Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky november 2014

titulka 1114

Dôkaz o klamstve? Takto sa plnia predvolebné sľuby...

Na hlavu vedenia v Žiline sa toho od začiatku roka zosypalo viac než dosť. Najprv to bol podľa slov tajomníka iba jeden pes, ktorý šteká na karavánu, ale neskôr sa k nemu pridali ďalší. Dnes je to už mnohopočetná svorka. Ale nie psov. Ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud rybárstva na Slovensku, ľudí, ktorí sa prestali báť a začali konať. Ich články máte možnosť čítať každý mesiac. Žilina však mlčí. Mlčí a tým dostáva čitateľa do pochybností v tom, či zverejnené informácie sú pravdivé alebo inak povedané - neskreslené.

RRR 1114 01

 

Zmenilo sa niečo, či sa nezmenilo?

Začiatkom roka 2014 som písal článok v ktorom som nadniesol problematiku zaraďovania vodných nádrží do zväzového povolenia a aj ich následného vynímania z tohto povolenia. Písal som taktiež o našej snahe o vyňatie našej vodnej nádrže Nitrianske Rudno z tohto povolenia a to hlavne z toho dôvodu, že členovia našej 2500 členskej základne vyjadrujú nespokojnosť s doterajším vynímaním a zaraďovaním stojatých vodných plôch do/zo zväzového kaprového rybolovného povolenia. Taktiež sme deklarovali, že od uvedenej požiadavky ustúpime, ak sa v danom smere zjedná náprava.

RRR 1114 02

 

Zväzové zarybňovanie podľa vlastných kritérií

Účelom zväzového zarybňovania v podmienkach Slovenského rybárskeho zväzu by malo byť zarybnenie rybárskych revírov v obhospodarovaní Rady SRZ v súlade so zarybňovacím plánom a spravodlivá kompenzácia úlovkov rýb v revíroch základných organizácií, ktoré sú zaradené vo Zväzovom kaprovom povolení, Zväzovom lipňovom povolení a Zvláštnom povolení. Kompenzácia pre základné organizácie spočíva v dodávkach násadových rýb. Po skúsenostiach s fungovaním tohto zložitého a neprehľadného systému a neúspechu o vykonanie potrebných zmien, som sa rozhodol uverejniť článok z tejto dôležitej oblasti, akou je zarybňovanie.

RRR 1114 03

 

Na Slovensku je to tak!

Neviem, či je to vekom alebo čím, ale pomaly niet dňa, kedy by som nenarazil na anarchiu, bezprávie, korupciu a rodinkárčenie... Svoju rybársku kariéru som začínal ešte s pionierskym rybárskym lístkom v Banskej Bystrici, s jednou udicou (myslím, že sa volala Tokoz), jednoduchým navijakom na ktorom sa neustále zamotával silon, pár plaváčikmi, háčikmi a olovkami.

RRR 1114 04

 

Maďarsko plné obrov

V poslednom čase sa v slovenských časopisoch stále viac objavujú články o kaprároch loviacich práve u našich južných susedov. Dôvodov „prečo" je naozaj veľa a dalo by sa o nich polemizovať veľmi dlho. Bohužiaľ, Maďari dostali od pána Boha naozaj veľké bohatstvo, pokiaľ ide o stojaté vody. Mnoho štrkovísk, rašelinísk a nemôžem zabudnúť na Balaton. Ten tvorí určite samostatnú kapitolu. Keď sa pri vode rozpravám s rybármi, často sa ma pýtajú, prečo nechytám také ryby na Slovensku...

RRR 1114 05

 

Tajomstvá úspechu

Sú rybári, ktorým sa darí a chytajú pekné ryby. A sú aj takí, ktorí svojim kolegom závidia ich úspech bez toho, aby sa zamysleli nad tým, prečo je to tak. Veľmi rýchlo sa vina zhodí na zázračné boilies, obrovské množstvá kŕmenia alebo zázračné montáže. Ale najčastejšou výhovorkou je: „Ten má oveľa viac času ako ja." Nie vždy je problém v montáži a nástrahe a ani čas strávený na love nie je až taký rozhodujúci.

RRR 1114 06

 

Dlhá cesta, 2. časť

Minulý rok som sa na brehoch vôd, ktorým sa venujem, začal stále častejšie stretávať s človekom, ktorého poznám už pár rokov. Vlastne ani neviem, prečo som s ním na ryby čas od času nešiel. Občasné návštevy pri prútoch a „pokec" pri vode nás akosi stmelili. Každý z nás v tom našiel svojím spôsobom a s humorom akési zaľúbenie. Tým človekom je Jardo Štěpař. Rybár, ktorý ako sa hovorí „vie a pozná". Je to určite jeho zásluha, že som získal úplne iný pohľad a v neposlednom rade aj prístup k samotnému lovu kaprov.

RRR 1114 07

 

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 1114 08

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Môže MsO Rimavská Sobota obmedziť lov rýb pre členov MsO, ak počas sezóny uskutočňuje rybárske preteky? OBMEDZENIA V LOVE RÝB: VN Skálnik - 19. 4. 2014 počas pretekov lov rýb zakázaný (lov rýb povolený súťažiacim a organizátorom 9-14. 9. 2014) - VN Petrovce lov rýb zakázaný okrem súťažiacich.

