Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky október 2015

titulka 1015

Od začiatku do konca

Myslím si, že „boilies rybár" sa vtedy stane pred sebou samým vierohodným, ak dokáže byť dlhodobo úspešný s vlastnými nástrahami. To je dlhšia, ťažšia cesta, ale pre mňa je v tomto športe najväčšou radosťou, ak chytím ryby s vlastným premysleným boilies.

RRR 1015 01

Slovenský rekord kapra

Medzi širokú rybársku verejnosť prenikla informácia o úlovku rekordného kapra z miestneho štrkoviska na západnom Slovensku. No však pred tým sa objavili informácie, že práve táto ryba už bola odnesená od vody. Čo sa teda vlastne stalo?

RRR 1015 02

Pretekárske gramy... Dolnobarský rybník

Bola streda 2. septembra, keď prišla pre nás tá vytúžená chvíľa a my s Petrom Holíčom „Pepem" balíme veci na preteky. Preteky sa konali na Dolnobarskom rybníku v obci Dolný Bar. Trvanie pretekov bolo 72 hodín na takmer 20 ha rašelinovom rybníku s priemernou hĺbkou 2 m.

RRR 1015 03

Kukurica – večná nástraha!

Ktorá z kaprovitých rýb neochutnala zrnko kukurice? Kukurica patrila a stále patrí medzi najpoužívanejšie druhy návnad a nástrah a bezpochyby to nebude inak. Pre rybu je to veľmi kvalitný zdroj potravy s vysokým obsahom uhlohydrátov, preto sa naň dajú nalákať ryby veľmi rýchlo a čo je najdôležitejšie, rybám veľmi chutí! Aj keď prím na trhu hrajú jednoznačne boilies, rád sa vraciam k tejto návnade.

RRR 1015 04

Noc plná prekvapení

Prvá polovica prázdnin ubehla ako voda a efektívne treba využiť všetok voľný čas. Preto podnikám nočné vychádzky za kaprami. Inak tomu nebolo ani tentoraz. S parťákom Erikom sme sa dohodli na krátkodobej rybačke a to na jednu noc. Bolo to z piatka na sobotu takže od 7. do 8. 8. 2015.

RRR 1015 05

Rybár tajnostkár

Nedávno som čítala menšiu kritiku na slovenských a českých rybárov. Boli sme porovnávaní so zahraničnými rybármi, ktorí poradia, sú prívetiví, ukážu svoje top miesto i nám - cudzincom. My sa nepodelíme ani s domácimi, fotografujeme sa s rybami pri tŕstí... Je to od nás fér?

RRR 1015 06

Kaprové montáže krok za krokom – Montáž 360°

V tejto časti seriálu o kaprových montážach si uviažeme montáž, ktorú poznať síce nemusíte, ale je dobré, ak o nej niečo viete... Táto montáž vyzerá veľmi komplikovane, ale v skutočnosti sa viaže veľmi rýchlo a ľahko.

RRR 1015 07

Lov feedrom z člna

Feeder je známa, jemná a hlavne účinná technika lovu. V poslednom období si získava čoraz viac priaznivcov svojou všestrannosťou. Feedrom sa dá loviť tak biela ryba, ako aj kapor a veľmi úspešne sa používa aj pri love nástrahových rybiek. Ale aj lov feedrom má svoje hranice.

RRR 1015 08

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - Krúpy

Sú nástrahy bežné a sú nástrahy, ktoré bývali bežné. Medzi tie veľmi dobré, ale málo používané patria aj varené krúpy. Je ťažké povedať, prečo od nich rybári upustili, ale ja mám dojem, že príčina bude jediná - pohodlnosť. V súčasnosti dáva mnoho rybárov prednosť nástrahám, s ktorými nemajú žiadnu robotu. Zvykli si používať iba nástrahy, ktoré si jednoducho kúpia a potom proste napichnú na háčik a hotovo. Vyhovujú im predovšetkým nástrahy ako kostniaky, pelety, kukurica z plechovky a pod.. Taká je dnes doba. Uponáhľaná. Človek sa pomaly nezastaví a iba z máločoho sa raduje.

RRR 1015 09

24 hodín na Malom Dunaji

Už dlhší čas sme si plánovali spoločnú rybačku na Malom Dunaji. Po všetkých tých náročných rybačkách feedrovej ligy a rôznych pohárových pretekoch mala byť táto spoločná akcia najmä o oddychu a dobrej nálade. Termín sme si určili na 11. a 12. 7. 2015.

RRR 1015 10

Jerk-Troll

Trolingovanie alebo po slovensky povedané ťahanie umelej nástrahy za idúcim člnom je v istých obdobiach akási móda s rôznymi účinkami. Je to spôsob rybolovu hlavne na väčších riekach, miestami dosť obľúbený. No a predsa sa tento spôsob považuje za akýsi snobský spôsob lovu, ale pri troške fantázie a variability je to spôsob lovu, ktorý má fantáziu a aj úspechy.

