Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky apríl 2015

titulka 0415

Kŕmte s rozumom

V posledných rokoch sa často opakujú otázky, ako má rybár kŕmiť na konkrétnych vodách a aké kŕmne techniky používať. Nie je jednoduché odpovedať „naslepo", tak sa s vami podelíme o našu vlastnú techniku kŕmenia. Používame ju na dlhších rybárskych výpravách, príp. na súťažiach. Samozrejme, to nie je „sväté písmo", ale vo všeobecnosti funguje.

RRR 0415 01

Monštrá z hlbín, 3.časť

„Už nám veľa rýb nechýba, tak skúsme zaplniť ten úlovkový list." A kamarát sa na tom iba smeje. Asi som mu bol v tej chvíli na smiech. Máme ešte 36 hodín - to je dosť času, aby sa to stihlo. „Poďme na to!" neustále som ho provokoval. Musím sa priznať, že som mu išiel poriadne na nervy. Nakoniec som ho zlomil. Ruka na to, spolu to isto dokážeme!

RRR 0415 02

Aktívny lov kaprov

O love kaprov z člna sa už popísalo pomerne dosť, ale ja vám chcem predstaviť spôsob, ako to praktizujem v poslednom čase ja. Moje prvé pokusy loviť z člna boli asi pred 10-timi rokmi. Snažil som najprv vyhľadávať miesta so stromami vyčnievajúcimi nad vodu, príp. trsy tŕstia, o ktoré sa dal priviazať čln. Neskôr sme si s kamarátmi vyrobili kotviace tyče, ktoré sme zapichli do bahnitého dna. Vidličku so signalizátorom som zapichol aj vedľa člna, takže som mal prúty blízko pri sebe. Takto som to praktizoval niekoľko rokov. Problém bol však v tom, že som musel kotviť najmä v plytkej vode s bahnitým dnom. Stále som premýšľal a hľadal spôsob, ako sa kotviť v hlbšej vode, aby bol čln pevne ukotvený.

RRR 0415 03

PVA

PVA alebo odborne polyvinylalkohol, je syntetický polymér rozpustný vo vode. Táto látka bola vyvinutá v baliacej technike na balenie nebezpečných látok, priemyselných chemikálií, pracích a čistiacich prostriedkov, kozmetických prípravkov, liečiv, znečisteného textilu a pod.. Využíva sa tiež ako pomocný materiál pri strojovom vyšívaní na textil. A asi práve s týmito materiálmi pracoval nejaký rybár, ktorý si povedal, prečo to neskúsiť na rybách? A vyšlo mu to!

RRR 0415 04

Neustále snaženie

Záver každej rybárskej sezóny je zároveň časom, keď rybári spomínajú na chvíle strávené pri vode a v prírode, bilancujú a plánujú ďalšie vychádzky. Nasledujúcich niekoľko riadkov je práve o tom, ako sa mi počas celého roka 2014 darilo, čo všetko som zažil, ale aj o tom, aký krásny môže byť náš koníček, no často aj ako skúša našu trpezlivosť a výdrž.

RRR 0415 05

Kaprové montáže krok za krokom – Stiff rig

Tuhý nadväzec - V tejto štvrtej časti seriálu si uviažeme podľa môjho názoru jednu z najlepších montáží - tuhý nadväzec, známy tiež pod medzinárodným názvom Stiff rig.

RRR 0415 06

Celonárodná diskusia – Zmeňme „všeľudový“ zákon!

