Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky február 2015

titulka 0215

24,70 kg maďarskej váhy, 2. časť

V prvej časti môjho príspevku o putovaní za maďarskými šupináčmi som už opísal základné informácie o samotnom jazere a rybách, ktoré sa nám podarilo uloviť v priebehu prvých troch, či štyroch dní. Keďže táto výprava bola na konci októbra, bolo veľkým prekvapením, keď sme mali v prvej polovici rybačky denné teploty atakujúce hodnotu 25-28°C.

RRR 0215 01

Kaprové montáže krok za krokom

Jednoduchý nadväzec s vlasovým rovnátkom - Prinášame vám exkluzívny nový seriál o kaprárskych montážach. Prezentujeme vám ho s vedomím, že nepotrebujete poznať všetky montáže v ňom obsiahnuté, aby ste boli úspešným kaprárom. Vieme, že môžete 90% svojich vychádzok odchytať s jednou montážou. Potom sa však stane, že prídete k špecifickému revíru (napr. zarastené dno, veľa prekážok, mnoho mušličiek, kapry sa pohybujú najmä v stĺpci atď.), alebo sa budete snažiť chytiť určitého veľmi prešpekulovaného kapra.

RRR 0215 02

Návrat na Salagou

Dlhé čakanie na jar a novú rybársku sezónu pominulo a pred nami je plánovaná výprava do Provensálska. Je začiatok marca, 16 hodín jazdy autom a čaká na nás prívetivé počasie a hlavne legislatíva, ktorá nám umožní v skorej jari chytať kaprov. Prichádzame k jazeru a ako prvé ma prekvapuje nízka hladina vody, ktorá tu nebýva častá. Po prehliadnutí brehov ďalekohľadom zisťujem, že okrem dvoch rybárov loviacich z ostrova tu žiadni iní rybári nie sú.

RRR 0215 03

Monštrá z hlbín

Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz zažijem niečo takéto na vlastnej koži. Klamal by som, ak by som tvrdil, že som po tom netúžil ako každý zanietený kaprár. Sú to životné situácie, životné rybačky a tie sa už možno nebudú opakovať. Neveril som vlastným ušiam, keď mi môj kamoš zavolal a povedal, že sa uvoľnilo jedno miesto na jazere Baly´s Lake v Maďarsku. Neváhal som ani sekundu a všetko, čo som mal doteraz naplánované, som zrušil. Aj keď to bolo sebecké voči rodine, povedal som si, že je ten pravý čas a tá pravá chvíľa na relax. Mal som práve v tom termíne naplánovanú dovolenku a to mi hralo do karát.

RRR 0215 04

Za kaprami do Bavorska, 2. časť

Po odchode starčeka z rybárskej stráže som opäť zaliezol do bivaku a dúfal, že dnes v noci hádam už konečne ulovím rybu. A naozaj sa stalo... okolo 22.00 h prišiel prvý záber. Po krátkom súboji som z vody vytiahol svoju prvú rybu - krásneho cca 10 kg lysca. Rybu som vyfotografoval, znova zaviezol, miesto dokŕmil zmesou boilies a peliet a išiel som si ľahnúť. Spalo sa mi dobre, pretože až nadránom ma znova prebudil môj signalizátor. Vyskočil som z bivaku a zľahka som prisekol...

RRR 0215 05

Lov kapra pod brehom

Určite všetci poznáme pocit, keď prídeme domov z práce či školy a chceme si odpočinúť aspoň pár hodín pri vode. Ja tiež nie som výnimkou a práve preto by som vám chcel v nasledujúcich riadkoch priblížiť a zhrnúť fakty o mnou často praktizovanom love pod brehom. Základom je, ako pri každom love, správna voľba miesta.

RRR 0215 06

Ako uspieť na jar?

Neviem, ako to máte vy, ale ja sa vždy na jar nemôžem dočkať, až sa dostanem k vode. Prvé jarné chytanie nebýva väčšinou o obrích kaproch, ale každý úlovok kapra nad 10 kg poteší. Mojou prvou voľbou na jar sú preto malé pieskovne. Tie totiž nemajú prítok, a tak sa toľko neochladzujú snehovou vodou, vďaka čomu sa rýchlejšie zohrievajú. Samozrejme, ryby preto začnú skôr prijímať potravu. Neskôr na jar niekedy v apríli jazdím na Pálavské jazerá (ČR), ktoré mám veľmi rád a verím, že je tam niekoľko naozaj nádherných kaprov.

