Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky marec 2015

titulka 0315

Úskalia veľkých riek

Tento článok je zameraný na lov kaprov na väčších vodných tokoch. Ako sa pripraviť, s čím treba dopredu počítať a v čom byť opatrný. Priblížim vám v ňom poznatky, skúsenosti a určite aj dôležité rady. Sú v ňom situácie, ako aj snímky z niekoľkých 4- až 10-dňových výprav, ktoré dopadli rozdielne.

RRR 0315 01

Monsterbaits – Zemník-Bodovka 2014

Rybárske preteky. Niekto ich nenávidí, iný zase miluje. Ja sa každú sezónu zúčastním aspoň na jednej takejto akcii. Je to už taký môj rituál, ktorý beriem ako spestrenie rybačky. Preteky majú pre mňa svoje osobité čaro, ktoré pri bežnom chytaní často neprežívam. Ide o emócie, nervozitu, súťaživosť a v neposlednom rade i o motiváciu. Všetky tieto aspekty ma počas celých pretekov poháňajú vpred. Vždy preto, ak sa naskytne možnosť zúčastniť sa nejakých zaujímavých pretekov a v ceste mi nestojí žiadna prekážka, idem do toho.

RRR 0315 02

Monštrá z hlbín, 2.časť

Všetko išlo podľa našich predstáv. Užívali sme si každú minútku, každú sekundu tejto neskutočnej rybačky. Nič iné sme si v tej chvíli nemohli priať. Bolo to ako v mojich detských snoch o kapitálnych rybách. Sedel som v kresle a popíjal svoju poobednú kávu, slnečné lúče ma hriali a dodávali mi energiu. Čakal som, až sa znova ozve ten nádherný zvuk môjho signalizátora. Bolo to tak perfektne rozbehnuté, teda až na malé technické problémy. Nepočítali sme s tým sme, že budeme potrebovať také veľké množstvo olov a to nám už aj šokovka pomaly dochádzala - 50 kusov 180 g olova sa minulo v priebehu štyroch dní.

RRR 0315 03

Cabanac – priehrada, kde prežitie znamená úspech

Občas sa zamýšľam na tým, aký je vlastne význam slov „úspešná výprava". Znamená to ulovenie veľkej ryby alebo azda nájdenie nového a krásného revíru?

RRR 0315 04

Oči plné vody

Počas minuloročného daždivého leta sa cieľom našich výprav, tak ako aj po minulé roky, stala Liptovská Mara. Termín prvej výpravy sme zvolili na prelom júla a augusta. Napriek nepriaznivým informáciám o aktivite rýb a hlavne vysokom stave vodnej hladiny veríme, že sa nám podarí opäť zdolať pár pekných kapríkov. Po príchode na Štrky začíname za dažďa vybaľovať a nakladať veci do člnov.

RRR 0315 05

Kaprové montáže krok za krokom – Kombinovaná montáž

V tejto tretej časti seriálu o montážach si uviažeme podľa môjho názoru jednu z najlepších montáží - kombinovaný nadväzec. Kombinovaná montáž sa možno môže zdať na prvý pohľad komplikovaná. Jej obrovskou výhodou je však to, že jej účinnosť rastie synergiou tvrdého nadväzca s jemnou koncovou časťou.

RRR 0315 06

Celonárodná diskusia – Zmeňme „všeľudový“ zákon!

Zákon o rybárstve a jeho vykonávacia vyhláška potrebujú výrazné zmeny v prospech rýb a rybárov. Novela Zákona o rybárstve a jeho vykonávacej vyhlášky bola dlhé roky obľúbenou predvolebnou témou popredných funkcionárov Slovenského rybárskeho zväzu. Sľubovalo sa veľa a dlho. Nič z toho sa však nesplnilo. Zákon č. 139 z roku 2002 a jeho vykonávacia vyhláška č. 185 z roku 2006 odolali všetkým nástrahám „rozvracačov všeľudového rybárstva" a prežívajú dodnes v nezmenenej podobe. Zdá sa však, že po úspešnom sneme SRZ, na ktorom sa zablýskalo na lepšie rybárske časy, budeme mať konečne šancu navrhnúť a zrealizovať aj zmeny v zákone a vyhláške v prospech všetkých rybárov a rýb. Ak máte rovnaký pocit, sadnite si za stôl alebo za počítač a napíšte nám svoje návrhy. Práve teraz máte jedinečnú možnosť niečo zmeniť. Nie všetky návrhy budú realizovateľné, ale môžu poslúžiť ako dobrá myšlienka tvorcom zákona.

RRR 0315 07

S feedrom pri Hornáde

Väčšina článkov o love s feedrom sa týka veľkých riek ako je Váh, Dunaj, ramená Dunaja, Hričovský kanál alebo Madunický kanál a podobne. Feeder je však zaujímavý aj na menších riekach. My vám chceme predstaviť východoslovenskú rieku Hornád.

