Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky január 2015

titulka 0115

Dostal som ho!

V septembri 2014 som sa vydal k jazeru DER, na druhý pokus uloviť aspoň jedného, jediného kapra z tamojších obrov. Jazero DER netreba určite zanieteným lovcom kaprov bližšie predstavovať. Spolu s jazerom Orient patrí určite medzi najnáročnejšie revíry v Európe čo sa týka podmienok, ktoré čakajú lovcov na brehoch a tiež pod vodnou hladinou. Napriek nehostinným podmienkam najmä v jesenných mesiacoch sa jazero každoročne odmení zopár šťastným lovcom vo forme krásnych úlovkov, ktoré sa tam vydajú loviť.

RRR 0115 01

Kaprové montáže krok za krokom – Blowback rig

Prinášame vám exkluzívny nový seriál o kaprárskych montážach. Prezentujeme vám ho s vedomím, že nepotrebujete poznať všetky montáže v ňom obsiahnuté, aby ste boli úspešným kaprárom. Vieme, že môžete 90% svojich vychádzok odchytať s jednou montážou. Potom sa však stane, že prídete k špecifickému revíru (napr. zarastené dno, veľa prekážok, mnoho mušličiek, kapry sa pohybujú najmä v stĺpci atď.), alebo sa budete snažiť chytiť určitého veľmi prešpekulovaného kapra.

RRR 0115 02

24,70 kg maďarskej váhy

Ani sme sa nenazdali a máme tu január, prvý mesiac ďalšieho roka. Čas zhodnotiť celú minuloročnú sezónu. Ako brali ryby, kde, načo a pod.. Týchto otázok by sa dalo položiť hneď niekoľko. Z môjho pohľadu bola táto sezóna dvojaká. Cez leto, keď asi väčšina kaprárov trávila čas pri vode, nebolo až tak bohaté na úlovky ako po minulé roky. Bolo to zrejme zapríčinené aj nestálym počasím, ktoré sa menilo zo dňa na deň a to nemohlo ostať bez povšimnutia rýb.

RRR 0115 03

Príprava partikla fermentáciou

Rôzne semená, orechy a fazule sú najpoužívanejšou návnadou a nástrahou už desiatky rokov. Ryby ich veľmi rýchlo akceptujú a prijímajú. Stále sú pre ryby atraktívne a rybári ich radi a úspešne používajú pri svojich lovoch aj v tejto dobe plnej modernejších nástrah ako sú napr. boilies a pelety...

RRR 0115 04

Milovať a chrániť...

Stretnúť na brehu našich vôd lovcov veľkých kaprov nie je v súčasnosti už ničím výnimočným. Ale nájsť zanietenú, úspešnú a navyše aj krásnu lovkyňu kaprov, to sa každý deň nepodarí. Rozhodli sme sa preto priniesť jej príbeh. Možno zaujme aj iné ženy a brehy našich milovaných vôd budú zdobiť v čoraz hojnejšom počte...

RRR 0115 05

Za kaprami do Bavorska

Po mnohých mesiacoch na cestách po Francúzsku som sa rozhodol trocha uľahčiť ako môjmu telu, tak aj svojmu autu a vydal som sa na ryby do Nemecka, konkrétne do Bavorska. Dôvod je jednoduchý. Bavorsko je jednou z krajín SRN, ktorá svojou hranicou susedí s mojím rodným Českom a z Prahy je to kúsok. Od priateľov som získal pár tipov, na Google maps som si našiel ešte niekoľko jazier a októbra 2014 som sa vydal bez akýchkoľvek podrobnejších informácií iba tak „na blind" do Bavorska.

RRR 0115 06

Rybárska právna poradňa

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov.

Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0115 07

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Mám takú zaujímavú otázku. Čo by sa stalo v prípade, že by na výročnej členskej schôdzi nikto nekandidoval do výboru, príp. by nebol nikto zvolený?

Otázka č. 2: Lovím nástrahové rybky do čereňa. Čereň sa pri love považuje za jeden z prútov. Preto sa pýtam: Som povinný mať pri love čereňom pri sebe podberák a uvoľňovač háčikov?

Otázka č. 3: Zdolávam kapitálnu rybu. Príde ku mne RS a požiada ma o doklady. Musím im vyhovieť ihneď a rybu, s ktorou zápasím nechať tak, alebo môžem kontrolu odložiť?

Karavánu sme zastavili, pes doštekal...

Presne pred rokom som v januárovom čísle RRR začal publikovanie názorov členov Rady SRZ, ktorí boli nespokojní so spôsobom riadenia nášho zväzu vtedajšími štatutármi. Séria článkov „Klamstvá v priamom prenose" mala nakoniec deväť pokračovaní a bola veľmi dobre zosumarizovaná v Snemových novinách, ktoré boli prílohou posledného čísla časopisu RRR v roku 2014. Tieto noviny dostal každý delegát XI. Snemu SRZ aj napriek odporu pracovníkov sekretariátu Rady SRZ sediacich pri prezentácii delegátov - naši ľudia ich rozdali delegátom v sále priamo na stoly. To vtedajšiemu vedeniu vyrazilo dych.

