Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, marec 2016

titulka 0316

Martin Teplan: Zig-Rig – Splnený sen

Vývoj športového rybolovu smeruje veľkými krokmi napred. V oblasti kapráriny považujem osobne za veľký posun vpred lov kaprov metódou Zig-Rig. Je to špeciálna technika pre lov rýb vo vodnom stĺpci.

RRR 0316 01

Lukáš Šťastný: Prvá jar

Predošlé sezóny som sa jarnému kaprárčeniu nemohol venovať naplno, pretože buď som mal zhon v škole, alebo som si poctivo plnil tréningové a pretekárske povinnosti mojej športovej kariéry a na ryby som sa dostal až na jeseň. minulý rok som si v práci musel povinne vybrať dovolenku prvých 14 dní v máji a ako zapálený kaprár som ihneď vedel, ako dovolenku strávim. S kamarátmi som sa poctivo pripravoval niekoľko týždňov a bol som odhodlaný uloviť si svojho prvého veľkého jarného kapra.

RRR 0316 02

Redakcia RRR: „Srdciari“

Žiaľ, koncepcia práce s najmladšími rybármi je v SRZ stále iba zbožným prianím funkcionárov. Sú to ľudia, ktorí neváhajú obetovať všetok voľný čas, vlastné prostriedky, úsilie a energiu v prospech veci, pre ktorú sú zapálení celou svojou osobnosťou. Poznáme ich z mnohých oblastí života a to, že dnes ešte existujú, je skôr malý zázrak.

RRR 0316 03

Michal Makó: Kde začať?

Nedostatok času bolo to, čo ma sprevádzalo celým rokom... Nechcem byť múdry, ale zistil som, čo je rozhodujúce pri love veľkých kaprov. Čítajte ďalej a určite budete so mnou súhlasiť, že to je to, čo nám bráni byť úspešnými. Jar sa u mňa niesla v znamení pracovnej vyťaženosti, aj keď ma kamaráti bombardovali telefonátmi o ich úspechoch pri love rýb a vo mne vrela krv. Žiaľ, na ryby som sa nedostal. Výnimkou boli len dve, asi 12-hodinové rybačky na menšom jazere v Maďarsku. Pri mojom šťastí som bol vďačný aj za jedného väčšieho, asi 10 kg kapríka (ako ma to hnevá a zároveň aj vie pobaviť, keď niekto píše o 8 až 10 kg rybách ako o kapríkoch...).

RRR 0316 04

Redakcia RRR: Z listov

Prečítajte si reakcie na listy zverejnené v RRR č. 1 a 2/2016! Preberať sa budú však aj iné zaujímavé témy...

RRR 0316 05

Redakcia RRR: „Súkromáky“

Prečo sú súkromné vody plné rýb a naše revíry z roka na rok menej zarybnené?

RRR 0316 06

Branislav Holub: „Klasický“ rybár

Materiál Rady SRZ možno nie je úplne to, čo by sme chceli. Má nedostatky, ale obsahuje aj veľa dobrých návrhov na zmenu. Najmä je to však materiál, o ktorom bývalé vedenie iba rozprávalo, ale pre jeho vytvorenie nehlo ani prstom. V rámci legislatívneho procesu sa môže ešte veľa zmeniť a preto je potrebné, aby sa týmto práca legislatívnej komisie Rady neskončila a na tvorbe finálnej verzie sa ďalej aktívne podieľala. Určite významnú úlohu pri tom môže zohrať aj váš časopis.

RRR 0316 07

Jaroslav Haššo: Sáva je výzva

Moja druhá návšteva na tejto rieke plnej úžasných rýb určite nebola posledná. Po mojej zimnej výprave na rieke Sáva som sa veľmi potešil, keď mi majitelia firmy Sports oznámili, že sa chystá ďalšia, tentoraz letná výprava na túto krásnu rieku.

RRR 0316 08

Milan Tychler: S feedrom od januára až do decembra – Feeder v marci

V marci je vraj dobré schovať sa za piecku. Ale prečo? Marcové počasie sa často prekonáva v počte krásnych dní a nadruhej strane to niekedy vyzerá tak, že sa k nám zima opäť vracia. Jeden deň je počasie na tričko a hneď na druhý deň by sme si najradšej vliezli za tú piecku. To je marec. Ale v každom prípade je k nám marec podstatne prívetivejší ako február. V marci, nech je akokoľvek studený, už zima na väčšine miest našej krajiny končí. Rieky sú bez ľadu a
s nimi i drvivá väčšina stojatých vôd. Iba na niektorých menších vodách v chladných údoliach sa ešte môžu nájsť na hladine posledné zbytky ľadu a pásy špinavého snehu na brehoch. V teplých oblastiach je to už úplne o niečom inom!