Zákon o rybárstve a jeho vykonávacia vyhláška potrebujú výrazné zmeny v prospech rýb a rybárov. Novela Zákona o rybárstve a jeho vykonávacej vyhlášky bola dlhé roky obľúbenou predvolebnou témou popredných funkcionárov Slovenského rybárskeho zväzu. Sľubovalo sa veľa a dlho. Nič z toho sa však nesplnilo. Zákon č. 139 z roku 2002 a jeho vykonávacia vyhláška č. 185 z roku 2006 odolali všetkým nástrahám „rozvracačov všeľudového rybárstva" a prežívajú dodnes v nezmenenej podobe. Zdá sa však, že po úspešnom sneme SRZ, na ktorom sa zablýskalo na lepšie rybárske časy, budeme mať konečne šancu navrhnúť a zrealizovať aj zmeny v zákone a vyhláške v prospech všetkých rybárov a rýb. Ak máte rovnaký pocit, sadnite si za stôl alebo za počítač a napíšte nám svoje návrhy. Práve teraz máte jedinečnú možnosť niečo zmeniť. Nie všetky návrhy budú realizovateľné, ale môžu poslúžiť ako dobrá myšlienka tvorcom zákona.

RRR 0415 07

S gumou je to bezpečnejšie!

Asi sa pýtate, prečo takýto názov článku? Za 20 rokov sa technologický postup posunul v každom odvetví dopredu a nezaostal ani ten rybársky. Laminátové prúty pevné ako drevený kolík sú minulosťou. Nahrádzajú ich nové, moderné materiály, ako kevlar a uhlík. Výrobcovia sa snažia prevedenie modernizovať aj po dizajnovej stránke.

RRR 0415 08

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - pečivo

Aj keď je lov na feeder v podstate novou modernou disciplínou, používame pri nej aj tradičné nástrahy ako je pečivo. Prečo? Jednoducho preto, že pečivo je výborná nástraha a ryby pečivo milujú. Osobitá vôňa čerstvého pečiva nenecháva v pokoji ani naše zmysly a ryby ju možno vnímajú podobne. Faktom je, že keď nastražíme kúsok pečiva, na záber nikdy nečakáme dlho.

RRR 0415 09

Lov rýb na mininástrahy

Pamätám si časy, keď som bol ešte kaprárom. Éra boilies vtedy začínala a na mojej obľúbenej VN Kraľová som presedel celé týždne. Na konci mojich udíc boli zázračné guličky. Samozrejme boli dni, keď mi ryby nebrali. Vtedy priniesol kamarát horúcu novinku v podobe miniboilies. Nastražili sme retiazku malých guličiek a úspech sa dostavil. Bolo to pre ryby niečo nové, čo nepoznali a dali sa oklamať.

RRR 0415 10

Mestský lov podustiev – rieka Topľa

Posledné zimné dni, rybníky sú zamrznuté, no rieka si žije svojím životom a prúdiaca voda zabraňuje zamŕzaniu. Čo tak si spríjemniť tieto voľné chvíle pobytom niekde s feedrom na rybách?

RRR 0415 11

16. apríl

Magický dátum, na ktorý každý vášnivý muškár a prívlačiar čaká, sa nám každým dňom blíži. Tento dátum vo mne vyvoláva nadšenie a túžbu stáť pri brehu a konečne si vychutnávať lov s prívlačovým prútom v ruke.

RRR 0415 12

Výber nástrahy

My - rybári venujúci sa prívlači naplno, sme rybári s množstvom výhrad a predsudkov pri samotnom love. Hlavne skúsenejší prívlačiari sú na tom tak. Počas dlhých rokov si natrénujeme rôzne spôsoby lovu s rôznymi nástrahami tak, že sa potom veľmi ťažko „prezbrojíme". Ale nielen novinky, ale aj staré dobré nástrahy treba vedieť obmieňať a vedieť s nimi pracovať tak, aby splnili to, na čo sú určené.

RRR 0415 13

Jedine šnúra! Žiaden vlasec!

Dilema tohto rozhodnutia je dlhodobo špekulovaná medzi rybármi. Mnoho rybárov využíva na prívlač vlasec z dôvodu ceny alebo iba preto, že ho má už navinutý na cievke a na pár výjazdov k vode mu stačí. Moje prívlačové začiatky boli iba o vlasci a niečo ako navinúť šnúru mi ani nenapadlo...