RRR 0115 08

Čo pomohlo zastaviť karavánu...

Vystúpenie delegáta na XI. Sneme SRZ:
Vážené dámy, páni delegáti, vážení hostia, som predsedom MsO SRZ v Trenčíne. Mám mandát 2200 členov a uznesení 6 obvodných organizácií, ako aj uznesenia mestskej konferencie, vysloviť nespokojnosť s riadením a hospodárením v RADE SRZ. Dovoľte mi, aby som sa vrátil trocha do minulosti. Veľmi ma prekvapili závery X. Snemu v roku 2010, kedy po tak závažných argumentoch, ktoré predniesla Ing. Pethöová, že zväz v rokoch 2006 - 2009 vyprodukoval stratu 31,5 milióna Sk, ktorej príčinu určila ako nehospodárne nakladanie s prostriedkami, delegáti X. Snemu zvolili opäť do funkcie tajomníka Ing. Baláža.

RRR 0115 09

50 na 50 alebo o Snemovej remíze

Väčšinou sa snažíme robiť všetko na 100%, ale ani polovičný výkon nemusí byť na zahodenie. Voľby XI. Snemu SRZ to jednoznačne dokazujú. Po sčítaní hlasov je jasné, že do 32-člennej Rady zasadne 50% bývalých členov a druhú polovicu obsadia novozvolení členovia.

RRR 0115 10

Feedrové nástrahy, ako ich napichnúť - kostniaky

Pri love feedrovým prútom môžeme používať nepreberné množstvo nástrah a je mnoho spôsobov, ako tieto nástrahy napichnúť na háčik. Mohlo by sa zdať, že je úplne jedno, ako nastražíme napr. kukuricu alebo akúkoľvek inú nástrahu, pretože to bude stále tá istá kukurica, ale to je veľký omyl! Aj keď to vyzerá ako drobnosť, môže to mať na výsledok lovu zásadný vplyv. Keď som ako chlapec s rybárčením začínal, nevenoval som tejto téme žiadnu zásadnú pozornosť.

RRR 0115 11

Urban fishing

Urban fishing - inak povedané „mestský rybolov" dáva prakticky každému rybárovi žijúcemu v meste možnosť dostať sa k vode prakticky kedykoľvek, aj keď má len obmedzený čas, keďže ľudia od nepamäti budujú mestá pri riekach. Ja mám tú výhodu, že bývam približne 5 minút autom od rieky Hornád v Košiciach. Hornád je rieka bohatá na rôzne druhy rýb a poskytne relax každému rybárovi, či už muškárovi, prívlačiarovi, feedristovi alebo kaprárovi. Ja mám najbližšie k feedru a keďže je zima, tento článok venujem zimnému mestskému feedru.

RRR 0115 12

Neutrácajte peniaze za zbytočnosti!

Pokiaľ chcete aj naďalej veriť rozprávkam o super kvalite za úplne najnižšiu cenu a prípadne k tomu ešte veľa darčekov, nečítajte prosím už ďalej. Ak vás však prestalo baviť plnenie skríň nepoužiteľným oblečením, v ktorom vám je zima, premoká, prefúka ho vietor, príp. po prvom roku zmení farbu, gumičky už nie sú pružné a pre žmolky sa už hanbíte ísť medzi ľudí, pokúsime sa vám vysvetliť, ako to v skutočnosti je.

RRR 0115 13

Zimné dravce na rieke...

Teplé obdobie máme za sebou, prázdniny sa dávno skončili, konečne je pri vode ticho. Nehoria ohne okolo vody, nepištia opité hlavy tínedžerov... To ticho prerušujú len vrany „kŕkajúce" nad hlavami. Ideálne ticho je pri love dravcov veľmi dôležité, zvlášť keď je v zime čistá voda a často je nástraha sledovaná dravcom až úplne k brehu. Na rieke už cítiť studený vzduch a aktivita drobných rýb na hladine slabne každým dňom. Chladné noci sa pomaly tlačia do mínusov a cez deň sa už usmieva len zubaté slniečko.

RRR 0115 14

Malý Dunaj

Sezóna 2014 na veľkom Dunaji bola akási rozpačitá. Koniec leta a začiatok jesene bol v znamení neustále vyšších stavov hladiny, ktoré hraničili s povodňovými stupňami. Zakalená voda nahrávala skôr lovu sumcov na ťažko a nie prívlači, pretože najčastejším úlovkom boli listy stromov. A tak mi neostávalo nič iné, ako sa ohliadnuť po inom revíri. Keďže som verný rieke Dunaj, rozhodol som sa pre spodný úsek rieky - Malý Dunaj.

