Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky december 2014

titulka 1214

Zemplínsky kapor 2014

Nie som úplne pretekársky typ, ale na Zemplínsku Šíravu za kaprami som sa chcel už nejaký čas pozrieť. Na internete som narazil na preteky Zemplínsky kapor, a tak vznikla myšlienka, zúčastniť sa s tým, že by som prišiel o týždeň skôr, chytal kaprov a potom týždeň zostal na pretekoch. Na internete som sa na preteky prihlásil spoločne s mojím kamarátom Jardom Párysom, ktorý o tom ešte ani nevedel...

RRR 1214 01

Lov amura na partikel

Amur je často u ortodoxných kaprárov neželaným úlovkom, ktorý im za krátky čas vyžerie zväčša dlho pripravované kŕmne miesto pre kapitálne kapry. Naopak pre mňa je výzvou a často mu pri svojich výpravách dávam prednosť pred kaprom.

RRR 1214 02

S ananásovým džúsom na amurov

V letnom období, keď nikto nechce byť doma medzi štyrmi stenami, sme sa s priateľkou vybrali k vode. Zvolili sme si obľúbené miesto, blízke štrkoviská. Po minuloročných úspešných rybačkách na väčšom z dvoch štrkovísk sme sa rozhodli vyskúšať susedné menšie štrkovisko, na ktorom sme ešte na dlhšej rybačke neboli.

RRR 1214 03

Reakcia výboru MO SRZ Zlaté Moravce

Do redakcie nám prišla reakcia na článok „Idú naše organizácie podľa vzoru Žilina?". Reakciu nám zaslal Ing. Elemír Hornák - tajomník MO SRZ Zlaté Moravce. Reakciu uverejňujeme v pôvodnom znení bez úprav.

RRR 1214 04

Ideme vlastnou cestou

Na internete v súčasnosti nájdete veľa rybárskych e-shopov. Ten svoj má už takmer každá predajňa rybárskych potrieb. Ale keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Prevádzka e-shopu, ak má fungovať tak, aby jeho zákazníci boli spokojní, nie je úplne jednoduchá. Ak si kliknete na vynovenú stránku www.rrr.sk, nájdete tu až 5 internetových obchodov prevádzkovaných spoločnosťou RRR plus, s.r.o., teda spoločnosťou, ktorá vydáva aj časopis, vyrába TV reláciu a prevádzkuje internetové rádio.

RRR 1214 05

Voulez-Vous Péchaer?

Je 13. septembra 2014, ja sedím na brehu rieky Saone a pomaly začínam bilancovať. Je za mnou už skoro jeden rok, resp. 2200 hodín, ktoré som strávil cestovaním za rybami. Všetko toto tak trocha bláznovstvo začalo 25. januára 2014 a ja sám ani neviem, kedy vlastne skončí. Pod bivakom som za ten čas zažil tri ročné obdobia a teraz ma čaká už len zima.

RRR 1214 06

RRR do vrecka

Ryby Rybky Rybičky sú tu s vami už od roku 1999, kedy sme začali s televíznou reláciou určenou nielen pre rybárov. Čas beží ako voda a my sme začali viacero ďalších projektov, ako je kamenná predajňa rybárskych potrieb v Prievidzi, časopis RRR a neskôr internetové obchody s rybárskymi potrebami.

RRR 1214 07

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 1214 08

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Som povinný ukončiť denný lov a zapísať si úlovky hneď, ako vytiahnem sieťku z vody? Chcel som sa presunúť na iné miesto v tom istom revíry a mal som v sieťke pleskáčov. Bol som obvinený z pytliactva.

Otázka č. 2: Blíži sa jesenné zarybňovanie. Podľa zákona sa nemôže loviť 2 týždne nasadený druh ryby. Revíry sa označujú tabuľami. Otázka znie: „Ako má vyzerať taká informačná tabuľa? Môže to byť len papier A4 v obale? Čo ak zmizne, alebo ho strhne vietor? Nie je na toto nejaký predpis?"

Otázka č. 3: Lovíme ryby na feeder dvaja lovci hneď vedľa seba. Máme iba jednu prechovávaciu sieťku. Porušujeme nejako zákon, ak si do tejto sieťky obaja odložíme každý po 6 kg rýb?

