Nastal ten správny čas pre naplnenie môjho plánu. Už dlhšiu dobu som si v hlave spriadal plán na jednu špeciálnu výpravu. Mala sa uskutočniť na veľkom jazere v zahraničí, na mieste, kde som dovtedy nelovil. Chytať som chcel mojím neobľúbeným spôsobom – nahadzovaním a začiatkom zimy. Už od konca leta a jesene som sledoval počasie a dlhodobé predpovede pre daný región. Počas posledných výprav som si predstavoval, ako a čo budem vykonávať na výprave, ktorá sa možno ani neuskutoční. Niekedy som sa prichytil, že som bol súčasne na dvoch výpravách. Na reálnej v tom momente a intenzívnymi myšlienkami a predstavami na „plánovanej“.
Pelety - krmivo, ktoré bolo pôvodne určené hlavne pre chov rýb, hydiny, dobytka a iných hospodársky prospešných zvierat. Krmivo, ktoré sa v posledných rokoch možno desaťročiach udomácnilo aj v rybárstve ako rýchla nástraha alebo doplnok pri prikrmovaní a love rýb. Nie vždy však rybári používali a používajú pelety vhodné pre tráviaci trakt rýb.
Chodím do práce, snažím sa venovať deťom a rodine. Na ryby mi ostáva čoraz menej času. Keď mám konečne 2–3 hodiny čas na ryby, nastáva dilema. Na taký krátky čas predsa nebudem sypať do vody drahé boilies alebo pelety. Potom ale nič nechytím! Neriešiteľná situácia... Ak ste sa spoznali v týchto niekoľkých riadkoch, čítajte ďalej. Konečne je tu riešenie!
Ťažko skúšané rybárske revíry na našich tečúcich vodách by si zaslúžili určite viac, ako im dokáže dať Slovenský rybársky zväz. Rozprával som sa so staršími rybármi, pamätníkmi, ktorí brodili rieky plné rýb. Nie obyčajných, čerstvo nasadených, ale kapitálnych.
Konečne je to tu! Ako veľmi som čakal na túto chvíľu, keď začne nová sezóna a ja môžem oprášiť prach z udíc, navinúť nový vlasec, prekontrolovať baterky v signalizátoroch a samozrejme doplniť „špajzu“ nástrahami. Počasie nám rybárom hrá tento rok do karát a je len málo takých, ktorí pri vode nestrávili nejaký ten deň, či dokonca noc.
Odchod na rezervovaný Green Lake sa nám skomplikoval a to nás donútilo nájsť za dva dni náhradné riešenie. Veľká noc za dverami, pekné počasie, dlhšie voľno v práci, to všetko spôsobilo, že nebolo kam. Všetko zaujímavé bolo obsadené dokonca aj v Maďarsku. Už neviem ako k tomu došlo, ale padlo meno Miloslavka. Počul som už o tomto 7 ha štrkovisku, ale nikdy mi nenapadlo ísť tam nahodiť.
Celý príbeh začal ešte minulý rok v máji (10. 5. 2015), no jeho dohra trvá dodnes. Ako jednoducho sa dá obyčajná a príjemná pohoda na rybách zvrátiť počas chvíľky. Tibor Kovalovský sa vybral spoločne so synom na rybárske preteky k zahájeniu rybárskej sezóny. Keď prišli na danú priehradu, nebolo už ani kam rozložiť výbavu, toľko členov rybárskej obce sa tu zišlo. Keďže sa tu k vode nedostali, rozhodli sa, že si pôjdu aspoň zachytať na neďaleký Hron, kde to poznali. Ani jeden pritom ešte netušil, ako sa celá nevinná rybačka skončí. Prišli k vode, ktorá sa nachádza v Levickom okrese. Číslo revíru bolo 0760 a Tibor si ho poctivo zapísal hneď pri príchode k rieke po tom, čo zaparkoval auto na viditeľnom mieste.
Máj prináša oproti predchádzajúcemu mesiacu počasie pomerne stálejšie a vody sa čím ďalej rýchlejšie prehrievajú. Posedenie na slniečku je príjemné a ryby začínajú konečne seriózne spolupracovať. Nastáva skutočne jar a v pohybe sú všetky ryby. V závislosti na počasí a jeho výkyvoch ich nachádzame buď v stredných hĺbkach alebo na plytčinách, kde veľmi intenzívne vyhľadávajú potravu.
V minulom čísle sme sa vydali za rybami k našim západným susedom do Českej republiky. V súčasnosti je totiž naozaj jednoduché vycestovať za rybami do zahraničia. Niektorí sa tejto možnosti už zhostili a výlety za rybačkou v cudzine obohatili ich spomienky.
V minulom čísle sme sa dostali od konca našej časti rieky Dunaj nazvaným revírom 2-0480-1-1 od sútoku rieky Ipľa až po sútok s riekou Hron. Teraz budeme pokračovať proti prúdu v tomto veľmi zaujímavom veľtoku a to odtiaľ, kde sme naposledy skončili, teda od riečneho kilometra (rkm) 1716.
Radoslav Temňák: Sumec a jeho aktivita počas ročného cyklu
Ktoré ročné obdobie je najvhodnejšie na lov sumca? Ako sa mení denná aktivita v závislosti od ročného obdobia? Ako sa mení účinnosť jednotlivých metód lovu počas roka? Menia sa stanovištia sumcov v priebehu sezóny? Aké je ideálne sumčie počasie? To sú otázky, ktoré určite trápia a zaujímajú nejedného rybára, ktorý to myslí s lovom sumca vážne a pri vode s kolegami vedieme o nich nekonečné diskusie.
Len nedávno otriasla verejnosťou zainteresovanou v danej problematike informácia o vyhynutí Sih marény na našom území. Ryba vyskytujúca sa v Štrbskom plese, ktorú sa snažili zachrániť od definitívneho konca výlovom iných druhov, to napriek všetkej snahe zrejme neprežila. Informácia totiž ešte nie je potvrdená na 100 %. Je vyhynutie tohto druhu v Štrbskom plese smutné? Podľa mňa, nie. Možno trocha, ale z úplne iných dôvodov. Prečo?
Po desiatich rokoch nečinnosti som si tento rok znova obnovil rybárske papiere. Sledoval som dianie v SRZ a dúfal som, že konečne príde zmena k lepšiemu.
V minulom čísle ste si mohli prečítať, ako je možné vylepšiť umelú mušku (červenú nymfu) pre jej väčšiu účinnosť a vašu väčšiu šancu na úspech. Teraz vám predstavíme jeden z prvých výtvorov pána Andreja. Dúfame, že rady skúseného viazača Petra Vrableca mu v budúcnosti pomôžu a dodajú inšpiráciu pri viazaní ďalších mušiek. Neváhajte a poučte sa tiež!
Belička, pozná ju zrejme každý rybár. Netreba ju nijako zvlášť predstavovať. Väčšina ľudí jej však nepovie inak ako belica. Občas, ak niekto chytí nejaký drobnejší kúsok, tak ju familiárne označia ako beličku. No je správne označovať tohto drobného obyvateľa riek menom belica?
Medzi rybármi koluje veľa dohadov o sile, dojazde a rýchlosti elektromotorov. Bežné elektromotory na najmenšie člny a malé vody vytvorili u rybárov nepresný názor, že v prípade, ak mám väčší čln, musím jednoznačne kúpiť benzínový motor. Otestovali sme 4 druhy motorov...