Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, apríl 2016

titulka 0416

Redakcia RRR: Z listov

Prečítajte si reakcie na listy zverejnené v RRR č. 1-3/2016! Preberať sa budú však aj iné zaujímavé témy...

RRR 0416 01

Roman Orlický: Štyri ročné obdobia - Jar

Je to už dávno, keď som mal podstatne menej starostí a o to viac času na ryby a bol som počas celej sezóny na rybách. Často som priamo z rýb po prebdenej noci išiel do práce. Bohužiaľ, ale v tej dobe ešte nebolo toľko možností a tie úlovky neboli až také, na aké je väčšina zvyknutá v týchto časoch. Napriek tomu sa mi vtedy občas podarilo chytiť nejakú peknú rybičku.

RRR 0416 02

Jozef Čerpan: Povolená otrava

V prípade otravy rieky Nitry nejde priamo o otravu tejto vody. V skutočnosti je kameňom úrazu jej prítok, Handlovka, ktorá bola znečistená od miestnej čističky odpadových vôd a znečistené vody tak prúdili až do rieky Nitry.

RRR 0416 03

Tomáš Horgoš: Nezabudnuteľný zážitok – Štrkovisko Carp & Carp

Rybárska vášeň je silná a aj vďaka nej navštevujeme rôzne revíry, na ktorých získavame nové skúsenosti a poznatky. Mne sa naskytla možnosť si opäť zachytať na jednom hlbokom štrkovisku neďaleko Miškolca pri obci Hejokerestúr s názvom Carp & Carp. Na štrkovisku funguje režim Chyť a Pusť. Toto jazero sme s parťákom Jozefom pred časom navštívili a urobili sme tu naozaj pekný výsledok.

RRR 0416 04

Marián Zauška: Moja cesta k novej výzve

Myslím, že nastal ten správny čas podeliť sa s vami o mojom (pre mňa veľkom) rozhodnutí a zároveň „zakotvení“. Môj rybársky život začal neskôr, pretože u nás v rodine nebol žiadny rybár a v dedine len jeden, aj ten bol divný. Vždy som však túžil byť rybárom.

RRR 0416 05

Milan Hepner: Cestujeme za rybami

V našom cestovaní atraktívnymi krajinami, ktoré sú Slovákmi najčastejšie navštevované za účelom rozšírenia svojich rybárskych zážitkov, sa ako do prvej vydáme do Českej republiky (ČR). Prečo práve tam?

RRR 0416 06

Redakcia RRR: Ryby sa menia na nové Rybičky

Svet okolo nás sa neustále vyvíja. Asi najviac to môžeme pozorovať na technológiách, ktoré majú uľahčiť život nám, ľuďom, no k zmenám a vylepšeniam dochádza aj vo všetkých ostatných oblastiach. Každý sa snaží napredovať a pracovať na sebe. Z týchto dôvodov sme sa aj my v redakcii časopisu rozhodli pre zmenu. Zmenu, ktorá nás ma posunúť dopredu na novú, lepšiu úroveň, vďaka čomu budeme schopní poskytnúť vám, našim čitateľom, kvalitnejšiu prácu, ktorá bude mať, ako dúfame, dobré ohlasy.

titulka 0516

Milan Tychler: Feeder v apríli

Štvrtý mesiac v roku nás môže privítať absolútne perfektným a teplým počasím, ale tiež poriadne potrápiť. Keď sa povie „aprílové počasie“, každý hneď vie, o čo tu ide. Počasie je nestále, zradné a jedno z mnohých ľudových porekadiel hovorí: „V tomto mesiaci je obyčajne mnoho silných vetrov, na to hneď sneh, dážď, krúpy, slniečno a neustále premenlivé povetrie, že sa sotva v celom roku nachádza“. A to je často čistou pravdou. Neobvyklá nie je ani búrka a ranný mrázik. Človek ani nevie, ako sa má obliecť. Ráno to vyzerá na návrat do zimy a popoludní je tu skoro leto. A čo ryby?

RRR 0416 08

Redakcia RRR: „Súkromáky“

Tak, ako sme avizovali v minulom čísle RRR, prinášame vám kompletný zoznam súkromných revírov na Slovensku.

RRR 0416 09

Andrej Biro: Strieborný veterán

Vianoce sú dávno za nami, všade je pokoj a počasie je ideálne akurát na domáce pohodlie. No verím, že každý má už po toľkých dňoch sedenia doma chuť vyraziť von aj v zlom počasí a byť aspoň chvíľu pri vode. Vonku to nevyzerá nijako príjemne a na letné oblečenie je ešte dosť času. Pokiaľ si chceme rybačku užiť, tak nám neostáva nič iné, ako stráviť pred odchodom na ryby aspoň desať minút obliekaním. Je dôležité myslieť na termoprádlo, dobrú obuv a teplé oblečenie. Počas tohto obdobia nie je ľahké ísť k vode a vydržať tam napr. 5 hodín aktívneho vláčenia na jednom mieste alebo len v malom okolí.