RRR 1015 11

Zubáče spod brehu

Celé to začalo pred niekoľkými rokmi, keď na mieste, kde lovím, bola vysoká voda. V tom čase som nemal ešte veľa skúseností s lovom zubáčov, avšak s veľkým elánom som ich ustavične hľadal. V tom čase bola voda veľmi vysoká, zakalená, skôr mala farbu kakaa, čo ako každý vie, je dobrá voda na lov sumcov. V tej dobe som však nenašiel žiadnu literatúru ohľadne lovu zubáča v tejto zakalenej vode. Preto ma to začalo viac ťahať k vode, čoraz viac som sa pýtal známych, či to má význam v takejto vode vláčiť a každý mi vravel, že takto zakalená voda nie je dobrá na lov zubáčov, že vtedy nie sú aktívne, nejedia. Keď som už viackrát počul túto odpoveď, v duchu som sa zasmial a vravel som si, keď takýto veľký príliv vody môže trvať aj viac dní, tak tie zubáče vôbec nejedia, čo majú hladovku? A tomuto sa mi nechcelo veľmi veriť!!!

RRR 1015 12

Dva dni na Orave

Pochádzam z dolniakov, kde je rieka Váh uzavretá z jednej časti kanálom z hydrocentrály a v druhej v pôvodnom koryte. Pôvodné koryto sčasti vytvára dojem nedotknutej rieky s meandrami, vysokými brehmi alebo štrkovými nánosmi, kde si rieka tečie svojím tempom a zdanlivo bez zásahu ľudskej ruky. Keď si odmyslím úsek hrádze a pozostatky spevnených brehov kamennými kockami, tak celkom romantika. Sem-tam plastová navštívenka od víkendových milovníkov prírody, ale skoro divočina s bobrami, drobnejšou a aj s vysokou zverou, množstvom vtákov a všetky nížinné druhy rýb. Plytké rýchle úseky sa striedajú s ťažnými skoro stojacimi úsekmi, kde sa dá úspešne muškáriť, prívlačovať, loviť na feeder, plávanú i na ťažko... a to na necelých 18 km od Piešťan po Hlohovec.

RRR 1015 13

Mongolsko 2015

Pri mojich cestách do Mongolska som sa snažil preskúmať čo najviac riek a miest, kde sa lovia tajmene. Niekoľko výziev predo mnou ešte stojí a tak som uvažoval, že pôjdem tento rok na Altaj a rieku Ur. Počas roka som si ale písal s mongolským plukovníkov vo výslužbe Gončikom, s ktorým som bol na výprave na východe Mongolska na hraniciach s Čínou.

RRR 1015 14

Na aktuálnu tému - Lipeň

Tento článok by mal byť venovaný jednému veľmi zaujímavému skúšobnému zarybneniu, ktoré bolo uskutočnené na základe spolupráce medzi MO SRZ Handlová a SRZ v Žiline. Určite všetci viete, že v poslednom období sa v dôsledku veľkého predačného tlaku vydry, volavky a najmä kormorána dá v našich vodách uloviť jedna z našich najkrajších rýb nepomerne ťažšie, ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Pritom by sme lipňa mohli pokojne nazvať našou ľudovou rybou, ktorej bol v minulosti vždy dostatok.

RRR 1015 15

Jemne na sumce

Rybárom som sa stal už v 13-tich rokoch. V súčasnosti mám 37 rokov. Rybárom som už 24 rokov, ale donedávna som nevedel, ktorej rybárskej disciplíne sa mám viac venovať. Rybárčil som stále tak troška z každého súdka. Ale asi pred ôsmimi rokmi som bol s priateľom na októbrovej prívlači a v tento deň sa mi veľmi darilo loviť zubáče na gumené nástrahy. Odvtedy som sa na 90% zameral na lov dravých rýb prívlačou. Ale nepohrdnem ani lovom kaprovitých rýb, zvlášť amurov.

RRR 1015 16

Sumce z plytkej vody

Keď píšem tento článok, máme za sebou už 2 mesiace sumčiarskej sezóny. Môžem povedať, že zatiaľ je pre mňa neskutočne úspešná. Možno aj vďaka niektorým veciam, ktoré som tohto roku zmenil a práve o tom vám chcem napísať v nasledujúcich riadkoch a možno tak dať aj pár rád začínajúcim sumčiarom, ktorí ma dosť často žiadajú o radu na facebooku. Skoro všetky svoje výpravy za sumcami trávim na rieke Morave. A práve z tejto rieky budú pochádzať aj moje postrehy a skúsenosti.

RRR 1015 17

Klenoty z chladnej vody

Ako už napovedá názov tohto článku, budeme sa v ňom baviť o love v studenej vode, konkrétne o love sumca západného v čase, keď teplota vody klesne pod 10°C, príp. keď na prelome zimy a jari ešte nedosiahne skôr zmienenú teplotu.

RRR 1015 18

Dunaj a jednoduché strímre

Nikdy by som nepovedal, že si zadovážim takúto výbavu a vyrazím k rieke, kde používam 25 g jigové hlavy a trhám šnúry na 30 kg nielen na rybách, ale aj na rôznych prekážkach, ktoré voda splavuje, alebo ktoré ukrýva na dne. Je to masa vody, ktorá okolo mňa len tak preletí každú sekundu. Tu stačí iba malá chyba, či už pri zdolávaní ryby alebo pri samotnej obsluhe muškárskej udice a nástrahy...

RRR 1015 19

ESOX - úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy, zapojte sa do našej súťaže!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.
Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 10. 2015 na adresu:
Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu!
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!

Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kg, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, v roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava odmení fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby, Rybky, Rybičky

Ryby, Rybky, Rybičky sa vrátili na obrazovky Slovenskej televízie - Dvojky RTVS!

Termíny premiér našej televíznej relácie v októbri sú: 3., 17. a 31. 10. 2015.
Vysielací čas jednotlivých relácií nájdete na našej stránke v sekcii Televízna relácia, alebo v programe RTVS 2.

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

RRR 1015 20

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12