Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky november 2015

titulka 1115

Od začiatku do konca, 2. časť

Ako som sľúbil, druhá časť článku sa bude týkať výsledkov výpravy a pridám zopár technických informácií. Počas výpravy som bol na jazere, kde sú prísne pravidlá. Je mi sympatický prístup majiteľa, ktorý nielen miluje rybolov, ale svoje teritórium si skutočne chráni.

RRR 1115 01

Návrat na Balkán

Netrvalo dlho a už sme boli opäť na ceste autom do Chorvátska. Po úspešnej jarnej výprave sa vraciame ja a môj parťák Radoslav Rek na revír, ktorý nám tak učaroval. Tento revír je plný krásnych rýb a hlavne veľkých kaprov.

RRR 1115 02

Rozlúčka s Kunovom

Kunovská priehrada je klenot, ktorý mnohí ľudia formovali veľa rokov. Nachádza sa pri okresnom meste Senica, na výbežku Bielych Karpát. Keďže je veľmi dobre situovaná, bola tu zriadená rekreačná oblasť. To znamená, že okolie je vždy pekne upravené, nájdeme tu sociálne zariadenia, ubytovne, hostince, upravenú pláž a športový areál. Pre nás, rybárov, je však najdôležitejšie, čo sa skrýva v jej hlbinách.

RRR 1115 03

Malí pomocníci k veľkému úspechu

Všetci rybári - kaprári majú svoje vlastné tipy a triky, na ktoré nedajú dopustiť a ktorým prisudzujú časť svojho úspechu. Niekedy mám pocit, že tieto tajné fígle sú zahalené rúškom tajomstva a strážené ako najväčšie bohatstvo. Ale možno to patrí k tej nejakej kaprárskej ješitnosti.

RRR 1115 04

Dunajské „strely“

Prišiel koniec leta a s ním sa konečne skončili aj neznesiteľné horúčavy. Ako inak s parťákmi sme mali v pláne vybehnúť si na krátku kaprársku výpravu. Voľba bola úplne jasná! Diamantový DUNAJ! Denná teplota konečne klesla na príjemných 23°C a v noci okolo 13°C. Samozrejme, že aj teplota vody klesla z 22°C na 15°C, čo pre ryby znamená, že musia začať futrovať do seba všetko, čo nájdu na dne rieky.

RRR 1115 05

Kaprové montáže krok za krokom – Whity Pool

V tejto časti seriálu o kaprových montážach si uviažeme agresívnejšiu montáž, ktorú poznáme pod názvom Withy pool. Túto montáž vytvoril Steve Renyard na slávnom revíri Withy Pool. Používa sa v nej zahnutá zmršťovacia hadička, ktorá pod vodou vyzerá ako „dráp".

RRR 1115 06

Z rodinných dôvodov na rybách

Pre našu vášeň, hobby a životný štýl, ktoré nám ukrajujú veľký kus života, nenachádzajú pochopenie najmä naše partnerky. Často všetko ide stranou a naša pozornosť a myšlienky smerujú mimo realitu len preto, aby sme sa na rybársku výpravu dostali. Sme ochotní vzdať sa pohodlia domova, teplej stravy, neprerušovaného spánku a mnohého iného kvôli vysnívanému úlovku. Jednoducho „sme posadnutí" lovom kaprov!!!

RRR 1115 07

Lov plný eufórie so Zig-Rig

Väčšina z vás určite už počula o metóde chytania rýb v stĺpci pod názvom Zig-Rig. Mne sa táto porézna pena s abnormálne veľkým vztlakom dostala po prvý raz do rúk na konci roka 2013. Stále viac som sa o túto metódu začal zaujímať a počas sezóny a pol som túto metódu „vyšpikovával" k absolútnej dokonalosti. Vďaka tomu sa mi podarilo nachytať mnoho krásnych rýb aj v čase, keď ostatní rybári sedeli na brehoch vôd bez náznaku kontaktu s rybou a práve v tento moment je tá pravá chvíľa odpustiť si chytanie z dna a prejsť na chytanie vo vodnom stĺpci. Tá doba, keď sme do stĺpca nastražovali klasické pop-up je preč. Teraz vám môžem opísať samotnú techniku lovu so Zig-Rigom.

RRR 1115 08

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - Kombinované nástrahy

Máte radi sendviče a obložené chlebíčky, príp. rafinovane pripravené jednohubky? Sú to skvelé veci dráždiace nielen naše chuťové bunky, ale sú pekné aj na pohľad, takže nás lákajú aj predtým, ako sme ich vôbec ochutnali. Na takú pekne pripravenú malú porcičku jedla si nájdeme miesto aj po výdatnom obede a myslím si, že ryby sú na tom dosť podobne...

RRR 1115 09

Voda z Kunova zmizla... Čo sa stalo?

