Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky júl 2015

titulka 0715

Priamo z Ázie - Belachan

Fermentovaná kreveta - iným menom Belachan - je už niekoľko rokov úspešným a obľúbeným produktom medzi kaprármi. V tomto článku vám chceme ukázať, koľkými spôsobmi vieme použiť Belachan produkty.

RRR 0715 01

Urban Fishing v centre Bratislavy

Urban fishing - inak povedané „mestský rybolov" dáva každému rybárovi žijúcemu v meste možnosť dostať sa k vode prakticky kedykoľvek. My s Miškom a Jankom sme sa vybrali na začiatku kaprovej sezóny (ktorá začína od 15. mája) na miestnu vodu Štrkovec v centre Bratislavy. Prečo práve Štrkovec? Je cenným urbanisticko - architektonickým prvkom mestskej časti Bratislava - Ružinov.

RRR 0715 02

Ako uloviť amura?

V českých vodách sa vyskytuje pomerne slušné množstvo veľkých amurov. Je to vďaka častému vysadzovaniu a tiež preto, že ich rybári až tak často nelovia, pretože nevedia, ako sa v podstate na amura špecializovať. Väčšinou sa amur uloví pri love kapra, lebo sa ako návnada a nástraha používa bežne kukurica. Dobrou voľbou býva tiež tigrí orech, ktorý je úspešnejší ako kukurica a má predovšetkým tú výhodu, že ho narozdiel od kukurice nekonzumujú biele ryby. Vydrží vo vode teda omnoho dlhšie. Asi pred tromi rokmi som sa na podnet kamaráta začal zaoberať myšlienkou lovu amurov na boilies. Chcel som zostaviť boilies, ktoré by bolo určené najmä na veľké amury tak, ako je boilies tou najlepšou nástrahou pre lov veľkých kaprov.

RRR 0715 03

Naozaj kráľovská peleta

Stalo sa vám už niekedy, že kapry vyskakovali na vašom kŕmnom mieste, vy ste čakali každú chvíľu, že sa rozjačí signalizátor, ale on stále mlčal? Ja sa domnievam, že keď kapor skáče, tak prijíma potravu a čistý si žiabre. Prečo potom neprichádza záber, sa vám pokúsim objasniť v nasledujúcich riadkoch. Všetko to začalo na jednej francúzskej priehrade, kde sme neúspešne lovili bez záberu asi 10 dní. Francúzi sa striedali a ak nemali záber do 48 hodín, sklamaní odchádzali.

RRR 0715 04

Urobme viac!

Je nás veľa, ktorí máme rovnaký problém t.j. nedostatok času a to nielen na ryby, ale vlastne už na všetko. Životy sa menia na kolotoče a jediné miesta, kde môžeme z tohto kola vypadnúť, sú chvíle s rodinou a čas, ktorý sa nepočíta do života, čas pri vode. Na krátkodobých vychádzkach je najdôležitejšia efektivita. Všetko, čo robíme, by malo byť vopred premyslené a nachystané. Kde? Čo? Ako? Na čo? Toto sú zásadné otázky pri „rýchlovkách", ktoré na seba nadväzujú v tejto postupnosti.

RRR 0715 05

Kaprové montáže krok za krokom – Pop-up montáž

V tejto časti seriálu o kaprových montážach si uviažeme jednu z montáží, ktorú by mal poznať naozaj každý kaprár - pop-up montáž. Ide o veľmi populárny a jednoduchý nadväzec, ktorý chytil mnoho kaprov rôznych veľkostí.

RRR 0715 06

Ide to aj na Slovensku!

Dátum 15. 5. znamená pre väčšinu slovenských rybárov štart do novej sezóny. S obľubou práve v tomto čase navštevujem tečúce vody, lebo predpokladám presun rybárov na jazerá, bane, štrkoviská a priehrady s výnimkou skoršieho lovu. Tento rok som to ale nespravil... Kolegovia ma presvedčili, že správnou voľbou je zväzové štrkovisko. Vidina hladných domorodcov vo mne nevzbudzovala tie najlepšie pocity, ale súhlasil som. Chalani boli obsadiť miesto už vo štvrtok, no ja som mohol prísť až v piatok poobede. Hneď ráno ma potešila správa o 9 kg kapríkovi, čo je po piatich hodinách lovu na slovenskej zväzovke perfektný úspech.

RRR 0715 07

Nová relácia „Povedzme si to narovinu!"

Ryby Rybky Rádio - prvé internetové rádio určené rybárom, prináša pre vás už vyše roka zaujímavé reportáže. V relácii „Slovensko na rybách" máte možnosť v dvojhodinovom bloku počúvať rozhovory s ľuďmi, ktorí svoj život zasvätili lovu rýb a so svojimi poznatkami sú ochotní sa podeliť aj s vami. Lov kaprov, sumcov, plávaná, či feeder... No a teraz prichádza nová diskusná ralácia vysielaná naživo s odpoveďami narovinu. 

