Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky október 2014

titulka 1014

Volebný snem SRZ pod mediálnou kontrolou RRR

Keď sme vám v septembrovom čísle priniesli článok o našich plánoch týkajúcich sa snemu SRZ, už vtedy sme tušili, že to nebude jednoduché. Naše predpovede sa, bohužiaľ, napĺňajú. Radu v Žiline sme totiž požiadali o súhlasné stanovisko, aby sa pracovný štáb redakcie RRR v záujme informovanosti a objektívnosti na vlastné náklady mohol zúčastniť rokovania a popritom zhotovovať zvukové a obrazové nahrávky. Na žiadosť poslanú elektronickou formou sme nedostali žiadnu odpoveď. Z toho dôvodu sme ju boli nútení poslať doporučene poštou.

RRR 1014 01

Reakcia SRZ MO Vranov nad Topľou

Na nasledujúcich stranách uverejňujeme reakcie členov a organizácií SRZ, ktoré sme dostali do redakcie v súvislosti s článkami uverejňovanými v našom časopise pod názvom „Klamstvá v priamom prenose". Tieto články sa týkali praktických skúseností jednotlivých autorov s najvyšším vedením SRZ.
Ako prvý uverejňujeme v plnom znení mail, ktorý nám poslal ekonóm SRZ MO Vranov nad Topľou - Ing. Peter Tomko.Tento mail je priamou reakciou na Vesník č. 3/2014, týkajúci sa návrhu cien povolení na rok 2015 a centrálnej evidencie členskej základne SRZ, ako jednej z úloh z uznesení X. Snemu SRZ.

RRR 1014 02

Klamstvá v priamom prenose, 9. časť

Už v decembri 2013 som po rokovaní Rady SRZ oslovil redakciu RRR so žiadosťou o uverejnenie článku „Klamstvá v priamom prenose", v ktorom som doslova zo zúfalstva popísal praktiky v riadení nášho zväzu terajšími štatutármi. Článok vyšiel v čase konania výročných členských schôdzí a konferencií našich MO, MsO a mal veľký ohlas. V prvom rade by som sa chcel poďakovať celej redakcii RRR za uverejnenie a naozaj nestranný prístup, keď pán šéfredaktor v úvodníku vyzval pána tajomníka, aby na moje obvinenia reagoval, čím dal objektívne priestor aj dotknutej strane.

RRR 1014 03

Malé vodné elektrárne a postoj SRZ k ich povoľovaniu

V súčasnosti aktuálna problematika, ktorá sa priamo dotýka nás všetkých rybárov združených v Slovenskom rybárskom zväze. Keďže podľa § 4 ods. 3 ministerstvo pridelilo Slovenskému rybárskemu zväzu výkon rybárskeho práva vo vodných tokoch, z ktorých sú vytvorené rybárske revíry, je prirodzené, že je jeho povinnosťou zabezpečiť ochranu rybárstva. Podľa § 3 Stanov SRZ je poslaním zväzu okrem iného aj ochrana prírody a životného prostredia na úseku rybárstva, zachovanie genofondu rýb a starostlivosť o ekológiu vôd v Slovenskej republike.

RRR 1014 04

Idú naše organizácie podľa vzoru Žilina?

Som členom SRZ. Konkrétne patrím do MO Zlaté Moravce. Už v minulosti sa s touto organizáciou spájalo viacero búrlivých tém. Súčasným problémom, ktorý sa vyskytol, je výlov VN Slepčany.

RRR 1014 05

Predstavujeme vám kandidátov na najvyššie posty v SRZ

Keďže sme v čase prípravy tohto článku nemali žiadny oficiálny zoznam kandidátov na funkciu tajomníka a prezidenta SRZ, oslovili sme tých, o ktorých sme vedeli na základe kuloárnych informácií. Požiadali sme ich o krátke predstavenie formou profesijného životopisu v SRZ a o odpovede na naše otázky. Každý z oslovených dostal na svoje odpovede rovnaký priestor a termín na ich doručenie do redakcie. Ich vyjadrenia vám prinášame v pôvodnom znení bez redakčných úprav.