Neplánovaná rybačka s predsavzatím

Je streda ráno a začíname baliť naše veci do auta. Ideme na vopred neplánovanú rybačku na VN Kunov s cieľom prekonať naše osobáky na tejto vode. Hlavným cieľom je však prekonať hmotnosť 10 kg na tejto miestnej vode. Čo myslíte, podarilo sa nám to? Prichádzame na VN a sme na ceste nájsť vhodné miesto na ulovenie takejto ryby...

RRR 1214 09

Bičovanie na ľade

Je zima. Nepríjemné obdobie pre rybárov, keď len malá časť Petrovho cechu sa vyberá k vode. V niektorých prípadoch je to aj pochopiteľné.

RRR 1214 10

Feedrové Majstrovstvá SR

Podľa plánu športovej činnosti na rok 2014 Odbor športovej činnosti Rady SRZ Žilina v spolupráci s MO SRZ Bytča, usporiadal v dňoch 27. až 28. septembra 2014 Majstrovstvá Slovenska v LRU - Feeder družstiev, jednotlivcov seniorov a juniorov. Po predošlých dvoch ročníkoch, ktoré sa konali na Madunickom kanáli sa tieto najprestížnejšie feedrové preteky presunuli na Hričovský kanál.

RRR 1214 11

Feeder a vnadenie – Chladné obdobie

Pri love feedrom vnadíme počas celého roka aj keď v zimnom období, resp. v studenej vode, ryby ani zďaleka neprijímajú toľko potravy ako inokedy. V chladnej vode sa rybí metabolizmus výrazne spomaľuje a prejavuje sa to nielen tým, že sa ryby omnoho menej pohybujú, ale najmä pomaly trávia. Navyše sa obvykle sťahujú na určité miesta, kde za minimálneho prijímania potravy prečkávajú zimu. Tieto slová neznejú veľmi povzbudivo, ale nezúfajte! V zime sa totiž dajú ryby celkom dobre loviť a ja verím tomu, že na mohých aj počas tejto zimy čaká odmena v podobe krásneho úlovku. Lov v zime však určite nebude jednoduchý.

RRR 1214 12

Extrémna prívlač v silnom prúde

Lovu dravcov sa venujem 15 rokov a za tento čas som zažil všetko možné. 80% mojich výprav je prívlač a z toho 98% na rieke. Lov prívlačou v silnom prúde nie je ničím jednoduchým a je to poriadna makačka, ktorú pocíti celé telo a vydržia iba tí najzdatnejší lovci.

RRR 1214 13

Lov šťúk v zime na tečúcej rieke

Po celý život je mojou srdcovkou prekrásna rieka Váh, ktorá tečie doslova popred môj dom. Je to rieka, na ktorej som už ako malý chlapec spoznával zákutia - hlbočiny, spadnuté stromy, potopené korene a pod.. Na zmenu dna vplývajú najmä povodne, ktoré každým rokom menia koryto Váhu a vytvárajú nové stanovištia dravých, ale aj kaprovitých rýb.

RRR 1214 14

Dravce na farebnú nôtu

Teraz si povieme niečo o chytaní dravcov na krikľavé farby. Veľa ľudí preferuje skôr prírodné farby nástrah pred tými krikľavými, ale opak môže byť pravdou. Veľakrát sa mi stalo, že na prírodné farby som nemal ani záber. Akonáhle som prehodil vobler v krikľavej farbe, ani nie na tretí náhod prišiel záber a s ním aj prvá ryba. Teraz ako sa nám voda začala ochladzovať, dravce začali byť dosť aktívne na umelé nástrahy. Ale o tom je to pravé jesenné prívlačovanie.

RRR 1214 15

V konskom sedle za tajmeňmi, 3. časť

Vlastík s Lacom pôjdu dolu a ja s Jurom hore prúdom. Juro vykračuje iba v kraťasoch, ja mám so sebou celú výbavu. Juro zbadal, že domáci Mongoli žujú čerstvé ihličie zo smrekovcov a tak sa ním kŕmi aj on. Niektoré konáriky vyzerajú ako po invázii húseníc.

RRR 1214 16

Nová generácia 3D modeling II.

