Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky august 2015

titulka 0815

Boilies... V čom sa líši?

V čom sa líši doma vyrobené a kupované boilies? Sme si istí, že viacerí si už položili túto otázku. V tomto článku sa trocha zorientujeme, aký je rozdiel v hand-made (ručne vyrobených) boilies a kupovaných boilies.

RRR 0815 01

Začiatok sezóny na zväzovke

Na začiatok sezóny na zväzových stojatých vodách som si vybral menšie štrkovisko mojej organizácie, ktoré je veľmi dobre zarybnené rybami všetkých veľkostí a je tu aj pekná osádka veľkých kaprov a amurov, ktorých tiež veľmi rád lovím. Na začiatok mám jediný cieľ a to dobre si zachytať, zrelaxovať a neriešiť nejako vážne veľkosť lovených rýb. Odchod dohadujem s Ludvikom, mojím kaprárskym kolegom na sobotu. Bohužiaľ, celý deň vytrvalo prší a ja nemám akosi chuť v tomto počasí rozbaľovať náčinie a stavať tábor.

RRR 0815 02

Príprava pečeňovej pasty

Pozrite si podrobný recept na výrobu tejto pasty.

RRR 0815 03

Prvý jarný kaprársky maratón Dolný Bar

Konečne sa blížil čas otvorenia kaprovej sezóny. Ale predtým ešte množstvo pretekov. Kamarát ma pozval na 72-hodinový maratón na krásnu vodu Dolný Bar pri Dunajskej Strede. Počasie vyzeralo byť veľmi priaznivé. Nemohol som sa už dočkať, kedy budem pri vode a nahodím prút. Prišli sme už v stredu večer. V práci som na poslednú chvíľu vybavil voľno. Boli sme prví na mieste, rozložili sme stoličky, posadali sme si a začali sme sa rozprávať o tejto vode. Rozhovor pokračoval do neskorej noci a pomaly prichádzali ďalší pretekári. Dva teamy prišli z Čiech, ostatné boli zo Slovenska. Preteky sa už od začiatku niesli v priateľskej atmosfére a to trvalo počas celých pretekov.

RRR 0815 04

Jar po taliansky

Výprava za kaprami do Talianska mala byť v poradí mojou tohto ročnou až tretia v poradí, ale zdravotné problémy ju zaradili na miesto prvé. Termín bol dosť riskantný z pohľadu a vývoja počasia, keďže jar sa tento rok neponáhľala. Hlboké jazero s plytšími zátokami môže obdariť, ale aj sklamať. Aj keď sa na jar a začiatok sezóny vždy všetci veľmi tešíme, lov kaprov je počas jari najťažší. Voda začína ožívať, ponúka však kaprom aj prirodzenú potravu.

RRR 0815 05

Preteky nám zachránili Zig Balls

Tento rok sme sa s parťákom rozhodli po prvý raz vyskúšať väčšie rybárske preteky. Z niekoľkých zaujímavých pretekov sme si nakoniec vybrali 4-dňové preteky „Kunovský kapor" na našej domácej vode. Dúfajúc, že znalosť revíru bude pri pretekoch výhodou.

RRR 0815 06

Okamžitá atraktivita a účinnosť

Stále častejšie sa stretávame s používaním rôznych obaľovacích pást. Vývoj aj v tomto ohľade pokročil, a tak už nemusíme prácne spracovávať práškovú s tekutou zložkou a miešať ich do podoby pasty, resp. cesta. Stačí otvoriť krabičku a pastu môžeme okamžite použiť. Použitie obaľovacích pást už zo samotného ich názvu predznamenáva, že nimi budeme obaľovať svoje nástrahy. Je to veľmi účinný spôsob zatraktívnenia nástrah. Predstavivosti sa ani v tomto ohľade medze nekladú a pasty môžeme vzájomne kombinovať, miešať príchute, farby alebo aj potápavé a plávajúce pasty. Nasledujúce riadky však nebudú o obaľovaní, ale o plnení. Kam tým smerujem? Odpoveď sa hneď dozviete...

RRR 0815 07

Zig Rig montáž

V tejto časti seriálu o kaprových montážach si uviažeme jednu z montáží, ktorá je za určitých okolností azda jedinou montážou, na ktorú sa dá chytiť kapor - a tou je Zig Rig.