RRR 0316 09

Slavomír Pavle: V treskúcej zime

Ešte dnes cítim skrehnuté prsty, pozostatok jednej bláznivej zimnej výpravy za rybami... Je síce marec a jar by mala byť už na dohľad, ale ja stále cítim zimu a chlad v celom tele. Mal to byť len rýchly, hodinový lov. Navyše pri vode, ktorá vďaka teplému prítoku nezamŕza ani vo februári. Výsledok? Mrzlo, snežilo a proti nám fúkal stále silnejší vietor.

RRR 0316 10

Milan Hepner: Vodní predátori

Kormorán, volavka a vydra prosperujú a množia sa
aj vďaka nám, rybárom. Rybožraví predátori sú tŕňom v oku viacerých rybárov. Ale čo o nich v skutočnosti vieme? Sú naše vedomosti o ich spôsobe života a prirodzenom prostredí dostatočné?

RRR 0316 11

Redakcia RRR: „Ľadové“ ryby

Lov na ľadových dierkach má u našich západných susedov množstvo priaznivcov. Vonku je -15°C, lyžiarske vleky praskajú vo švíkoch, na cestách je poľadovica, rieky a jazerá pokryla súvislá vrstva ľadu. Vskutku priam ideálny čas na všetky zimné športy, len nie na ryby. A predsa! Existujú rybári, ktorí na zimný lov na dierkach nedajú dopustiť.

RRR 0316 12

Jozef Čerpan: Povolenky na grániky

V podstate ide asi viac o tradície, než o zážitok zo športového rybolovu. V minulosti využívaná metóda na výlov rýb, dnes už skôr obmedzená rybolovná technika. Navyše je to spôsob, ktorý sa podľa športových rybárov prieči zásadám pravého rybolovu. Čo vlastne znamená lov na grániky?

RRR 0316 13

Peter Bitter: Pred záberom zaklopať!

Vertikálna prívlač je síce hlučnejšia, ale ani zďaleka nie je len búchaním nástrahy o dno. Je množstvo spôsobov, ako sa dá uloviť na prívlač dravec či iná ryba. Jedným z nich je vertikálna prívlač s búchaním nástrahou po dne tzv. „vertikál aj s budíčkom“. Má to fantáziu najmä v hlbokých vodách, kde sa na to dajú použiť len určité nástrahy.

RRR 0316 14

Peter Vizičkanič: Megajalce! Jako na ne?

O úspechu či neúspechu lovu môže rozhodnúť jediný záber. Zima - Čas, keď väčšina rybárov odloží svoje prúty do kúta, kde na ne potichu sadá prach.

RRR 0316 15

Radoslav Temňák: Spomienky

Rybárske výpravy nemusia byť vždy len o veľkosti a množstve úlovkov. Je začiatok novej sezóny a ja po dlhej zime stojím znova na brehu milovanej rieky, ďaleko od civilizácie, ďaleko od jej problémov, stresu a hluku dnešnej doby. Na mieste, ktoré som v myšlienkach navštívil už tisíckrát. Príroda tu má svoje čaro, svoje zvuky. Vnímam tú pieseň.

RRR 0316 16

Juraj Banič: V plytčinách rieky Nitry

Sumec Západný, ktorý je najväčším dravcom európskych vôd, obýva takmer všetky naše rieky. Teda aspoň ich dolné, nížinné časti s väčším korytom a pomalšie tečúcou vodou. Sumce obývajú aj všetky nížinné jazerá, priehrady či štrkoviská. Keďže však lovím výhradne len sumce v tečúcich vodách, tento môj článok bude o riekach, na ktorých som chytal. Ide väčšinou o rieky - Váh, Nitra, Malý Dunaj, Dudváh, Čierna voda a Hron. V prvej časti si povieme o sumcoch z rieky Nitry.

RRR 0316 17

Redakcia RRR: Majstri viazači

V závere januára sa v Dolnom Kubíne konal v poradí už tretí ročník Oravských viazačských dní. Pre tých, ktorí o nich doposiaľ nepočuli, prezradím, že ide o podujatie určené všetkým priaznivcom a záujemcom o muškárinu, špeciálne o viazanie mušiek.

RRR 0316 18

Erik Biž: Kaprí raj s názvom Verba Tanya

Na konci leta som sa rozhodol ísť na ryby na „súkromák“ do Maďarska. Nachádza sa približne 5 km od Nyiregyházy. Je to celý komplex aj s ubytovaním a dvoma jazerami, ktoré sú oddelené dreveným mostom. Po príchode som si išiel omrknúť celý areál a aj lovné miesto.

RRR 0316 19

Redakcia RRR: Robíme na tom...

Rybochody: Dokážu slovenské ryby prekonať aj nefunkčné elektrárenské rybochody?
Otrava neotrava: Neotravujte nás s otravami, povedali si asi pracovníci úradu životného prostredia, celí otrávení...

RRR 0316 20
Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12