Mnohí rybári sa pri pohľade na vodu rozmýšľajú nad tým, aký by sa im naskytol obraz, ak by zrazu všetka voda zmizla. Aké ryby by ostali a aké množstvo? To je jedna veľká neznáma, hlavne, ak ide o rieky. Vodné nádrže sú na tom inak. Z dôvodu revízie a opráv sa pravidelne vypúšťajú a ryby sa vylovujú. Tam sa dá pomerne ľahko zistiť, čo v sebe voda roky schovávala. No realita nie je vždy zhodná s predstavami. Naopak! Výlov nám okrem rekordných rýb môže ukázať aj iné, dosť smutné zistenia.

RRR 1115 10

Mongolsko 2015, 2. časť

Verím, že pred nami sú lepšie miesta. Prichádzame k miestu, kde je hĺbka nad jeden meter. Rozostupujeme sa asi 10 metrov od seba. Hádžem k druhému brehu. Cítim, ako sa 10 cm Cormoran Minnow vo farbe bielej ryby zanára a po pár metroch ostane stáť. Zasekávam takmer súčasne s Lacom. Po chvíli zdolávame obaja asi 75 cm tajmeních dorastencov. Kým vypíname a púšťame ryby, Vlastík sa posunul do stredu pláne, kde vidieť zopár skál pod vodou. Prudký záber a na hladine sa ukazuje slušná ryba. Okamžite vyráža za skalu.

RRR 1115 11

Trout Union Cup – Európsky pohár v love pstruhov

Trout Union Cup sú druhými najvýznamnejšími pretekmi v prívlači hneď za Majstrovstvami sveta. Dokonca v niektorých ukazovateľoch ich aj prekonávajú. Štartuje na nich väčší počet družstiev ako na MS. Zúčastniť sa ich totiž môžu až dva tímy z každej krajiny. Vďaka organizátorom Alexejovi Soglajevovi a Mariovi Matijašičovi, ktorým sa podarilo zabezpečiť silných sponzorov, môžu prvé tri tímy, ale aj jednotlivci, získať finančnú odmenu a hodnotné ceny. A čo je asi najdôležitejšie, organizátorovi prispievajú na náklady a násadu pstruhov pred pretekmi.

RRR 1115 12

S malou udicou na veľké ryby

Od malička je rybolov súčasťou môjho života. V začiatkoch som (ako väčšina rybárov) začínal s lovom kaprov. Po rokoch som však prepadol inej vášni a to prívlači. Každý spôsob rybolovu má svoje čaro, metódy a techniku, ale jedno majú rovnaké - to, že nás ženú aj v tých najväčších teplách alebo mínusoch von k vode. Jednoducho je to nutkanie, ktorému sa nedá odolať. Momentálne je týmto mojím nutkaním moja obľúbená voda „Dunaj".

RRR 1115 13

Keď sa splní sen o šťuke...

Bolo to asi pred piatimi rokmi, keď mi môj kamarát Jano vravel, že bol chytať ryby na rieke Nitra. „Vieš, akú veľkú rybu som mal na palici?" opisoval mi zážitok. „Pod perejami v strede rieky je veľká jama. Chytám tam na match prút s plavákom drobnú rybu a hlavne jalce. Mám záber a zdolávam asi 35 cm jalca. Keď ho ťahám k sebe unaveného po hladine naraz počujem veľkú ranu. Jalec zmizne pod hladinou a plavák sa rozbehne po prúde dolu. Cievka sa nekontrolovateľne odvíja, udica je ohnutá na prasknutie."

RRR 1115 14

Jesenné sumce

O jeseni sa právom hovorí, že je to ten pravý čas na lov kapitálnych rýb. Ryby s príchodom jesene žerú intenzívnejšie. Potrebujú sa pripraviť na dlhú zimu a doplniť tukové zásoby. Aj preto mám dovolenku naplánovanú v druhej polovici septembra.

RRR 1115 15

Jesenný lov na Sáve

Určite si viacerí z vás pamätáte na prvé tohtoročné časti TV relácie RRR, v ktorých sme vám priniesli reportáže z chorvátskej rieky Sáva. Umožnila nám to firma Sports, ktorá organizuje rybárske zájazdy na túto rieku. Počas januára sme tam úspešne lovili najmä dravce na prívlač. Šťuky, zubáče a ulovil sa aj jeden viac ako 40-kilogramový sumec.

RRR 1115 16

Nový osobák!

V minulosti som veľmi často navštevoval jedno miestne štrkovisko s vidinou ulovenia sumca mojich snov. Asi po troch rokoch intenzívneho snaženia na tejto vode som sumcov ulovil síce dosť, no žiaden z nich nebol obor.

RRR 1115 17

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy, zapojte sa do našej súťaže!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.
Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 11. 2015 na adresu:
Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu!
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!

Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kg, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, v roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava odmení fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby, Rybky, Rybičky

Ryby, Rybky, Rybičky sa vrátili na obrazovky Slovenskej televízie - Dvojky RTVS!

Termíny premiér našej televíznej relácie v novembri sú: 14. a 28. 11. 2015.
Vysielací čas jednotlivých relácií nájdete na našej stránke v sekcii Televízna relácia, alebo v programe RTVS 2.

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

RRR 1115 18

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12