RRR 0215 07

Prvé kroky novej vlády

Od prelomového snemu SRZ, po ktorom dostalo naše rybárstvo úplne iný smer, už ubehli dva mesiace. Mnohí čitatelia sa pýtajú, čo sa vlastne okrem najvyššieho vedenia zmenilo. Mnohí sa pýtajú, či sa plnia sľuby, ktoré odzneli v našom rádiu RRR a TV relácii RRR. Samozrejme, náš časopis (ako predĺžená ruka radového rybára) sa o to zaujíma tiež. Vieme, že prebehlo prvé zasadnutie novozvolenej rady. Otázky, ktoré vás zaujímajú, sme pretlmočili vedeniu Rady. Odpoveď sme dostali od tajomníka SRZ Ing. Ľuboša Javora.

RRR 0215 08

Celonárodná diskusia – Zmeňme „všeľudový“ zákon!

Zákon o rybárstve a jeho vykonávacia vyhláška potrebujú výrazné zmeny v prospech rýb a rybárov. Novela Zákona o rybárstve a jeho vykonávacej vyhlášky bola dlhé roky obľúbenou predvolebnou témou popredných funkcionárov Slovenského rybárskeho zväzu. Sľubovalo sa veľa a dlho. Nič z toho sa však nesplnilo. Zákon č. 139 z roku 2002 a jeho vykonávacia vyhláška č. 185 z roku 2006 odolali všetkým nástrahám „rozvracačov všeľudového rybárstva" a prežívajú dodnes v nezmenenej podobe. Zdá sa však, že po úspešnom sneme SRZ, na ktorom sa zablýskalo na lepšie rybárske časy, budeme mať konečne šancu navrhnúť a zrealizovať aj zmeny v zákone a vyhláške v prospech všetkých rybárov a rýb. Ak máte rovnaký pocit, sadnite si za stôl alebo za počítač a napíšte nám svoje návrhy. Práve teraz máte jedinečnú možnosť niečo zmeniť.

RRR 0215 09

Plávaná bez plaváka - Lov na cit

Máte už plné zuby bežných rybolovných techník alebo sa vám zdajú vaše obľúbené rybolovné techniky ako feeder a plávaná v niektorých prípadoch menej úspešné? Túto situáciu môžeme často sledovať najmä na veľmi prelovených vodách, môže však nastať hocikedy. Čo takto v podobných prípadoch vyskúšať kombináciu vyššie zmieňovaných techník?

RRR 0215 10

Pocit dokonalosti s 10-ročnou zárukou!

SPORTEX sú rybárske prúty, ktoré vydržia celý váš život. Vieme, o čom hovoríme, pretože prvotriedna kvalita z Nemecka sa vyrába už viac ako 60 rokov. Všetky prúty sú vyrobené z najkvalitnejších mate-riálov s najvyššou presnosťou a zručnosťou. Sila inovácií a jedinečné technológie počas celých desaťročí umožnili výrobcovi ponúkať 10-ročnú záruku na všetky blanky.

RRR 0215 11

Feeder dvakrát inak

S technikou lovu som sa prvýkrát oboznámil a mal možnosť si ju vyskúšať v roku 2005. Ako úplný začiatočník som si zakúpil svoj prvý feedrový prút značky Mikado. Úspechy sa dostavili hneď pri prvej vychádzke k vode na našej rieke Hornád. Na jednoducho zvolenom, bežnom krmive som pri vychádzkach zdolával čoraz väčší počet rýb. K tomu mi, samozrejme, dopomohlo naštudovanie si množstva informácií o tomto spôsobe lovu z internetu a z časopisov.

RRR 0215 12

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - kukly

Či už chceme alebo nie, keď včas nespotrebujeme svoje obľúbené kostniaky, začnú sa nám kukliť. Niekedy aj omnoho skôr, ako by sme si predstavovali. Občas sa dokonca stane, že už pri nákupe červov medzi nimi sem-tam nájdeme nejakú kuklu. V takomto prípade už nemôžeme počítať s tým, že tieto červy udržíme dlhší čas v dobrej kondícii. Akonáhle sa u červov naštartuje proces kuklenia, zastaviť to už nejde. Veľmi skoro sa začnú kukliť aj ostatné červy.