RRR 0715 08

Leto = relax, dovolenka, rybolov

Každoročne obdobie leta prináša veľké možnosti oddychu a relaxu pri vode. Každý zvažuje efektívne využitie takto stráveného času. Či ste dovolenkár alebo rybár, jednou z neodmysliteľných súčastí leta pri vode sú aj člny. Čln nám ponúka väčšiu „voľnosť" a pocit dobrodružstva. V súčasnosti sa na člny kladú vysoké nároky, či už ide o materiál, prevedenie, stabilitu... Na trhu nájdeme rôzne modely člnov v rôznych kvalitatívnych úrovniach. My sa pozastavíme pri člnoch, ktoré začali písať históriu v Európe pred viac ako 27 rokmi (na Slovensku 13 rokov).

RRR 0715 09

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - červy

Prirodzenou a atraktívnou nástrahou pre drvivú väčšinu kaprovitých rýb sú červy. Hneď ako sa takáto pochúťka objaví vo vode (a je jedno, o aký druh červa ide), je o ňu zo strany rýb záujem. Pre ryby to znamená kus hodnotnej potravy a iba neradi si ju nechajú ujsť. Nemyslím si, že je červ, zvlášť tie väčšie druhy, typickou nástrahou pre lov feedrom. Skôr kostniaky, pretože veľký červ je objemné sústo.

RRR 0715 10

MS 2015 - Peter Horňák majstrom sveta v prívlači, Slovensko na 2. mieste

Slovenskí prívlačiari už dlhšiu dobu dosahujú výborné výsledky na medzinárodnej scéne. Cesta k nim však vôbec nie je jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ukazuje sa, že systém súťaží a práca so základňou na Slovensku je na dobrej úrovni. Viacerí pretekári dosahujú výborné výsledky a dovolím si tvrdiť, že Slovensko by dokázalo postaviť 3-4 tímy, ktoré by sa nestratili na medzinárodnom poli. Tento rok nás ale čakala náročná skúška...

RRR 0715 11

Bod zvuku

Prešli sme si v poslednom období vizuálne body pre útok rýb, potom to bol aj bod chuti a vône. Ešte nám ostáva posledný bod, ktorým je bod „zvuku". Je to jeden z tých bodov, ktorý je pri správnom odhade danej situácie v revíri bodom rozhodujúcim pre vyprovokovanie dravca k útoku. Zvuk sa vo vodnom stĺpci šíri veľmi dobre.

RRR 0715 12

Lov na podvodné plaváky

Lov na podvodné plaváky je oproti trhaciemu systému trocha zaznávaný a menej používaný spôsob lovu sumcov.Je to však dosť neopodstatnené, pretože na riekach býva rovnako účinný ako trhačka. Hlavne na riekach, kde je silná lodná premávka, je tento spôsob lovu oveľa praktickejší a aj bezpečnejší ako pre naše montáže, tak aj pre osádky člnov, či vodných skútrov, ktorým ide pri strete s natiahnutou šnúrou k bójke o zdravie.

RRR 0715 13

„Náhodné“ ulovky pri love sumca

Konečne po dlhom čase čakania sa na našich vodách začala sezóna lovu dravých rýb. Na svoje si prídu prívlačiari, lovci zubáčov, šťúk a konečne aj my - sumčiari. Väčšina lovcov čaká na záber svojej srdcovej ryby. Vylúčiť však záber iného druhu ryby je takmer nemožné. Tak ako sa stáva, že rybárovi čakajúcemu na záber zubáča na nastraženú 10 cm beličku zaberie veľký sumec, tak zase naopak, sumčiarovi na 30 cm nosáľa zaberie zubáč alebo šťuka. O tom, kto má väčšie šance náhodný záber iného druhu dotiahnuť do úplného konca, teda k vyloveniu úlovku na breh, niet pochýb.

RRR 0715 14

Jar v Taliansku, 2. časť

Ráno na svitaní prichádza záber z protiľahlej strany. Po chvíli mám na brehu sumca s dĺžkou 94 cm. Prvú noc máme teda za sebou. Najviac záberov prišlo zo zátoky z prečerpávačky. Cez deň sa snažíme prísť na to, ako uloviť cípalov, ktorých je tu stále viac.

RRR 0715 15

Lovím ryby, ktoré žerú iné ryby...

Moju ďalšiu muškársku výpravu som absolvoval s malým Samkom, ktorý v podstate nerozpráva, ale s muškárkou narába ako pán. Tento chalanisko chodí na pstruhy a jeho favoritmi sú malé mušky a podobné mini vecičky na lov pstruhov.

RRR 0715 16

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Kliknite na našu webovú stránku www.rrr.sk a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili v televíznej relácii Ryby, Rybky, Rybičky. Nájdete tu všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. Najnovšie diely si môžete pozrieť v HD rozlíšení.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci júl uverejníme: 3., 17. a 31. 7. 2015 (piatok) o 17.30 h

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy, zapojte sa do našej súťaže!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.
Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 7. 2015 na adresu:
Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu! 
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!

Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kg, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, v roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava odmení fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12