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


nové Rybičky, máj 2016

titulka 0516

Redakcia RRR: Z listov

List pod názvom „Čisté ruky“ je reakciou na článok z RRR č. 04/16, ktorý sme zverejnili pod názvom „Povolená otrava“...

RRR 0516 01

Peter „Šunes“ Šimonič: Ryby z brehu

Nastal ten správny čas pre naplnenie môjho plánu. Už dlhšiu dobu som si v hlave spriadal plán na jednu špeciálnu výpravu. Mala sa uskutočniť na veľkom jazere v zahraničí, na mieste, kde som dovtedy nelovil. Chytať som chcel mojím neobľúbeným spôsobom – nahadzovaním a začiatkom zimy. Už od konca leta a jesene som sledoval počasie a dlhodobé predpovede pre daný región. Počas posledných výprav som si predstavoval, ako a čo budem vykonávať na výprave, ktorá sa možno ani neuskutoční. Niekedy som sa prichytil, že som bol súčasne na dvoch výpravách. Na reálnej v tom momente a intenzívnymi myšlienkami a predstavami na „plánovanej“.

RRR 0516 02

Ľubomír Mokrý: Bled 2015

Rozhovor s Martinom Teplanom nielen o výprave, ktorú uskutočnil v novembri 2015 na jazero Bled.

RRR 0516 03

Roman Orlický: Využite pri love pelety

Pelety - krmivo, ktoré bolo pôvodne určené hlavne pre chov rýb, hydiny, dobytka a iných hospodársky prospešných zvierat. Krmivo, ktoré sa v posledných rokoch možno desaťročiach udomácnilo aj v rybárstve ako rýchla nástraha alebo doplnok pri prikrmovaní a love rýb. Nie vždy však rybári používali a používajú pelety vhodné pre tráviaci trakt rýb.

RRR 0516 04

Nemám čas, ale chcem chytať veľké kapry každý deň

Chodím do práce, snažím sa venovať deťom a rodine. Na ryby mi ostáva čoraz menej času. Keď mám konečne 2–3 hodiny čas na ryby, nastáva dilema. Na taký krátky čas predsa nebudem sypať do vody drahé boilies alebo pelety. Potom ale nič nechytím! Neriešiteľná situácia... Ak ste sa spoznali v týchto niekoľkých riadkoch, čítajte ďalej. Konečne je tu riešenie!

RRR 0516 05

Redakcia: Tečúce „súkromáky“

Ťažko skúšané rybárske revíry na našich tečúcich vodách by si zaslúžili určite viac, ako im dokáže dať Slovenský rybársky zväz. Rozprával som sa so staršími rybármi, pamätníkmi, ktorí brodili rieky plné rýb. Nie obyčajných, čerstvo nasadených, ale kapitálnych.

RRR 0516 06

Michal Makó: Prvá jar

Konečne je to tu! Ako veľmi som čakal na túto chvíľu, keď začne nová sezóna a ja môžem oprášiť prach z udíc, navinúť nový vlasec, prekontrolovať baterky v signalizátoroch a samozrejme doplniť „špajzu“ nástrahami. Počasie nám rybárom hrá tento rok do karát a je len málo takých, ktorí pri vode nestrávili nejaký ten deň, či dokonca noc.

RRR 0516 07

Marián Zauška: Zabudnutá Miloslavka

Odchod na rezervovaný Green Lake sa nám skomplikoval a to nás donútilo nájsť za dva dni náhradné riešenie. Veľká noc za dverami, pekné počasie, dlhšie voľno v práci, to všetko spôsobilo, že nebolo kam. Všetko zaujímavé bolo obsadené dokonca aj v Maďarsku. Už neviem ako k tomu došlo, ale padlo meno Miloslavka. Počul som už o tomto 7 ha štrkovisku, ale nikdy mi nenapadlo ísť tam nahodiť.

RRR 0516 08

Milan Hepner: „Pytliak“ z Hrona

Celý príbeh začal ešte minulý rok v máji (10. 5. 2015), no jeho dohra trvá dodnes. Ako jednoducho sa dá obyčajná a príjemná pohoda na rybách zvrátiť počas chvíľky. Tibor Kovalovský sa vybral spoločne so synom na rybárske preteky k zahájeniu rybárskej sezóny. Keď prišli na danú priehradu, nebolo už ani kam rozložiť výbavu, toľko členov rybárskej obce sa tu zišlo. Keďže sa tu k vode nedostali, rozhodli sa, že si pôjdu aspoň zachytať na neďaleký Hron, kde to poznali. Ani jeden pritom ešte netušil, ako sa celá nevinná rybačka skončí. Prišli k vode, ktorá sa nachádza v Levickom okrese. Číslo revíru bolo 0760 a Tibor si ho poctivo zapísal hneď pri príchode k rieke po tom, čo zaparkoval auto na viditeľnom mieste.