RRR 1014 06

Dlhá cesta

K napísaniu tohto článku ma vedú udalosti a zážitky posledných niekoľkých týždňov. Je to už 12 rokov, odkedy sa mi náhodne dostal do ruky jeden časopis, ktorý za krátky okamih obrátil môj život naopak a ja som úplne prepadol lovu na boilies. Aj keď som rybárom od útleho detstva (môj otec ma priviedol k lovu kaprov, keď som mal 5 rokov) a lov na boilies som ignoroval, zrazu ma úplne pohltil. Vtedy pre mňa neexistovalo nič iné, iba voda, kapry a hltanie informácií o love na boilies. Aj keď boli začiatky ťažké, vydržal som a postupne sa snažil zdokonaliť všetko, čo s týmto druhom rybárčenia súvisí.

RRR 1014 07

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 1014 08
V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Je rokovanie snemu SRZ verejné? Ak by ho chceli navštíviť médiá, kto im to môže povoliť?
Otázka č. 2: Ako je to so zhotovovaním zvukových alebo zvukovo obrazových záznamov a z koho súhlasom ich môžu médiá zhotovovať pre informovanie širokej rybárskej verejnosti? Môže si delegát zhotoviť zvukový záznam sám, a potom ho zverejniť? Hrozí mu za to nejaký postih?

Prebudené kapry, 2. časť

Viackrát sa mi stalo na iných výpravách, že „naj" kapor výpravy prišiel práve vtedy, keď som ho najmenej očakával. Teraz to nebol práve kapor z tých väčších, ale bol to prvý kapor po šiestich dňoch a po množstve jalcov. Prvého kapra uloveného na výprave vždy fotím, ale tohto hneď púšťam. Nechcelo sa mi rozťahovať fototechniku v jemnom daždi. Potešilo ma, že zabral kapor a veril som, že konečne priplávali kapry do mojej oblasti.

RRR 1014 09

Tour de France

Tour de France je asi jedným z najslávnejších cyklistických pretekov sveta, pri ktorom pelotón pretekárov každý deň prejde niekoľko stoviek kilometrov po Francúzsku v honbe za vytúženým víťazstvom. Okolo celého pelotónu sa pritom točí niekoľko stoviek tímových servisákov a organizátorov, ktorí na konci každej etapy postavia svoje stany, aby pretekárom pripravili zázemie a ráno všetko zase zbalia a idú ďalej. Presne takto som si pripadal ja na svojej ďalšej výprave za kaprami v slnečnom Francúzsku.

RRR 1014 10

Nekupujte sonary inej značky ako Lowrance

Nie všetci si uvedomujú, že značku nerobí len samotný „pekný" názov, ale reálne výsledky v praxi. Pokúsime sa vám priblížiť technické vymoženosti výrobcu sonarov LOWRANCE, ktorý v roku 1956 uviedol prvý sonar na svete pre športový rybolov.

RRR 1014 11

Zábery z oblakov...

Bol pekný letný podvečer, chytanie povolené už nonstop, tak som sa vybral na neďaleký rybník Bodovka podráždiť nejaké to vodné torpédko. Po príchode k vode si raketou zakrmujem lovné miesto klasickým partiklom - kukurica, repka, granule ďateliny a popri tom letí do vody niekoľko desiatok sladkých guličiek boilies. Konečne je nahodené a ja si vychutnávam krásny tichý letný večer pri vode. Chytám na boilies, aby som eliminoval zábery od menších rýb. Lenže v ten večer sa rybám akosi nechcelo papkať.

RRR 1014 12

Feeder a vnadenie – Vnadenie v stĺpci na stojatých vodách

Predovšetkým počas teplých letných dní sa na stojatých vodách nájdu chvíle, keď sa ryby zdržiavajú najmä pri hladine a v stĺpci. V takom prípade je veľmi ťažké ich loviť pomocou feeder techniky, pretože tento spôsob lovu je určený hlavne pre lov rýb zbierajúcich potravu na dne. Na toto je feeder skutočný špecialista. Napriek tomu je možné loviť pomocou feedrového prúta aj ryby zdržiavajúce sa vysoko nad dnom. Nie je k tomu treba nič špeciálne okrem dostatočne dlhých nadväzcov a plávajúcej alebo nadľahčenej nástrahy. Kaprárom je táto technika dostatočne známa pod názvom zig-rig. Nie je v tom potrebné hľadať nič zvláštne.