Otázka č. 2: V MsO SRZ Rimavská Sobota je uvedené v miestnom poriadku:
„3-5540-1-1 VN - OŽĎANY - Vodná plocha nádrže 8 ha pri obci Ožďany, mimo CHRO pri ústí Maštinského potoka. Lov rýb povolený len z brehu, zakázané zavážať a zanášať nástrahy a loviť z objektov VN. Parkovanie vozidiel len na vyznačenom mieste. Dodržiavať ustanovenia vyznačené na tabuliach."
„3-4980-1-1 VN - ČÍŽ - Vodná plocha nádrže 10,4 ha pri obci Číž, časť vodnej plochy označenej tabuľami a potok Téška po pramene je CHRO - zákaz lovu rýb. Zákaz lovu rýb z manipulačných objektov. Lov rýb povolený len z brehu."
Už v minulosti sa viackrát rozoberala otázka používania malých plavidiel na vodných plochách do a nad 10 ha. Mňa ale teraz zaujíma to, či má MsO v právomoci meniť zákon a ísť nad daný rámec. Môžu ma nejako postihovať za to ak s člnom s dĺžkou 2,4 m budem zanášať a zavážať nástrahy a loviť z člna?

Otázka č. 3: V májovej rubrike „Rybárske paragrafy" ma v jednej z otázok zarazil text, podľa ktorého je v revíri 1-1080 Štrkovec, po dohode s MÚ BA Ružinov zakázaný lov na živú, mŕtvu rybku a prívlač až do odvolania. Má právo orgán samosprávy takýto zákaz vydať?

Otázka č. 4: Ak je rybársky revír tvorený trvalo tečúcim vodným tokom - riekou a odstavenými ramenami, ktoré sú ovplyvňované hydrologickým režimom vodného toku, akým spôsobom sa v tomto revíri uplatňuje § 11 Zákona o rybárstve? Je možné povedať, že v celom revíri platí celoročný lov, alebo celoročný lov platí iba v tej časti revíru, ktorá je trvalo tečúcim vodným tokom a v časti revíru, ktorá je odstaveným ramenom platí všeobecný zákaz od 15. marca do 31. mája?

 

Všetko na háku

Nakŕmim, nenakŕmim? To je dilema každého rybára. V tomto článku by sme vám chceli ponúknuť spôsob lovu, ktorý preferujeme a ktorý nám prináša svoje ovocie.

RRR 1114 09

 

Vražda pod starým mlynom!

Už samotný názov pripomína skôr kriminálny film, ako článok s rybárskou tematikou. Aj keď budem v nasledujúcich riadkoch opisovať hrôzy páchané na rybách, predsa je len jeden rozdiel, v ktorom sa môj príbeh bude líšiť od filmu. Páchateľ je totiž dopredu známy. V minulom čísle ste si mali možnosť prečítať materiál od Ing. Petra Beleša, PhD., v ktorom píše o malých vodných elektrárňach. A práve takáto elektráreň je páchateľom.

RRR 1114 10

 

Krátke zhrnutie

Každý kaprár telom i dušou len veľmi ťažko znáša nútený oddych, ktorý mu naordinujú zimné mesiace. Tohtoročná zima však veľmi skoro ustupovala, čo nám dalo dôvod konečne namočiť naše kaprové montáže. Vďaka tejto skutočnosti sme Medzinárodný deň žien oslávili na jednej malej, ale dobre zarybnenej lokalite.

RRR 1114 11

 

Feeder a vnadenie – Farba zmesi

Vnadiace zmesi sa vyrábajú v mnohých farbách a určite to má nejaký význam. K tomu navyše niektoré firmy ponúkajú špeciálne práškové farby, pomocou ktorých sa dá farba zmesi upraviť alebo dokonca úplne zmeniť. Prečo to tak vlastne je? Pretože v rôznych obdobiach roka reagujú ryby na niektoré farby lepšie ako na iné, a tak sú niektoré vnadiace zmesi jednoducho úspešnejšie ako tie druhé. Zmesi teda nefarbíme preto, aby sa nám viac páčili, ale aby sme ich pomocou viac zaujali ryby. Možno si poviete, že v určitých obdobiach, keď je voda prirodzene zakalená a my v takejto vode nič nevidíme, nehrá farba zmesi žiadnu rolu. Chyba!

RRR 1114 12

 

Malé veľké rieky

Leto v plnom prúde, dni pálivé, noci teplé. Ryba je na stojatých vodách zväčša viac aktívna v nočných hodinách. Ja som sa preto rozhodol pre krátku rybačku v popoludňajších hodinách na tečúcom toku, kde voda nie je tak letom prehriata a ryba je stále aktívna a pre mňa v tomto období aj viac zaujímavá. Divočina, zarastené brehy, spadnuté stromy po vetroch a búrkach a húština v toku už prezrádzajú, že som sa rozhodol pre Malý Dunaj revír č. 5.

