Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky máj 2015

titulka 0515

Smelo s kyselinou maslovou!

Je veľa rôznych doplnkových produktov v kaprárine, ktoré majú viac či menej dôležitú úlohu v príprave návnad, pri vylepšovaní návnad a predsa ich nepoužívame, alebo ak ich používame, tak nevieme, či to robíme správne. V tomto vám radi poradíme.

RRR 0515 01

Nezabudnuteľný zážitok

Druhý týždeň v apríli som sa konečne dočkal a po dvoch rokoch som vyrazil na moju tretiu výpravu s mojím kamarátom Radkom Zbránkom do Francúzska. Cesta tam bola absolútna pohodička, čo sa nedalo povedať o návrate domov, keď sme sa celú noc ťahali cez upchaté Nemecko, pretože všetci vyrážali na veľkonočné sviatky...

RRR 0515 02

Počasie opäť prekvapilo!

Podľa meteorológov bola táto zima najteplejšia za posledných 150 rokov. Ja sám neviem, či sa tejto inštitúcii dá ešte vôbec veriť, nakoľko posledné roky im celkovo predpoveď a dlhodobé prognózy vôbec nevychádzajú. Túto zimu sme si užili mrazy a aj konečne troška snehu. Preto je tohtoročná jar akoby celá troška posunutá. Nestále počasie vo februári a tiež v marci stále menilo teplotu vody.

RRR 0515 03

Neustále snaženie, 2. časť

V predchádzajúcej časti som hovoril nielen o úlovkoch a úspešných taktikách, ale aj o neúspešných rybačkách, kde snaženie nebolo premenené do podoby záberov. Aj napriek tomu, že som mal za sebou niekoľko nocí bez záberu, vždy som sa (ak mi to povinnosti a voľný čas umožňovali) snažil ísť na ryby. Nechcel som rezignovať a hovoriť si, že veď aj tak to teraz nebude dobré, ryby sú neaktívne, resp. že sa všade málo chytá. Treba myslieť na to, že k prelomeniu smoly môže dôjsť každým dňom. Zároveň to, že ostatní nechytajú neznamená, že nám sa tiež nebude dariť. Motivácia a chuť boli. Výsledkom bolo teda jediné a to ďalšia rybačka.

RRR 0515 04

Aký čln na ryby?

Aj vy už dlhšie premýšľate o nákupe nového člna, čítate recenzie, porovnávate a neviete sa rozhodnúť? Prinášame vám krátky prierez svetom člnov, ktorý vám môže pomôcť pri výbere toho pravého pre vás.

RRR 0515 05

Kaprové montáže krok za krokom – D-rig

V tejto piatej časti seriálu si uviažeme stále veľmi efektívny D-rig. Názov tejto montáže je odvodený od špecifického očka v tvare písmenka D nad ramienkom háčika.

RRR 0515 06

Hod kaprárskym teleskopom do diaľky

Kaprárske teleskopy, niektorí ich nazývajú aj skladacie udice, nachádzajú v našich podmienkach široké uplatnenie. Sú obľúbenými prútmi mnohých tzv. kŕmidlárov, ale aj ostatných rybárov, ktorí podnikajú kratšie výpravy k vode. Ich hlavnou prednosťou je malá transportná dĺžka.

RRR 0515 07

Celonárodná diskusia – Zmeňme „všeľudový“ zákon!

Zákon o rybárstve a jeho vykonávacia vyhláška potrebujú výrazné zmeny v prospech rýb a rybárov. Novela Zákona o rybárstve a jeho vykonávacej vyhlášky bola dlhé roky obľúbenou predvolebnou témou popredných funkcionárov Slovenského rybárskeho zväzu. Sľubovalo sa veľa a dlho. Nič z toho sa však nesplnilo. Zákon č. 139 z roku 2002 a jeho vykonávacia vyhláška č. 185 z roku 2006 odolali všetkým nástrahám „rozvracačov všeľudového rybárstva" a prežívajú dodnes v nezmenenej podobe. Zdá sa však, že po úspešnom sneme SRZ, na ktorom sa zablýskalo na lepšie rybárske časy, budeme mať konečne šancu navrhnúť a zrealizovať aj zmeny v zákone a vyhláške v prospech všetkých rybárov a rýb. Ak máte rovnaký pocit, sadnite si za stôl alebo za počítač a napíšte nám svoje návrhy. Práve teraz máte jedinečnú možnosť niečo zmeniť. Nie všetky návrhy budú realizovateľné, ale môžu poslúžiť ako dobrá myšlienka tvorcom zákona.