RRR 0516 09

Milan Tychler: Feeder v máji

Máj prináša oproti predchádzajúcemu mesiacu počasie pomerne stálejšie a vody sa čím ďalej rýchlejšie prehrievajú. Posedenie na slniečku je príjemné a ryby začínajú konečne seriózne spolupracovať. Nastáva skutočne jar a v pohybe sú všetky ryby. V závislosti na počasí a jeho výkyvoch ich nachádzame buď v stredných hĺbkach alebo na plytčinách, kde veľmi intenzívne vyhľadávajú potravu.

RRR 0516 10

Milan Hepner: Stepné dobrodružstvá

V minulom čísle sme sa vydali za rybami k našim západným susedom do Českej republiky. V súčasnosti je totiž naozaj jednoduché vycestovať za rybami do zahraničia. Niektorí sa tejto možnosti už zhostili a výlety za rybačkou v cudzine obohatili ich spomienky.

RRR 0516 11

Dunajský prieskumník: Mohutný Dunaj

V minulom čísle sme sa dostali od konca našej časti rieky Dunaj nazvaným revírom 2-0480-1-1 od sútoku rieky Ipľa až po sútok s riekou Hron. Teraz budeme pokračovať proti prúdu v tomto veľmi zaujímavom veľtoku a to odtiaľ, kde sme naposledy skončili, teda od riečneho kilometra (rkm) 1716.

RRR 0516 12

Radoslav Temňák: Sumec a jeho aktivita počas ročného cyklu

Ktoré ročné obdobie je najvhodnejšie na lov sumca? Ako sa mení denná aktivita v závislosti od ročného obdobia? Ako sa mení účinnosť jednotlivých metód lovu počas roka? Menia sa stanovištia sumcov v priebehu sezóny? Aké je ideálne sumčie počasie? To sú otázky, ktoré určite trápia a zaujímajú nejedného rybára, ktorý to myslí s lovom sumca vážne a pri vode s kolegami vedieme o nich nekonečné diskusie.

RRR 0516 13

Jozef Čerpan: Tolerovaní cudzinci

Len nedávno otriasla verejnosťou zainteresovanou v danej problematike informácia o vyhynutí Sih marény na našom území. Ryba vyskytujúca sa v Štrbskom plese, ktorú sa snažili zachrániť od definitívneho konca výlovom iných druhov, to napriek všetkej snahe zrejme neprežila. Informácia totiž ešte nie je potvrdená na 100 %. Je vyhynutie tohto druhu v Štrbskom plese smutné? Podľa mňa, nie. Možno trocha, ale z úplne iných dôvodov. Prečo?

RRR 0516 14

Milan Kováč: Zmiešané pocity

Po desiatich rokoch nečinnosti som si tento rok znova obnovil rybárske papiere. Sledoval som dianie v SRZ a dúfal som, že konečne príde zmena k lepšiemu.

RRR 0516 15

Milan Hepner: Červeno-krikľavá májovka

V minulom čísle ste si mohli prečítať, ako je možné vylepšiť umelú mušku (červenú nymfu) pre jej väčšiu účinnosť a vašu väčšiu šancu na úspech. Teraz vám predstavíme jeden z prvých výtvorov pána Andreja. Dúfame, že rady skúseného viazača Petra Vrableca mu v budúcnosti pomôžu a dodajú inšpiráciu pri viazaní ďalších mušiek. Neváhajte a poučte sa tiež!

RRR 0516 16

Redakcia: Belica, či belička

Belička, pozná ju zrejme každý rybár. Netreba ju nijako zvlášť predstavovať. Väčšina ľudí jej však nepovie inak ako belica. Občas, ak niekto chytí nejaký drobnejší kúsok, tak ju familiárne označia ako beličku. No je správne označovať tohto drobného obyvateľa riek menom belica?

RRR 0516 17

Testovali sme...

Medzi rybármi koluje veľa dohadov o sile, dojazde a rýchlosti elektromotorov. Bežné elektromotory na najmenšie člny a malé vody vytvorili u rybárov nepresný názor, že v prípade, ak mám väčší čln, musím jednoznačne kúpiť benzínový motor. Otestovali sme 4 druhy motorov...

RRR 0516 19

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12