RRR 1114 13

 

Rybám na stope iba s mobilom vo vrecku

Americký špecialista na výrobu námornej elektroniky VEXILAR - 50 rokov na trhu, vyvinul ako prvý WIFI sonar momentálne s nedostihnuteľnými parametrami: dosah neuveriteľných 91,5 m; neobmedzený počet rybárov súčasne na sonde, puzdro na ruku v cene, zväčšené sledovanie dna, ovládanie v slovenčine, aplikácia zdarma: Google play, App Store. Koniec kompromisov. Vexilar je svetová jednotka!

RRR 1114 14

 

Čln do extrému Shelf

Určite to poznáte - zima, studená voda, treba priraziť k brehu, voda je plytká a trčia z nej prekážky. Popri tom však výborne berú dravce. Na breh treba, ale ako? Ako z vody na breh, bez čižiem a bez móla? Veľmi jednoducho, rovno s člnom Shelf. Nafukovacie člny Shelf vďaka svojej do detailu premyslenej konštrukcii disponujú tzv. nulovým ponorom. Ide o typ konštrukcie, ktorá rozkladá záťaž na celú plochu člna a tým minimalizuje jeho ponor. Váš čln sa tak stáva takmer obojživelníkom a dokážete ním pristáť doslova na brehu.

RRR 1114 15

 

V konskom sedle za tajmeňmi, 2. časť

Juro práve zdoláva asi metrovú rybu. Počas fotenia vyzvedám, ako sa im darilo. Hovorí, že chytil asi 300 m vyššie proti prúdu 130 cm tajmeňa. Je to škoda, že nešli ešte ďalej. Vraciam sa dolu za Lacom, ktorý medzitým prelovil spodok jamy.

RRR 1114 16

 

Návrat na sútok

Prišlo obdobie dovoleniek a ja opäť vyrážam s parťákom Jardom na zatiaľ panensky neregulovanú rieku Dyje blízko mestečka Lanžhot, tak ako som to opisoval v časopise RRR č. 6 a 7, kedy nás z tohto miesta vyhnalo búrkové počasie, následné prívalové dažde a z toho vzniknuté záplavy. Tam, kde sme mali postavený minulý tábor, tak tadiaľ tiekla počas záplav rozliata Dyje vo výške viac ako 1 m nad vrcholom bivaku, a preto som sa rozhodol ešte pred uskutočnením tejto výpravy preveriť danú lokalitu, či je toto miesto vôbec chytateľné a obývateľné. Po príchode na miesto zisťujem letmým pohľadom, že je všetko ináč ako na predošlej výprave.

RRR 1114 17

 

Vábnička na rieke

Za poslednú dobu sa toho o vábničke popísalo veľmi veľa. Každá taktika, ktorá je venovaná cielenému lovu sumcov, je plná napätia, adrenalínu a veľkých očakávaní. Sumce sú pri svojich útokoch agresívne a podráždené a aj 70 cm sumec dokáže rozpumpovať srdce na maximum. Vábničkou je lov zaujímavý iba pre rybárov, ktorí vlastnia čln a, samozrejme, poriadnu výbavu na lov z člna.

RRR 1114 18

 

Sumce z rieky Mosella

Je šesť hodín ráno, vonku sa rozodnieva a ja opäť sedím na brehu rieky, ktorú som si tak zamiloval. A vám píšem tento neuveriteľný príbeh, ktorý sa mi tu na brehu rieky Moselly prednedávnom stal. Ako často a s obľubou hovorievam: „Nie som vo svojej podstate žiadny ortodoxný kaprár a ani špecialista na sumce, ale som najmä rybár, ktorého žiť pod bivakom a chytať krásne a veľké ryby proste baví!". To je asi aj jeden z dôvodov, prečo vám píšem tento článok.

RRR 1114 19

 

Sumce a ich zábery

Najkrajšou chvíľou zo sumčiariny je záber. Nebudeme sa baviť o nejakých náhodných záberoch, ale o tvrdo vydretých, pravidelných atakoch na naše nástrahy. K tomu, aby sme sa dopracovali k pravidelným úlovkom, resp. aby záber sumca nebol náhodným, je potrebné zlúčiť niekoľko faktorov. A to najmä vedieť všetko o živote tejto fascinujúcej ryby, o revíre v ktorom lovíme, o správnom vyvezení našej nástrahy na správne miesto a v správnom čase. Iba zlúčenie týchto všetkých aspektov nám zaručí pravidelné úlovky sumca.

RRR 1114 20

 

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. novembra. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX-hlavna cena 2014

 

Televízne Ryby, Rybky, Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk. Televízne relácie si môžete pozrieť v perfektnej HD kvalite. Ak máte záujem, využite možnosť diskusie k jednotlivým častiam relácie. Diskusný formulár sa nachádzas pod krátkym obsahom, priamo pod oknom s prehrávačom relácie. Prajeme vám príjemné sledovanie!

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci november uverejníme vždy v piatok:
7. a 21. 11. 2014, o 17.30 h.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12