RRR 0515 08

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - cesto

Cesto bývalo veľmi obľúbenou nástrahou našich dedov a mladší rybári ju dnes takmer nepoužívajú. Viac sa im páčia moderné nástrahy boilies či pelety. Pritom si vôbec neuvedomujú, že je to iba cesto upravené tak, aby dokázalo selektovať drobné rybky od väčších rýb. Cesto je mimoriadne účinná nástraha na kaprovité ryby a k tomu všetkému je neuveriteľne variabilné.

RRR 0515 09

Na šťuky s nymfami

V súčasnosti iba spomínam na skončenú sezónu roku 2014 a to najmä na leto, ktoré mi na potulkách okolo našich riek a priehrad prinieslo veľa krásnych a nezabudnuteľných zážitkov s prívlačovým prútom v ruke. Boli to krásne vychádzky za našimi zubatými z podvodného raja. V tomto období som mal možnosť vyskúšať gumené nástrahy, najmä nymfy väčších rozmerov, na aké sme zvyknutí. Premýšľal som, na aké druhy rýb by tak tieto nástrahy mohli fungovať. Samozrejme mi napadla v prvom rade šťuka, lebo veľkosť nástrahy bola ideálna, či už na menšie alebo väčšie jedince.

RRR 0515 10

Bod útoku

Každá umelá nástraha má viacero vlastností na to, aby vyprovokovala dravca k útoku. Najznámejšou je jej vysielanie rôznych pohybových frekvencií, druhou rýchlosť a smer vedenia a treťou je (najmä v čistých vodách) farba a často aj niektoré detaily, ktoré my rybári ani možno až natoľko neregistrujeme.

RRR 0515 11

Farba nástrahy – základ úspechu v prívlači!

Niekto takýto článok ani nezačne čítať a už pri pohľade na nadpis článku usúdi, že to nemá význam. Koľko sa už toho popísalo o farbe nástrah pre lov dravcov... Jedna vec je napísať článok iba tak z brucha k pár fotografiám a druhá vec je písať článok z vlastnej skúsenosti a poznatkov pri love dravcov na rieke. Téma farba je už otrepaná a každý vie, že ryba nereaguje na tú istú farbu každú rybačku. Čím to je, to si nedovolím tvrdiť, ale s istotou viem, že ak dravec vyrazí na lov, farba je rozhodujúca.

RRR 0515 12

Mikrofanatici

Určite ste túto „sortu" ľudí pri vode zaznamenali. Spoznáte ich podľa výbavy. Spravidla idú len tak naľahko s jedným prútikom, minimálnou batožinou a podberák majú len z povinnosti. Prút z väčšej diaľky nie je ani postrehnuteľný voľným okom pre jeho jemnosť a malú dĺžku.

RRR 0515 13

Keď aj málo dokáže byť viac...

Píše sa 19. september 2014, jeden z posledných chladných, no zároveň krásnych letných dní. Ako každý piatok sedím v robote a rozmýšľam, aký plán zvolím na víkend. Núka sa mi výlet za rodičmi, alebo sa niekam len tak vybrať na ryby. To som však ešte nevedel, že môj osud je už dávno napísaný „vo hviezdach". Na zvoniacom telefóne sa mi zobralo meno Juraja Baniča...

RRR 0515 14

Moje začiatky s muškárkou

Október, november, december som už iba vláčil až do konca januára a lov sumcov do septembra som nechal na teplejšie mesiace v roku a vábničku odložil. Doslova rozjašený krásnymi úlovkami na gumy Relax som koncom januára zrazu musel prestať. Rybačky vo februári, kde som nemohol rozbaliť moju prívlačovú udicu, ma vôbec nebavili a sedieť na brehu bez pohybu som nemohol zvládať. Rybačky bez záberu vo februári dajú zabrať aj silným jedincom v maskáčoch.

RRR 0515 15

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy, zapojte sa do našej súťaže!

Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.
Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 5. 2015 na adresu:
Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu!
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!

Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kg, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, v roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava odmení fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Kliknite na našu webovú stránku www.rrr.sk a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili. Nájdete tu všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. Najnovšie diely si môžete pozrieť v HD rozlíšení.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci máj uverejníme: 8. a 22. 5. 2015 (piatok) o 17.30 h

TV relácie Ryby Rybky Rybičky odvysiela aj Televízia Z, ktorú môžete v súčasnosti sledovať celoplošne v sieti káblového operátora Magio (Lokálna televízia 614), Antik Telekom, Swan a tiež v ponuke viacerých menších mestských káblových operátorov.

Televízia Z vysiela Ryby Rybky Rybičky v deň premiéry v piatok o 18.00 h a jej reprízu v nedeľu o 15.30 h a tiež v nasledujúci týždeň v piatok o 18.00 h.

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12