RRR 0215 13

Jednoducho aj v zime

Keď príde obdobie zimy a mrazov, väčšina rybárov si vyčistí a uskladní rybárske náradie. Lenže aj v tomto čarovnom období sa dajú loviť ryby a pre mňa je to čas výzvy, aj keď vietor štípe a zima pomaly zachádza až pod nechty. Práve vtedy sa človek dokáže tešiť hoci aj z malej beličky...

RRR 0215 14

Na hladine

Ako si stále vravím, rybolovu zdar, no prívlači zvlášť! V letných mesiacoch vládnu veľké horúčavy, ryby sú apatické a nechce sa im brať. Vláčkar si v tomto období niekedy ani nepískne, no nie vždy je tomu tak. Len treba skúšať, snažiť sa prísť na to, ako to práve ide a načo ryba momentálne reaguje. Mňa ako vášnivého vláčkara vždy okúzľoval lov na hladinové nástrahy.

RRR 0215 15

Hlavátka

Na Slovensku sa vyskytujú živočíchy a rastliny, ktoré sa nevyskytujú takmer nikde na svete. Ak by som mal vybrať rastlinu, ktorá by reprezentovala našu krajinu, bol by to asi plesnivec alpínsky. Z cicavcov kamzík, z vtákov orol a medzi rybami by to určite bola hlavátka. Kedysi sa pomerne často vyskytovala v stredných a horných tokoch našich najväčších riek. S budovaním priehrad a elektrární sa jej teritórium značne obmedzilo. Dnes ju nájdeme v obmedzenom množstve v riekach Váh, Orava, Poprad, Dunajec, Hron, Kysuca, Turiec a Hornád.

RRR 0215 16

Veľké zubáče

Každá taktika spojená s prívlačou je rešpektovanou rybolovnou technikou. Má neodmysliteľné postavenie na vrchole rybárskeho umenia. Snažíme sa pri ňom svojimi schopnosťami vžiť sa do života dravcov, vymyslieť akými pohybmi a akou nástrahou zaujmeme dravca či už číhajúceho alebo letargického niekde na dne rieky.

RRR 0215 17

Prívlač nemá prestávku!

To, že sa nemôže loviť na prívlač ešte neznamená, že rybár, ktorý holduje prívlači, nemá čo robiť a nemá čo zveľaďovať na výbave. Február je dosť krátky na to, aby ste si „vyštafírovali" svoje nástrahy k spokojnosti. Verte, že to ubehne ako voda a o chvíľku tu máme 15. apríl, kedy už budeme môcť loviť na prívlač v pstruhových revíroch. Treba už dnes myslieť na údržbu navijakov, prútov, na nové vlasce a tiež na to, aké nástrahy máme vo svojej prívlačovej taške.

RRR 0215 18

Drop shot – Nová výzva

Priznajme si, veľakrát sa stalo, že sľubne vyzerajúce miesto najmä okolo prekážok, potopených stromov alebo i hlbšie úseky priamo pod nohami nejdú normálnym spôsobom preloviť. Hoci tam priam tušíme dravých nájomníkov, buď zabodujeme alebo ich upozorníme nesprávnym pohybom nástrahy na svoju prítomnosť.

RRR 0215 19

Jeden z posledných kráľov rieky

Uprostred noci ma prebúdza zvuk rolničky a následne signalizátora. Snažím sa čo najrýchlejšie vymotať zo spacáka a bežím k prútu, ten sa medzitým narovnáva, čo znamená len jedno. Sumec odtrhol trhací vlasec. Uchopím prút do rúk, rýchlo namotávam voľnú šnúru a silno zasekávam. Vtom začína boj - kto z koho. Vráťme sa však ešte úplne na začiatok.

RRR 0215 20

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!
Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 2. 2015 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

odznakOkrem toho máme aj ďalšiu dobrú správu!
Ak bude vaša fotografia s úlovkom zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne stanovenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme Zlatý odznak - nášivku Esox úlovkovej súťaže! 
Zlatý odznak získate za foto ryby: kapor nad 15kg, sumec nad 30 kg, šťuka nad 10 kd, zubáč nad 8 kg a pstruh potočný nad 2 kg.

 

POZOR, NOVINKA!

V roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava sa rozhodla odmeniť fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

 

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci február uverejníme:
13. a 27. 2. 2015, teda vždy v piatok, približne o 17.30 h

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12