RRR 0115 15

Morský lov - Chorvátsko

Prešli už 4 roky, odkedy som prvýkrát vyskúšal offshore fishing (rybolov z lode) na Jadranskom mori. V rybárskom klube nachádzajúcom sa v malej dedinke na ostrove Murter v Chorvátsku, sme si vtedy s bratrancom Marekom a kamarátom Peťom prenajali rybársku loď s profesionálnym kapitánom a vydali sa na celodenný Big Game Fishing (lov tuniakov a mečúňov).

RRR 0115 16

Rybačka na Orave

Prečo práve táto lokalita? Na vyskúšanie a otestovanie väčšieho množstva nových produktov z našej ponuky určených na rôzne prívlačové štýly asi nie je lepšia lokalita ako veľká priehrada, kde sa hlboké úseky striedajú s terénnymi vlnami, pozostatkami stavieb, pobrežnými plytčinami a ústiami potokov a riek. Keďže som tu bol prvýkrát, hltal som dojmy v očakávaní skvelých zážitkov. Základňu máme v Novom Ústí, v prístave hausbotov, akomsi centre štartu väčšiny našich a poľských výprav.

RRR 0115 17

Hľadanie miest pomocou WiFi sonarov

V tomto článku si povieme niečo o wifi sonaroch. Čo je sonar a ako funguje? Sonar je technológia založená na zvukových vlnách. Systém sonaru používa lokalizáciu a definovanie štruktúry, zloženia ako aj hĺbky priamo pod snímačom. Snímač vysiela zvukové vlnové signály a určuje vzdialenosť meraním času medzi dopadom a odrazom zvukovej vlny od objektu (dna). A na základe tohto merania určí umiestnenie, veľkosť a zloženie objektu. Sonar nám meria hĺbku, reliéf dna, teplotu vody a ukazuje nám aj ryby.

RRR 0115 18

Podvodný plavák – magnet na sumcov...

Prechodené dlhé roky po slovenských a zahraničných riekach nám dali mnoho informácií o správaní sa sumcov, ich kŕmení, love a v neposlednom rade zistenie, že sumec je nielen dravá, ale hlavne aj zvedavá ryba. Neustále ukladanie sumcových bójok, priväzovanie plavákov s nástrahami ostalo niekedy celé noci bez ich povšimnutia. Toto nás nútilo zamýšľať sa neustále nad ľahším a menej prácnym lovením „kráľa" našich hlbín. Pred pár rokmi sa nám do rúk dostal tzv. „podvodný plávak". Lov sumca týmto systémom nám dal po mnohých zdokonaľovaniach a hodinách strávených na vode nádherné úlovky.

RRR 0115 19

Lov sumcov na potokoch a malých kanáloch

V tomto článku vám chcem priblížiť lov kráľa našich vôd na menej navštevovaných a u mnohých rybárov aj podceňovaných revíroch. Reč bude o love na potokoch a malých kanáloch. Ja najradšej lovím sumce na riekach a veľkých hlbokých jazerách. Ani jedno z toho však potok či kanál nespĺňa, no aj napriek tomu tieto vody rád navštevujem.

RRR 0115 20

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!
Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte!

Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 1. 2015 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov a okrem toho, všetky hlasy, ktoré nám pošlete do redakcie sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

POZOR, NOVINKA!

V roku 2015 bude hlavných cien 5!

Hlavný sponzor súťaže spoločnosť ESOX Bratislava sa rozhodla odmeniť fotografie s najväčšími úlovkami v kategóriách - kapor, sumec, šťuka, zubáč a pstruh potočný voľným nákupom rybárskych potrieb v hodnote 100 Eur v predajniach ESOX v Bratislave alebo Liptovskom Mikuláši.


Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Pozrite si, o aké ceny budete hrať tento mesiac!

P63 ceny

Ďalšia novinka v úlovkovej súťaži - Zlatý odznak úlovkovej súťaže!

Ak nám pošlete fotografiu úlovku zo slovenského revíru a jeho hmotnosť presiahne tu uvedenú hranicu, automaticky vám z redakcie pošleme zlatý odznak - nášivku ESOX úlovkovej súťaže. Redakcia si vyhradzuje právo neodmeniť úlovok, ak je z fotografie zrejmé, že nedosahuje lovcom uvedenú hmotnosť.

Druhy a hmotnosti odmeňovaných úlovkov:

kapor - 15 kg, sumec - 30 kg; šťuka - 10 kg; zubáč - 8 kg a pstruh potočný - 2 kg

Tešíme sa na fotografie vašich úlovkov a prajeme vám veľa rybárskych úspechov!

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Nové diely TV relácie Ryby, Rybky, Rybičky v mesiaci január uverejníme:
2., 16. a 30. 1. 2015, teda každý druhý piatok, cca o 17.30 h.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12