RRR 0815 08

Keď jeden môže a druhý musí

Prečo tento názov článku? Pretože sa chcem v ňom venovať zväzovým rybárskym revírom a praktikám k zaraďovania alebo lepšie povedané (a to je určite presnejšie) vyraďovaniu revírov z tohto povolenia. Veľa organizácií má vo zväzovom povolení zaradený revír, ktorý je v jej užívaní, to znamená, že sa stará o jeho údržbu a zarybňovanie a lov na ňom je povolený aj držiteľom zväzového rybolovného povolenia. V dávnej minulosti a pamätníci si to určite dobre pamätajú, bolo v zväzovom rybolovnom poriadku zaradených omnoho viac revírov a v ešte dávnejšej minulosti všetky. Bol vydaný aj predpis, podľa ktorého organizácia, ktorá nedá do zväzového povolenia revír, odvedie celú čiastku za vydané zväzové povolenie Rade SRZ. Nie iba rozdiel medzi cenou miestneho povolenia a zväzového povolenia.

RRR 0815 09

Letné ťaženie

V tomto článku by som vám chcel opísať tri letné výpravy, ktoré som podnikol na slovenských zväzových vodách. Po jarnom úspechu, keď sa mi podarilo chytiť Huga 22,90 kg ťažkého, som sa nevedel dočkať, kedy sa vrátim na moju obľúbenú vodu. Viem, že táto lokalita skrýva ešte niekoľko pokladov.

RRR 0815 10

Presvedčivé boilies

Kaprárske obdobie „sucha" ako ho nazývame my dvaja, ktoré začína 15. 3. si kompenzujeme aspoň na blízkej súkromnej vode. Nachádza sa tu široká osádka rýb od kapra, jesetera až po rôzne dravce ako boleň a šťuka. Keďže v našom okolí sa nenachádza tečúca voda, na ktorej by sme si dobre zachytali aj za krátky čas, naša voľba je jasná. Tento súkromný revír je určený najmä pre krátke 1-dňové výpravy.

RRR 0815 11

Balaton feeder cup 2015

Ako každý pretekár vo feedri sa teším na začiatok sezóny, keď nám konečne začínajú preteky nielen u nás, ale aj za hranicami. Začiatkom roka vždy absolvujeme preteky na Matyeri v Segede, ktoré patria ku klenotom feedra a pretekár tam nadobudne veľmi veľa skúseností, pretože tam chodia najväčšie európske špičky v love feedrom. Je sa čo priúčať, keď ich sledujem, ako pracujú na každej rybke, ktorú zdolávajú. Tento rok som prijal pozvanie a zúčastnil som sa pretekov na Balatóne v Maďarsku.

RRR 0815 12

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - zemiaky

Zemiaky síce nepatria medzi typické feedrové nástrahy, ale tí, ktorí lovia feedrom kaprov, sa k nim veľmi často a radi vracajú. Zemiaky vždy patrili k tradičným nástrahám pre lov kaprov v teplých mesiacoch ako na plávanú, tak aj na položenú a myslím, že sa nič zásadné nezmenilo, aby sme ich nechali bez povšimnutia a úplne ich vynechali zo svojho repertoáru. Je síce moderné loviť kaprov na pelety a boilies, ale varené zemiaky sú rovnako dobré a navyše za zlomok ceny. Áno, musíme si s nimi dať trocha práce, čo znamená uvariť ich. A tiež si ich nemôžeme urobiť väčšiu zásobu, ale to predsa nevadí...

RRR 0815 13

Najnovšie trendy v rybolove na Slovensku

Chcete spoznať život pod vodnou hladinou? Jedinečné a neopakovateľné zábery priamo z lovného miesta? Podvodné kamery odstraňujú všetky dohady a posúvajú nás vpred. V novej sezóne rybárov zaujali 3 hlavné oblasti, ktorými sú bezdrôtové sonary, podvodné kamery a CHIRP sonary.