RRR 0315 08

Feeder je Browning! Tu sú dôkazy!

O tom, že nemecká feedrová značka Browning patrí právom medzi svetovú elitu, počúvame čoraz častejšie. Nespočetné úspechy na domácich aj zahraničných vodách potvrdzujú tento fakt. Lov na feeder patrí medzi športový rybolov, kde rybár rozpoznáva záber pohybom jemnej špičky. Takouto metódou lovu môžete loviť ryby od niekoľko centimetrov až po veľké - trofejné ryby. Ak chcete uspieť na feeder v športovom - pretekárskom poňatí, tak ste závislý na každom detaile.

RRR 0315 09

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - kukurica

Kukurica je veľmi obľúbenou nástrahou najmä na kaprov, ale s vďačnosťou ju berú aj ostatné kaprovité ryby. Tvrdšie a veľké zrnká ponúkame kaprom a amurom. Menšie a mäkšie ploticiam, pleskáčom a pod.. Kukurica často slúži aj ako výborná návnada. Nie je to iba v tom, že je lacná, ale ryby ju naozaj milujú. Ak ňou pravidelne kŕmite, ryby sa budú sústreďovať na vaše miesto.

RRR 0315 10

Jerkbait

V obchodoch visia vždy medzi voblermi a inými prívlačovými šperkami jerky trocha bokom a na otázku: „Ako sa s tým chytá?" nie každý predavač dokáže vyčerpajúco odpovedať. A tak väčšinou visia ďalej a veľké dravce najmä šťuky si žijú svoj tajomný život naďalej vo vašom revíri.

RRR 0315 11

Sáva

Naša expedícia k chorvátskej rieke Sáva bola pripravovaná už od polovice minulého roka, avšak povodne, ktoré tam počas celej jesene trápili domáce obyvateľstvo, nám všetky možné termíny doslova zmietli zo stola. Táto situácia sa opakovala niekoľkokrát, až do príchodu roku 2015, kedy sme si na jeho začiatku konečne stanovili pevný termín od 19. až 23. januára. V pláne bolo okrem nakrúcania TV relácie Ryby Rybky Rybičky aj testovanie viacerých noviniek pre rôzne spôsoby lovu a tomu sa muselo prispôsobiť aj zloženie teamu pre túto výpravu. Po dlhšom zisťovaní možností voľna v práci sme sa dali dokopy a náš tím tvorilo 10 kamarátov rybárov. Posledné prípravy pred samotným odchodom trvali niekoľko dní, až prišiel deň D. Po zbalení všetkých potrebných vecí sme natlačení v dvoch autách vyrazili v nedeľu neskoro večer na cestu.

RRR 0315 12

Volžské zubáče

Rybár má problém chytať na Dunaji bez toho, aby ho niekto otravoval a riadil mu rybačku slovami - tu je zákaz lovu rýb, tu je zákaz vjazdu s autom a podobné znervózňujúce debaty. Z jednej strany 4. stupeň ochrany, z druhej strany firma, ktorá obsadila kilometre brehu.

RRR 0315 13

Ostrieže a ich lov na prívlač

Ostriež, ryba často zaznávaná, ktorá je však súčasťou našej fauny a tým aj istým úlovkom. Áno, máte pravdu - to, že je istým úlovkom. Myslíte si však, že je to vždy tak?

RRR 0315 14

Háčiky a koncové montáže pri love sumca

Ako už názov článku napovedá, budeme sa baviť asi o najdôležitejšej veci pri love sumca západného. Pri mojich začiatkoch a prvých skúsenostiach so sumcami som v prvom rade svoje myšlienky upriamil na hľadanie tohto predátora našich vôd.

RRR 0315 15

Keď vábnička zapuká

O vábení a love sumca z člna sa už popísalo toľko, že ani neviem, kde mám začať ja. Skúsim vám teda priblížiť moje chvíle strávené na člne. Začnem hádam tým, čo ma k tomu viedlo. Ako sumčiar som začal pred piatimi rokmi, v podstate úplne náhodne uloveným sumcom. Do tej chvíle som ho nevidel na živo, iba z videí na internete. Poviem vám, nešlo o žiadneho obra, skôr to bolo sumčie bábätko niekde okolo 25 cm. Ulovil som ho za pomoci plaváka a nastražených dážďoviek.

RRR 0315 16

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!
Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 3. 2015 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu!
 Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže! 
Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kd, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

POZOR, NOVINKA!

V roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava sa rozhodla odmeniť fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Kliknite na našu webovú stránku www.rrr.sk a dozviete sa, čo sme pre vás pripravili. Nájdete tu všetky diely vašej obľúbenej relácie. Nielen nové, ale aj spred niekoľkých rokov. Najnovšie diely si môžete pozrieť v HD rozlíšení.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci marec uverejníme:
13. a 27. 3. 2015 (piatok) o 17.30 h

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12