RRR 0415 14

Sáva, 2. časť

Jardo Haššo s Dávidom Košeckým sa budú venovať feedru, priamo pri našom tábore. Ostatní chalani sa rozdelia do dvoch člnov a pôjdu prívlačovať. Pomerne ťažný tok si však vyžaduje aj použitie adekvátneho náradia, preto siahli po prútoch v dĺžkach od 240 do 300 cm, s akciami niekde okolo 10-30 g. Na navijak patrí jednoznačne splietaná šnúra tenších priemerov, niekde okolo 0,12 mm. Jiggové háčiky volili podľa odporúčania sprievodcu, v rozmedzí 30 až 50 g. Pre niektorých sú takéto nástrahy z domáceho prostredia bežné, pre niektorých je to zase zlým snom. Uvidíme, ako si s tým každý z nás dokáže poradiť a hlavne sa prispôsobiť týmto neľahkým podmienkam. Feedristi namiešali prvé krmivá, s náradím si ťažkú hlavu robiť nemuseli, nakoľko boli pripravení naozaj dobre. Prišiel čas na prvé náhody naplnených košíkov, prvé náhody jiggovými háčikmi s napichnutými gumenými nástrahami.

RRR 0415 15

Háčiky a koncové montáže pri love sumca, 2. časť

V minulej časti som sa venoval spôsobu lovu sumca, ktorý preferujem, tiež háčikom - ich modelom, veľkosti, ostrosti či nadväzcom a vysvetlili sme si názorne, ako zostaviť montáž pri „trhačke" s nástrahou živou rybkou. Názorne sme si tiež ukázali aj to, ako správne napichnúť nástrahovú rybku na zhotovenú montáž. Myslím si, že sme si povedali všetko podstatné a môžeme prejsť k montáži používanej pri „podvodnom plaváku".

RRR 0415 16

Muškárenie na Dolniakoch

Venujem sa prívlači. Naplno. Hlavne jemnejším štýlom a hlavne ultraľahká nemá svojimi modernými nástrahami stvárňujúcimi rôzne štádiá hmyzu, kôrovcov a ich vývojových foriem ďaleko k muškáreniu. Druhým dôvodom je absťák trvajúci pol roka a každý fanatik vie, o čom hovorím. Niekto to kompenzuje inými štýlmi, ak má možnosť a ak ho to napĺňa. Ešte súkromák a sem-tam nejaké jazerné preteky, ale to sú stále finančne a časovo náročné záplaty na pravidelné a uspokojivé výlety. Bývam na dolnom toku Váhu v Hlohovci. Jeden z mála revírov, kde rieka spútaná do upraveného koryta priamo v meste a vyššie proti prúdu do Madunického kanála ponúka ešte nedotknutý starý úsek, ktorý svojím výzorom nezaostáva za hocijakou podhorskou riečkou na severe našej vlasti.

RRR 0415 17

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!
Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 4. 2015 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu! Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže!
Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kd, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, NOVINKA!

V roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava sa rozhodla odmeniť fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Kliknite na našu webovú stránku www.rrr.sk a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili. Nájdete tu všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. Najnovšie diely si môžete pozrieť v HD rozlíšení.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci apríl uverejníme: 10. a 24. 4. 2015 (piatok) o 17.30 h

Poslednú marcovú a všetky nasledujúce relácie máte možnosť sledovať už aj na obrazovkách televízie Z, s ktorou začíname spoluprácu 27. marca 2015. Túto televíziu môžete v súčasnosti sledovať celoplošne v sieti káblového operátora Magio (Lokálna televízia 614), Antik Telekom, Swan a tiež v ponuke viacerých menších mestských káblových operátorov. Premiéra TV relácie Ryby Rybky Rybičky bude bývať každý druhý piatok o 18.00 h a jej repríza nasledujúci týždeň v piatok o 18.00 h. V budúcnosti uvažujú zaradiť reprízu televíznych Rybičiek aj počas víkendu.

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12