Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky február 2016

titulka 0216

Lukáš Krása: Talianske Pusiano

Navštívil som mnoho krajín kaprárskeho sveta, ale Taliansko bolo jednou z tých, kde som ešte nerybárčil. Pritom som veľmi dobre vedel, že je to krajina pre kaprárov ako stvorená. Od svojich talianskych kamarátov z teamu LK Baits som celkom dobre vedel o Páde, Bolsene, Anone a tiež legendárnom Pusiane...

rrr 0216 01

Radek Filip: Kaprové montáže krok za krokom – Multi Rig

Multi nadväzec vymyslel Mike Kavanagh. Montáž je tiež známa ako Johny Mac nadväzec, pretože s ňou Johny dosahoval výborné výsledky. Veľkou výhodou tejto montáže je jej originálny tvar a tiež to, že má pevný vlas v tvare písmena D.

rrr 0216 02

Martin Tomovič: Honba za jesenným klenotom

Aj túto sezónu sa mi opäť potvrdilo, že jesenné mesiace sú tým najlepším obdobím pre ulovenie krásnych rýb. Dokonca som presvedčený o tom, že máme šancu chytiť ryby, ktoré sa počas celého roka nenechajú zlákať a oklamať našimi nástrahami.

rrr 0216 03

Redakcia: Zmeny k lepšiemu?

Na svete je návrh zmien zákona a vyhlášky. Budú s ním rybári spokojní? Bolo to zložité. Množstvo sedení, návrhov, debát, konzultácií, ktoré predchádzali konečnému návrhu zákona a vyhlášky, sú za nami. Legislatívna komisia Rady Slovenského rybárskeho zväzu odoslala návrh rybárov na Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ktoré ho po preštudovaní a medzirezortnom pripomienkovaní posunie na schválenie poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.

rrr 0216 04

Big Carp Baits: Cesta k vrcholu

Posledné dni odpočítavame a sme čoraz nedočkavejší, každý deň sa viac usmievame. už dlhší čas sme si Totiž plánovali zahraničnú rybačku, po ktorej túži väčšina našich kamarátov rybárov.

rrr 0216 05

Milan Tychler: Feeder vo februári

Február je azda najhorším rybárskym mesiacom zo všetkých mesiacov v roku. Ale nemusí to byť také zlé! Zažil som február, keď zaliezal mráz kruto pod nechty a všetky vody, vrátane veľkých riek boli „zakované“ pod ľadom a mesiace, keď jasne signalizovali jar už vo svojej polovici. V posledných rokoch sú zimy skôr mierne a na väčšine riek sa dá loviť po celý rok, vrátane februára. Možno budú pod ľadom menšie a pomaly tečúce vody vo vyššie položených oblastiach, ale stredne veľké a veľké rieky nížin bývajú obvykle bez ľadu, čo je pre nás rybárov určite dobré.

rrr 0216 06

Slavomír Pavle: Zábery telom

Hovorí sa, že keď ryby v chladnej vode nechcú žrať, tak ani nebudú. Je to naozaj tak? Aj napriek tomu, že nastalo mierne oteplenie, voda je taká chladná, že chýba len málo k tomu, aby zamrzla. Ľad na hladine ešte nevytvoril súvislú vrstvu a neuzavrel celé jazero.

rrr 0216 07

Peter Bitter: Pichľavá krása

Keď sa píše o prívlači, väčšine rybárov sa vybavia skôr ryby ako sumce, šťuky, či zubáče. Málo rybárov však do tejto kategórie radí aj ostrieže a ešte menej je tých, ktorí sa takýmto úlovkom aj pochvália. Na otázku, čo je nové pri vode, dostávame skôr smutné konštatovanie - „nič, iba pár ostriežov“.

rrr 0216 08

Andrej Biro: Rozlúčka s rokom sa vydarila

December sa blíži ku koncu a všetko zase doslova stíchlo. Posledný „rybári zúfalci“, ktorí chcú ešte tento rok rýchlo niečo uloviť, sa často len tak nezmyselne túlajú s malými gumkami či voblermi okolo mojej obľúbenej rieky. Veľa sa popísalo o malých nástrahách v zime, nakoľko ryba má spomalený metabolizmus a potravu prijíma iba sporadicky.

rrr 0216 09

Juraj Banič: Nástrahové ryby

Vo všeobecnosti má každý sumčiar svoju obľúbenú nástrahovú rybu. Niektorí pre tú či onú vlastnosť, iní však budú nekompromisne tvrdiť, že sumec uprednostňuje práve určitý druh ryby. Je toto tvrdenie opodstatnené?

rrr 0216 10

Pavol Vašíček: S muchami bez muškárky

Sme s priateľmi na jednom populárnom súkromnom jazere. Partička kapruje, ja by som rád dúhaka, ktorých tu zostalo po pretekoch v prívlači celkom uspokojivé množstvo. Lenže dopichaných od nástrah a hlavne pomaly, ale isto prispôsobených množstvu živej potravy, ktorá v podobe hmyzu, poteru a žubrienok v jarných mesiacoch zamestnáva ich apetít celý deň.

rrr 0216 11

Peter Vizičkanič: Rybačka trojkráľová

Ráno som sa zobudil do mrazivého rána. Teplomer na balkóne ukazuje -7°C, autá na parkovisku sú zasnežené a je jasné, že pri rieke bude teplota klesať pod -10°C.

rrr 0216 12

Jaroslav Haššo: Zimná Sáva

Na začiatku decembra sme sa rozhodli zorganizovať expedíciu na rieku Sáva v Chorvátsku. Naše rozhodnutie bolo jednoznačne správne. Vedeli sme, že sa vraciame do rajskej prírody. Prečo do rajskej? Okolie rieky totiž pokrývajú veľké plochy lesov, kde má svoj domov viacero druhov zvierat, napr. vlk dingo, divoké kone a mnoho ďalších zvierat.

rrr 0216 13

Roman Pagáč a Milan Hepner: Rybárska fotoškola

Ani o tom nevieme a stali sme sa fotografmi. Ľudia na celom svete. Všetci majú totiž už foťáky a je jedno, aké. Či v mobile, tablete alebo naozaj profesionálne. Máme ich a fotografujeme o dušu, všetko a všade. Fotoaparát je už dnes jednoduchou a úplnou samozrejmosťou a neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Vieme však naozaj fotografovať?

rrr 0216 14

Slavomír Pavle: Riečne monštrá

Motivácia peniazmi je najlepší spôsob, ako bez výčitiek zhorieť za svoje činy v pekle. Malé vodné elektrárne sú lukratívnym biznisom pre ľudí, ktorí neváhajú položiť na oltár zisku čokoľvek. Koľko je dosť? Koľko je dosť peňazí na to, aby už človek nechcel ďalšie? Dá sa vôbec odolať systému, ktorý vám ponúka isté zhodnotenie vašej investície?

rrr 0216 15

Erik Gomboš: Mrena z Hrona

Rybár srdcom i dušou si nájde vždy čas na svoj koníček. Problém nastáva možno v práci. Stačí však dostať potrebné voľno a potom zostáva už len vyraziť k vode. Tak to bolo aj v našom prípade. Bol júl a tak ako každú sezónu, tešili sme sa na našu srdcovku - rieku Hron. Priatelia mi síce tvrdili, že sa nám tam neoplatí ísť na ryby, ale nepočúvali sme ich. Ako to dopadlo? Čítajte ďalej...

rrr 0216 16

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12