RRR 1014 13

V konskom sedle za tajmeňmi

Nájsť dobrý rybársky revír, ktorý nie je často navštevovaný rybármi, je čoraz ťažšie. Ak sa chcete dostať na takéto miesto, musíte siahnuť na hranice svojich fyzických, ale aj psychických síl.

RRR 1014 14

Lov dravcov na rieke v prekážkach

Na mojej domácej rieke mám svoje obľúbené miesta v malej zátoke, ktorá mi už dala nejednu peknú rybu. Je to samozrejme miesto plné prekážok a miesto s plytkou vodou cca 3-4 m. Toto miesto je vzdialené od hlavného toku, kde lovím cca 40 m, takže prúd je tu minimálny. Iba lode to tu dokážu troška rozvíriť, čo zakalí celú zátoku a často sa mi stáva, že to pohne bielu rybu a následne aj dravce. Všetko zlé počasie sa odohráva nad Dunajom. Veľké vody stiahnu takéto mraky priamo nad seba, často tu fúka, ale v tejto zátoke je aj napriek silnému vetru bezvetrie a ryby hľadajú niečo takéto, či pred zotmením alebo skoro ráno. Na Dunaji sú prekážky a zátoky rybami vyhľadávané.

RRR 1014 15

Trolling a farba nástrahy

Ak si rybár myslí, že už bolo na lov rýb všetko vymyslené, tak je na veľkom omyle. Tie veľké výmysly to však už určite nebudú, ale budú to drobnosti, ktoré dokážu spraviť niekedy divy. V prívlači som sa v poslednom období začal zaoberať okrem klasickej prívlače aj trollingom.

RRR 1014 16

Malý Dunaj a jeho krásy, 2. časť

Vyvážame trhačky a o 22.15 h prichádza na môj Rhino prút záber. Rolnička cinkla druhýkrát a nastal šplechot na hladine. Z Malého Dunaja som vybral krásneho dorastenca s dĺžkou 96 cm a hmotnosťou 4,94 kg. Samozrejme, aj ten bol vrátený späť do svojho prirodzeného prostredia...

RRR 1014 17

Zelené peklo

Rozmýšľal som, ako nazvať tento článok a nakoniec som sa rozhodol práve pre „zelené peklo". Chcel by som vám opísať svoje skúsenosti, postrehy a nezdary z výprav, ktoré som v priebehu dvoch rokov absolvoval na jednom štrkovisku, ktoré je cca z 95% zarastené vodnými riasami. Na začiatku by som mal ešte spomenúť, že ide o rozlohu 60 ha, kde ešte stále prebieha ťažba štrku a voda je tu extrémne čistá a naozaj úživná. Za posledné dva roky som tu aj s parťákom Ivanom podnikol niekoľko výprav, ide o rybačky na 3-4 dni a niekedy aj viac. Dlho sme si lámali hlavu s tým, ako sa popasujeme s prekážkami, ktoré si na nás táto krásna voda prichystala. Či už je to spomínané vodné rastlinstvo, ktoré je na mnohých miestach naozaj neskutočne husté a na väčšine miest riasy siahajú až na hladinu a to bez problémov aj z hĺbky 2 m.

RRR 1014 18

Výzva menom šťuka

Ťuk, ťuk... Na dvere klope jar. Jar - čas, keď prvýkrát mierim k vode cielene na zubatú kráľovnú našich vôd. Čas od jari až do neskorej jesene. Ako som už v predchádzajúcich článkoch spomínal, k vode si so sebou beriem svoj pre niekoho zatracovaný „mušák" označovaný ako „fly pike rod".

RRR 1014 19

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 10. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci október uverejníme:
10. a 24. 10. 2014 (piatok) o 17.30 h.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12