Nič jednoduchšie na vytvorenie 3D mapy neexistuje - nová verzia softvéru dokáže vytvárať ešte lepšie rastrové aj vektorové vrstevnicové mapy do Lowrance s novými možnosťami vytieňovania reliéfu dna, vytvorenie mapy vodnej plochy s pobrežím a krajinou z Open Street máp, Google Earth mapu farebne vytieňovanú, možnosť farebného odlíšenia konkrétnych hĺbok napr. pre jednoduché trolovanie podľa GPS len na konkrétnych hĺbkach alebo napr. pre jednoduchý lov zubáča len na vybraných hĺbkach.

RRR 1214 17

Bomba do studenej vody B22

Pri prečítaní názvu tohto článku vám možno napadne známy bombardér, ktorým sa pýši americká armáda. Ale ručím vám za to, že podobnosť je čisto náhodná. Aj keď okrem podobného názvu majú spoločné ešte niečo. Účinnosť bomby.

RRR 1214 18

Teplota vody a miesto

Medzi rybármi je množstvo rôznych tém, ktoré sú, ani neviem prečo, zažraté v mysli rybárov. Jednou z tém sú teplota vody a aktivita rýb. A keďže je zima, budeme sa rozprávať o studenej vode. Je pravda, že čím je voda studenšia, tým je na brehu menej rybárov. A čuduj sa svete, napriek studenej vode sa dá úspešne loviť ryba a napr. aj sumca nevynímajúc. Je to podľa niektorých rybárov len fáma, no skutočnosť je taká, že kto vie, kde a ako, určite uloví pekné ryby...

RRR 1214 19

Splav 2014

Leto je preč a skončila sa aj jesenná sezóna lovu nášho kráľa vôd. Rok 2014 bol pre mňa rokom hojnosti. Sumce mi brali prakticky všade a skoro vždy. Počas týchto dlhých zimných večerov sa v pamäti vraciam postupne ku všetkým výpravám uplynulej sezóny. Písať o každej, hoc aj úspešnej výprave by nemalo pre čitateľov asi žiadny zmysel. Nedá mi však nespomenúť našu akciu na prelome júla a augusta, pretože sa od všetkých ostatných podstatne líšila. Od jari sme na tento dátum plánovali výpravu do vnútrozemia Chorvátska a naše šnúry mali križovať hlboké vody rieky Kupá. Nakoľko sme všetci pracujúci ľudia, stanoviť dátum vhodný pre všetkých členov bolo ako hľadanie Atlantídy. Nakoniec to dopadlo tak, že sme našu cestu do povojnovej zeme odložili na neurčito. Ja a Rado Temňák sme však už mali v práci vybavené voľno, a tak sme sa rozhodli pre alternatívny plán a to vziať naše priateľky na 3-dňový splav jednej slovenskej rieky. Samozrejme po rybársky.

RRR 1214 20

O sumčiarine v zahraničí

Je mnoho ľudí, ktorí za rybami cestujú do zahraničia s vidinou obrovských úspechov. Je to však skutočne také jednoduché? Na to sme sa opýtali nášho českého spolupracovníka Romana Matulu, ktorý takéto výpravy podniká často.

RRR 1214 21

Sumce z rieky Mosella, 2. časť

Brzda môjho navijaka kvíli ako šialená, ale ja pre istotu ešte ľahko prisekávam. Cítim mohutný ťah. Ryba si to mieri po rieke dole, tak nasadám do člna a vydávam sa za ním po vode. Pokúšam sa ju zastaviť, ale nejde to. Kaprárska šnúra na 15 kg je napnutá na praknutie, a tak radšej brzdu povoľujem a pomáham si pribŕžďať podľa potreby rukou.

RRR 1214 22

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. decembra. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX-hlavna cena 2014

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk. Televízne relácie si môžete pozrieť v perfektnej HD kvalite. Ak máte záujem, využite možnosť diskusie k jednotlivým častiam relácie. Diskusný formulár sa nachádzas pod krátkym obsahom, priamo pod oknom s prehrávačom relácie. Prajeme vám príjemné sledovanie!

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci december uverejníme vždy v piatok:
5. a 19. 12. 2014, o 17.30 h.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12