RRR 0416 10

Dunajský prieskumník: Dunaj č. 1

Keď sa povie Dunaj, tak si väčšina z nás predstaví veľtok vlniaci sa naprieč Európou. No málokto si uvedomuje, čím všetkým musí prejsť, kadiaľ preteká a kde vyviera. Začína ako malá riečka v Čiernom lese pri mestečku Donaueschingen v Nemeckom spolkovom štáte Bádensko - Württembersko. Postupne naberá vody aj iných riek, mohutnie a pritom preteká viacerými štátmi. Sú to Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Moldava, Ukrajina a Rumunsko, kde rozsiahlou deltou ústí do Čierneho mora pri dedine Sulina.

RRR 0416 11

Radoslav Temňák: Malodunajské sumce

Malý Dunaj patrí k naším najkrajším riekam. Je to v podstate rameno hlavného toku Dunaja s dĺžkou 128 km. Má charakter nížinnej rieky.
Preteká západným Slovenskom a spolu s Dunajom vytvára Žitný ostrov, ktorý je najväčším riečnym ostrovom v Európe. Je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strede nášho kontinentu.

RRR 0416 12

Marek Lepej & Peter Kollár: Obri z riek

V polovici júna je jeden dátum, na ktorý čaká väčšina rybárov. Ten magický dátum je 16. jún. Začína sa čas lovu dravcov a pre nás najobľúbenejší lov našich kráľov vôd - sumcov. Riadne prípravy pred sezónou sú nevyhnutné, pretože cielene uloviť väčšieho jedinca nie je vôbec jednoduché. Času nie je nikdy dosť a počasie býva vrtkavé.

RRR 0416 13

Peter Vrablec: Bodkovaný začiatok

Prvý jarný deň je už za nami a mnoho rybárov sa teší na očakávaný začiatok pstruhovej sezóny, teda na 16. apríla. Konečne sa sprístupnia loviská, kde bude možné chytať bodkovaných krásavcov a vychutnávať si pobyt v prírode. Viete však, ako sa v tomto období pripraviť na lov týchto rýb, aby ste mali čo možno najväčší úspech?

RRR 0416 14

Pavel Vašíček: Magický dátum

Začiatok pstruhovej sezóny a lov pstruha potočného určite patrí k vrcholovým spôsobom lovu dravých rýb na prívlač. Prečo je tomu tak? Zamýšľal som sa nad tým veľakrát a prišiel som k záverom, ktoré ma vždy nútili porovnať spôsob lovu tejto ryby so spôsobom lovu iných druhov. Ide o rybu, ktorá úspešne obýva malé, sotva nad meter široké horské potoky, kde je núdza o potravu. Rovnako aj podhorské riečky, kde sa o bohatšiu ponuku delí s inými druhmi, ktoré žijú alebo zasahujú do jeho pásma a tak musí mať zmysly, ktorými ho vyzbrojila príroda unikátne.

RRR 0416 15

Milan Hepner: Červená nymfa

Mnoho rybárov rado skúša nové veci, nové metódy lovu, ktoré donedávna zneli len ako odvážny experiment, prípadne o nich ani nepočuli. V minulosti to bol napríklad feeder, v súčasnosti Zig-Rig a uvidíme, čo všetko nám prinesie budúcnosť. Sú však aj takí, ktorí ostávajú verní tradíciám a chcú sa naučiť, príp. zdokonaliť v takej „domácej“ disciplíne, akou je viazanie umelých mušiek. Nemusia to byť len muškári, ale aj ľudia, ktorých viazanie zaujíma a chcú to len vyskúšať. Ak chcete svoje nástrahy zdokonaliť, neváhajte a zašlite nám ich do našej redakcie, kde sa na ne pozorne pozrie muškárska špička Peter Vrablec a vo svojom komentári zhodnotí silné i slabšie stránky vašich nástrah.

RRR 0416 16

Erik Nistor: Po záplavách...

Vysoká voda po intenzívnych dažďoch už opadla asi pred mesiacom, no voda v ramene rieky Uh je stále silno zakalená. Napriek tomu sa ryba pomaly rozbieha a ukazuje sa pri slnečnom počasí na hladine už v lepšom počte. Lov v takýchto podmienkach nie je nikdy jednoduchý.

RRR 0416 17

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12