RRR 0815 14

Gumené nástrahy

Možno si niektorí pomyslia, čo hľadá prívlačová gumená nástraha v love kaprov, karasov, pleskáčov, plotíc a inej tzv. bielej ryby. Ale už ste niekedy špekulovali pri vode, kde je množstvo sumčeka hnedého či čierneho, čo je v niektorých vodách až katastrofa? Nahodíte červa, mäkkú peletu, kukuricu a stále máte len „Američana" - ako sa sumčekom ľudovo hovorí, aj keď vy ste si istý, že daný revír schováva vo svojich hlbinách pekné ryby v podobe kaprov, amurov či karasov?

RRR 0815 15

Sumce na prívlač

Každý rybár túži za svoju rybársku kariéru uloviť aspoň jedného sumca. Veľa rybárov sa o to pokúšalo, ale bezúspešne. Iní nemajú chuť čakať na jednu rybu a radšej sadnú k prútom niekde v zátoke, nahodia červy či kukuricu a spokojne dúfajú, že dorazí po zotmení aspoň malý sumec. Mnoho rybárov stratenú rybu, ktorá sa nedala zastaviť, pripisuje automaticky sumcovi. Ten im trhá vlasce a nahodené rôzne montáže. Prečo je to tak, je každému určite jasné. Už len pri pohľade na sumca sa množstvo nielen rybárov pozerá s otvorenými ústami. Jeho dlhé fúzy, veľká hlava a široká tlama z neho robia dokonalého predátora.

RRR 0815 16

Vygumované šťuky

Dokonalý tvar, anatomicky do detailov spracované telo nástrahy a nepreberné množstvo farebných variácií, pohyb ktorý má pri správnom vedení asi najbližšie k pohybu potencionálnej koristi šťuky - to je dnešná obrovská ponuka týchto umelých nástrah, jednoducho volaných „gumy". Nerobím z nich samozrejme zázračnú nástrahu, ktorá chytá za každej situácie. Zabudnuté plandavky určite dokážu tiež poslúžiť hlavne tomu lovcovi, ktorý im vie dať ten správny pohyb.

RRR 0815 17

Slovensko-český rekord!

Tohtoročné veľkonočné sviatky priniesli rybárovi Davidovi Kočímu (*1977) obzvlášť bohatú nádielku - v atlantickom oceáne južne od ostrova Sao Vicente v republike Cape Verde ulovil tretiu najväčšiu rybu chytenú tento rok (január až apríl) na celom svete. Predátor druhu Atlantic Blue Marlin vážil 906 libier, teda 411 kg. Zdroj a foto: www.dorada.cz, www.facebook.com/dorada.atlantic

RRR 0815 18

Sumce a boilies?

Loviť sumca na boilies môže prísť mnohým čudné. Sumca predsa lovíme na nástrahové rybky. Alebo už tomu tak nie je? Posledné roky sa na pultoch rybárskych predajní stretávame s rôznymi peletami a boilies, ktoré sú špeciálne vyrobené na lov sumca, aspoň to tak udávajú výrobcovia. Je to naozaj tak?

RRR 0815 19

Domašské double

Tento rok sa sumcová sezóna rozbehla pomerne slušne. Po tradičnej jarnej výprave v Taliansku sme začiatok našej sumcovej sezóny otvorili niekoľko hodinovým vábením na blízkej priehrade. Vo dvojici sa nám podarilo uloviť päť sumcov, pričom ďalších asi desať záberov od malých rýb sme nepremenili.

RRR 0815 20

Prívlač verzus muškárenie

Obdobie, kedy nevláčim na Dunaji alebo malých riekach, som tento rok skúsil prvýkrát muškárinu. Aby som o nej niečo mohol napísať, muškáril som aktívne takmer každý deň. Chladné rybačky to veru boli od februára... Pre mňa je to úplne niečo nové. Akoby som znova chytal prút do rúk po prvý raz ako pred 25-timi rokmi.

RRR 0815 21

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy, zapojte sa do našej súťaže!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.
Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 8. 2015 na adresu:
Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu! 
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!

Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kg, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, v roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava odmení fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Kliknite na našu webovú stránku www.rrr.sk a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili. Nájdete tu všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. Najnovšie diely si môžete pozrieť v HD rozlíšení.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci august uverejníme: 14. a 28. 8. 2015 (piatok) o 17.30 h

RRR 0815 22

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12